06 жовтня 2025 року справа № 580/9896/25
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гаврилюка В.О.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) подав позов до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - ГУ ПФУ в Миколаївській області, відповідач), в якому просить:
- визнати дії - проведений Головним управління Пенсійного фонду України в Миколаївської області перерахунок пенсії на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 01.05.2024 року у справі № 580/2178/24, яке набрало законної сили 07.11.2024 відповідно до постанови Шостого апеляційного адміністративного суду та відмову у здійсненні належного перерахунку та виплати пенсії протиправним;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області провести перерахунок розміру пенсії за віком з 01 лютого 2025 року із розрахунку середньомісячного фактичного заробітку на території радіоактивного забруднення за фактично відпрацьовані мною 30 календарних днів роботи в зоні відчуження ЧАЕС за період з 01.09.1986 по 30.09.1986 року в сумі 1059,77 карбованців розрахованого на підставі довідки Приватного акціонерного товариства “Черкаське автотранспортне підприємство 17154» № 33 від 03 січня 2024 року відповідно до Наказу Мінсоцполітики України № 644 від 12.10.2012 року “Про затвердження форми Довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках» з урахуванням рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 01.05.2024 року у справі № 580/2178/24, яке набрало законної сили 07.11.2024 відповідно до постанови Шостого апеляційного адміністративного суду та з урахуванням проведених виплат.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що при розрахунку пенсії відповідач обрахував середньомісячний заробіток за роботу в зоні відчуження ЧАЕС відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 26 серпня 1996 р. № 1002 “Про переоцінку товарів (робіт, послуг) та механізм контролю за переглядом цін та формуванням вартісних показників в умовах грошової реформи» у співвідношенні 1 гривня дорівнює 100000 карбованців, хоча фактично вона повинна обраховуватися відповідно до довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження ЧАЕС в 1986-1990 роках, видача якої регламентується п. 9 Типового положення про комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2012 року № 886, а форма довідки на виконання даної постанови затверджена Наказом від 12.10.2012 № 644 Міністерства соціальної політики України.
14 липня 2025 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області із заявою про зобов'язання провести перерахунок не вірно нарахованої на підставі рішення Черкаського окружного суду від 01.05.2024 року № 580/2178/24 пенсії відповідно до Закону України від 28 лютого 1991 року № 769-ХІІ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», постанови КМУ № 886 від 26.09.2012 року та Наказу Мінсоцполітики України № 644 від 12.10.2012, однак відповідач відмовив у задоволенні заяви та зазначив, що на виконання рішення суду у справі № 580/2178/24 при обчисленні пенсії за віком з 01.02.2024 заробітну плату за період до 01.07.2000 враховано на підставі довідки № 33, а за період з 01.07.2000 - за даними системи персоніфікованого обліку індивідуальний коефіцієнт заробітної плати становить 1,36579, тому в результаті проведеного перерахунку, на виконання постанови суду у справі № 580/2178/24 розмір пенсії зменшується.
Ухвалою від 05 вересня 2024 року суддя Черкаського окружного адміністративного суду прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у адміністративній справі, вирішив розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
19.09.2025 до суду надійшов письмовий відзив на адміністративний позов, в якому представниця відповідача просила в задоволенні позову відмовити повністю, зазначивши при цьому, що на виконання рішення суду по справі № 580/2178/24, яке набрало законної сили, Головне управління здійснило перерахунок пенсії позивача та виконало рішення суду відповідно до покладених судом зобов'язань в межах компетенції в повному обсязі. Вказала, що рішенням суду по справі № 580/2178/24, на Головне управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області, не покладалось зобов'язання провести перерахунок розміру пенсії із розрахунку середньомісячного фактичного заробітку в сумі 1059,77 карбованців, як про те просить позивач в позовній заяві. Звернула увагу, що пунктом 1 та 2 Постанови КМУ від 26 серпня 1996 року № 1002 “Про переоцінку товарів (робіт, послуг) та механізм контролю за переглядом цін та формуванням вартісних показників в умовах грошової реформи» встановлено, що на день запровадження гривні ціни (тарифи, націнки, збори тощо) на товари (роботи, послуги), а також усі вартісні показники (нарахування податків, інших обов'язкових платежів, заробітної плати, пенсій, інших соціальних виплат, допомоги тощо) в гривні перераховуються у співвідношенні 1 гривня дорівнює 100000 карбованців. Крім того, вказала, що згідно листа від 09.10.1996 № 01-3/1375-02-6 Міністерству соціального захисту населення України “Щодо подання довідок про заробітну плату в гривнях відповідно до грошової реформи в Україні для призначення пенсії» У довідках, які містять відомості про заробітну плату за період до 1 вересня 1996 року і після цієї дати, розміри заробітку до 1 вересня 1996 року перераховуються в гривні у співвідношенні 1:100000. Лист Пенсійного Фонду України від 29.10.2003 № 03/8525 містить аналогічні положення, а саме те, що у довідках, які містять відомості про заробітну плату за період до 1 вересня 1996 року і після цієї дати, розміри заробітку до 1 вересня 1996 року перераховуються в гривні у співвідношенні 1:100000.
