вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
07.10.2025м. ДніпроСправа № 904/1264/25
за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "ТРУБОІЗОЛКОМПЛЕКТ", м. Дніпро
до боржника Товариства з обмеженою відповідальністю "НАФТОГАЗМОНТАЖ", м. Дніпро
про визнання банкрутом
Суддя Мартинюк С.В.
за участю секретаря судового засідання Рибалка Г.Д.
Представники:
Від боржника: представник не з'явився;
Розпорядник майна: не з'явився;
Від ТОВ "ТРУБОІЗОЛКОМПЛЕКТ": Новосьолов С.С. (адвокат);
Від ТОВ "Укртрансгаз": Решитова Е.В. (адвокат);
Від Totalgaz Industrie S.R.L.: Зорін О.В. (адвокат);
Від Totalgaz Industrie S.R.L.: Казюта Д.А. (адвокат);
Від ТОВ "Юридичне агентство "Діамант": Кошарна С.С. (адвокат);
Від ТОВ "ПРОСПЕРІТІ ФАЙНЕНШЛ": Пономарьов В.Д. (адвокат);
Від ТОВ "Оператор газотранспортної системи України": Митюк С.П. (адвокат)
Розпорядник майна Штельманчук М.С.
Інші учасники провадження по справі у судове засідання не з'явились.
20.03.2025 ТОВ "Торговий дім "ТРУБОІЗОЛКОМПЛЕКТ" звернулась до Господарського суду Дніпропетровської області із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство ТОВ "НАФТОГАЗМОНТАЖ" на підставі ст.34 Кодексу України з процедур банкрутства.
Ухвалою господарського суду від 07.04.2025 відкрито провадження у справі №904/1264/25 за заявою ТОВ "ТОРГОВИЙ ДІМ "ТРУБОІЗОЛКОМПЛЕКТ" про визнання банкрутом ТОВ "НАФТОГАЗМОНТАЖ". Введено процедуру розпорядження майном боржника строком на 170 календарних днів до 24.09.2025. Призначено розпорядником майна боржника - ТОВ "НАФТОГАЗМОНТАЖ" арбітражного керуючого Штельманчука М.С. Призначено попереднє засідання суду.
05.09.2025 через систему "Електронний суд" від ГУ ДПС у Дніпропетровській області надійшло клопотання , відповідно до якого ГУ ДПС у Дніпропетровській області просить суд зобов'язати керівника Боржника - Мотрича Івана Олександровича ( АДРЕСА_1 ) надати Головному управлінню ДПС у Дніпропетровській області бухгалтерську та іншу документацію, необхідну для проведення документальної позапланової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «НАФТОГАЗМОНТАЖ» (ідентифікаційний код 31462406) з питань дотримання вимог податкового, валютного законодавства та іншого законодавства за період з 01.04.2024 по теперішній час та законодавства щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.04.2024 по теперішній час.
09.09.2025 через систему "Електронний суд" від ТОВ «НАФТОГАЗМОНТАЖ» надійшли заперечення на клопотання ГУ ДПС у Дніпропетровській області про зобов'язання керівника боржника - Мотрича Івана Олександровича надати бухгалтерську та іншу документацію, необхідну для проведення документальної позапланової перевірки ТОВ «НАФТОГАЗМОНТАЖ».
Господарський суд Дніпропетровської області від 11.09.2025 призначено клопотання ГУ ДПС у Дніпропетровській області (вх. № 38723/25 від 05.09.2025) про зобов'язання керівника боржника надати бухгалтерську та іншу документацію, необхідну для проведення документальної позапланової перевірки ТОВ «НАФТОГАЗМОНТАЖ» до розгляду в судовому засіданні на 07.10.2025.
09.09.2025 до суду через систему «Електронний суд» від ТОВ «НАФТОГАЗМОНТАЖ» надійшли заперечення на клопотання ГУ ДПС у Дніпропетровській області про зобов'язання керівника боржника надати бухгалтерську та іншу документацію.
03.10.2025 до суду через систему "Електронний суд" від ТОВ "Оператор газотранспортних систем України" надійшли письмові пояснення на клопотання ГУ ДПС у Дніпропетровській області про зобов'язання керівника боржника надати бухгалтерську та іншу документацію, за змістом якого заявник просить суд заводольнити відповідне клопотання податкового органу.
