08 жовтня 2025 року м. Харків Справа № 905/554/25
Східний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючий суддя Гребенюк Н.В., суддя Слободін М.М., суддя Шутенко І.А.,
без участі представників сторін,
розглянувши у приміщенні Східного апеляційного господарського суду апеляційну скаргу Регіонального відділення Фонду Державного майна України по Донецькій та Луганській областях (вх.№1830Д) на рішення Господарського суду Донецької області від 04.08.2025, ухвалене у приміщенні Господарського суду Донецької області суддею Харакозою К.С., у справі №905/554/25
за позовом Регіонального відділення Фонду Державного майна України по Донецькій та Луганській областях, м. Харків,
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Наш Бізнес", м. Покровськ, Донецька область,
про стягнення 20 345, 13грн
Регіональне відділення Фонду Державного майна України по Донецькій та Луганській областях звернулось до Господарського суду Донецької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Наш Бізнес" про стягнення 20 345, 13грн.
В обґрунтування вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем зобов'язань за договором №13 оренди нерухомого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до державної власності від 22.09.2011 №4929/2011 в новій редакції, в частині здійснення своєчасно та в повному обсязі орендних платежів за період з лютого 2023 року по вересень 2024 року, у зв'язку з чим, виникла заборгованість з орендної плати в сумі 17 385, 13грн, пені в сумі 2 960, 00грн.
Рішенням Господарського суду Донецької області від 04.08.2025 позовні вимоги Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях до Товариства з обмеженою відповідальністю "Наш Бізнес" про стягнення 20 345, 13грн задоволено частково. Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Наш Бізнес" на користь Державного бюджету України заборгованість з орендної плати в сумі 17 385, 13грн та судовий збір в сумі 2 069, 96грн. В іншій частині позову відмовлено.
Рішення місцевого господарського суду мотивовано тим, що за Договором оренди №13 утворилась заборгованість з орендної плати за період з лютого 2023 року по 30 вересня 2024 року включно у сумі 17 385, 13грн (70% суми орендної плати, яка перераховується до Державного бюджету України відповідно до пункту 16 розділу І "Змінювані умови" Договору №13). Суд перевірив наданий позивачем розрахунок суми основного боргу за період з лютого 2023 року по 30 вересня 2024 та встановив його арифметичну вірність.
Поряд з цим, суд першої інстанції дійшов висновку, що нарахування пені в умовах, коли держава допустила нормативну нечіткість у регулюванні строку дії пільги (відповідно до положень пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 27 травня 2022 №634 "Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану"), є непропорційним втручанням у право відповідача на справедливе і передбачуване виконання зобов'язання. У такій ситуації відсутні підстави для застосування майнової відповідальності, а тому вимога позивача про стягнення пені задоволенню не підлягає.
Не погодившись з рішенням місцевого господарського суду від 04.08.2025, позивач звернувся до Східного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення Господарського суду Донецької області від 04.08.2025 в частині відмови у стягненні з відповідача 2 960, 00грн пені та прийняти в цій частині нове рішення, яким позов задовольнити та стягнути з відповідача на користь позивача 2 960, 00грн пені та 352, 44грн судового збору. В іншій частині оскаржуване рішення просить залишити без змін.
Також апелянт просить стягнути з відповідача сплачений судовий збір за подання апеляційної скарги.
Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що вимога позивача про стягнення пені відповідає пункту 3.8 розділу ІІ "Незмінювані умови договору" Договору оренди в редакції Договору №13 від 14.02.2022 та статтям 549, 611 Цивільного кодексу України.
Як зазначає апелянт, у зв'язку з відсутністю законодавчого акту про скасування орендної плати на період з 01.01.2023 по 07.05.2024, ним на підставі умов Договору оренди правомірно нараховано орендну плату з 01.01.2023 по 07.05.2024 у розмірі 100%.
Згідно з витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 21.08.2025, для розгляду справи №905/554/25 визначено колегію суддів у складі: головуючий суддя Гребенюк Н.В., суддя Слободін М.М., суддя Шутенко І.А.
Апелянтом було подано апеляційну скаргу на рішення господарського суду у справі з ціною позову менше ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, за таких підстав, відповідно до частини 10 статті 270 Господарського процесуального кодексу України, апеляційна скарга розглядається без повідомлення учасників справи.