Розгляд справи по суті відповідно до частини 3 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розпочато через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд встановив таке.
ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, категорія 2, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 08 січня 2004 року.
Згідно відомостей, наявних в матеріалах справи, позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області, як одержувач пенсії за віком, призначеної зі зниженням пенсійного віку, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
03 січня 2024 року ПАТ “Черкаське автотранспортне підприємство 17154» направило до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області довідку від 03 січня 2024 року № 33 про заробітну плату ОСОБА_1 , одержану ним за роботу в зоні відчуження ЧАЕС за період з 01 вересня 1986 року по 30 вересня 1986 року, відповідно до якої заробітна плата позивача складає - 1059,77.
Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області із заявою про проведення перерахунку пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи в зоні відчуження по ліквідації аварії на ЧАЕС, згідно довідки ПрАТ “Черкаське АТП 17154» від 03 січня 2024 року № 33.
09 лютого 2024 року Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, за принципом екстериторіальності, прийняло рішення про відмову в перерахунку пенсії, оскільки у особи відсутня інвалідність, пов'язана з захворюванням внаслідок аварії на ЧАЕС.
Вказане рішення стало предметом судового оскарження у справі № 580/2178/24.
Рішенням від 01 травня 2024 року у справі № 580/2178/24 Черкаський окружний адміністративний суд визнав протиправним та скасував рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 09.02.2024 року щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Приватного акціонерного товариства “Черкаське автотранспортне підприємство 17154» № 33 від 03.01.2024 року про заробітну плату одержану за роботу в зоні відчуження ЧАЕС за період з 01.09.1986 по 30.09.1986 та зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Приватного акціонерного товариства “Черкаське автотранспортне підприємство 17154» № 33 від 03.01.2024 року про заробітну плату одержану за роботу в зоні відчуження ЧАЕС за період з 01.09.1986 по 30.09.1986 року, відповідно до частини першої статті 27 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» починаючи з 01.02.2024, з урахуванням проведених виплат.
Постановою від 07 листопада 2024 року Шостий апеляційний адміністративний суд рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 01 травня 2024 року в пункті 3 резолютивної частини змінив, виклав її в такій редакції: “Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Приватного акціонерного товариства “Черкаське автотранспортне підприємство 17154» № 33 від 03 січня 2024 року про заробітну плату одержану за роботу в зоні відчуження ЧАЕС за період з 01 вересня 1986 року по 30 вересня 1986 року, відповідно до частини першої статті 27 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 01 лютого 2024 року, з урахуванням проведених виплат.». В решті рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 01 травня 2024 року залишив без змін.
На виконання вказаного рішення суду відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача, включивши відомості про заробітну плату позивача у вересні 1986 року у розмірі 0.01060.
У відповідь на звернення позивача від 14.07.2025 щодо перерахунку пенсії листом від 31.07.2025 № 11440-10317/К-02/8-1400/25 відповідач повідомив, що на виконання постанови № 580/2178/24, враховуючи положення ч. 1 ст. 27 Закону № 1058, при обчисленні пенсії за віком з 01.02.2024 заробітну плату за період до 01.07.2000 враховано на підставі довідки № 33, а за період з 01.07.2000 - за даними системи персоніфікованого обліку. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати становить 1,36579. З 01.02.2024 розмір пенсії складає 3865,71 грн (розмір пенсійної виплати до перерахунку складав 4417,34 грн) зокрема: - 3674,62 грн - розмір пенсії за віком, обчислений згідно із статтею 27 Закону № 1058 (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 (коефіцієнти збільшення Показника заробітної плати) х 1,36579 (індивідуальний коефіцієнт заробітку) х 0,35167 (коефіцієнт страхового стажу)); - 20,27 грн - доплата за стаж понад 35 років згідно із статтею 28 Закону № 1058 (2027 грн (прожитковий мінімум для непрацездатних осіб на дату працевлаштування х 1%); - 170,82 грн - додаткова пенсія ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії.
Дії відповідача щодо відмови у здійсненні належного перерахунку та виплати пенсії протиправним позивач вважає протиправними, а тому звернувся в суд з цим позовом.
Під час вирішення спору по суті суд зазначає, що відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Правовідносини щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорії зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту населення врегульовані Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.01.1991 № 796-ХІІ (далі - Закон № 796-ХІІ).
