06 жовтня 2025 року справа № 580/6228/25
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Орленко В.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу у змішаній (паперовій та електронній) формі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Буд Кепітал Групп" до Головного управління ДПС у Черкаській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся представник позивача, адвокат Дарморос К.О. (згідно ордеру) з позовом до Головного управління ДПС у Черкаській області, Державної податкової служби України в якому просить: визнати протиправними та скасувати рішення ГУ ДПС у Черкаській області про відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних: №12303813/45147040, 12303812/45147040 віл 02.01.2025; зобов'язати ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні подані ТОВ "Буд Кепітал Групп" №5 від 30.10.2024 та №1 від 01.11.2024, датою їх фактичного подання на реєстрацію.
В обґрунтування вимог зазначено, що ТОВ «Буд Кепітал Групп» було складено та відправлено на реєстрацію податкову накладну Замовника ТОВ «КЛАСИКА КОМФОРТУ» № 5 від 30.10.2024 року на загальну суму 200 000 грн. у т.ч. ПДВ 33 333,33 грн. та податкову накладну № 1 від 01.11.2024 року на загальну суму 3 212 277,06 грн. у т.ч. ПДВ 535 379,51 грн. Реєстрація вказаних податкових накладних була зупинена контролюючим органом та в подальшому було відмовлено у їх реєстрації. Позивач вважає відмову в реєстрації вказаних податкових накладних протиправною, оскільки господарські операції були реальними і підтверджені первинними бухгалтерськими документами
09.06.2025 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні)..
Представник Головного управління ДПС у Черкаській області позов не визнав, просив у його задоволенні відмовити повністю, надав до суду письмовий відзив на позов, в якому зазначив, що в реєстрації податкової накладної № 5 від 30.10.2024 було правомірно відмовлено, оскільки ТОВ «Буд Кепітал Групп» було надано додаткові письмові пояснення та копії документів повідомленням від 26.12.2024 року №2, проте не було надано: договір страхування, документи на придбання матеріалів (замовлення, видаткові накладні, ТТН, розрахункові документи, посвідчення якості тощо), пояснення щодо навантаження/розвантаження товару, акти виконаних робіт по вивозу сміття, дозвільні документи на проведення робіт, щодо доставки працівників до місць виконання робіт, документи по залученню субпідряду (договір, акти виконаних робіт, розрахункові документи, замовлення тощо), інвентаризаційний опис товарів на складі. Крім того, відсутне документальне підтвердження щодо наявності основних фондів та ТЗ (витяг на право власності, свідоцтво про реєстрацію договір оренди чи отримання послуг, акти приймання - передачі, акти виконаних робіт по оренді, розрахункові документи)). Щодо не реєстрації податкової накладної № 1 від 01.11.2024 року, зазначено, що ТОВ «Буд Кепітал Групп» надано додаткові письмові пояснення та копії документів повідомленням від 26.12.2024 року №1, проте не надано: договір страхування, документи на придбання матеріалів (замовлення, видаткові накладні, ТТН, розрахункові документи, посвідчення якості тощо), пояснення щодо навантаження/розвантаження товару, акти виконаних робіт по вивозу сміття. дозвільні документи на проведення робіт, щодо доставки працівників до місць виконання робіт, документи по залученню субпідряду (договір, акти виконаних робіт, розрахункові документи, замовлення тощо), інвентаризаційний опис товарів на складі. Крім того, відсутнє документальне підтвердження щодо наявності основних фондів та ТЗ (витяг на право власності, свідоцтво про реєстрацію договір оренди чи отримання послуг, акти приймання - передачі, акти виконаних робіт по оренді, розрахункові документи)).
Від Державної податкової служби України відзив на позовну заяву не надходив. Відповідно до ч. 6 статті 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Розглянувши подані документи і матеріали, суд зазначає, що відповідно до пункту 122 розділу VI «Перехідні положення» Положення №1845/0/15-21 до початку функціонування всіх підсистем (модулів) ЄСІТС справи можуть розглядатися (формуватися та зберігатися) в паперовій, електронній чи змішаній формі залежно від наявних у суді можливостей. Електронні документи та електронні копії паперових документів вносяться до АСДС та зберігаються в централізованому файловому сховищі. Документи, що надійшли до суду в електронній формі, за потреби можуть роздруковуватися та приєднуватися до матеріалів справи у паперовій формі.