Розглянувши в судовому засіданні 07.10.2025 заяву ГУ ДПС у Дніпропетровській області (вх.№38723/25 від 05.09.2025) про зобов'язання керівника боржника, заслухавши представників сторін, господарський суд вирішив наступне.
У поданій заяві ГУ ДПС у Дніпропетровській області зазначає, що ТОВ «НАФТОГАЗМОНТАЖ» перебуває на обліку в ГУ ДПС у Дніпропетровській області.
Ухвалою господарського суду від 07.04.2025 відкрито провадження у справі про банкрутство ТОВ «НАФТОГАЗМОНТАЖ».
Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області після надходження відомостей щодо відкриття провадження у справі про банкрутство №904/1264/25 було здійснено заходи з метою проведення позапланової перевірки платника податків згідно з приписами підпункту 78.1.7 п. 78.1 ст. 78 ПК України ТОВ «НАФТОГАЗМОНТАЖ».
Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області видано наказ від 09.06.2025 №3792-п про проведення документальної позапланової перевірки.
Так, було здійснено виїзд на податкову адресу підприємства - 49044, Дніпропетровська обл., м. Дніпро, вул. Шевченка, буд. 37 і встановлено відсутність підприємства та його посадових осіб та складено акт про неможливість проведення перевірки від 12.06.2025 №1616/04-36-07-07-03/31462406.
Зокрема, Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області направлено листи №56477/6/04-36-07-07-07 від 13.06.2025 та №56472/6/04-36-07-07-07 від 13.06.2025 про надання документів для проведення документальної позапланової перевірки за адресою керівника ТОВ «НАФТОГАЗМОНТАЖ» та розпорядника майном.
У зв'язку з неможливістю проведення перевірки направлено запит на встановлення місцезнаходження платника податків від 13.06.2025 №28632/5/04-36-07-07-05.
Таким чином, контролюючий орган позбавлений права провести позапланову документальну перевірку підприємства-банкрута, адже за результатами призначення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «НАФТОГАЗМОНТАЖ» встановлено відсутність платника податків за податковою адресою, що зафіксовано актом про неможливість проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «НАФТОГАЗМОНТАЖ» у зв'язку із відсутністю посадових осіб та підприємства за податковою адресою.
Подану заяву Головне управління ДПС у Дніпропетровській області мотивує тим, що за відсутності первинних та бухгалтерських документів платника податків (їх ненадання на запит контролюючого органу), у ГУ ДПС у Дніпропетровській області відсутня можливість перевірити дотримання вимог податкового законодавства та з'ясувати факт наявності грошових вимог до боржника.
У зв'язку з чим, ГУ ДПС у Дніпропетровській області просить зобов'язати керівника боржника - ОСОБА_1 надати бухгалтерську та іншу документацію, необхідну для проведення документальної позапланової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «НАФТОГАЗМОНТАЖ» (ідентифікаційний код юридичної особи 31462406) з питань дотримання вимог податкового, валютного законодавства та іншого законодавства за період з 01.04.2024 по теперішній час та законодавства щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.04.2024 по теперішній час.
Відповідно до Положення про Державну податкову службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 №227, Державна податкова служба України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Стаття 78 ПК України визначає порядок та підстави проведення документальних позапланових перевірок. Відповідно до підпункту 78.1.7 пункту 78.1 статті 78 ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав: розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, закриття постійного представництва чи відокремленого підрозділу юридичної особи, в тому числі іноземної компанії, організації, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків.
Тобто, відкриття провадження у справі про банкрутство є безумовною підставою для проведення позапланової перевірки платника податків згідно із приписами підпункту 78.1.7 пункту 78.1 статті 78 ПК України.
Суб'єктом документальної перевірки з боку контролюючого органу також може бути платник податку, щодо якого відкрито провадження у справі про банкрутство (підпункт 78.1.7 пункту 78.1 статті 78 ПК України), за деякими особливостями у правовому регулюванні, що настають для такого платника податку з відкриттям провадження у справі про банкрутство та визнанням юридичної особи-боржника банкрутом.
