Постанова від 07.10.2025 по справі 560/2832/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 560/2832/25

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Ковальчук О.К.

Суддя-доповідач - Капустинський М.М.

07 жовтня 2025 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Капустинського М.М.

суддів: Сапальової Т.В. Шидловського В.Б. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 29 липня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Центральної військово-лікарської комісії Державної прикордонної служби України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

у лютому 2025 року ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Центральної військово-лікарської комісії Державної прикордонної служби України, в якому просить визнати дії центральної військово-лікарської комісії Державної прикордонної служби України незаконними та зобов'язати видати нове свідоцтво про хворобу з зазначенням причинним зв'язком "Захворювання, ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини" відповідно до підпункту 5 пункту 4 розділу 12 наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України № 333 від 06.05.2009, чинного на момент складання свідоцтва.

В обґрунтування позовних вимог вказав, що 03.06.2024 госпітальна військово-лікарська комісія Головного військово-медичного клінічного центру (Центральний клінічний госпіталь) Державної прикордонної служби України за рішенням в.о. начальника ГВМКЦ (ЦКГ) ДПСУ від 31.05.2024 провела медичний огляд позивача, та на підставі наказу № 333 від 06.05.2009 "Про затвердження Положення про проходження медичного огляду у Державній прикордонній службі України" Адміністрації Державної прикордонної служби України оформила свідоцтво про хворобу від 03.06.2024 №999/365, яким визнаний непридатним до військової служби, служби за військовою спеціальністю на підставі статей 38-а, 39-а, 43-в, 61-в, 64-в графи II розкладу хвороб, станів, фізичних вад та пояснення щодо застосування статей, що визначають ступінь придатності до військової служби. Відповідно до розділу 12 свідоцтва про хворобу встановлені причинні зв'язки щодо захворювань: "Захворювання (поранення, травма, каліцтво), ТАК, пов'язане з проходженням військової служби", "Захворювання, (поранення, травма, контузія, каліцтво), НІ, не пов'язане з проходженням військової служби". Не погоджуючись із причинними зв'язками щодо захворювань подав скаргу до центральної військово-лікарської комісії Державної прикордонної служби України. Листом від 04.11.2024 відповідач повідомив, що за результатом розгляду наданих довідок, медичних документів дійшов висновку про відсутність підстав для перегляду, скасування постанови госпітальної ВЛК Головного ВМКЦ (ЦКГ) ДПСУ № 999/365 від 03.06.2024 в частині причинного зв'язку захворювань та встановлення - такими, що пов'язані із захистом Батьківщини. Вважає дії центральної військово-лікарської комісії Державної прикордонної служби України незаконними, оскільки для встановлення причинного зв'язку по захворюванню не потрібно мати довідку про обставини травми, а достатньо наявності медичних документів виданих у зазначений період, які підтверджують факт виникнення захворювання під час перебування на військовій службі. Просить задовольнити позовні вимоги.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 29 липня 2025 року у задоволені позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій з підстав порушення судом першої інстанції норм матеріального права, неповноти з'ясування обставин справи, просило скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким задовольнити позовних вимог в повному обсязі.

Вказує, що відповідно до п.п. 5 п. 4 розділу 12 «Порядок встановлення причинного зв'язку захворювань, поранень, травм, контузій, каліцтв у військовослужбовців та колишніх військовослужбовців зі службою у Держприкордонслужбі наказу № 333 від 06.05.2009 року Адміністрації Державної прикордонної служби України зазначено, що «Захворювання, ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини», якщо воно виникло в період служби у військових частинах та установах, що входили до складу діючої армії в період громадянської та Другої світової воєн, під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, безпосередньої участі в антитерористичній операції (операції Об'єднаних сил), забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції (операції Об'єднаних сил) у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави в зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, або коли захворювання, яке виникло до цього, у зазначені періоди служби досягло такого розвитку, що обмежує придатність або призводить до непридатності (у тому числі й тимчасової) до військової служби».