Крім того, дана справа не відноситься до категорії справ, зазначених у частині 4 статті 247 Господарського процесуального кодексу України, що не можуть бути розглянуті у порядку спрощеного провадження.
Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 28.08.2025 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Регіонального відділення Фонду Державного майна України по Донецькій та Луганській областях на рішення Господарського суду Донецької області від 04.08.2025 у справі №905/554/25. Встановлено учасникам справи строк до 15.09.2025 для подання відзиву на апеляційну скаргу, заяв, клопотань та письмових пояснень з доказами їх надсилання учасникам провадження. Постановлено розпочати розгляд справи з 15.09.2025 без повідомлення учасників справи.
Копія ухвали апеляційного господарського суду про відкриття апеляційного провадження вручена позивачу у справі у підсистемі "Електронний суд", користувачем якої він є.
Східним апеляційним господарським судом складено акт від 01.09.2025 про неможливість надсилання поштової кореспонденції ТОВ "Наш бізнес" у зв'язку з тим, що тимчасово відсутній обмін з відділенням поштового зв'язку №85300 в умовах воєнного стану.
Судом апеляційної інстанції здійснено оголошення на веб-сайті "Судова влада України" про розгляд апеляційної скарги Регіонального відділення Фонду Державного майна України по Донецькій та Луганській областях на рішення Господарського суду Донецької області від 04.08.2025 у справі №905/554/25.
Відповідно до частини 4 статті 122 Господарського процесуального кодексу України, відповідач, третя особа, свідок, зареєстроване місце проживання (перебування), місцезнаходження чи місце роботи якого невідоме, викликається в суд через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання. З опублікуванням оголошення про виклик відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи.
Отже, відповідач вважається належним чином повідомленим про розгляд апеляційної скарги судом апеляційної інстанції.
Від відповідача відзиву на апеляційну скаргу не надійшло, заяв і клопотань щодо суті спору від учасників справи не надходило.
Відповідно до статті 269 Господарського процесуального кодексу України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів і вимог апеляційної скарги.
Як вбачається із доводів і вимог апеляційної скарги, апелянт просить скасувати рішення Господарського суду Донецької області від 04.08.2025 в частині відмови у стягненні з відповідача 2 960, 00грн пені та прийняти в цій частині нове рішення, яким позов задовольнити та стягнути з відповідача на користь позивача 2 960, 00грн пені.
Відтак, рішення Господарського суду Донецької області від 04.08.2025 переглядається апеляційним господарським судом в частині рішення Господарського суду Донецької області від 04.08.2025 в частині відмови у стягненні з відповідача 2 960, 00грн пені.
Дослідивши матеріали справи, які суд визнає достатніми для розгляду апеляційної скарги у спрощеному провадженні, викладені в апеляційній скарзі доводи апелянта, перевіривши правильність застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а також повноту встановлення обставин справи та відповідність їх наданим доказам, відповідно до статті 269 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з такого.
Як встановлено місцевим господарським судом, між сторонами у справі існують відносини, що виникли з договору оренди державного майна.
Так, 22.09.2011 року між Регіональним відділенням Фонду Державного майна України по Донецькій області та ТОВ "Наш бізнес" укладено договір оренди нерухомого майна, що належить до державної власності №4929/2011, за умовами пунктів 1.1., 1.2 якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування державне майно - частину привокзальної площі станції Красноармійськ площею 17, 9кв.м та частину нежитлового вбудованого приміщення вокзалу станції Красноармійськ площею 2, 0кв.м (далі - майно), які розташовані за адресою м. Красноармійськ, пл. Привокзальна та знаходяться на балансі Ясинуватського будівельно - монтажного експлуатаційного управління ДП "Донецька залізниця" (далі - балансоутримувач), вартість якого визначена згідно зі звітом про оцінку на 30.06.2011 і становить 63 478, 00грн, з метою розміщення торговельного автомата що відпускає продовольчі товари (2. 0кв.м) та розміщення торговельного об'єкта з продажу продовольчих товарів, крім товарів підакцизної групи (17, 9кв.м).
У подальшому між сторонами в період з 2011 по 2020 роки укладено низку договорів про внесення змін до договору оренди від 22.09.2011 (№1-12).
Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 2020 року №820 "Про затвердження примірник договорів оренди державного майна" затверджено, зокрема, примірний договір оренди нерухомого майна, іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до державної власності, відповідно до якого за результатами аукціону 14.02.2022 року між Регіональним Відділенням Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях (далі - орендодавець), ТОВ "Наш бізнес" та Виробничим структурним підрозділом "Лиманська дирекція" філії "Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд" АТ "Укрзалізниця" (відповідно до Акту про заміну сторони у договорі оренди нерухомого/іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до державної власності від 01.09.2023 року б/н новим Балансоутримувачем за Договором оренди є Філія "Вокзальна компанія" АТ "Українська залізниця", далі - балансоутримувач) укладено Договір №13 оренди нерухомого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до державної власності від 22.09.2011 №4929/2011 в новій редакції (далі - договір оренди №13).
У пункті 4.1 договору оренди №13 наведена інформація про об'єкт оренди - нерухоме майно: частина привокзальної площі станції Покровськ площею 17, 9 кв.м (інвентарний номер 9850205001040) та частина нежитлового вбудованого приміщення вокзалу станції Покровськ площею 2, 0кв.м (інвентарний номер 9850100001036) (далі - майно), які розташовані за адресою: Донецька область, м. Покровськ, пл. Привокзальна.
Ринкова вартість майна - 108 000, 00грн без ПДВ (пункт 6.1 договору оренди №13).
Відповідно до пункту 9.1 розділу І "Змінювані умови договору" Договору оренди №13 місячна орендна плата, визначена за результатами проведення аукціону, становить 1 100, 00грн (одинадцять тисяч сто гривень 00 коп.). без податку на додану вартість (дата і реквізити протоколу електронного аукціону від 09.09.2021).
Відповідно до пункту 12.1 розділу І "Змінювані умови договору" Договору оренди №13, цей договір продовжено на 5 (п'ять) років, тобто до 28.03.2026 включно.
У пункті 16 розділу І "Змінювані умови договору" Договору оренди №13 визначено співвідношення розподілу орендної плати станом на дату укладання договору: балансоутримувачу 30 відсотків суми орендної плати; державному бюджету 70 відсотків суми орендної плати.
Пунктом 2.1 розділу II "Незмінювані умови договору" Договору оренди №13 встановлено, що Орендар вступає у строкове платне користування Майном у день підписання акта приймання-передачі Майна.
Акт приймання-передачі від 22.09.2011 б/н.
Згідно з пунктом 3.2. розділу II "Незмінювані умови договору" Договору оренди №13, якщо орендна плата визначена за результатами аукціону, орендна плата за січень-грудень року оренди, що настає за роком, на який припадає перший місяць оренди, визначається шляхом коригування орендної плати за перший місяць оренди на річний індекс інфляції року, на який припадає перший місяць оренди. Орендна плата за січень-грудень третього року оренди і кожного наступного календарного року оренди визначається шляхом коригування місячної орендної плати, що сплачувалась у попередньому році, на річний індекс інфляції такого року.
Пунктом 3.3. розділу II "Незмінювані умови договору" Договору оренди №13 передбачено, що Орендар сплачує орендну плату до державного бюджету та Балансоутримувачу у співвідношенні, визначеному у пункті 16 Умов (або в іншому співвідношенні, визначеному законодавством), щомісяця: до 15 числа поточного місяця оренди - для орендарів, які отримали майно в оренду за результатами аукціону.
Відповідно до пункту 3.7 розділу II "Незмінювані умови договору" Договору оренди №13, орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, стягується Орендодавцем (в частині, належній державному бюджету) та/або Балансоутримувачем (в частині, належній Балансоутримувачу). Орендодавець і Балансоутримувач можуть за домовленістю звернутися із позовом про стягнення орендної плати та інших платежів за цим договором, за якими у Орендаря є заборгованість, в інтересах відповідної сторони цього договору. Сторона, в інтересах якої подається позов, може компенсувати іншій стороні судові і інші витрати, пов'язані з поданням позову.
Згідно з пунктом 3.8 розділу II "Незмінювані умови договору", Договору оренди №13, на суму заборгованості Орендаря із сплати орендної плати нараховується пеня в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення перерахування орендної плати до державного бюджету.