У межах проведення такої перевірки у платника податку виникає обов'язок надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки; такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки (пункт 85.2 статті 85 ПК України).
При проведенні перевірок посадові (службові) особи контролюючого органу мають право отримувати у платників податків належним чином завірені копії первинних фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів, що свідчать про приховування (заниження) об'єктів оподаткування, несплату податків, зборів, платежів, порушення вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи; такі копії повинні бути засвідчені підписом платника податків або його посадової особи та скріплені печаткою (за наявності); відповідний запит на отримання копій документів повинен бути поданий посадовою (службовою) особою контролюючого органу не пізніше ніж за п'ять робочих днів до дати закінчення перевірки (пункт 85.4 статті 85 ПК України).
Крім того, податковий орган має право звертатися до суду із заявою про вилучення оригіналів первинних фінансово-господарських та бухгалтерських документів у випадках, передбачених цим Кодексом (підпункт 20.1.38 пункту 20.1 статті 20 ПК України).
Документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
За змістом статті 1 КУзПБ грошовим зобов'язанням є зобов'язання боржника сплатити кредитору певну грошову суму відповідно до цивільно-правового правочину (договору) та на інших підставах, передбачених законодавством України, зокрема до грошових зобов'язань належать зобов'язання щодо сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування; кредитор - юридична або фізична особа, а також контролюючий орган, уповноважений відповідно до Податкового кодексу України здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у межах своїх повноважень, та інші державні органи, які мають вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника; конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника.
Розгляд та визнання грошових вимог податкових органів у процедурах банкрутства здійснюється судами з врахуванням особливостей виникнення (припинення) податкових зобов'язань боржника згідно з вимогами Податкового кодексу України, які є спеціальними нормами права, що регулюють ці питання, якщо такі зобов'язання виникають до моменту відкриття провадження у справі про банкрутство.
Законодавцем у справах про банкрутство обов'язок доказування обґрунтованості вимог кредитора певними доказами покладено на заявника грошових вимог, а предметом розгляду в цьому випадку є вирішення питання про належне документальне підтвердження цих вимог кредитором-заявником; надані кредитором докази мають відповідати засадам належності (стаття 76 ГПК України), допустимості (стаття 77 ГПК України), достовірності (стаття 78 ГПК України) та вірогідності (стаття 79 ГПК України).
Відтак, кінцевою метою здійснення перевірки контролюючим органом в порядку підпункту 78.1.7 пункту 78.1 статті 78 ПК України є, зокрема, повне та достовірне формування грошових вимог податкових органів до боржника, щодо якого відкрито провадження у справі про банкрутство. За результатами такої перевірки можуть бути виявлені, зокрема, ознаки фіктивного банкрутства, встановлення недоброчесної поведінки як боржника так і кредиторів, що суперечить меті та принципам процедур банкрутства.
У цій справі, у зв'язку з відсутністю підприємства за юридичною адресою та неможливістю проведення позапланової документальної перевірки передбаченої ПК України, відсутністю первинних документів, з метою з'ясування факту наявності грошових вимог до боржника, Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звернулося до суду з клопотанням про зобов'язання ліквідатора ТОВ "ІЛІМ КОМПАНІ" надати бухгалтерську та іншу документацію.
Господарський суд зазначає, що у відповідності до вимог п. 44.2 ст. 44 ПК України для обрахунку об'єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування.
Згідно п. 44.3 ст. 44 ПК України платники податків зобов'язані забезпечити зберігання документів та інформації, визначених пунктом 44.1 цієї статті, а також документів, пов'язаних із виконанням вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом визначених законодавством строків, але не менше:
- 2555 днів - для документів та інформації, необхідних для здійснення податкового контролю, відповідно до статей 39 і 39-2, пункту 141.4 статті 141 цього Кодексу;
- 1825 днів - для первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством, що складаються особами, визначеними пунктом 133.1 статті 133, підпунктом 133.2.2 пункту 133.2 та пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, а також юридичними особами, які обрали спрощену систему оподаткування, за винятком документів, до яких застосовується більш тривалий строк зберігання згідно з підпунктом 44.3.1 цього пункту;
- 1095 днів - для інших документів, на які не поширюються вимоги підпунктів 44.3.1 та 44.3.2 цього пункту;
- 1095 днів - для документів, пов'язаних з виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, включаючи дозвільні документи.
