Рішення від 02.10.2025 по справі 308/13220/25

Справа № 308/13220/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 жовтня 2025 року місто Ужгород

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області в складі головуючого судді Фазикош О.В. за участю секретаря Бегені В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ужгород цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення, де заінтересована особа відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Ужгороді Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції,-

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до ч. 6 ст. 268 ЦПК України 02.10.2025 року було проголошено вступну та резолютивну частини рішення. Повний текст рішення виготовлено та підписано 07.10.2025 року.

Заявник ОСОБА_1 , звернулася до Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, де заінтересована особа відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Ужгороді Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.

Заява мотивована тим, що ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 , та зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 (копія додається) батьком ОСОБА_1 є ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

ІНФОРМАЦІЯ_3 у селищі Новотроїцьке Херсонської області, помер батько заявниці - ОСОБА_2 .

Оформити належним чином факт смерті та отримати свідоцтво про смерть батька у відділі державної реєстрації актів цивільного стану на території України ОСОБА_1 не має можливості з огляду на те, що документи, що свідчать про смерть ОСОБА_2 , видані на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Зокрема, при зверненні до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Ужгороді Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, ОСОБА_1 була видана відмова у проведенні державної реєстрації смерті.

Відповідно до наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 28 лютого 2025 року № 376 (в редакції від 29.08.2025 року), територія Генічевського району Херсонської області, де знаходиться селище Новотроїцьке) є тимчасово окупованою російською федерацією територією з 24.02.2022 року. Отже, відсутня можливість в отриманні свідоцтва про смерть та довідки про причини смерті встановленого законодавством України зразку.

Заявник зазначає, що внаслідок наведених обставин, отримання свідоцтва про смерть в органах реєстрації актів цивільного стану Міністерства юстиції України є неможливим, а єдиним шляхом його отримання та захисту прав родичів та спадкоємців померлого є звернення до суду за встановленням факту смерті.

У заяві вказано також на те, що встановлення даного факту в судовому порядку обґрунтоване необхідністю належної державної реєстрації смерті батька заявниці - ОСОБА_2 , який помер на території, яка є тимчасово окупованою територією України.

Заявник зазначає, що у даному випадку ОСОБА_1 обмежена у можливості збору доказів смерті її батька на окупованій території, у той час як встановлення цього факту має істотне значення для реалізації ряду її прав, включаючи право на спадкування, право на повагу до приватного та сімейного життя тощо.

Враховуючи вищенаведене, заявник просить: задовольнити заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Ужгороді Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України; встановити факт смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 в селі Новотроїцьке Херсонської області громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця села Клочньово, Трибайкальського району російської федерації.

Ухвалою судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 12 вересня 2025 року, вказана позовна заява залишена без руху.

Ухвалою судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 18 вересня 2025 року, у справі відкрито провадження. Постановлено здійснювати розгляд справи за правилами окремого провадження.

Заявник у судове засідання не з'явилася, про дату та час розгляду справи повідомлена належним чином. На адресу суду від представника заявника - адвоката Глеби П.О., надійшло клопотання, в якому він просить проводити розгляд справи без участі заявника та її представника, обставини наведені в заяві підгримують, просять встановити факт смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 в селі Новотроїцьке Херсонської області громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця села Клочньово, Трибайкальського району російської федерації.

Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явився, про дату та час розгляду справи повідомлений належним чином, заяв та клопотань не подавав.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.

Згідно з ч. 1 ст. 4, ч. 2 ст. 5 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленим цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів, а суд, здійснюючи правосуддя, захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Статтею 49 ЦК України передбачено, що актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків. Державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.

24 лютого 2022 року у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України Указом Президента України №64/2022 введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

У подальшому, строк дії воєнного стану в Україні неодноразово продовжено, востаннє - з 05 години 30 хвилин 9 травня 2025 року строком на 90 діб з Указом Президента від 15 квітня 2025 року №235/2025.

Згідно з ч. 2 ст. 317 ЦПК України справи про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, розглядаються невідкладно з дня надходження відповідної заяви до суду.