Згідно з абзацом 21 пункту 1 розділу VII Формування і оформлення судових справ Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах України, затвердженої наказом Державної судової адміністрації України від 20.08.2019 № 814 (у редакції наказу Державної судової адміністрації України від 17 жовтня 2023 року № 485) у випадку прийняття суддею (суддею-доповідачем), у провадженні якого перебуває судова справа, рішення щодо розгляду (формування та зберігання) судової справи (матеріалів кримінального провадження) в електронній чи змішаній (паперовій та електронній) формі, формування матеріалів судової справи здійснюється у відповідній(их) формі(ах) (паперовій та/або електронній).
Отже, процесуальне законодавство передбачає можливість розгляду справи у змішаній формі (паперовій та електронній) та прийняття рішення про такий розгляд суддею, у провадженні якого перебуває судова справа.
Враховуючи вищевикладені обставини, суд вважає за доцільне здійснити розгляд справи у змішаній (паперовій та електронній) формі.
Дослідивши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Матеріалами справи встановлено, що ТОВ «Буд Кепітал Групп» є суб'єктом господарської діяльності та зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 19.12.2022, номер запису: 1000251020000003182. З моменту державної реєстрації перебуває на обліку в Уманській державній податковій інспекції ГУ ДПС у Черкаській області. З 01.02.2023 року є платником податку на додану вартість. Основним видом діяльності Товариства за КВЕД 2010 є: 41.20 Будiвництво житлових i нежитлових будiвель.
Так, 27.12.2023 року між ТОВ «КЛАСИКА КОМФОРТУ» та ТОВ «БУД КЕПІТАЛ ГРУПП» було укладено договір підряду №27/12/2023.
Згідно з п. 1.1. Договору підряду Замовник доручає, а Підрядник зобов'язується відповідно до проектної документації та умов цього Договору виконати роботи з реконструкції на Об'єкті.
Згідно п. 1.2. Договору підряду Об'єкт «Реконструкія Паланського ліцею Паланської сільської ради Уманського району Черкаської області по вул. Грушевського, 5, с. Паланка, Уманський район, Черкаська область, пошкодженого внаслідок військових дій, спричинених збройною агресією російської федерації».
Місце розташування Об'єкта: «Паланський ліцей Паланської сільської ради Уманського району Черкаської області по вул. Грушевського, 5, с. Паланка, Уманський район, Черкаська область».
Згідно з п. 3.1. Договірна ціна складає 116 384 363,64 грн. у тому числі на 2024 рік 56 725 038, 64 грн.
Згідно п. 11.1. Договору підряду оплата за підряд відбувається шляхом попередньої оплати (авансу) і поточних платежів.
На виконання умов договору субпідряду ТОВ «КЛАСИКА КОМФОРТУ» перерахувало авансові платежі, що підтверджується платіжним дорученням № 7061 від 30.10.2024 та № 7143 від 01.11.2024.
ТОВ «БУД КЕПІТАЛ ГРУПП» було складено та відправлено на реєстрацію податкову накладну Замовника ТОВ «КЛАСИКА КОМФОРТУ» № 5 від 30.10.2024 року на загальну суму 200 000 грн. у т.ч. ПДВ 33 333,33 грн. та податкову накладну № 1 від 01.11.2024 року на загальну суму 3 212 277,06 грн. у т.ч. ПДВ 535 379,51 грн.
Реєстрацію вказаних податкових накладних було зупинено та запропоновано Позивачу надати додаткові документи для підтвердження господарських операцій з ТОВ «КЛАСИКА КОМФОРТУ».
ТОВ «Буд Кепітал Групп» 12.12.2024 року подало повідомлення № 1 та № 2 на розблокування податкової накладної № 5 від 30.10.2024 та податкової накладної № 1 від 01.11.2024 року, з поясненнями та підтверджуючими документами.
