Справа № 127/28435/25
Провадження № 3/127/6062/25
07 жовтня 2025 рокум. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Іщук Т. П., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли з Управління Служби безпеки України у Вінницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 195-5 КУпАП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,
31 липня 2025 року співробітником УСБУ у Вінницькій області у Вінниці по вул. Пирогова, 111 у гр. ОСОБА_1 , за його добровільною згодою, було вилучено технічні засоби: одну кулькову ручку із прихованим мініатюрними відеокамерами та мікрофонами сріблястого кольору та одну кулькову ручку із прихованим мініатюрними відеокамерами та мікрофонами жовтого кольору. Відповідно до висновку експерта ІСТЕ СБУ від 12 серпня 2025 року дані технічні засоби відносять до спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, разом з тим до суду надійшла його заява у якій він просив розглядати справу за його відсутності, свою вину у вчиненому правопорушенні визнає повністю, просить не застосовувати суворе стягнення.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст.9КУпАП України адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Статтею 195-5 КУпАП передбачена відповідальність за незаконне зберігання спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації.
Пунктом 3 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної з розробленням, виготовленням, постачанням спеціальних технічних засобів для зняття інформації з каналів зв'язку та інших технічних засобів негласного отримання інформації, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2016 року №669 «Деякі питання щодо спеціальних технічних засобів для зняття інформації з каналів зв'язку та інших технічних засобів негласного отримання інформації» визначено, що спеціальні технічні засоби для зняття інформації з каналів зв'язку та інші технічні засоби негласного отримання інформації - технічні, апаратно-програмні, програмні та інші засоби, які відповідають критеріям належності технічних засобів негласного отримання інформації, що мають технічну забезпеченість для негласного отримання (прийому, обробки, реєстрації та/або передачі) інформації, призначені для використання у скритний спосіб, характерний для оперативно-розшукової, контррозвідувальної або розвідувальної діяльності.
Згідно з пунктом 7 додатку 1 до постанови Верховної Ради України «Про право власності на окремі види майна» спеціальні технічні засоби негласного отримання інформації відноситься до переліку видів майна, що не може перебувати у власності громадян, громадських об'єднань, міжнародних організацій та юридичних осіб інших держав на території України.
Як слідує з протоколу про адміністративне правопорушення №1 від 08 вересня 2025 року 31 липня 2025 року співробітником УСБУ у Вінницькій області у Вінниці по вул. Пирогова, 111 у гр. ОСОБА_1 , за його добровільною згодою, було вилучено технічні засоби: одну кулькову ручку із прихованим мініатюрними відеокамерами та мікрофонами сріблястого кольору та одну кулькову ручку із прихованим мініатюрними відеокамерами та мікрофонами жовтого кольору. ОСОБА_1 визнав факт незаконного зберігання ним зазначених спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації, що було зафіксовано актом добровільної видачі від 31 липня 2025 року. Відповідно до висновку експерта ІСТЕ СБУ від 12 серпня 2025 року №ЕД25-2/Л/5 надані на дослідження технічні засоби відносять до спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації.
Вина ОСОБА_1 підтверджується, крім вказаного протоколу, достатніми, належними та допустимими доказами по справі, а саме: актом добровільної видачі від 31 липня 2025 року та письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 31 липня 2025 року, висновком експерта ІСТЕ СБУ від 12 серпня 2025 року №ЕД25-2/Л/5, згідно якого надані на дослідження технічні засоби (відеозаписуючі пристрої виконані у формі кулькової ручки) знаходяться в робочому стані та функціонально призначені для негласного отримання аудіо-, відеоінформації та реєстрації на зовнішню картку пам'яті microSD; за допомогою наданих на дослідження технічних засобів (відеозаписуючі пристрої виконані у формі кулькової ручки) можливе здійснення прихованого аудіо- та відеоконтролю; надані на дослідження технічні засоби (відеозаписуючі пристрої виконані у формі кулькової ручки) відносять до спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації.
Отже, суд дійшов висновку, що матеріалами доданими до протоколу, окрім самих письмових пояснень ОСОБА_1 , підтверджується факт зберігання пристроїв, що належить до спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації.
При визначенні виду адміністративного стягнення, суддя враховує обставини та характер скоєного правопорушення, які відображені в матеріалах справи про адміністративне правопорушення, особу та ступінь вини ОСОБА_1 , визнання ним своєї вини. За наведених обставин, суд приходить до переконання в тому, що на ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення за ст. 195-5 КУпАП у виді штрафу з конфіскацією спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації, що буде необхідним і достатнім для його виправлення та попередження вчинення ним подібних правопорушень в майбутньому.
Крім того, з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір в сумі 605,60 грн, сплата якого передбачена ст.4 Закону України «Про судовий збір».
На підставі викладеного, керуючись ст.40-1, 195, 283, 284 КУпАП, -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 195-5 КУпАП, і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 грн (вісімсот п'ятдесят гривень 00 копійок) з конфіскацією спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації ( одної кулькової ручки із прихованим мініатюрними відеокамерами та мікрофонами сріблястого кольору та одної кулькової ручку із прихованим мініатюрними відеокамерами та мікрофонами жовтого кольору).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , в дохід держави 605,60 грн судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Відповідно до ч. 1 ст. 307 та ч. 2 ст. 308 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. При здійснення примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Строк пред'явлення до виконання 3(три) місяці.
Суддя: