Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 206
Іменем України
19.12.2007
Справа №2-6/14847-2007А
Господарський суд Автономної Республіки Крим у складі
судді Шкуро В.М.,
секретаря судового засідання Чернової К.В., розглянувши за участю представників:
позивача - Аркатова В.В., юрист, дов. від 15.01.2007р.,
відповідача - Сахновського П.В., головний спеціаліст юридичного управління, дов. від 25.12.2006р. №02-29-3352,
у відкритому судовому засіданні справу
за адміністративним позовом Орендного підприємства «Кримтеплокомуненерго» в особі Феодосійської філії ОП «Кримтеплокомуненерго», м.Феодосія,
до Феодосійської міської ради, м.Феодосія,
про визнання протиправним дій і скасування рішення.
Орендне підприємство «Кримтеплокомуненерго» в особі Феодосійської філії ОП «Кримтеплокомуненерго» звернулося до господарського суду АР Крим з адміністративним позовом про визнання протиправними дій Феодосійської міської ради по визначенню виконавцем житлово-комунальних послуг у житловому фонді м.Феодосія по централізованому опаленню Орендного підприємства «Кримтеплокомуненерго» в особі Феодосійської філії ОП «Кримтеплокомуненерго» та скасування другого абзацу підпункту 1.2 пункту 1 рішення міськради «Про визначення виконавців житлово-комунальних послуг у житловому фонді» №1095 від 28.09.2007р.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Орендне підприємство «Кримтеплокомуненерго» в особі Феодосійської філії ОП «Кримтеплокомуненерго» не може бути виконавцем житлово-комунальних послуг у житловому фонді м.Феодосія по централізованому опаленню, оскільки безпосередньо не надає послуги теплопостачання кінцевим споживачам (населенню), оскільки внутрішньобудинкові мережі по яких подається теплова енергія перебувають у власності (на балансі) інших суб'єктів. Позивач є лише виробником житлово-комунальних послуг.
У судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги.
Відповідач позов не визнав. У відзиві на позовну заяву зазначив, що Феодосійська міська рада наділена, відповідно до ст.7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», повноваженнями щодо визначення виконавця житлово-комунальних послуг в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Орендне підприємство «Кримтеплокомуненерго» в особі Феодосійської філії ОП «Кримтеплокомуненерго» фактично укладає з кінцевими споживачами (населенням) договори на опалення, отримує оплату за опалення, подає позови до суду про стягнення заборгованості з оплати вартості опалення, що є опосередкованим підтвердженням факту надання послуги з теплопостачання.
У судовому засіданні встановлено, що ОП «Кримтеплокомуненерго» є підприємством, яке здійснює діяльність у сфері виробництва, транспортування та постачання теплової енергії споживачам, тобто є суб'єктом відносин у сфері теплопостачання.
Рішенням 23-ї сесії 5-го скликання «Про визначення виконавців житлово-комунальних послуг у житловому фонді» №1095 від 28.09.2007р. Феодосійська міська рада визначила виконавців житлово-комунальних послуг у житловому фонді м.Феодосія по централізованій поставці холодної води та централізованого водовідведення (підпункт 1.1), по централізованому опаленню (підпункт 1.2) та по утриманню будинків, споруд та прибудинкових територій (підпункт 1.3, а.с.59).
Згідно підпункту 1.2 даного рішення Орендне підприємство «Кримтеплокомуненерго» в особі Феодосійської філії ОП «Кримтеплокомуненерго» визначено виконавцем житлово-комунальних послуг у житловому фонді м.Феодосії по централізованому опаленню.
Спірне рішення прийняте на виконання п.4 ст.7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», згідно якого до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить, зокрема визначення виконавця житлово-комунальних послуг в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.
Порядок визначення виконавця житлово-комунальних послуг у житловому фонді (далі-Порядок), затверджений наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства №60 від 25.04.2005р. та передбачає, що виконавцем послуг з централізованого опалення, централізованого постачання холодної та гарячої води, централізованого водовідведення (далі - комунальні послуги) може бути виробник зазначених послуг, виконавець послуг з управління будинком, спорудою або групою будинків чи інший суб'єкт господарювання, з яким дійшли домовленості про надання таких послуг та який відповідає вимогам пункту 1.3 Порядку (пункт 4.1 Порядку).
В свою чергу, пунктом 1.3 Порядку передбачено, що виконавцем житлово-комунальних послуг може бути суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання відповідних житлово-комунальних послуг та який може забезпечити виконання обов'язків, визначених у частині другій статті 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
Статтею 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначені права та обов'язки виконавця житлово-комунальних послуг, зокрема обов'язки здійснювати контроль за технічним станом інженерного обладнання будинків, квартир, приміщень; своєчасно проводити підготовку жилого будинку і його технічного обладнання до експлуатації в осінньо-зимовий період та утримувати в належному технічному стані, здійснювати технічне обслуговування та ремонт внутрішньобудинкових мереж, вживати заходів щодо ліквідації аварійних ситуацій.
Разом з тим пункти 31 та 32 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення (далі-Правила), затверджених постановою Кабінету міністрів України №630 від 21.07.2005р., які регулюють відносини між суб'єктом господарювання в частині надання житлово-комунальних послуг (виконавець) і фізичною та юридичною особою (споживач), яка отримує або має намір отримувати послуги з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення визначають, що саме виконавець має право доступу, у тому числі несанкціонованого, в приміщення споживача для ліквідації аварій відповідно до встановленого законом порядку та інші права відповідно до законодавства, а також зобов'язаний контролювати установлені міжповіркові інтервали, проводити періодичну перевірку квартирних засобів обліку, їх обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж), проводити два рази на рік перевірку стану внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку із складенням відповідного акта, а також виконувати інші обов'язки відповідно до законодавства.