Частиною 2 ст. 319 ЦПК України передбачено, що рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.

Відповідно до п.8 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Пунктом ч.1, ч.2 ст.317 ЦПК України передбачено, що заява про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана батьками або одним з них, їхніми представниками, членами сім'ї, опікуном, піклувальником, особою, яка утримує та виховує дитину, або іншими законними представниками дитини до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.

Заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.

Справи про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, розглядаються невідкладно з дня надходження відповідної заяви до суду.

Відповідно до ст. 3, 8, 9 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.

Відповідно до абз. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Згідно ч. ч. 1-3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»

Державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.

Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 49 ЦК України, актами цивільного стану є, серед іншого, смерть фізичної особи. А згідно з положеннями частини 3 і 4 цієї ж статті, смерть фізичної особи підлягає державній реєстрації відповідно до закону.

Пунктом п.п.1 п. 5 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України №52/5 від 18 жовтня 2000 року передбачено, що підставою для проведення державної реєстрації смерті є а) лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024 (далі - лікарське свідоцтво про смерть); б) фельдшерська довідка про смерть (форма № 106-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024 (далі - фельдшерська довідка про смерть); в) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; г) рішення суду про оголошення особи померлою; ґ) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час; д) повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням несудових та судових органів; е) повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть.

Відповідно до ч.ч.1-4 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Заява про державну реєстрацію смерті подається не пізніше трьох днів з дня настання смерті або виявлення трупа, а в разі якщо неможливо одержати документ закладу охорони здоров'я або судово-медичної установи, - не пізніше п'яти днів.

Державна реєстрація смерті за заявою, поданою у строки, визначені частиною другою цієї статті, та до закінчення одного року з дня настання смерті, проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.

Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі: 1) якщо заява надійшла після закінчення одного року з дня настання смерті; 2) встановлення у судовому порядку факту смерті; 3) звернення для реєстрації смерті особи, оголошеної судом померлою.

Відповідно до наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 28 лютого 2025 року № 376 (в редакції від 29.08.2025 року), територія Генічеського району Херсонської області, (до складу якого входить населений пункт Новотроїцьке) є тимчасово окупованою російською федерацією територією з 24.02.2022 року.

Судом встановлено, що згідно свідоцтва про народження « ОСОБА_3 » народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 ,в с. Новотроїцьке, Новотроїцького району, Херсонської області. Батьками вказано: батько « ОСОБА_4 », мати - « ОСОБА_5 ».

Згідно витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу щодо підтвердження дошлюбного прізвища №00052633679 від 25 липня 2025 року, 14.02.2008 між ОСОБА_6 та ОСОБА_7 укладено шлюб який зареєстровано Виконавчим комітетом Холмківської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області. Після укладення шлюбу прізвище дружини ОСОБА_8 .

Заявник зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 .

Згідно матеріалів справи, а саме свідоцтва про смерть Серії НОМЕР_2 від 26 червня 2015 року, мати заявниці - ОСОБА_9 - померла ІНФОРМАЦІЯ_5 , у віці 61 років, місце смерті Херсонськка обл.., Новотроїцький район, смт. Новотроїцьке.

Факт метрі ОСОБА_2 , підтверджується:

Згідно наявного в матеріалах справи «свидетельства о смерти» серії НОМЕР_3 від «17 июля 2025 г.» « ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 » помер « ІНФОРМАЦІЯ_7 ». місце смерті рф, Херсонська область Новотроїцький район, н.п. Новотроїцьке.

Згідно наявної в матеріалах справи «справка о смерти №С-01013» виданої «17 июля 2025 г.». « ОСОБА_4 » « ІНФОРМАЦІЯ_6 » помер « ІНФОРМАЦІЯ_7 » місце смерті рф Херсонська обл.., Новотроїцький район, н.п. Новотроїцьке.

На переконання суду, заявником подані належні та допустимі докази на підтвердження того, що її батько ОСОБА_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_3 в селі Новотроїцьке Херсонської області.