Відповідно до пункту 9.2 розділу II "Незмінювані умови договору", Договору оренди №13, Орендар має можливість, забезпечену його власними або залученими фінансовими ресурсами, своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату та інші платежі відповідно до цього договору.
Пунктом 11.1 розділу II "Незмінювані умови договору" Договору оренди №13 встановлено, що за невиконання або неналежне виконання зобов'язань за цим договором сторони несуть відповідальність згідно із законом та договором.
Згідно з пунктом 11.2 розділу II "Незмінювані умови договору" Договору оренди №13, Орендодавець не відповідає за зобов'язаннями Орендаря. Орендар не відповідає за зобов'язаннями Орендодавця, якщо інше не передбачено цим договором. Орендар відповідає за своїми зобов'язаннями і за зобов'язаннями, за якими він є правонаступником, виключно власним майном. Стягнення за цими зобов'язаннями не може бути звернене на орендоване державне Майно.
Пунктом 11.3. розділу II "Незмінювані умови договору" Договору оренди №13 встановлено, що спори, які виникають за цим договором або в зв'язку з ним, не вирішені шляхом переговорів, вирішуються в судовому порядку.
Договір №13 оренди нерухомого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до державної власності від 22.09.2011 №4929/2011 в новій редакції підписаний представниками сторонами, скріплений печатками.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-ІХ (зі змінами, внесеними Указами від 14 березня 2022 року №133/2022, затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року №2119-ІХ, та від 18 квітня 2022 року №259/2022, затвердженим Законом України від 21 квітня 2022 року № 2212-ІХ) в Україні з 24 лютого 2022 року введений воєнний стан строком до 25 травня 2022р.
У подальшому відповідними Указами Президента України час його дії неодноразово продовжувався і станом на час розгляду справи триває на всій території України.
Законом України від 01 квітня 2022 року №2181-1Х "Про внесення змін до Закону України "Про оренду державного та комунального майна" розділ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про оренду державного та комунального майна" доповнено, зокрема, пунктом 61, згідно з яким під час дії воєнного стану Кабінет Міністрів України може встановити інші правила передачі в оренду державного та комунального майна, ніж ті, що передбачені Законом про оренду.
01.06.2022 набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 №634 "Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану" (надалі - Постанова №634), якою визначено особливий порядок нарахування орендної плати.
Листами від 18.12.2023 №11-03-02- 2048ВС та від 07.05.2025 №11-03-619 позивач повідомив Орендаря та Балансоутримувача про особливості оренди державного майна у період воєнного часу, зокрема, стосовно можливості дострокового припинення договору оренди за заявою Орендаря (пункт 5 Постанови №634) та просив Орендаря сплатити заборгованість з орендної плати та пені до Державного бюджету України.
У зв'язку з порушенням відповідачем умов договору оренди в редакції договору №13 від 14.02.2022 в частині здійснення оплати орендної плати в період з лютого 2023 по вересень 2024 в сумі 17 385, 13грн, та нарахованої пені за загальний період з 16.02.2023 по 16.03.2025 у сумі 2 960, 00грн, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Регіональним відділенням з урахуванням положень Постанови від 27 травня 2022 №634, здійснено нарахування орендної плати наступним чином:
1) за період з 24.02.2022 по 31.12.2022 орендна плата не нараховувалась, оскільки орендаря звільнено від орендної плати,
2) за період з 01.01.2023 по 07.05.2024 у розмірі 100% розміру орендної плати, встановленої договором оренди (з урахуванням її індексації);
3) з 08.05.2024 по 30.09.2024 у розмірі 50% розміру орендної плати, встановленої договором оренди (з урахуванням її індексації);
4) з 01.10.2024 не нараховується орендна плата за період з 1 числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку бойових дій або тимчасової окупації, по 1 число місяця, що настає через три місяці після дати завершення бойових дій або тимчасової окупації, що визначаються відповідно до зазначеного переліку, згідно з підпунктом 11 пункту 1 Постанови №634.
