Рішення від 07.10.2025 по справі 440/5296/25

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 жовтня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/5296/25

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Алєксєєвої Н.Ю., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "П. РІТЕЙЛ" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач Товариство з обмеженою відповідальністю "П. РІТЕЙЛ" звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління ДПС в Дніпропетровській області (далі - ГУ ДПС, відповідач) №271 від 16.04.2025 про припинення дії ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №04170314202400162 терміном дії з 09.10.2024 року до 09.10.2029, видану Товариству з обмеженою відповідальністю «П.РІТЕЙЛ» (далі - ТОВ «П.РІТЕЙЛ», позивач) на АЗС за адресою: Дніпропетровська обл., Дніпровський р-н, селище Слобожанське, вул. Дружби, буд. 5.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказав про помилковість висновку відповідача про невідповідність відомостей Єдиного реєстру ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та/або відомостей Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального, та/ або документів, доданих до заяви про отримання ліцензії ТОВ «П.РІТЕЙЛ» на право провадження відповідного виду господарської діяльності, заяви про внесення змін до відомостей, що містяться у таких реєстрах, фактичним даним, виявленим контролюючим органом у ході перевірки та зафіксованим в акті такої перевірки (крім випадків, коли така невідповідність зумовлена зміною назви області, району, населеного пункту, вулиці, іншого об'єкта топоніміки населених пунктів відповідно до законодавства України або зміною кодів адміністративно-територіальних одиниць чи територій територіальних громад згідно з Кодифікатором адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад).

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 28.04.2025 позовну заяву залишено без руху. 30.04.2025 представником позивача надано до справи квитанцію про надсилання до електронного кабінету відповідача копії позовної заяви та копій доданих до неї документів. Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 05.05.2025 прийнята позовна заява до розгляду, відкрите провадження в адміністративній справі.

ГУ ДПС 20.05.2025 до справи наданий відзив за змістом якого відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував. Вказав, що за наказом ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 19.03.2025 №1799-п «Про проведення фактичної перевірки ТОВ «П.РІТЕЙЛ», прийнятим на підставі підпункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 Податкового кодексу України (далі - ПК України), на виконання листа Державної податкової служби України від 14.03.2025 №7016/7/99-00-09-03-01-07 про проведення фактичних перевірок АЗС, які здійснюють торгівлю пальним під брендом «Parallel» проведена фактична перевірка ТОВ «П.РІТЕЙЛ» за місцем провадження господарської діяльності на АЗС за адресою: Дніпропетровська обл., Дніпровський р-н, селище Слобожанське, вул. Дружби, буд. 5.

За результатами перевірки складений акт де зафіксовано, що позивачем при отримані ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним № 04170314202400162 подані недостовірні дані в частині об'єму резервуарів, які експлуатуються на АЗС за адресою: Дніпропетровська область, Дніпровський район, селище Слобожанське, вулиця Дружби, будинок 5.

Згідно із пунктом 5 частини другої статті 46 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі - Закон №3817/95) підставами для прийняття органом ліцензування рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності є невідповідність відомостей Єдиного реєстру ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та/або відомостей Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального, та/або документів, доданих до заяви про отримання ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, заяви про внесення змін до відомостей, що містяться у таких реєстрах, фактичним даним, виявленим контролюючим органом у ході перевірки та зафіксованим в акті такої перевірки (крім випадків, коли така невідповідність зумовлена зміною назви області, району, населеного пункту, вулиці, іншого об'єкта топоніміки населених пунктів відповідно до законодавства України або зміною кодів адміністративно- територіальних одиниць чи територій територіальних громад згідно з Кодифікатором адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад).

02.07.2025 ТОВ «П.РІТЕЙЛ» до справи надані додаткові письмові пояснення, за якими у довідці про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри на акцизному складі з уніфікованим номером 1022015 введено в експлуатацію 4 резервуара, а саме: резервуар АГЗП, серійний №4777, загальним об'ємом 5,0 м.куб.; резервуар АГЗП, серійний №4870, загальним об'ємом 5,0 м.куб.; резервуар АБП, серійний №3, загальним об'ємом 9,0 м.куб.; резервуар AБП, серійний №4, загальним об'ємом 9,0 м.куб.

