Справа № 726/3431/25
Провадження №3/726/712/25
Категорія 304
08.10.2025 м. Чернівці
Суддя Садгірського районного суду м. Чернівці Асташев С. А., розглянувши матеріали справ про адміністративне правопорушення, які надійшли від ІНФОРМАЦІЯ_1 , щодо:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, українця за національністю, РНОКПП: НОМЕР_1 , неодруженого, військовослужбовця військової частини НОМЕР_2 , солдата, стрільця-снайпера, місце проживання за реєстрацією: АДРЕСА_1 , фактичне місце перебування: АДРЕСА_2 ,
про вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
04.10.2025, приблизно о 18:00, солдат ОСОБА_1 перебував на території військової частини НОМЕР_2 , за адресою: АДРЕСА_2 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з ротової порожнини, порушення координації рухів, тощо). Даний факт був виявлений старшим ППД військової частини НОМЕР_2 лейтенантом ОСОБА_2 .
О 18:05 04.10.2025 черговим військової частини НОМЕР_2 лейтенантом ОСОБА_2 викликано представників ІНФОРМАЦІЯ_3 .
О 18:30 04.10.2025 посадовою особою ІНФОРМАЦІЯ_3 у зв'язку із відсутністю спеціальних технічних засобів для проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці, солдату ОСОБА_1 було запропоновано пройти медичний огляд в ОКНП «Чернівецький обласний наркологічний диспансер» на що останній погодився.
В подальшому, солдата ОСОБА_1 було направлено на проведення медичного огляду для встановлення стану алкогольного сп'яніння, до ОКНП «Чернівецький обласний наркологічний диспансер»
Відповідно до висновку ОКНП «Чернівецький обласний наркологічний диспансер» від 04.10.2025 № 211 солдат ОСОБА_1 «відмовився від проходження медичного огляду та обстеження».
Таким чином, солдат ОСОБА_1 04.10.2025 о 18:00 перебував на території військової частини НОМЕР_2 з ознаками алкогольного сп'яніння та відмовився від проходження медичного огляду та обстеження, в умовах особливого періоду, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст. 172-20 КУпАП.
ОСОБА_1 у судовому засіданні свою вину у вчиненому визнав. Дійсно 04.10.2025 був виявлений на території військової частини із ознаками алкогольного сп'яніння. Відмовився від огляду, бо не заперечував, що вживав алкоголь. Просив суворо не карати, вперше притягається до адміністративної відповідальності
Заслухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення та зібрані у ній докази, надавши їм відповідну правову оцінку, доходжу такого висновку.
Положеннями ч.2 ст.7 КУпАП передбачено, що провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно із положеннями ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, повне, всебічне з'ясування обставин по справі.
Згідно із ч.1 ст. 172-20 КУпАП до адміністративної відповідальності притягаються особи за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Частиною 3 цієї ж статті передбачено відповідальність за вчинення таких дій, передбачених частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду. Вказане тягне за собою накладення штрафу від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт з утриманням на гауптвахті на строк від десяти до п'ятнадцяти діб.
Статтею 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», визначено, що особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Особливий період діє в Україні від 17 березня 2014 року, після оприлюднення Указу Президента України від 17 березня 2014 року № 303/2014 «Про часткову мобілізацію». Президент України відповідного рішення про переведення державних інституцій на функціонування в умовах мирного часу не приймав.
Натомість Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. В подальшому відповідними Указами Президента України було продовжено строк дії воєнного стану в Україні, зокрема востаннє строк дії воєнного стану в Україні продовжено до 05:30 05 листопада 2025 року.
Згідно із ст. 266-1 КУпАП, військовозобов'язані та резервісти під час проходження зборів, а також військовослужбовці Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Такий огляд проводиться у визначеному ст. 266-1 КУпАП порядку.
Зокрема, передбачено можливість проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції в закладах охорони здоров'я.
Порядок направлення військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, та проведення такого огляду здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.11 Порядку направлення військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, та проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 січня 2024 р. № 32, у разі відмови військовослужбовця/військовозобов'язаного від проведення огляду в закладі охорони здоров'я уповноважена посадова особа із застосуванням технічних засобів відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів - у присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, в якому зазначає ознаки сп'яніння і дії військовослужбовця/військовозобов'язаного щодо ухилення від огляду.
Статтею 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 172-20 КУпАП повністю підтверджується матеріалами справи, а саме: даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ЛВЧ № 265 від 04 жовтня 2025 року, який складений відповідно до вимог КУпАП та підписаний особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, який у графі пояснення не заперечив вчинення правопорушення та вказав про визнання вини, більше того такий протокол також підписаний свідками огляду: ОСОБА_3 та ОСОБА_4 ; даними Висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції № 211 від 04.10.2025, відповідно до якого ОСОБА_1 відмовився від проходження медичного огляду та обстеження; відомостями витягу із наказу № 118 від 24.04.2024 та копії військового квитка серії НОМЕР_3 згідно із якими ОСОБА_1 є військовослужбовцем.
Також вина ОСОБА_1 підтверджується поясненнями свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , залучених на виконання вимог ст. 266-1 КУпАП, у яких останні вказують про те, що 04.10.2025 на території військової частини виявлено солдата ОСОБА_1 із ознаками алкогольного сп'яніння та останнього направлено на огляд, однак останній відмовився від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння у їх присутності.
Аналізуючи вказані докази у справі з точки зору їх допустимості, об'єктивності та достатності, за відсутності будь-яких істотних суперечностей, доходжу висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 172-20 КУпАП, тобто відмові його як військовослужбовця від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння, в умовах особливого періоду - доведена повністю.
При накладенні адміністративного стягнення на правопорушника, враховую характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника ОСОБА_1 , ступінь його вини, майновий стан, дані службової характеристики (а.с. 12), а також обставини, що пом'якшують відповідальність і відсутність обтяжуючих вину обставин.
Враховуючи наведене та те, що ОСОБА_1 раніше не притягався до адміністративної відповідальності (оскільки доказів зворотного суду не надано), шкодує про вчинене, свою вину визнав, запевнив суд про недопустимість аналогічних дій у майбутньому, вважаю, що на останнього слід накласти адміністративне стягнення у виді штрафу у мінімальному розмірі, визначеному санкцією статті, яке за своїм видом і розміром буде справедливим, необхідним і достатнім для його виховання, а також запобіганню вчиненню ним нових правопорушень.
Згідно зі ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється Законом України «Про судовий збір».
Відповідно до п.12 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.
Згідно з п.12 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України - у справах, пов'язаних з порушенням їхніх прав.
До матеріалів справи долучено посвідчення учасника бойових дій, видане на ім'я ОСОБА_1 .
На підставі вищезазначеного, Закону України «Про судовий збір», керуючись ст. ст. 7, 9, 34, 35, 40-1, 172-20, 245, 277, 278, 283, 284, 287, 294 КУпАП, суддя
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.3 ст.172-20 КУпАП і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок в дохід держави.
Від сплати судового збору ОСОБА_1 звільнити.
Роз'яснити, що відповідно до вимог ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Згідно із ст. 308 КУпАП, у разі несплати штрафу в установлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
З платіжними реквізитами для сплати штрафу та судового збору можна ознайомитись на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет у графі «громадянам» за посиланням: https://sg.cv.court.gov.ua/sud2410/
Строк пред'явлення постанови до примусового виконання - протягом трьох місяців з наступного дня після набрання нею законної сили.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подачі апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Чернівецького апеляційного суду через Садгірський районний суд м. Чернівці.
СуддяС. А. Асташев