Згідно розрахунку заборгованості, письмових пояснень позивача від 31.07.2025, за період з лютого 2023 по вересень 2024 орендна плата становить 17 385, 13 грн, яка нарахована наступним чином:
орендна плата за січень 2023 року з урахуванням річного індексу інфляції за 2022 рік становить 1 392, 60грн, з них 70% державному бюджету 974, 82грн, тобто 1 100, 00грн * 1,266 = 1 392, 60грн * 70%, де 1 100, 00грн - місячна орендна плата, визначена за результатами проведення аукціону; 1, 266 (126, 6%) - річний індекс інфляції за 2022 рік. Таким чином в період з лютого 2023 по грудень 2023 орендна плата складає 974, 82грн щомісячно;
орендна плата за січень 2024 року з урахуванням річного індексу інфляції за 2023 рік становить 1 463, 62грн, з них 70% державному бюджету 1 024, 53грн, тобто 1 392, 60грн * 1, 051 = 1 463, 62грн * 70%, де 1 392, 60грн - орендна плата за грудень 2023 року; 1, 051 (105, 1%) - річний індекс інфляції за 2023 рік. Таким чином в період з січня 2024 по квітень 2024 орендна плата складає 1 024, 53грн щомісячно;
орендна плата за травень 2024, становить 897, 06 грн, з них 70% державному бюджету 627, 94грн, тобто орендна плата за квітень 2024 у сумі 1 463, 62 грн/31*7 = 330, 49грн * 70% = 231, 35грн, (де 31 це кількість днів у місяці, 7 це кількість днів травня 2024 - де нарахування здійснюється у розмірі 100% встановленої договором). Орендна плата за квітень 2024 у сумі 1 463, 62грн /31 * 24 = 1 133, 13грн * 70% = 793, 19 грн * 50% = 396, 59грн, (де 31 це кількість днів у місяці, 24 це кількість днів травня 2024 - де нарахування здійснюється у розмірі 50% встановленої договором); 231, 35грн + 396, 59грн = 627, 94грн - орендна плата за травень 2024;
орендна плата за червень 2024, становить 1 463, 62грн, з них 70% державному бюджету 1 024, 53грн, з них 50% встановленої договором оренди 512, 27грн, (де орендна плата за квітень 2024 у сумі 1 463, 62грн * 70% = 1 024, 53грн * 50% = 512, 27грн - 50% розміру орендної плати, встановленої договором оренди (з урахуванням її індексації). Таким чином в період з червня 2024 по вересень 2024 орендна плата складає 512, 27грн щомісячно.
Суд першої інстанції перевірив наданий позивачем розрахунок суми основного боргу за період з лютого 2023 року по 30 вересня 2024 та встановив його арифметичну вірність.
З огляду на наведене, місцевий господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині стягнення суми основного боргу за період з лютого 2023 року по 30 вересня 2024 в сумі 17 385, 13грн є обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Надаючи правову кваліфікацію спірним правовідносинам, суд апеляційної інстанції виходить з такого.
Статтею 526 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно з частиною 1 статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно зі статтею 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (частина 1 статті 612 Цивільного кодексу України).
Судом першої інстанції встановлено, що матеріалами справи підтверджується факт порушення відповідачем виконання своїх зобов'язань за договором.
Згідно з пунктом 3.8 розділу II "Незмінювані умови договору" Договору оренди №13, на суму заборгованості Орендаря із сплати орендної плати нараховується пеня в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення перерахування орендної плати до державного бюджету.
Судова колегія зазначає, що відповідно до статті 549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання.
Відповідач, за розрахунком позивача, повинен сплатити позивачу 2 960, 00грн пені, обраховану за період з 16.02.2023 по 16.03.2025.
Перевіривши здійснені позивачем розрахунки, суд апеляційної інстанції визнає здійснений позивачем розрахунок пені арифметично вірним; таким, що відповідає умовам Договору оренди та вимогам законодавства.
Колегія суддів апеляційного господарського суду не погоджується з висновком суду першої інстанції, що нарахування пені у даному випадку є наслідком порушення принципу правової визначеності через нечітке формулювання пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України №634.
Місцевий господарський суд зазначив, що викладене формулювання у вказаній Постанові не дозволяло сторонам однозначно встановити момент припинення дії пільги щодо звільнення від орендної плати, що створило об'єктивну непередбачуваність правових наслідків та унеможливило відповідальне прогнозування поведінки відповідача у межах договірних зобов'язань.
Проте, по-перше, із матеріалів справи не вбачається, що відповідач не здійснював орендні платежі саме через неясність для нього у тлумаченні положень пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України №634; матеріали справи не містять листів, звернень відповідача, зокрема до позивача, органів державної влади щодо роз'яснення порядку нарахування орендної плати з 01.01.2023 по 07.05.2024.
