06 жовтня 2025 року Справа № 480/13687/23
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Соп'яненко О.В., розглянувши в приміщенні суду в м. Суми матеріали справи за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 02.08.2024 в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ВЧ НОМЕР_1 , третьої особи ОСОБА_2 , про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії відмовлено.
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 12.11.2024 по справі № 480/13687/23 рішення Сумського окружного адміністративного суду від 02.08.2024 по вищевказаній справі було скасовано, позовні вимоги ОСОБА_1 , задоволено частково.
Визнано протиправною та скасувати відмову Військової частини НОМЕР_1 у звільненні позивача з військової служби відповідно до підпункту "г" пункту 2 частини 4 статті 26 Закону України "Про військовий облік і військову службу", яка викладена у листі № 5082 від 23.11.2023. Зобов'язано ВЧ НОМЕР_1 повторно розглянути рапорт ОСОБА_1 , від 07.09.2023 про звільнення з військової служби відповідно до підпункту "г" пункту 2 частини 4 статті 26 Закону України "Про військовий облік і військову службу" із наданням належної оцінки долученим до нього документам з урахуванням висновків суду апеляційної інстанції, викладеним у цій постанові.
Ухвалою суду від 21.01.2025 судом було встановлено судовий контроль у порядку ст. 382 КАС України.
Ухвалою суду від 17.07.2025 у прийнятті звіту відмовлено та встановлено новий строк для подання звіту про виконання рішення суду.
18.09.2025 представник ВЧ НОМЕР_1 подає звіт про виконання рішення, який мотивує тим, що під час повторного розгляду рапорту було додатково вивчено, з урахуванням рішення суду, всіх документи долучених військовослужбовцем до його рапорту віл 07.09.2023. У ВЧ НОМЕР_1 відсутні підстави для звільнення ОСОБА_1 на підставі тих документів, які він надав до свого рапорту, оскільки на час розгляду рапорту 25.02.2025 діє нова редакція Закону України "Про військовий обов'язок і віськову службу". Відповідно до документів наявних у матеріалах судової справи, зокрема акт сімейно-побутових умов від 18.07.2023, було встановлено наявність інших осіб, які можуть здійснювати догляд за дідусем ОСОБА_1 . А відповідно до заявленої ОСОБА_1 підстави для звільнення (у редакції Закону України "Про військової обов'язок та військову службу" на момент подання ним відповідного рапорту) відсутність таких осіб є обов'язкової для задоволення такого рапорту.
Позивач надає заперечення, в яких просить відмовити у прийнятті звіту та встановити новий строку для подачі звіту про виконання постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 12.11.2024.
Відповідно до частини першої статті 382-2, частини першої статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Розглянувши поданий звіт, суд встановив, що рішення суду від 17.06.2024 в цій справі відповідач виконав у повному обсязі, а тому звіт про його виконання необхідно прийняти з огляду на таке.
Відповідно до ст. 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до ст.ст. 14, 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом
За змістом законодавчих положень статті 382-3 КАС України суд може вжити заходи реагування судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення нового строку для подання звіту та накладення штрафу на особу, відповідальну за виконання рішення суду.
Разом з тим суд зауважує, що такі заходи судового контролю підлягають застосуванню у разі неподання звіту суб'єктом владних повноважень про виконання рішення суду або якщо в поданому звіті причини невиконання чи неповного виконання судового рішення є неповажними.
Відповідач при повторному перегляді рапорта зазначає, що нього відсутні законні правові підстави звільнити позивача на підставі тих документів, які він надав до свого рапорту, оскільки встановлено, що згідно акту сімейно-побутових умов від 18.07.2023, було встановлено наявність інших осіб, які можуть здійснювати догляд за дідусем ОСОБА_1 , а саме рідна донька ОСОБА_2 (дідусь) - ОСОБА_3 , яка зареєстрована фактично у сусідньому будинку на тій же вулиці.
Позивач в запереченнях повідомляє, що відповідач не наділений повноваженнями самостійно визначати осіб, які можуть здійснювати догляд, встановлювати наявність, можлівість, йомовірність, доцільність з урахуванням відсутності законодавчого покладення на нього таких функцій. Акт сімейно-побутових умов від 18.07.2023 досліджувався судом апеляційної інстанції та є належним доказом факту здійснення догляду за ОСОБА_2 , тому твердження ВЧ НОМЕР_1 суперечать висновкам постанови від 12.11.2024.
Суд апеляційної інстанції частково задовольняючи вимоги дійшов висновку, що відповідач по суті рапорт позивача не розглянув, тому що відмовив через відсутність медичного висновку медико-соціальної експертної комісії, який підтверджує необхідність здійснення постійного стороннього догляду для осіб віком понад 18 років. Тому, обставина для звільнення, яку зазначав позивач у рапорті (у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд) відповідачем не була досліджена і не була висвітлена, як наслідок суд апеляційної інстанції зобов'язав повторно розглянути рапорт позивача, з урахуванням висновків суду.
ВЧ НОМЕР_1 повторно розглянув рапорт від 07.09.2023 та усі документи долучені до нього, надав оцінку, встановив іншу особу, яка може здійснювати догляд за ОСОБА_2 , з цієї підстави відмовив у звільненні ОСОБА_1 з військової служби за підпунктом "г" пункту 2 частини 4 статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25 березня 1992 року № 2232-XII.
Таким чином, суд вважає, що ВЧ НОМЕР_1 виконано постанову від 12.11.2024 по справі №480/13687/23, у повному обсязі.
Частиною 1 ст. 382-3 КАС України закріплено, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Системний аналіз викладених вище правових норм дозволяє стверджувати, що подання суду звіту про виконання судового рішення та доказів, які підтверджують виконання судового рішення, є підставою для прийняття відповідного звіту.
Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку щодо наявності достатніх та необхідних правових підстав для прийняття звіту ВЧ НОМЕР_1 про виконання постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 12.11.2024 у справі № 480/13687/23.
Керуючись ст.ст. 248, 256, 295, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Прийняти звіт Військової частини НОМЕР_1 про виконання постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 12.11.2024 у справі № 480/13687/23.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя О.В. Соп'яненко