Постанова ВЛК у такому формулюванні приймається щодо військовослужбовців, які брали участь у бойових діях, зазначених у підпункті 1 цього пункту, а також тих, які захищали незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і визнані учасниками бойових дій, за наявності медичних документів, виданих (складених) у зазначений період, які підтверджують Факт виникнення Гроз витку) захворювання в період перебування в діючій армії або у складі сил і засобів, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення.

Такими медичними документами є виписки № 24/0666 від 24.04.2024 р., № 2458-24 від 08.05.2024 р. із медичних карт амбулаторного (стаціонарного) хворого, консультативний висновок від 06 червня 2024 р та інші. Виходячи із вище зазначеного, для встановлення причинного зв'язку по захворюванню не потрібно мати довідку про обставини травми, а достатньо наявність медичних документів виданих у зазначений період, які підтверджують факт виникнення захворювання під час перебування в діючій армії.

Зазначив, що не дивлячись на те, що суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері, суд має право перевірити законність висновку ВЛК в межах дотримання процедури його прийняття. Тому під час проведення медичного огляду госпітальна військово-лікарська комісія Головного військово-медичного клінічного центру (Центральний клінічний госпіталь) Державної прикордонної служби України повинна дотримуватися (на той момент діючого) наказу № 333 від 06.05.2009 року Адміністрації Державної прикордонної служби України та процедури прийняття рішення, в ході якої повинна аналізувати та оцінювати об'єктивно ситуацію, та виносить законне рішення на підставі наявних документів та нормативно-правових актів.

03 вересня 2025 року від Центральної військово-лікарської комісії Державної прикордонної служби України надійшов відзив на апеляційну скаргу заяву, в якому відповідач зазначає, що постанова про причинний зв'язок захворювань із захистом Батьківщини виноситься у відповідності до пункту 4 глави 12 Розділу III Положення про походження медичного огляду в Державній прикордонній службі України, затвердженого наказом МВС № 441 від 25.06.2024, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за № 1089/42434 від 18.07.2024, якщо воно виникло під час захисту Батьківщини або виконання обов'язків військової служби під час служби у складі діючої армії та флоту в роки Другої світової війни та участі в бойових діях, розмінуванні боєприпасів часів Другої світової війни, а також при безпосередній охороні державного кордону чи суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні у складі прикордонного наряду, екіпажу корабля (катера, судна забезпечення), екіпажу літака (вертольота), або під час проведення оперативно-розшукових заходів, або здійснення самостійно чи в складі підрозділу відбиття збройного нападу чи вторгнення на територію України військових груп і злочинних угруповань, а також під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, безпосередньої участі в антитерористичній операції (операції Об'єднаних сил), забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції (операції Об'єднаних сил) у період її проведення, під час безпосередньої участі в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів, безпосередньої участі в заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією проти України, або коли захворювання, яке виникло до цього, у зазначені періоди служби досяглпрацю України від 10.12.1971 № 392-VІІ (iз змінами і доповненнями) та інших нормативних актів, контроль за дотримання яких покладено на територіальні органи ДПС, та відповідно до доповідної записки відділу фактичних перевірок управління податкового аудиту ГУ ДПС у Вінницькій області №2998/02-32-07-05 від 16.07.2024.

11 вересня 2025 року на адресу суду надійшла відповідь на відзив. У поданій відповіді позивач просить задовольнити його позовні вимоги.

Враховуючи, що рішення суду першої інстанції ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), суд апеляційної інстанції в порядку п.3 ч.1 ст.311 КАС України розглядає справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, оскільки справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Проаналізувавши вимоги та підстави апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи в їх сукупності, проаналізувавши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, з огляду на наступне.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, Позивач - ОСОБА_1 проходив військову службу за призовом під час мобілізації в ІНФОРМАЦІЯ_1 .

03.06.2024 госпітальна військово-лікарська комісія Головного військово-медичного клінічного центру (Центральний клінічний госпіталь) Державної прикордонної служби України в результаті медичного огляду позивача встановила непридатність позивача до військової служби з виключенням з військового обліку внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби.

Розглянувши матеріали медичного огляду відповідач дійшов висновку про обґрунтованість зазначеного діагнозу та відповідність висновку про причинний зв'язок захворювання позивача з проходженням військової служби вимогам глави 12 Розділу III Положення про походження медичного огляду в Державній прикордонній службі України, затвердженого наказом МВС № 441 від 25.06.2024 і обгрунтованість застосування статей та графи II Розкладу хвороб.