Разом із тим отримати свідоцтво про смерть батька, заявник не може, оскільки у неї відсутній документ встановленої форми про смерть ОСОБА_2 , виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою, а відповідно і надати такий документ до органів РАЦС.

До матеріалів заяви додано відмову у проведенні державної реєстрації смерті - Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Ужгороді Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.

Зі змісту відмови вбачається, що заявником для державної реєстрації смерті до ВДАЦС у м. Ужгороді було надано наступні документи: Колія паспорта ОСОБА_1 , НОМЕР_6, вид. Ужгородським РВ УМВС України в Закарпатській області 28.05.2008 року, колія свідоцтва про смерть ОСОБА_2 серії НОМЕР_4 від 17.07.2025 року, вид. 99500004 Новотроїцьким районним відділом запису актів громадянського стану Управління ЗАГС Херсонської області.

Так, у відмові вказано на те, що аналіз документів, представлених заявником, свідчать, що до заяви не додано встановлений чинним законодавством України документ, який є підставою для державної реєстрації смерті, а тому у проведенні державної реєстрації смерті на підставі пред'явлених документів відмовлено.

Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року на території України, був введений воєнний стан строком на 30 діб та його продовжено строком на 30 діб відповідно до Указу Президента України "Про продовження дії воєнного стану в Україні" від 14.03.2022 року №133/2022, строк дії якого продовжено неодноразово, та діє і на дату ухвалення рішення.

Згідно зі ст. 18 ЦПК України судові рішення, що набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.

Суд ураховує те, що смерть особи є юридичним фактом, що має наслідком припинення, зміну та виникнення багатьох правовідносин, а тому має безпосереднє значення для реалізації особою своїх прав.

Тому, заявник має право звернутися до суду із заявою про встановлення факту смерті задля можливості в подальшому реалізувати свої законні права після смерті дружини. Для заявника встановлення такого факту, що має юридичне значення, а саме факту смерті його дружини, є необхідним для отримання свідоцтва про смерть.

Виходячи із засад справедливості та розумності, притаманних цивільному судочинству, суд за таких обставин вважає обґрунтованим твердження заявника про неможливість отримання на тимчасово окупованій території, документів, що підтверджують факт смерті за формою, встановленою чинним законодавством України, на теперішній час з об'єктивних причин.

З огляду на викладене, суд вважає, що у заявника була відсутня можливість зібрати та надати інші докази юридичного факту, який він просить встановити.

Згідно зі ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.

Як роз'яснено у п. 18 Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» (з наступними змінами та доповненнями), рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не замінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.

З огляду на відсутність у заявниці документів, необхідних для проведення державної реєстрації смерті, суд вважає можливим встановлення факту смерті батька заявниці - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , оскільки звернення до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, необхідне їй для проведення державної реєстрації смерті батька на території України, яка контролюється державними органами, і отримання свідоцтва про смерть встановленого зразку та реалізації у подальшому своїх прав на спадкування.

При цьому суд враховує, що надані суду документи, які видані незаконно створеними органами, хоч і не мають юридичної сили, проте дозволяють встановити фактичні обставини, необхідні для вирішення справи.

Оцінюючи надані заявником документи про смерть, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення заяви та встановлення факту смерті - громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця села Клочньово, Трибайкальського району російської федерації - ІНФОРМАЦІЯ_3 в селі Новотроїцьке Херсонської області.

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 317 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, підлягає негайному виконанню.

Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Керуючись ст.ст.12, 13, 81, 258, 259, 263-265, 293, 315-319 ЦПК України, ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», Правилами державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 №52/5, суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення, де заінтересована особа відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Ужгороді Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції,- задовольнити.

Встановити факт смерті громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця села Клочньово, Трибайкальського району російської федерації - 14.07.2025 року в селі Новотроїцьке, Херсонської області.

Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Закарпатського апеляційного суду.

Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_5 , АДРЕСА_1 .

Заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Ужгороді Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції код ЄДРПОУ - 25999022, 88000, м. Ужгород, вул. Небесної Сотні, 5

Суддя Ужгородського

міськрайонного суду Фазикош О.В.