Рішення від 07.10.2025 по справі 560/7447/25

Справа № 560/7447/25

РІШЕННЯ

іменем України

07 жовтня 2025 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН

Позивач звернувся до суду з позовом до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України, в якому просить:

1. Визнати протиправною бездіяльність Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України щодо не розгляду заяви від 18.12.2024 про перегляд довідки ВЛК КНП "Сумська обласна клінічна лікарня" Сумської обласної ради від 15.08.2024 №01-55/5645 по ОСОБА_1 .

2. Зобов'язати Центральну військово-лікарську комісію Збройних Сил України розглянути заяву ОСОБА_1 про перегляд довідки ВЛК КНП "Сумська обласна клінічна лікарня" Сумської обласної ради від 15.08.2024 №01-55/5645.

В обґрунтування позову позивачем зазначено, що бездіяльність Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України при розгляді скарги позивача на рішення ВЛК КНП "Сумська обласна клінічна лікарня" Сумської обласної ради є протиправною та такою, що порушує права позивача, оскільки відповідач повинен був оформити висновок про розгляд зазначеної скарги не листом, а вмотивованою постановою з викладенням всіх обставин та аргументів. Зазначені обставини стали підставою звернення позивача до суду з даним позовом задля захисту своїх порушених прав.

Відповідач не скористався правом подання відзиву на позов, тому, враховуючи приписи частини 6 статті 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою від 08.05.2025 суд відкрив провадження в цій адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

Суд встановив, що згідно довідки ВЛК КНП "Сумська обласна клінічна лікарня" Сумської обласної ради від 15.08.2024 №01-55/5645 позивача визнано придатним до військової служби на підставі статей 36б, 41б, 49б, 23в, 38в, 39в, 64в графи ІІ Розкладу хвороб. Придатний до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони. Непридатний до служби на підводних човнах, надводних кораблях, морській піхоті ВМС Збройних Сил України, морській піхоті, десантно-штурмових військах, спеціальних спорудах, водолазом-глибоководником, акванавтом і підрозділах спеціального призначення.

Не погоджуючись із вищезазначеною довідкою ВЛК позивач оскаржив останню до 12 Регіональної ВЛК.

Відповідно до листа 12 Регіональної ВЛК від 10.10.2024 позивачу відмовлено у перегляді довідки ВЛК КНП "Сумська обласна клінічна лікарня" Сумської обласної ради від 15.08.2024 №01-55/5645.

В подальшому позивачем подано заяву про перегляд довідки ВЛК КНП "Сумська обласна клінічна лікарня" Сумської обласної ради від 15.08.2024 №01-55/5645 до Центральної військово-лікарської комісії ЗСУ.

У відповідь на адвокатський запит ЦВЛК ЗСУ повідомлено листом від 31.01.2025 року про те, що скаргу ОСОБА_1 розглянуто та повідомлено представника адвоката Сергія Гаранжу та надано відповідну відмову у перегляді від 18.09.2024.

Проте, заяву про перегляд довідки ВЛК КНП "Сумська обласна клінічна лікарня" Сумської обласної ради від 15.08.2024 №01-55/5645, яка подана позивачем 18.12.2024 до ЦВЛК ЗСУ не розглянуто до теперішнього часу.

Вважаючи таку бездіяльність протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.

ІV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначено Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 №2232-ХІІ (далі по тексту - Закон №2232-ХІІ).

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону №2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Згідно з частиною 1 статті 2 Закону №2232-ХІІ військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Отже, військова служба передбачає професійну діяльність саме придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України.

Відповідно до частини 10 статті 2 Закону №2232-ХІІ та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України 14.08.2008 №402 (далі - Положення №402).

Згідно із пунктом 1.1 глави 1 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Військово-лікарська експертиза - це, зокрема, визначення ступеня придатності до військової служби, установлення причинного зв'язку захворювань військовослужбовців, (пункт 1.2 глави 1 розділу І Положення №402).

Згідно з пунктом 2.1 глави 2 розділу І Положення №402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК, лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.