Постановою ЦВЛК за № 365 від 08.06.2024 відповідач затвердив свідоцтво про хворобу та надіслав до Головного військово-медичного клінічного центру (Центральний клінічний госпіталь) Державної прикордонної служби України разом з медичною картою стаціонарного хворого.

Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 09.07.2024 №961-ОС позивач звільнений з військової служби у відставку за станом здоров'я з 09.07.2024.

25.10.2024 позивач подав заяву про перегляд постанови про причинний зв'язок захворювань. До заяви долучив: військовий квиток серія НОМЕР_1 ; довідку № 2/5071 від 19.09.2024; витяг з наказу начальника 105 ПЗ № 961-ОС від 09.07.2024; довідку ВЛК (від 16.09.2022); картку обстеження та медичного огляду; свідоцтво про хворобу № 999/365; довідку про участь в бойових діях; посвідчення УБД; довідку № 12/2903 від 06.09.2023; консультацію хірурга;

Листом від 04.11.2024 відповідач повідомив, що за результатом розгляду наданих довідок і медичних документів дійшов висновку про відсутність підстав для перегляду та скасування постанови госпітальної ВЛК Головного ВМКЦ (ЦКГ) ДПСУ № 999/365 від 03.06.2024 в частині причинного зв'язку захворювань та встановлення, що захворювання пов'язане із захистом Батьківщини.

Вважаючи відмову відповідача протиправною, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Ухвалюючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції виходив з необґрунтованості вимог позивача, відтак і відсутності підстав для задоволення позовних вимог.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції по суті спору та, відповідно до ч.1 ст.308 КАС України, переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Приписами частини 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначення загальних засад проходження в Україні військової служби, здійснює Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII).

Відповідно до частини 5 статті 1 Закону № 2232-XII від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.

Згідно із частиною 13 статті 2 Закону № 2232-XII, громадяни України, які направляються для підготовки до військової служби, особи, які призиваються або приймаються на військову службу, проходять обов'язковий медичний огляд. Порядок проходження медичного огляду затверджується відповідно Міністерством оборони України.

Правові, організаційні, економічні та соціальні засади охорони здоров'я в Україні регулюються Основами законодавства України про охорону здоров'я.

Статтею 70 цього нормативно-правового акту передбачено, що військово-лікарська експертиза визначає придатність до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, встановлює причинний зв'язок захворювань, поранень і травм з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Військово-лікарська експертиза здійснюється військово-лікарськими комісіями, які створюються при військових комісаріатах і закладах охорони здоров'я Міністерства оборони України, Служби безпеки України та інших військових формувань, а також Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України.

На виконання вказаної норми Закону, в структурі Державної прикордонної служби України створені та діють при клінічних госпіталях військово-лікарські комісії (ВЛК), а також Центральна військово-лікарська комісія ДПС України, яка є органом забезпечення ДПС України медичною установою спеціального призначення. Їй підпорядковані всі інші ВЛК з питань військово-лікарської експертизи.

На час проходження позивачем медичного огляду зазначені правовідносини регулювало Положення про проходження медичного огляду у Державній прикордонній службі України, затвердженого наказом Адміністрації ДПС України від 06.05.2009 № 333 (у редакції наказу Адміністрації ДПС України від 14.06.2012 № 450) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 27.07.2012 № 1267/21579 (далі - Положення № 333)

Відповідно до пунктів 2.1 та 2.2 глави ІІ Положення № 333 для виконання зазначених завдань у Держприкордонслужбі створюються штатна військово-лікарська комісія та позаштатні постійно та тимчасово діючі військово-лікарські комісії (далі ВЛК), а також позаштатні постійно діючі лікарсько-льотні комісії (далі ЛЛК). ВЛК та ЛЛК приймають постанови, які оформлюються свідоцтвом про хворобу (додаток 1), довідкою військово-лікарської комісії (додаток 2) (далі довідка ВЛК), протоколом (додаток 3) засідання ВЛК з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, травм, контузій, каліцтв у колишнього військовослужбовця. Строк оформлення свідоцтва про хворобу ВЛК становить не більше 5 робочих днів із дня огляду.