По-друге, імовірна неясність у тлумаченні норми законодавства не є підставою для невиконання умов договору і звільнення від відповідальності. Відповідач не був позбавлений права і можливості здійснювати орендні платежі (за відсутності норми про встановлення пільги), які у подальшому могли бути зараховані в рахунок майбутніх платежів або повернуті орендарю, у разі якщо пільга була б надана законодавством. Натомість сама по собі бездіяльність відповідача щодо здійснення орендних платежів очевидно не може бути підставою для звільнення від відповідальності за порушення умов договору.
По-третє, суд першої інстанції, посилаючись на неясність положень пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України №634, все ж надав їй відповідну правову оцінку, встановив періоди, в яких діяла пільга і в якому розмірі, дійшов висновку, що заборгованість з орендних платежів за період з лютого 2023 року по 30 вересня 2024 в сумі 17 385, 13грн здійснено позивачем вірно, а його вимоги є обґрунтованими.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу Регіонального відділення Фонду Державного майна України по Донецькій та Луганській областях слід задовольнити; рішення Господарського суду Донецької області від 04.08.2025 у справі №905/554/25 скасувати в частині відмови у задоволенні позовних вимог Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях до Товариства з обмеженою відповідальністю "Наш Бізнес" про стягнення 2 960, 00грн пені та ухвалити в цій частині нове рішення про задоволення цих позовних вимог. У решті рішення Господарського суду Донецької області від 04.08.2025 у справі №905/554/25 слід залишити без змін.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати позивача зі сплати судового збору за подання позовної заяви та апеляційної скарги у повному обсязі покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 129, 256, 269, 270, 273, п. 2 ч. 1 ст. 275, п. 1 ч. 1 ст. 277, 282-284 Господарського процесуального кодексу України, Східний апеляційний господарський суд
Апеляційну скаргу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях задовольнити.
Рішення Господарського суду Донецької області від 04.08.2025 у справі №905/554/25 скасувати в частині відмови у задоволенні позовних вимог Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях до Товариства з обмеженою відповідальністю "Наш Бізнес" про стягнення 2 960, 00грн пені та ухвалити в цій частині нове рішення про задоволення цих позовних вимог.
У решті рішення Господарського суду Донецької області від 04.08.2025 у справі №905/554/25 залишити без змін.
Резолютивну частину рішення Господарського суду Донецької області від 04.08.2025 викласти в такій редакції:
"Позовні вимоги Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях до Товариства з обмеженою відповідальністю "Наш Бізнес" про стягнення 20 345, 13грн задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Наш Бізнес" (85300, Донецька область, м. Покровськ, мікрорайон Лазурний, б. 2; ідентифікаційний код 23175854) на користь Державного бюджету України (номер рахунку: UA608999980313090094000005648, код класифікації доходів бюджету 22080300, отримувач: Донецьке ГУК/Покровська МТГ/22080300, банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.), ідентифікаційний код 37967785) заборгованість з орендної плати в сумі 17 385, 13грн та 2 960, 00грн пені.
Стягувач: Регіональне відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях (61057, м. Харків, майдан Театральний, 1, ідентифікаційний код 43023403).
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Наш Бізнес" (85300, Донецька область, м. Покровськ, мікрорайон Лазурний, б.2; ідентифікаційний код 23175854) на користь Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях (адреса місцезнаходження: 61057, Харківська обл., місто Харків, майдан Театральний, буд.1; ідентифікаційний код 43023403) судовий збір за подання позовної заяви в сумі 2 422, 40грн".
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Наш Бізнес" (85300, Донецька область, м. Покровськ, мікрорайон Лазурний, б.2; ідентифікаційний код 23175854) на користь Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях (адреса місцезнаходження: 61057, Харківська обл., місто Харків, майдан Театральний, буд.1; ідентифікаційний код 43023403) судовий збір за подання апеляційної скарги в сумі 3 633, 60грн.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її ухвалення. Порядок і строки оскарження постанови передбачені статтями 286-289 Господарського процесуального кодексу України.
Головуючий суддя Н.В. Гребенюк
Суддя М.М. Слободін
Суддя І.А. Шутенко