Згідно частини третьої статті 55 Закону № 796-ХІІ призначення та виплата пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, провадиться відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.
Відповідно до статті 57 Закону № 796-ХІІ обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
У разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону № 1058-ІV за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.
Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення: менше 12 місяців, - середньомісячний заробіток визначається шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців; не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - середньомісячний заробіток визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи; менше місяця, - середньомісячний заробіток визначається за цей календарний місяць з додаванням до заробітку на основній роботі.
Статтею 27 Закону №1058-ІV визначено, що розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
За бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.
Розмір пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством, підвищується з дня набрання чинності цим Законом до дня її призначення в порядку, передбаченому частинами першою та другою статті 42 цього Закону.
Згідно приписів статті 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
У разі, якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 18 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8, 9 і 14 статті 11 цього Закону та періоди страхового стажу під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, з місяця запровадження карантину у 2020 році та шести календарних місяців після його завершення, періоди страхового стажу під час воєнного стану, введеного відповідно до Закону України “Про правовий режим воєнного стану», з місяця введення воєнного стану та протягом трьох календарних місяців після його припинення або скасування. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.
Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
У разі подання застрахованою особою для обчислення розміру пенсії даних про заробітну плату (дохід) за період до 1 січня 1992 року при визначенні коефіцієнта заробітної плати (доходу) середня заробітна плата за рік (квартал) у відповідному періоді вважається щомісячною середньою заробітною платою (доходом) в Україні, з якої сплачено страхові внески, відповідного року (кварталу).
Суд врахував, що право позивача на перерахунок пенсії з урахуванням заробітної плати згідно довідки Приватного акціонерного товариства “Черкаське автотранспортне підприємство 17154» № 33 від 03 січня 2024 року про заробітну плату одержану за роботу в зоні відчуження ЧАЕС за період з 01 вересня 1986 року по 30 вересня 1986 року підтверджене судовими рішеннями у справі № 580/2178/24, яке набрало законної сили.
Суд встановив, що 03 січня 2024 року ПАТ “Черкаське автотранспортне підприємство 17154» направило до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області довідку від 03 січня 2024 року № 33 про заробітну плату ОСОБА_1 , одержану ним за роботу в зоні відчуження ЧАЕС за період з 01 вересня 1986 року по 30 вересня 1986 року, відповідно до якої заробітна плата позивача складає - 1059,77.
На виконання рішення суду у справі № 580/2178/24 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача, включивши відомості про заробітну плату позивача у вересні 1986 року у розмірі 0.01060, що підтверджується розрахунком пенсії (а.с.12 зворотній бік).
Таким чином, спірні правовідносини виникли у зв'язку із застосуванням до відомостей про заробітну плату за вересень 1986 року співвідношення 1 гривня = 100000 карбованців.
Під час надання оцінки правомірності дій відповідача у цій частині, суд зазначає таке.
Постановою Ради Міністрів Української РСР і Української республіканської ради професійних спілок від 10 червня 1986 року № 207 встановлено умови оплати праці та матеріального забезпечення працівників підприємств, організацій та установ, зайнятих на роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та запобіганням забруднення навколишнього середовища.
Переведення рублів у карбованці було здійснено в Україні з січня 1992 року відповідно до Указу Президента України від 7 листопада 1992 року № 549/92 “Про реформу грошової системи України» та починаючи з 23-ї години 12 листопада 1992 року припинено функціонування рубля в грошовому обігу на території України. Встановлено, що єдиним законним засобом платежу на території України стає український карбованець, представником якого в готівковому обігу виступає купон Національного банку України.
Відповідно до вказаного Указу постановою Кабінету Міністрів України та Національного банку України від 8 листопада 1992 року № 610-2 “Про реформу грошової системи України» установлено, що грошові знаки (банкноти та казначейські білети і монети) в рублях використовуються в Україні як засіб платежу в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України і Національного Банку України від 28 грудня 1991 року № 378 “Про заходи у зв'язку з введенням в обіг купонів багаторазового використання», лише до 23 години 12 листопада 1992 року. Після 23 години 12 листопада 1992 року усі платежі в Україні провадяться лише в українських карбованцях (у готівковому обігу - в купонах Національного Банку України та монетою в копійках), за винятком випадків, коли дозволяється використання вільно конвертованої валюти.
Постановою Кабінету Міністрів України від 26 серпня 1996 року № 1002 “Про переоцінку товарів (робіт, послуг) та механізм контролю за переглядом цін та формуванням вартісних показників в умовах грошової реформи» встановлено, що на день запровадження гривні ціни (тарифи, націнки, збори тощо) на товари (роботи, послуги), а також усі вартісні показники (нарахування податків, інших обов'язкових платежів, заробітної плати, пенсій, інших соціальних виплат, допомоги тощо) в гривні перераховуються у співвідношенні 1 гривня дорівнює 100000 карбованців.