Згідно з підпунктом 1.1 пункту 1 глави ІІ Положення №333 штатною ВЛК є Центральна військово-лікарська комісія Державної прикордонної служби України.

Підпунктом 1.8 пункту 1 глави ІІ Положення №333 передбачено, зокрема, що Центральна військово-лікарська комісія Державної прикордонної служби України має право розглядати, переглядати, затверджувати (не затверджувати), а також контролювати постанови будь-якої ВЛК (ЛЛК) Держприкордонслужби.

Відповідно до підпунктів 11.1 та 11.2 пункту 11 глави ІІ Положення №333 постанови ВЛК приймаються колегіально, більшістю голосів. У прийнятті постанови голова та члени ВЛК незалежні та у своїй роботі керуються законодавством України. У разі незгоди голови або членів комісії з думкою інших членів їх окрема думка заноситься до протоколу засідання ВЛК. Постанови ВЛК згідно з цим Положенням розглядаються, затверджуються, контролюються та переглядаються ЦВЛК. За рішенням ЦВЛК може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд.

Згідно з пунктами 1-3 глави 12 розділу III Положення №333 передбачено, що у разі коли під час медичного огляду військовослужбовців Держприкордонслужби встановлено діагноз, ВЛК встановлює причинний зв'язок захворювань, поранень, травм, контузій, каліцтв. Причинний зв'язок захворювань, поранень, травм, контузій, каліцтв у військовослужбовців Держприкордонслужби при медичному огляді визначають постійно діючі госпітальні (гарнізонні) ВЛК, у складних випадках - ЦВЛК. Причинний зв'язок захворювань, поранень, травм, контузій, каліцтв у колишніх військовослужбовців Держприкордонслужби та військових частин прикордонних військ СРСР та їх органів управління, дислокованих на території України, визначає ЦВЛК та оформлюється протоколом засідання ЦВЛК з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, травм, контузій, каліцтв у колишнього військовослужбовця.

Відповідно до пп. 6 п. 4 глави 12 Положення № 333 постанови ВЛК про причинний зв'язок захворювань, поранень, травм, контузій, каліцтв приймаються в формулюванні: "Захворювання (поранення, травма, каліцтво), ТАК, пов'язане з проходженням військової служби" - якщо воно виникло в період служби у військових частинах та установах, які не входять до складу діючої армії, або коли захворювання, що виникло до військової служби, у період служби досягло такого розвитку, який обмежує придатність або призводить до непридатності (у тому числі тимчасової) до військової служби, служби з військової спеціальності.У такому самому формулюванні приймаються постанови ВЛК при медичному огляді військовослужбовців за результатами захворювань, поранень, травм, контузій, каліцтв, одержаних ними в період проходження військової служби, коли документи про обставини їх одержання на момент медичного огляду відсутні.

Згідно з підпунктом 5 пункту 4 глави 12 розділу III Положення №333 (в редакції на момент спірних правовідносин) постанови ВЛК про причинний зв'язок захворювань, поранень, травм, контузій, каліцтв приймаються у формулюванні: "Захворювання, ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини", якщо воно виникло в період служби у військових частинах та установах, що входили до складу діючої армії в період громадянської та Другої світової воєн, під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, безпосередньої участі в антитерористичній операції (операції Об'єднаних сил), забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції (операції Об'єднаних сил) у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, або коли захворювання, яке виникло до цього, у зазначені періоди служби досягло такого розвитку, що обмежує придатність або призводить до непридатності (у тому числі й тимчасової) до військової служби. Постанова ВЛК у такому формулюванні приймається щодо військовослужбовців, які брали участь у бойових діях, зазначених у підпункті 1 цього пункту, а також тих, які захищали незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і визнані учасниками бойових дій, за наявності медичних документів, виданих (складених) у зазначений період, які підтверджують факт виникнення (розвитку) захворювання в період перебування в діючій армії або у складі сил і засобів, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення.

