Справа № 569/20188/25
07 жовтня 2025 року м. Рівне
Суддя Рівненського міського суду Рівненської області Яковлєва Д.В., з участю: секретаря судового засідання Філіпової І.М., прокурора Джуса А.Г., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , захисника - адвоката Гнатущенка В.І., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою АДРЕСА_1 , лікар-ортопед-травматолог, за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -
ОСОБА_1 , лікар-ортопед-травматолог експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи (далі-ЕК ОПФО) Комунального підприємства «Рівненська обласна клінічна лікарня імені Юрія Семенюка» Рівненської обласної ради, відповідно до підпункту «г» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», будучи суб?єктом на якого поширюється дія цього Закону, порушив встановлені вимоги частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», а саме несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік, чим вчинив правопорушення, пов?язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Згідно наказу по КП «Рівненська обласна клінічна лікарня імені Юрія Семенюка» «Про затвердження переліку лікарів, які мають право проводити оцінювання повсякденного функціонування особи у складі експертних команд та переліку адміністраторів для забезпечення роботи таких команд» від 02.12.2024 № 133-ОД/4, призначено склад ЕК ОПФО КП «Рівненська обласна клінічна лікарня імені Юрія Семенюка», до якого включено лікаря-ортопеда-травматолога ОСОБА_1 .
Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що суб?єкти декларування - це особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в"-"ґ" пункту 2, пункті 4 частини 1 статті 3 Закону, інші особи, які зобов?язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Відповідно до частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов?язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Таким чином, у ОСОБА_1 виник обов'язок подати в НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік, в термін до 01.04.2025.
Згідно з відомостями Реєстру НАЗК на веб-сайті «nazk.gov.ua», ОСОБА_1 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 о 14:35 год. 12.09.2025.
Матеріалами проведеної перевірки встановлено, що ОСОБА_1 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік несвоєчасно без поважних причин.
Згідно з приміткою до статті 172-6 КУпАП, суб?єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов?язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Таким чином, лікар-ортопед-травматолог ЕК ОПФО КП «Рівненська обласна клінічна лікарня імені Юрія Семенюка» ОСОБА_1 , будучи суб?єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов?язані з корупцією, в порушення вимог частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов?язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Місцем вчинення правопорушення є робоче місце ОСОБА_1 (як суб?єкта декларування) - КП «Рівненська обласна клінічна лікарня імені Юрія Семенюка» за адресою: м. Рівне, вул. Київська, 78г.
Час вчинення адміністративного правопорушення, пов?язаного з корупцією, є 14:35 год. 12.09.2025, коли ОСОБА_1 несвоєчасно без поважних причин подав до НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік.
Під час розгляду справи ОСОБА_1 та його захисник - адвокат Гнатущенко В.І. вказали, що в квітні 2025 року ОСОБА_1 помилково подав декларацію як кандидата на посаду особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Про необхідність подачі декларації особи, уповноваженої на виконання на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік, його ніхто не повідомляв. Після відібрання у нього пояснень, з приводу неподання декларації, і роз'ясненні про необхідність її подачі, він того ж дня подав. Стверджують, що умислу на вчинення правопорушення у ОСОБА_1 не було. Просили звільнити ОСОБА_1 від відповідальності, обмежившись усним зауваженням.
Прокурор Джус А.Г. просив суд визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та застосувати адміністративне стягнення у розмірі передбаченому санкцією цієї статті.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, його захисника та прокурора, приходжу до наступного висновку.
ОСОБА_1 , лікар-ортопед-травматолог експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи (далі-ЕК ОПФО) Комунального підприємства «Рівненська обласна клінічна лікарня імені Юрія Семенюка» Рівненської обласної ради, відповідно до підпункту «г» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», будучи суб?єктом на якого поширюється дія цього Закону, порушив встановлені вимоги частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», а саме несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік, чим вчинив правопорушення, пов?язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов?язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Таким чином, у ОСОБА_1 виник обов'язок подати в НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік, в термін до 01.04.2025.
Винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, за вищевказаних обставин, пов'язаних з корупцією передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, підтверджується матеріалами справи, які відповідно до ст. 251 КУпАП є доказами у справі про адміністративне правопорушення № 405 від 19.09.2025; відомостями Реєстру НАЗК на веб-сайті «nazk.gov.ua», згідно яких ОСОБА_1 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік, о 14:35 год. 12.09.2025; письмовими поясненнями ОСОБА_1 , та іншими матеріалами справи.
Відповідно до ст. 22 КУпАП, при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
При цьому у кожному конкретному випадку суд має вирішувати питання про визнання діяння малозначним, виходячи з того, що його наслідки не представляють суспільної небезпеки, не завдали або не здатні завдати значної шкоди суспільним або державним інтересам, правам та свободам інших осіб.
При вирішенні питання про відповідальність ОСОБА_1 , суд враховує характер вчиненого правопорушення, обставини справи, обставини, які стали причиною несвоєчасного подання декларації, що до адміністративної відповідальності він притягується вперше.
Викладені обставини у своїй сукупності, суд визнає такими, що свідчать про малозначність вчиненого правопорушення, а тому вважається можливим звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності і обмежитись оголошенням усного зауваження.
Керуючись ст.ст. 22, 283, 284 КУпАП, -
Визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
На підставі ст. 22 КУпАП, звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, обмежившись усним зауваженням.
Провадження у справі закрити.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення і набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга подається до Рівненського апеляційного суду через Рівненський міський суд Рівненської області.
Суддя Рівненського міського суду Д.В. Яковлєв