Єдиний унікальний номер 722/2273/25
Номер провадження 2-о/722/106/25
07 жовтня 2025 року Сокирянський районний суд Чернівецької області
в складі:
головуючого судді Унгуряна С.В.
секретаря Ткач Н.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Сокиряни справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Сокирянський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Дністровському районі Чернівецької області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, -
Заявник ОСОБА_1 звернувся до Сокирянського районного суду Чернівецької області із вищевказаною заявою, заінтересована особа: Сокирянський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Дністровському районі Чернівецької області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України.
В обґрунтування заяви, посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Дьомино-Олексадрівка Троїцького району Луганської області помер його батько - ОСОБА_2 , який був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
16.09.2025 року ним було поховано батька та отримано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 , видане «Троицкий районный отдел записи актов гражданского состояния департамента записи актов гражданского состояния Министерства юстиции Луганской народной Республики».
Згідно чинного законодавства України, державна реєстрації смерті здійснюється органами РАЦС за наявності Лікарського свідоцтва про смерть або рішення суду про встановлення факту смерті. Він має намір звернутися до Сокирянського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Дністровському районі Чернівецької області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції для отримання свідоцтва державного зразка про смерть ОСОБА_1 за чинним законодавством України, для подальшого звернення із заявою про прийняття спадщини після нього.
Однак, смт. Троїцьке Луганської області на даний час є тимчасово окупованою територією України.
Тому вказані документи про смерть, видані органами, створеними на тимчасово окупованій території України не у відповідності до чинного законодавства України, є недійсними і не створюють правових наслідків.
Вважає, що оскільки реєстрація смерті ОСОБА_2 в органах ДРАЦС України не проводилася, є підстави в судовому порядку встановити факт його смерті, яка настала у с. Дьомино-Олександрівка Троїцького району Луганської області ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Просив встановити факт смерті громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , яка настала ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Дьомино-Олександрівка Троїцького району Луганської області, для проведення державної реєстрації смерті у відповідних органах РАЦС України.
Заявник ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, однак у поданій заяві про встановлення факту смерті просив розглянути справу без його участі.
Представник заінтересованої особи, Сокирянського відділу ДРАЦС у Дністровському районі Чернівецької області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції у судове засідання також не з'явився, однак начальник відділу Ткач С.А. через систему «Електронний суд» направила до суду заяву про розгляду справи без участі, в якій просила розглянути справу без участі представника відділу ДРАЦС, не заперечила проти задоволення заяви ОСОБА_1 .
Частиною 3 статті 211 ЦПК України передбачено, що учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Підстав, передбачених ст. 223 ЦПК України для відкладення розгляду справи не встановлено, у зв?язку з чим судом прийнято рішення про розгляд справи за відсутності сторін.
Згідно ч.2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що заява ОСОБА_1 підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який згідно паспорта серії НОМЕР_2 , виданого 21.03.2015 року Лисичанським МВ УДМС України в Луганській області та довідки від «13» липня 2024 року №3004-7002071855 про взяття на облік внутрішньо-переміщеної особи, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , на даний час як внутрішньо переміщена особа проживає за адресою: АДРЕСА_2 .
Заявник є сином ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженця с. Воєводське Троїцького району Луганської області, місце реєстрації - АДРЕСА_1 , що підтверджується копією паспорта серії НОМЕР_3 , виданого 24.06.1996 року Троїцьким РВ УМВС України в Луганській області, відомостями із застосунку «Дія» про актовий запис про народження №5, складений 14.03.1978 року Покровською сільською радою Троїцького району, які додані до матеріалів заяви.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер у с. Дьомино-Олександрівка Троїцького району Луганської області, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , яке видано 16.09.2025 року органом «Троицкий районный отдел записи актов гражданского состояния департамента записи актов гражданского состояния Министерства юстиции Луганской Народной Республики».
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Зокрема, згідно п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Згідно ч. 2 ст. 317 ЦПК України справи про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 року «Про введення воєнного стану в Україні», який затверджений Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-IX, в Україні введений воєнний стан. Дія воєнного стану в Україні неодноразово продовжувалася, востаннє - Указом Президента України №478/2025 від 14.07.2025 року «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», який затверджений Законом України від 15.07.2025 року №4524-IX, строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 5 год. 30 хв. 07.08.2025 року на 90 діб.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою або рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Згідно п. 1 глави V розділу ІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України № 52/5 від 18.10.2000р., у редакції наказу Міністерства юстиції України № 3307/5 від 24.12.2010, (надалі - Правила державної реєстрації актів цивільного стану в Україні), підставою для державної реєстрації смерті є: а) лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024 (далі - лікарське свідоцтво про смерть); б) фельдшерська довідка про смерть (форма № 106-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024 (далі - фельдшерська довідка про смерть); в) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; г) рішення суду про оголошення особи померлою; ґ) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час; д) повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням несудових та судових органів; е) повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть.
Отже, свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 , видане 16.09.2025 року органом «Троицкий районный отдел записи актов гражданского состояния департамента записи актов гражданского состояния Министерства юстиции Луганской Народной Республики» не відповідає формі, що встановлена законодавством України, однак як письмовий доказ, вона посвідчує факт смерті громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у с. Дьомино-Олександрівка Троїцького району Луганської області ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Наказом Міністерства розвитку громад та територій України 28 лютого 2025 року № 376, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11 березня 2025 року за №380/43786, станом на 19.09.2025 року Троїцька селищна територіальна громада Луганської області відноситься до тимчасово окупованої території України.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про доведеність фактусмерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , під час воєнного стану, ІНФОРМАЦІЯ_3 , у с. Дьомино-Олександрівка Троїцького району Луганської області, а тому даний факт підлягає встановленню в судовому порядку з урахуванням вимог ст. 317 ЦПК України.
За таких обставин, суд вважає, що вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України, п. 8 ч. 1 ст. 430 ЦПК України суд допускає негайне виконання рішень у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства.
Відповідно до ч. 7 ст. 294 ЦПК України при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються.
При цьому, згідно п. 21 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються заявники - у справах за заявами про встановлення факту смерті, поданих у зв'язку із воєнним станом, надзвичайним станом, збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру.
За таких обставин судові витрати слід покласти на рахунок держави.
На підставі вищенаведеного, керуючись Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», ст.ст. 2-4, 13, 17-19, 76-82, 89, 95, 258-259, 263-265, 268, 272-273, 293-294, 315, 317, 319, 352, 354-355, 430, п. 15.5. Перехідних положень ЦПК України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Сокирянський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Дністровському районі Чернівецької області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України - задовольнити.
Встановити факт смерті громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця с. Воєводське Троїцького району Луганської області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , яка настала ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Дьомино-Олександрівка Троїцького району Луганської області, Україна.
Судові витрати покласти на рахунок держави.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Копія рішення видається учасникам справи негайно після його ухвалення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації смерті особи.
На рішення може бути подано апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Чернівецького апеляційного суду через Сокирянський районний суд Чернівецької області протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.В.Унгурян