Згідно з пунктом 4 глави 14 розділу III Положення №333 під час дії правового режиму воєнного стану на військовослужбовців, які брали участь в антитерористичній операції (операції Об'єднаних сил), забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції (операції Об'єднаних сил) у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, разом з направленням на медичний огляд ВЛК надається довідка про проходження військової служби, зокрема про період участі в бойових діях.

Отже обов'язковими умовами для встановлення причинного зв'язку захворювання - "Захворювання, ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини" є беззаперечне встановлення факту виникнення такого захворювання саме під час проходження служби у військових частинах та установах, що входять до складу діючої армії, або коли захворювання, яке виникло до цього, у період служби у військових частинах і установах, які входять до складу діючої армії, досягло такого розвитку, що обмежує придатність або призводить до непридатності (у тому числі тимчасової) до військової служби, а також у разі хронічних повільно прогресуючих захворювань за наявності медичних документів, виданих у перші десять років після вибуття військовослужбовця з діючої армії або пізніше, якщо вони дозволяють віднести початок захворювання на період перебування в діючій армії.

Час виникнення захворювання або час досягнення цим захворюванням визначеного ступеню розвитку має обов'язково відповідати часу проходження особою, щодо якої такий причинний зв'язок встановлюється, служби у військових частинах та установах, що входять до складу діючої армії.

Водночас, у разі виникнення захворювання під час служби у військових частинах та установах, які не входять до складу діючої армії, або коли захворювання, що виникло до військової служби, у період служби досягло такого розвитку, який обмежує придатність або призводить до непридатності (у тому числі тимчасової) до військової служби, служби з військової спеціальності, застосовується причинний зв'язок захворювання - "Захворювання, ТАК, пов'язане з проходженням військової служби".

Таким чином, висновок про причинний зв'язок захворювання військовослужбовця із захистом Батьківщини складається у разі:

1) документального підтвердження того, що ці захворювання виникли у період проходження позивачем служби у військових частинах і установах, які входять до складу діючої армії;

2) документального підтвердження того, що ці захворювання виникли у позивача до проходження ним служби у військових частинах та установах, що входять до складу діючої армії, однак у період служби у військових частинах, які входять до складу діючої армії, досягло такого розвитку, що обмежує придатність або призводить до непридатності позивача до служби.

Висновок госпітальної військово-лікарської комісії Головного військово-медичного клінічного центру (Центральний клінічний госпіталь) від 03.06.2024 про причинний зв'язок захворювання позивача з проходженням ним військової служби позивач не оскаржує.

У заяві про перегляд рішення ВЛК в частині для встановлення причинного зв'язку його захворювання з проходженням військової служби та встановлення причинного зв'язку захворювання - "Захворювання, ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини", поданій 25.10.2024, позивач вказав, що у складі документів, поданих до ВЛК для проведення медичного огляду, не подав довідку про участь у бойових діях.

Додавши до заяви від 25.10.2024 довідку від 23.10.2024 про участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України за формою 6, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2023 року № 887, позивач просив змінити рішення ВЛК від 03.06.2024, встановивши, що захворювання позивача пов'язане із захистом Батьківщини.

Постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2023 року № 887 затверджений Порядок надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (далі - Порядок № 887).

Відповідно до підпункту 4 пункту 4 Порядку, в редакції на час видачі позивачу довідки, довідка за формою згідно з додатком 6 надається для заявників з числа осіб, зазначених в абзаці першому пункту 19 частини першої статті 6 Закону України, Верховна Рада України, від 22.10.1993 № 3551-XII, «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (крім осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади), які брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Натомість, за змістом підпунктів 1 і 2 пункту 4 Порядку, безпосередня участь в антитерористичній операції за сукупністю днів перебування безпосередньо в районах її проведення, та безпосередня участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях та залучення до проведення таких заходів на строк не менше ніж 30 календарних днів, у тому числі за сукупністю днів перебування безпосередньо в районах їх проведення підтверджується довідками за формою згідно з додатком 1 і додатком 2 відповідно та витягами з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, витяги з наказів керівника оперативного штабу з управління антитерористичною операцією чи його заступників або керівників секторів (командирів оперативно-тактичних угруповань) про підпорядкування керівнику оперативного штабу з управління антитерористичною операцією в районах її проведення та про прибуття (вибуття) до (з) районів проведення антитерористичної операції, документи про направлення у відрядження до районів проведення антитерористичної операції або інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції в районах її проведення.