З системного аналізу вищенаведених норм слідує, що виконавцем житлово-комунальних послуг може бути визнано особу, яка має сукупність наступних ознак:
- є суб'єктом господарювання;
- предметом її діяльності є надання відповідних житлово-комунальних послуг;
- повинна забезпечити виконання обов'язків, визначених у ст.21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»;
- з нею має бути досягнута домовленість про надання таких послуг.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» балансоутримувач будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд (далі - балансоутримувач) - це власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом.
Окрім того, відповідно до вищезазначених Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, централізоване опалення - це послуга, спрямована на задоволення потреб споживача у забезпеченні нормативної температури повітря у приміщеннях квартири (будинку садибного типу), яка надається виконавцем з використанням внутрішньобудинкових систем теплопостачання.
Таким чином, ОП «Кримтеплокомуненерго», володіючи на умовах договору оренди магістральними тепловими мережами і джерелами теплопостачання (котельні, теплові пункти), є тільки виробником теплової енергії, тобто, виробляє (створює) житлово-комунальні послуги, а не надає ці послуги кінцевому споживачу - населенню, оскільки позбавлений можливості належного виконання обов'язків виконавця житлово-комунальних послуг. Кінцевому споживачу зазначені послуги надає той суб'єкт, у власності (на балансі) якого знаходяться внутрішньобудинкові мережі. Тому суд констатує порушення Феодосійською міською радою порядку своєї діяльності, яке полягає у вчиненні дій по визначенню ОП «Кримтеплокомуненерго» виконавцем житлово-комунальних послуг у житловому фонді м.Феодосія та прийняття оскаржуваного рішення за відсутності для цього правових підстав.
Згідно ст.15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання чи оспорювання, а стаття 16 ЦК України передбачає право особи на звернення до суду за захистом свого особистого немайнового чи майнового права і інтересу. Частиною 2 ст.16 ЦК України, частиною 2 ст.20 ГК України визначені способи захисту цивільних прав та інтересів, зокрема це визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльність органів місцевого самоврядування.
Статтею 19 Конституції України встановлено обов'язок органів державної влади діяти тільки на підставах, у межах повноважень і способів, які передбачені Конституцією і законами України.
Зважаючи на порушення Феодосійської міської ради при прийнятті оскаржуваного рішення, конституційної норми щодо обов'язку органів місцевого самоврядування діяти тільки на підставах, які передбачені Конституцією і законами України, суд приходить до висновку про протиправність дій Феодосійської міської ради по визначенню виконавцем житлово-комунальних послуг у житловому фонді м.Феодосія по централізованому опаленню Орендного підприємства «Кримтеплокомуненерго» в особі Феодосійської філії ОП «Кримтеплокомуненерго» та як наслідок необхідності скасування другого абзацу підпункту 1.2. пункту 1 рішення «Про визначення виконавців житлово-комунальних послуг у житловому фонді» №1095 від 28.09.2007р.
Посилання відповідача на опосередковане підтвердження факту надання послуги теплопостачання кінцевим споживачам (населенню), що виражається у безпосередньому укладенні з кінцевими споживачами (населенням) договорів на опалення, отримання оплати за опалення, подачі позовів до суду про стягнення заборгованості з оплати вартості опалення, є неспроможнім з огляду на наступне.
З метою нормалізації платіжної дисципліни при розрахунках за послуги тепло-, водопостачання та водовідведення, постановою уряду АР Крим «Про заходи по введенню прямих абонентських розрахунків з населенням за послуги тепло-, водопостачання та водовідведення» №166 від 04.06.1996р. ведені прямі абонентські розрахунки за споживання відповідних послуг. Таким чином, зазначені відповідачем дії здійснюються ОП «Кримтеплокомуненерго» не у зв'язку з наданням безпосередньо послуг теплопостачання кінцевим виконавцям, а на виконання постанови уряду АР Крим.
Відповідно до ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з відповідного місцевого бюджету.
Позивачем понесені судові витрати з оплати державного мита у розмірі 03,40 грн., які присуджуються на його користь з місцевого бюджету Феодосійської міської ради.
Вступну та резолютивну частину постанови проголошено у судовому засіданні 19 грудня 2007 року.
У повному обсязі постанова виготовлена 24 грудня 2007 року.
На підставі викладеного, керуючись ст. 94, 158-161, п.2 ч.2 ст. 162, 163 КАС України, суд-
Позов задовольнити.
Визнати дії Феодосійської міської ради по визначенню виконавцем житлово-комунальних послуг у житловому фонді м.Феодосія по централізованому опаленню Орендного підприємства «Кримтеплокомуненерго» в особі Феодосійської філії ОП «Кримтеплокомуненерго» протиправними.
Визнати другий абзац підпункту 1.2. пункту 1 рішення Феодосійської міської ради «Про визначення виконавців житлово-комунальних послуг у житловому фонді» №1095 від 28.09.2007р. протиправним та скасувати.
Стягнути з місцевого бюджету Феодосійської міської ради на користь Орендного підприємства «Кримтеплокомуненерго» в особі Феодосійської філії ОП «Кримтеплокомуненерго» судові витрати по оплаті судового збору у сумі 03,40 грн.
Постанова може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного господарського суду через господарський суд АР Крим шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови в десятиденний строк з дня складення постанови у повному обсязі, з подальшим поданням апеляційної скарги на постанову протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження та в порядку передбаченому ч. 5 ст. 186 КАС України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, у разі неподання відповідної заяви (ст. 254 КАС України).
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Шкуро В.М.