Строки зберігання документів та інформації, визначені цим пунктом, розраховуються з дня подання податкової звітності чи іншої звітності, передбаченої цим Кодексом, для складення якої використовуються зазначені документи та/або інформація, а в разі її неподання - з передбаченого цим Кодексом граничного строку подання такої звітності, а для документів, пов'язаних з виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, - з дня здійснення відповідної господарської операції (для відповідних дозвільних документів - з дня завершення строку їх дії).
Відповідно до ч. 7 ст. 111 Цивільного кодексу України для проведення перевірок та визначення наявності або відсутності заборгованості із сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує своєчасне надання податковим органам та Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування документів юридичної особи (її філій, представництв), у тому числі первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку.
Згідно ч. 11 ст. 44 КУзПБ призначення розпорядника майна не є підставою для припинення повноважень керівника чи органу управління боржника.
За відсутності первинних та бухгалтерських документів платника податків (їх ненадання на запит контролюючого органу), у ГУ ДПС у Дніпропетровській області відсутня можливість перевірити дотримання вимог податкового законодавства та з'ясувати факт наявності грошових вимог до боржника.
В наказі №3792-п від 09.06.2025 вказано строк проведення перевірки, а саме: "Провести документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «НАФТОГАЗМОНТАЖ», з 12.06.2025 тривалістю 10 робочих днів".
Відповідно ст. 78 ПК України право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків (крім перевірок, передбачених підпунктом 78.1.22 пункту 78.1 цієї статті) надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.
Оскільки проведення перевірки не було розпочато, про що було складено акт про неможливість проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «НАФТОГАЗМОНТАЖ» у зв'язку із відсутністю посадових осіб та підприємства за податковою адресою від 12.06.2025 №1616/04-36-07-07-03/31462406, у податкового органу відсутні підстави її продовжувати або зупиняти, а строк є таким, що не настав.
Більше того, як вже було зазначено, відкриття провадження у справі про банкрутство є безумовною підставою для проведення позапланової перевірки платника податків згідно з приписами підпункту 78.1.7 п. 78.1 ст. 78 ПК України.
В свою чергу, норми Кодексу України з процедур банкрутства не містять заборони кредитору заявляти конкурсні вимоги до боржника у ліквідаційній процедурі.
Аналогічні правові висновки викладені у постанові судової палати для розгляду справ про банкрутство Касаційного господарського суду у складі Верховного суду від 14.06.2023 у справі № 904/5743/20; постанові Верховного Суду від 25.07.2023 у справі № 922/5231/21.
Враховуючи вищенаведене, господарський суд вважає за необхідне задовольнити заяву ГУ ДПС у Дніпропетровській області №б/н від 05.09.2025 про зобов'язання керівника Боржника надати необхідну бухгалтерську та іншу документацію контролюючому органу для проведення документальної позапланової перевірки.
Керуючись ст. ст. 39, 45, Кодексу України з процедур банкрутства, ст. ст. 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
Заяву ГУ ДПС у Дніпропетровській області № б/н від 05.09.2025 про зобов'язання керівника Боржника надати необхідну бухгалтерську та іншу документацію контролюючому органу для проведення документальної позапланової перевірки - задовольнити.
Зобов'язати керівника ТОВ «НАФТОГАЗМОНТАЖ» - Мотрича Івана Олександровича ( АДРЕСА_1 ) надати Головному управлінню ДПС у Дніпропетровській області бухгалтерську та іншу документацію, необхідну для проведення документальної позапланової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «НАФТОГАЗМОНТАЖ» (ідентифікаційний код юридичної особи 31462406) з питань дотримання вимог податкового, валютного законодавства та іншого законодавства за період з 01.04.2024 по теперішній час та законодавства щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.04.2024 по теперішній час.
Ухвала набирає законної сили 07.10.2025 та може бути оскаржена до Центрального апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня набрання ухвалою законної сили.
Суддя С.В. Мартинюк