Ухвала від 06.10.2025 по справі 520/29352/24

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

06 жовтня 2025 року Справа № 520/29352/24

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Пасечнік О.В., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Височанської селищної ради про визнання нечинними рішень,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Височанської селищної ради, в якому просить суд визнати нечинними прийняті рішення на XLV сесії Височанської селищної ради VIII скликання від 27 вересня 2024 року:

- Про затвердження порядку денного XLV сесії Височанської селищної ради VIII скликання в частині розгляду питань включених до порядку денного О. Тройно (питання №19-№24);

- Про внесення доповнень до Регламенту Височанської селищної ради VIII скликання;

- Про внесення доповнень до Положення про постійні комісії Височанської селищної ради;

- Про внесення доповнень до Комплексної програми соціального захисту населення Височанської територіальної громади на 2023-2025 роки;

- Про внесення доповнень до Комплексної Програми підтримки військовослужбовців та учасників бойових дій, потерпілих внаслідок російської агресії в Україні, зареєстрованих на території Височанської селищної територіальної громади, а також членів їх сімей на 2023-2025 роки;

- Про внесення доповнень до Програми реформування та розвитку житлово-комунального господарства Височанської селищної ради на 2022-2024 роки;

- Про внесення змін та доповнень до Програми управління комунальною власністю Височанської селищної ради на 2024 рік;

- Про внесення змін та доповнень до Програми соціально-економічного та культурного розвитку Височанської селищної ради на 2024 рік;

- Про внесення доповнень до Програми профілактики правопорушень та боротьби зі злочинністю на території Височанської селищної ради на 2023-2025 роки;

- Про внесення змін до рішення XXXV сесії Височанської селищної ради VIII скликання від 18 грудня 2023 року “Про бюджет Височанської селищної територіальної громади на 2024 рік» та додатків до нього (зі змінами) (2053200000);

- Про внесення змін та доповнень до Положення про Відділ соціального захисту населення Височанської селищної ради;

- Про внесення доповнень до структури та штатного розпису Комунальної установи “Центр надання соціальних послуг Височанської селищної ради» та затвердження їх у новій редакції;

- Про затвердження Положення про порядок списання майна комунальної власності Височанської селищної територіальної громади;

- Про передачу транспортного засобу ГАЗ 32213-14 з балансу Височанської селищної ради на баланс КП “ТЕПЛОВОДОПОСТАЧАННЯ ВИСОЧАНСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ РАДИ» в господарське відання;

- Про прийняття благодійної допомоги від DAI GLOBAL, LLC у вигляді самоскида (Туреччина) FORD TRUCKS 3542D DC;

- Про передачу з балансу Височанської селищної ради будівельних матеріалів для ліквідації наслідків пожежі з нанесенням матеріальних збитків;

- Про прийняття товарно-матеріальних цінностей (бензин А-95);

- Про виконання рішення XLIII (позачергової) сесії Височанської селищної ради VIII скликання від 02 серпня 2024 року “Про депутатський запит №20 депутата Височанської селищної ради Василя МІЩЕНКА щодо проведення ремонту дороги в сел. Високий»;

- Про передачу з балансу Височанської селищної ради товарно-матеріальних цінностей (бензин А-95) ДФТГ “Фенікс»;

- Про передачу з балансу Височанської селищної ради подрібнювача гілок ARPAL з причепом, включно з 3 наборами додаткових ножів Модель АМ200ВD-К/АМ-200БД-К, серійний номер №20243377 на баланс в господарське відання КП “Високий»;

- Про передачу з балансу Височанської селищної ради подрібнювана гілок ARPAL з причепом, включно з 3 наборами додаткових ножів Модель АМ200ВD-К/АМ-200БД-К, серійний номер №20242451 на баланс в господарське відання КП “Жилкомунсервіспослуга»;

- Про передачу з балансу Височанської селищної ради подрібнювана гілок ARPAL з причепом, включно з 3 наборами додаткових ножів Модель АМ200ВD-К/АМ-200БД-К, серійний номер №20242450 на баланс в господарське відання КП “Тепловодопостачання»;

- Про передачу з балансу Височанської селищної ради сміттєвоза з боковим завантаженням AVTR-M320-18 на базі JAC N200 на баланс в господарське відання КП “Жилкомунсервіспослуга»;

- Про внесення змін до Статуту комунального підприємства “ТЕПЛОВОДОПОСТАЧАННЯ ВИСОЧАНСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ РАДИ», збільшення його статутного капіталу та затвердження Статуту комунального підприємства “ТЕПЛОВОДОПОСТАЧАННЯ ВИСОЧАНСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ РАДИ» в новій редакції.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 28.10.2024 року позовну заяву повернуто позивачу.

Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 10.12.2024 ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 28.10.2024 по справі № 520/29352/24 залишено без змін.

Постановою Верховного Суду від 18.09.2025 року ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 28.10.2024 та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 10.12.2024 у справі № 520/29352/24 скасовано.

Справу № 520/29352/24 направлено для продовження розгляду до суду першої інстанції - Харківського окружного адміністративного суду.

Адміністративна справа № 250/29352/24 повернулась до Харківського окружного адміністративного суду 30.09.2025 року.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов необхідно залишити без руху, виходячи з наступних мотивів.

Згідно з ч.3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Позивачем подано до суду клопотання про звільнення від сплати судового збору у зв'язку із складним матеріальним становищем у відповідності до пп 1 п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону України “Про судовий збір», адже ним, як вважає позивач, заявлено двадцять чотири вимоги немайнового характеру, а відтак розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік.

Згідно зі пп 1 п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону України “Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі, зокрема за умов, що розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік.