Отже, надана позивачем довідка від 23.10.2024 про участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України за формою 6, не може слугувати доказом проходження позивачем служби у військових частинах і установах безпосередньо в районах бойових дій.

За змістом пункту 11 глави 2 розділу ІІ Положення про походження медичного огляду в Державній прикордонній службі України, затвердженого наказом Міністерства Внутрішніх Справ України № 441 від 25.06.2024 (далі - Положення №441), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18 липня 2024 р. за N 1089/42434, який набрав чинності з 26.07.2024, ЦВЛК перевіряє відповідність прийнятих ВЛК, ЛЛК постанов вимогам цього Положення на підставі звернень, до яких додаються оригінали медичних документів або належним чином завірені їх копії.

Згідно з пунктом 8 глави 2 розділу ІІ Положення №441 ЦВЛК має право, зокрема: приймати постанови згідно з цим Положенням, розглядати, переглядати скасовувати, затверджувати, контролювати постанови ВЛК, ЛЛК, переглядати власні постанови; у разі неповного проведення медичного огляду особи чи недотримання ВЛК, ЛЛК при проведенні медичного огляду вимог цього Положення скасовувати постанову та направляти свідоцтво про хворобу на доопрацювання з викладенням причин, через які постанову ВЛК, ЛЛК скасовано.

З урахуванням зазначених приписів Положення №441, підставою для скасування постанови ВЛК та направлення свідоцтва про хворобу на доопрацювання до ВЛК є неповне проведення медичного огляду особи чи недотримання ВЛК при проведенні медичного огляду вимог цього Положення.

Разом з тим, позивач не заперечує той факт, що постанова госпітальної ВЛК від 03.06.2024 про непридатність позивача до військової служби внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, грунтується на тих документах, які подані позивачем. Зазначене підтверджується заявою про перегляд рішення ВЛК щодо причинного зв'язку захворювання позивача, поданою до відповідача 25.10.2024, у якій позивач вказує, що до гарнізонної ВЛК не подавав довідку про участь у бойових діях за формою 6 та довідку ВЛК про придатність до військової служби.

Не оскаржуючи постанову госпітальної ВЛК від 03.06.2024 про причинний зв'язок захворювання позивача з проходженням військової служби та постанову ЦВЛК № 365 від 08.06.2024 про затвердження зазначеного свідоцтва про хворобу, позивач, натомість, просить суд зобов'язати відповідача видати нове свідоцтво про хворобу з зазначенням причинного зв'язку захворювання із захистом Батьківшини.

Відповідно до пункту 1 глави 13 розділу ІІІ Положення №441 свідоцтво про хворобу складається ВЛК за результатом медичного огляду військовослужбовців Держприкордонслужби та містить, зокрема, інформацію про дату призову (прийняття) на військову службу тощо), діагноз та постанова ВЛК, ЛЛК про ступінь придатності до військової служби та про причинний зв'язок на підставі протоколу засідань ВЛК, ЛЛК. Свідоцтво про хворобу (довідка ВЛК) із постановою ВЛК, які підлягають затвердженню (контролю) ЦВЛК, та з доданими до них медичною картою стаціонарного хворого, результатами досліджень, паспортом здоров'я військовослужбовця, іншими документами, на підставі яких винесено рішення, надсилаються на затвердження (контроль) ЦВЛК.

Отже, видача нового свідоцтва про хворобу замість свідоцтва про хворобу, виданого ВЛК за результатом медичного огляду військовослужбовця, не відповідає обсягу повноважень наданих відповідачу (ЦВЛК) Положенням №441.

Підсумовуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції при вирішенні даного публічно-правового спору правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, а доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають правових підстав для скасування оскаржуваного судового рішення.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

За таких підстав апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 29 липня 2025 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.

Головуючий Капустинський М.М.

Судді Сапальова Т.В. Шидловський В.Б.