Пунктом 2.2 глави 2 розділу І Положення №402 визначено, що штатні ВЛК є військово-медичними установами. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону.

ЦВЛК є органом військового управління, який здійснює керівництво ВЛК регіонів у Збройних Силах України та є керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України підпункт 2.3.1 пункту 2.3 глави 2 розділу І Положення № 402.

Відповідно до підпункту 2.3.3 пункту 2.3 глави 2 розділу І Положення №402 на ЦВЛК покладається організація військово-лікарської експертизи у Збройних Силах України, а також, зокрема перегляд постанов ВЛК про ступінь придатності колишніх військовослужбовців на період їх звільнення із Збройних Сил України.

ЦВЛК має право, серед іншого, оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу І цього Положення; перевіряти роботу підпорядкованих ВЛК з питань військово-лікарської експертизи; перевіряти організацію медичного огляду військовослужбовців та інших осіб у закладах охорони здоров'я (установах), військових частинах.

Постанови ВЛК мають прийматись на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ).

Постанови ВЛК військових комісаріатів оформлюються довідкою ВЛК (додаток 4 до Положення) у двох примірниках, яка не підлягає затвердженню штатною ВЛК і дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду. Копія довідки видається на руки особі, яка пройшла медичний огляд.

Підпунктом 2.3.3 пункту 2.3 розділу І Положення №402 встановлено, що на Центральну військово-лікарську комісію покладається перевірка якості лікувально-профілактичної роботи у цілях військово-лікарської експертизи серед військовослужбовців у військових частинах і закладах охорони здоров'я в системі Міністерства оборони України, а також розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи.

Згідно з підпунктом 2.3.4 пункту 2.3 розділу І Положення №402 Центральна військово-лікарська комісія має право, зокрема, розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК Збройних Сил України.

Позивач оскаржує відмову ЦВЛК у задоволенні скарги про перегляд довідки ВЛК КНП "Сумська обласна клінічна лікарня" Сумської обласної ради від 15.08.2024 №01-55/5645 та зазначає, що скаргу на дії ВЛК КНП "Сумська обласна клінічна лікарня" Сумської обласної ради при складанні довідки від 15.08.2024 №01-55/5645 ЦВЛК ЗС України розглянуто з порушенням пункту 2.3.3. та пункту 2.3.4. розділу 2. Положення №402, в односторонньому порядку, без належної оцінки інших наданих до скарги додатків, без направлення запитів до закладів охорони здоров'я (установ), узагальнення та оцінки результатів військово-лікарської експертизи для з'ясування фактичних обставин та причин хвороб, що, у свою чергу, свідчить про порушення відповідачем порядку розгляду скарги та прийняття протиправного рішення.

За результатом розгляду скарги ОСОБА_1 голова ЦВЛК ЗС України без складання протоколу листом від 18.09.2024 №598/9/20891 повідомив позивача про те, що підстав для перегляду та скасування довідки ВЛК КНП "Сумська обласна клінічна лікарня" Сумської обласної ради від 15.08.2024 №01-55/5645 немає, оскільки довідку надано неналежної якості і порекомендував, у разі незгоди з цим рішенням звернутись до суду.

Таким чином, ЦВЛК було розглянуто скаргу позивача відповідно до Закону України "Про звернення громадян" №393/96-ВР, хоча, абзацом 15 підпункту 2.3.4 пункту 2.3 глави 2 розділу І Положення №402 передбачено, що ЦВЛК має право розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК)) Збройних Сил України; надавати роз'яснення щодо формулювання постанов ВЛК (ЛЛК).

Тобто, всупереч вимогам наказу МОУ №402, ЦВЛК відмовилась переглядати висновок ВЛК КНП "Сумська обласна клінічна лікарня" Сумської обласної ради від 15.08.2024 №01-55/5645.