Контролюючим органом 19.12.2025 року було направлено Позивачу повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або підтверджуючих документів: № 11433558/38843511 та № 12229033/45147040.
ТОВ «Буд Кепітал Групп» були надані додаткові письмові пояснення та копії документів повідомленням від 26.12.2024 року № 1 та № 2.
Рішеннями ГУ ДПС у Черкаській області від 02.01.2025 року № 12303813/45147040 та № 12303812/45147040 Позивачу було відмовлено у реєстрації податкових накладних № 5 від 30.10.2024 року та № 1 від 01.11.2024 року по Замовнику ТОВ «КЛАСИКА КОМФОРТУ».
Вважаючи рішення про відмову у реєстрації податкових накладних протиправними, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Податковий кодекс України від 02.12.2010 №2755-V є спеціальним законодавчим актом, який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до п.п. "а" п. 185.1 ст. 185 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.
Згідно з п. 187.1 ст. 187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Відповідно до п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до п. 74.2 ст. 74 Податкового кодексу України забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН.
Згідно з п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Згідно з п. 201.16 ст. 201 Податковий кодекс України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010 (далі - Порядок № 1246) передбачено, що після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, зокрема, відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу.
Відповідно до пункту 13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
З 01.02.2020 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" (далі Порядок №1165), яка визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів.
Згідно пункту 10 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункт 11 Порядку №1165).
Додатком № 3 до Порядку №1165 визначено критерії ризиковості здійснення операцій, відповідно до положень пункту 1 якого з-поміж критеріїв визначено відсутність товару (послуги), зазначеного (зазначеної) в податковій накладній, поданій для реєстрації в ЄРПН, у таблиці даних платника податку на додану вартість як товару (послуги), що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару (послуги), зазначений у податковій накладній (розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань), яку (який) подано для реєстрації, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого товару (послуги) (крім обсягу придбання товарів (послуг) за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 року в отриманих податкових накладних (розрахунках коригування), зареєстрованих у ЄРПН, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 рази, та обсягом постачання відповідного товару (послуги), зазначеного в податкових накладних (розрахунках коригування), зареєстрованих з 1 січня 2017 року, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.
Відповідно до пункту 4 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за №1245/34216, далі - Порядок №520) у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством (пункт 5 Порядку №520).
Згідно із пунктом 6 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування. Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних/розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП).
Відповідно до пунктів 9 та 11 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня. Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Згідно пункту 19 Порядку №1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення).
Згідно п. 20 Порядку № 1246 внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку. Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.
Так, матеріалами справи підтверджено, що 27.12.2023 року між ТОВ «КЛАСИКА КОМФОРТУ» та ТОВ «БУД КЕПІТАЛ ГРУПП» було укладено договір підряду №27/12/2023 (об'єкт договору «Реконструкія Паланського ліцею Паланської сільської ради Уманського району Черкаської області по вул. Грушевського, 5, с. Паланка, Уманський район, Черкаська область, пошкодженого внаслідок військових дій, спричинених збройною агресією російської федерації»; договірна ціна складає - 116 384 363,64 грн. у тому числі на 2024 рік 56 725 038, 64 грн.).
На виконання умов договору субпідряду ТОВ «КЛАСИКА КОМФОРТУ» перерахувало авансові платежі, що підтверджується платіжним дорученням № 7061 від 30.10.2024 та № 7143 від 01.11.2024.
На отримані кошти було закуплено пластикові вікна згідно договору купівлі-продажу № 192 від 01.11.2023 року з ТОВ «СВІТ ВІКОН», будматеріали у ФОП ОСОБА_1 , ПП «ПАРТНЕР ІНДАСТ», а також є укладений договір про надання послуг з КП «КОМУНАЛЬНИК» та з підприємством-перевізником ТОВ «ГАРАНТ-СЕРВІС».
На даний час роботи виконані частково, що підтверджується Актом здачі-приймання робіт (послуг) № 39 від 30.05.2025, довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за травень 2025, Акт приймання виконаних будівельних робіт за травень 2025, Акт звірки взаємних Розрахунків за період 27.12.2023-30.05.2025 роки.