Аналіз вказаних положень вказує на те, що до 01 січня 1992 року грошовий обіг на території України здійснювався рублях. Після вказаної дати (1992-1996) в Україні єдиним законним засобом платежу на території України стає український карбованець, представником якого в готівковому обігу виступає купон Національного банку України.
Таким чином, приписи Постанови Кабінету Міністрів України від 26 серпня 1996 року № 1002 “Про переоцінку товарів (робіт, послуг) та механізм контролю за переглядом цін та формуванням вартісних показників в умовах грошової реформи» застосовні виключно до відомостей про заробітну плату виплачену у період 1992-1996 років, що обчислювалась у карбованцях.
Суд зазначає, що положення Постанови КМУ від 26 серпня 1996 року № 1002 не може бути застосоване до спірних правовідносин, оскільки довідка ПАТ “Черкаське автотранспортне підприємство 17154»від 03 січня 2024 року № 33 про заробітну плату ОСОБА_1 містить відомості про оплату праці за роботу в зоні відчуження ЧАЕС за період з 01 вересня 1986 року по 30 вересня 1986 року, у якому в обігу перебували радянські рублі (1059,77), а не карбованці.
Покликання відповідача на листи Міністерства соціального захисту населення України від 09.10.1996 № 01-3/1375-02-6 та Пенсійного фонду України від 29.10.2003 № 03/8525 суд відхиляє, як необґрунтовані, оскільки вказані листи не є нормативно-правовими актами, у зв'язку із чим можуть носять виключно інформаційний характер.
З урахуванням зазначеного, суд доходить висновку про протиправність дій відповідача щодо перерахунку позивачу пенсії за віком згідно довідки від 03 січня 2024 року № 33 у співвідношенні 1 гривня до 100000 карбованців на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 26 серпня 1996 року № 1002 “Про переоцінку товарів (робіт, послуг) та механізм контролю за переглядом цін та формуванням вартісних показників в умовах грошової реформи».
Обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 01.02.2025 з урахуванням відомостей про заробітну плату згідно довідки Приватного акціонерного товариства “Черкаське автотранспортне підприємство 17154» від 03 січня 2024 року № 33 (1059,77) та без застосування співвідношення 1 гривня до 100000 карбованців передбаченого Постановою Кабінету Міністрів України від 26 серпня 1996 року № 1002 “Про переоцінку товарів (робіт, послуг) та механізм контролю за переглядом цін та формуванням вартісних показників в умовах грошової реформи».
Суд також враховує інші аргументи сторін, зазначені у заявах по суті справи, однак зауважує, що встановлені судом обставини є самостійними та достатніми підставами для прийняття рішення по суті спору.
Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов належить задовольнити частково.
Під час вирішення питання про розподіл судових витрат, суд враховує таке.
Згідно статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; сторін та їхніх представників, що пов'язані із прибуттям до суду; пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; пов'язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов'язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.
Відповідно до частини 1 статті 139 вказаного Кодексу при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи на те, що позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до Закону України “Про судовий збір» та не надав доказів понесення інших судових витрат, то підстави для їх розподілу відсутні.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 14, 73-77, 139, 242 - 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо перерахунку ОСОБА_1 пенсії за віком згідно довідки від 03 січня 2024 року № 33 у співвідношенні 1 гривня до 100000 карбованців на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 26 серпня 1996 року № 1002 “Про переоцінку товарів (робіт, послуг) та механізм контролю за переглядом цін та формуванням вартісних показників в умовах грошової реформи».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2025 з урахуванням відомостей про заробітну плату згідно довідки Приватного акціонерного товариства “Черкаське автотранспортне підприємство 17154» від 03 січня 2024 року № 33 (1059,77) та без застосування співвідношення 1 гривня до 100000 карбованців передбаченого Постановою Кабінету Міністрів України від 26 серпня 1996 року № 1002 “Про переоцінку товарів (робіт, послуг) та механізм контролю за переглядом цін та формуванням вартісних показників в умовах грошової реформи».
У задоволенні іншої частини вимог відмовити.
Розподіл судових витрат не здійснювати.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Учасники справи:
1) позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 );
2) відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (54008, Миколаївська обл., Миколаївський р-н, м. Миколаїв, вул. Морехідна, 1, код ЄДРПОУ 13844159).
Рішення складене у повному обсязі та підписане 06.10.2025.
Суддя Василь ГАВРИЛЮК