З урахуванням вищенаведеного виходить що ЦВЛК ЗС України, при розгляді скарги позивача на рішення ВЛК КНП "Сумська обласна клінічна лікарня" Сумської обласної ради від 15.08.2024 №01-55/5645, свій висновок повинна була оформити не листом, а вмотивованою постановою з викладенням всіх обставин та аргументів, з відповідним медичним обстеженням позивача та з винесенням постанови за результатами такого розгляду.

Відсутність належним чином оформленої постанови ЦВЛК про перегляд постанови ВЛК свідчить про те, що вона не прийняла жодного рішення з числа тих, які повинен на була ухвалити за законом.

Отже, має місце протиправна бездіяльність ЦВЛК, що є суб'єктом владних повноважень, щодо не прийняття постанови за результатами розгляду скарги ОСОБА_1 .

Верховний Суд у постанові від 12.06.2020 у справі №810/5009/18 зазначив, що надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступень придатності до військової служби, виходить за межі судового розгляду.

Питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача та його придатності (непридатності) до військової служби за результатами медичного обстеження є дискреційними повноваженнями ВЛК, а тому суд не вправі перебирати на себе повноваження цього органу.

Верховний Суд у постанові від 10.02.2022 у справі №160/7153/20 зауважив, що дискреційні повноваження це повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин. Дискреційне повноваження може полягати у виборі діяти, чи не діяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закріплені у законі. Важливою ознакою такого вибору є те, що він здійснюється без необхідності узгодження варіанту вибору із будь-ким. З огляду на положення статті 2 КАС України щодо компетенції адміністративного суду останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які віднесені до компетенції цього органу державної влади.

Відповідно до частини 5 статті 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Адміністративний суд, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, виконуючи завдання адміністративного судочинства щодо перевірки відповідності їх прийняття (вчинення), передбаченим частиною 2 статті 2 КАС України, критеріям, не втручається та не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.

Перевірка правильності прийнятого військово-лікарською комісією рішення виключно за медичними показниками не входить до компетенції адміністративного суду.

Тобто, розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ЦВЛК, суд вправі перевірити їх законність лише в межах дотримання процедури прийняття таких.

Отже, зважаючи на те, що в рамках розгляду даної справи з'ясовано, що відповідачем не прийнято жодного рішення з числа тих, які він повинен ухвалити згідно вимог, встановлених підпунктами 2.3.3 та 2.3.4 пункту 2.3 розділу І Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, а, отже, скарга позивача не розглянута у відповідності по приписів Положення №402.

Таким чином, ЦВЛК Збройних Сил України не здійснила, як того вимагає Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, що затверджено наказом Міністра оборони України 14.08.2008 №402, належного розгляду скарги позивача на довідку Військово-лікарської комісії КНП "Сумська обласна клінічна лікарня" Сумської обласної ради від 15.08.2024 №01-55/5645, що свідчить про її протиправну бездіяльність.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що належним способом захисту прав позивача буде зобов'язання ЦВЛК Збройних Сил України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перегляд постанови у формі довідки Військово-лікарської комісії КНП "Сумська обласна клінічна лікарня" Сумської обласної ради від 15.08.2024 №01-55/5645.

Отже, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 до Центральної військово-лікарської комісії Збройних сил України задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України щодо не розгляду заяви від 18.12.2024 про перегляд довідки ВЛК КНП "Сумська обласна клінічна лікарня" Сумської обласної ради від 15.08.2024 №01-55/5645 по ОСОБА_1 .

Зобов'язати Центральну військово-лікарську комісію Збройних Сил України розглянути відповідно до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, що затверджено наказом Міністра оборони України 14.08.2008 №402 заяву ОСОБА_1 про перегляд довідки ВЛК КНП "Сумська обласна клінічна лікарня" Сумської обласної ради від 15.08.2024 №01-55/5645.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 07 жовтня 2025 року

Позивач:ОСОБА_1 (с. Великий Жванчик, Кам'янець-Подільський р-н, Хмельницька обл., 32473 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Центральна військово-лікарська комісія Збройних Сил України (вул. Госпітальна, 16, м. Київ, 01133 , код ЄДРПОУ - 08356179)

Головуючий суддя В.В. Матущак