З урахуванням вказаного суд дійшов висновку, що наданими Позивачем первинними бухгалтерськими документами (як на вимогу Відповідача так і ті, які долучені до матеріалів справи) підтверджується реальність здійснення господарських операцій в межах договору підряду №27/12/2023.
Суд наголошує, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій контролюючого органу.
Суб'єкти владних повноважень, ухвалюючи рішення, якими, зокрема, обмежується права платника податків, повинні уникати надмірного формалізму. Обсяг документів, які надаються платниками податку на додану вартість з метою усунення сумнівів у контролюючих органів щодо легальності відповідної операції за наслідками якої складено податкову накладну, яку подано для реєстрації якої в ЄРПН і, хоч і є визначеним у Порядку №520, проте завжди є унікальним та залежить від організації господарських взаємовідносин між суб'єктами господарювання, змісту договірних відносин між такими, а також особливостями законодавчого врегулювання діяльності тієї чи іншої сфери бізнесу.
Саме за результатами детального дослідження змісту документів (в тому числі договору), наданих на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній, можливим є формування висновків щодо можливості чи неможливості реєстрації є ЄРПН податкової накладної, реєстрація якої була зупинена згідно із відповідною квитанцією.
Такі правові висновки викладені в постанові Верховного Суду від 16 лютого 2023 р. у справі №380/7648/22.
Такий підхід узгоджується з практикою Європейського Суду з прав людини. Так, у пункті 110 рішення від 23.07.2002 у справі «Компанія «Вестберґа таксі Актіеболаґ» та Вуліч проти Швеції» суд визначив, що «... адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі і поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління».
Проаналізувавши положення чинного законодавства, а також з урахуванням досліджених матеріалів справи суд дійшов висновку, що контролюючий орган протиправно відмовив Позивачу в реєстрації податкових накладних № 5 від 30.10.2024 року та № 1 від 01.11.2024 року, а отже позовні вимоги про визнання протиправними та скасування спірних рішень комісії Головного управління ДПС у Черкаській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Щодо належного захисту порушеного права позивача.
Згідно пункту 19 Порядку №1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення).
Згідно п. 20 Порядку № 1246 внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку. Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законноїсили таким рішенням.
Зважаючи на викладене, податкові накладні № 5 від 30.10.2024 року та № 1 від 01.11.2024 року мають бути зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних днем їх фактичного подання.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
За таких обставин, системно проаналізувавши приписи законодавства України, надавши оцінку з урахуванням усіх доказів у справі в їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для їх задоволення.
Доводи Відповідача, які викладені у відзиві на позовну заяву судом розцінюються критично, висновків суду не спростовують та не змінюють.
Зважаючи на те, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню, то понесені позивачем судові витрати, стягуються пропорційно за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів.
Керуючись ст. ст. 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати рішення Головне управління ДПС у Черкаській області у Черкаській області про відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних: №12303813/45147040 та № 12303812/45147040 від 02.01.2025.
Зобов'язати ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні подані ТОВ «Буд Кепітал Групп» № 5 від 30.10.2024 та № 1 від 01.11.2024, датою їх фактичного подання на реєстрацію.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Черкаській області (ЄДРПОУ 44131663) на користь ТОВ «Буд Кепітал Групп» (ЄДРПОУ 45147040) сплачений судовий збір в сумі 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн 00 коп.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (ЄДРПОУ 43005393) на користь ТОВ «Буд Кепітал Групп» (ЄДРПОУ 45147040) сплачений судовий збір у сумі 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн 00 коп.
Рішення набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, що може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення може бути оскаржене у апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України до Шостого апеляційного адміністративного суду у зв'язку із початком функціонування модулів ЄСІТС з урахуванням підпунктів 15.1, 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням рішення ВРП від 17.08.2021 № 1845/О/15-21 Про затвердження Положення про порядок функціонування окремих підсистем Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
Рішення суду направити сторонам справи.
Рішення складене та підписане 06.10.2025.
Суддя Валентина ОРЛЕНКО