Відповідно до правової позиції викладеної у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 (справа № 215/3329/19) аналіз правового врегулювання питання звільнення від сплати судового збору дає підстави зробити висновок про те, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати.

Згідно з практики Європейського Суду з прав людини (рішення від 19.06.2001 року, справа "Креуз проти Польщі" (CASE OF KREUZ v. POLAND) - заява № 28249/95) суд дійшов висновку, що сплата судових витрат не повинна перешкоджати доступу до суду, ускладнювати цей доступ таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди самій суті цього права, та має переслідувати законну мету.

Разом і з тим, аналіз норм Закону України "Про судовий збір" свідчить про те, що суд може звільнити від сплати судового збору, якщо майновий стан особи є таким, що ускладнює виконання цього обов'язку у повному обсязі.

При цьому, факт відсутності доходів не є безумовним підтвердженням наявності підстав для звільнення (відстрочення) від сплати судового збору, оскільки позивач може отримувати дохід із інших джерел, окрім заробітної плати, бути працевлаштованим станом на дату подання клопотання про звільнення від сплати судового збору, отримувати виплати із центру зайнятості, отримувати пенсійні виплати тощо.

Висновки аналогічного змісту викладені Великою Палатою Верховного Суду в ухвалі від 28.04.2022 (справа № 9901/377/21).

Відповідно до довідки від 05.01.2024 № 4217172122211290 дохід позивача за 2024 рік становить у розмірі 43194,38 грн.

Також суд зазначає, що відповідно до частини першої статті 21 КАС України позивач може заявити кілька вимог в одній позовній заяві, якщо вони пов'язані між собою. Згідно з частиною першою статті 172 КАС України в одній позовній заяві може бути об'єднано декілька вимог, пов'язаних між собою підставою виникнення або поданими доказами, основні та похідні позовні вимоги.

Пунктом 23 частини 1 статті 4 КАС України визначено, що похідна позовна вимога - вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).

Верховний Суд вважає, що об'єднання позивачем у позові декількох вимог майнового та/або немайнового характеру, не може призводити до штучного зменшення (у даній справі збільшення) розміру судового збору, який підлягає сплаті за подання такої позовної заяви, а порядок розрахунку судового збору у випадку заявлення декількох вимог однозначно визначає частина третя статті 6 Закону № 3674-VI (постанова від 25.04.2023 у справі № 300/3800/22).

Обґрунтування підстав об'єднання в одному позові такої кількості вимог, які за своїм змістом, фактично не утворюють самостійні предмети доказування у справі позивач не зазначає, а підстави вважати, що усі заявлені вимоги не є пов'язаними між собою підставою виникнення або поданими доказами, відсутні.

З огляду на викладене приходжу переконання про те, що у цій справі є підстави вважати вимоги до відповідача про визнання нечинними прийняті рішення на XLV сесії Височанської селищної ради VIII скликання від 27 вересня 2024 року - однією основною позовною вимогою, а інші вимоги похідними вимогами немайнового характеру, адже їх задоволення залежить від задоволення основної вимоги.

Дослідивши позовну заяву, суддя дійшов висновку про те, що позивачем подано лише одну основну вимогу, а всі інші вимоги є похідними.

З огляду на викладене суд не установив обставин, які б ускладнювали виконання позивачем обов'язку сплати судовий збір за подання адміністративного позову до суду, а тому у клопотанні позивача про відстрочення від сплати судового збору за подання адміністративного позову до суду необхідно відмовити.

Судом визначено ставку судового збору за подання адміністративного позову до суду за вимогою немайнового характеру (0,4 % прожиткового мінімуму для працездатним осіб) така ставка не перевищує 5 відсотків (43194,38 / 5% = 2159,72 грн) розміру його річного доходу позивача та становить 1211,20 грн.

Відповідно до пп.2 п.1 ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, ставка судового збору встановлюється у розмірі - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" установлено у 2025 році прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2025 року - 3028,00 грн.

Отже, в силу приписів ч. 3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" в даному випадку ставка судового збору за подання адміністративного позову немайнового характеру становить 1211,20 грн.

Відтак позивачу необхідно здійснити оплату судового збору у розмірі 1211,20 грн, за наступними реквізитами: Отримувач коштів - ГУК Харків обл/мХар Основ'ян/22030101, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37874947, Банк отримувача - Казначейство України (ел. адм. подат.), Код банку отримувача (МФО) - 899998, Рахунок отримувача - UA678999980313141206084020661, Код класифікації доходів бюджету - 22030101, Призначення платежу*;101;__________, реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом ___________(ПІБ чи назва установи, організації позивача), Харківський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа).

При цьому, позивач повинен надати суду оригінал або копію платіжного документа про сплату судового збору.

Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

За таких обставин приходжу переконання, що оскільки адміністративний позов подано без додержання вимог ст. ст. 160, 161 КАС України, а відтак такий необхідно залишити без руху та надати позивачу строк для усунення вказаних недоліків п'ять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху у відповідності до ч. 2 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України.

У відповідності до п. 10 ч. 1 ст. 295 КАС України окремо від рішення суду можуть бути оскаржені в апеляційному порядку ухвали суду першої інстанції щодо визначення розміру судових витрат.

Керуючись ст. ст. 169, 248, 259, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Височанської селищної ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.

Надати позивачу строк протягом п'яти днів з вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху, для усунення недоліків.

У разі невиконання ухвали суду в зазначений строк, заява буде вважатись не поданою та повертається заявнику зі всіма доданими до неї документами.

Ухвала в частині визначення розміру судових витрат може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складання повного судового рішення. В іншій частині ухвала оскарженню не підлягає.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя Пасечнік О.В.