Згідно наданого ТОВ «П.РІТЕЙЛ» (код ЄДРПОУ 44796056) дозволу Державної служби з питань праці від 21.08.2024 №Д3-3622/ПНС/1-24 на АЗС за адресою: Дніпропетровська область, Дніпровський район, селище Слобожанське, вулиця Дружби, будинок 5, дозволено експлуатувати, зокрема, резервуар горизонтальний сталевий, АБП-00, V=8,0 м.куб.; резервуар горизонтальний сталевий, АБП-01, V=9,0 м. куб.

Із посиланням на дані технічного паспорту резервуару (наливна ємність) АБП-00,00 об'ємом 8,0 (=0,9)м.куб (калібрований - 8,487м.куб), позивачем до довідки про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри, форма якої затверджена Наказом Міністерства фінансів України №492 від 08.09.2023 у графу «ємність, куб. м» розділу «Інформація щодо стаціонарних резервуарів, установлених на акцизному складі пального» рядка 8 «Таблиця 1. Інформація щодо розташованих на акцизному складі пального стаціонарних резервуарів та установлених на них рівнемірів» внесені відомості про ємність резервуару АБП, серійний №4 - 9 м.куб, адже місткість його більша, ніж 8,0, а саме 8,487 м.куб. і дозволяє утримання палива більше, ніж 8.0 м.куб.

Відповідачем 07.07.2025 до справи надані додаткові письмові пояснення, ду ГУ ДПС вказало про невідповідність даних, внесених ТОВ «П.РІТЕЙЛ» до Єдиного реєстру ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та/або відомостей Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального, та/або документів, доданих до заяви про отримання ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності даним дозволу Державної служби з питань праці від 21.08.2024 №ДЗ-3622/ПНС/1-24на АЗС за адресою Дніпропетровська область, Дніпровський район, селище Слобожанське, вулиця Дружби, будинок 5, дозволено експлуатувати: резервуар горизонтальний сталевий, АБП-00, V=8,0 м.куб.; резервуар горизонтальний сталевий, АБП-01, V=9,0 м.куб.; посудина, що працює під тиском понад 0,05 МПа (ЗВГ), V=5,0 м.куб; посудина, що працює під тиском понад 0,05 МПа (ЗВГ), V=5,0 м.куб.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 23.07.2025 закрите підготовче провадження у справі, призначена справа до судового розгляду по суті.

Зважаючи на відсутність перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених статтею 205 Кодексу адміністративного судочинства України, а також відсутність потреби заслухати учасників справи, свідка чи експерта, суд ухвалив розглянути справу у порядку письмового провадження.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі приписів частини четвертої статті 229 КАС України.

Суд, дослідивши пояснення представників сторін, письмові докази, надані сторонами до матеріалів адміністративної справи, встановив такі обставини.

ТОВ «П. РІТЕЙЛ» створене та зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб 15.06.2022 року, номер запису 1000681020000063404. Основним видом здійснення позивачем господарської діяльності згідно КВЕД є: роздрібна торгівля пальним (основний) (47.30), а також іншими супутніми товарами.

Господарська діяльність ТОВ «П. РІТЕЙЛ» здійснюється на автозаправних станціях, що знаходиться в користуванні товариства на підставі договорів оренди, зокрема на АЗС, що знаходиться за адресою: Дніпропетровська обл., Дніпровський р-н, селище Слобожанське, вул. Дружби, буд. 5.

За наказом ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 19.03.2025 №1799-п «Про проведення фактичної перевірки ТОВ «П.РІТЕЙЛ», прийнятим на підставі підпункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 Податкового кодексу України (далі - ПК України), на виконання листа Державної податкової служби України від 14.03.2025 №7016/7/99-00-09-03-01-07 про проведення фактичних перевірок АЗС, які здійснюють торгівлю пальним під брендом «Parallel» проведена фактична перевірка ТОВ «П.РІТЕЙЛ» за місцем провадження господарської діяльності на АЗС за адресою: Дніпропетровська обл., Дніпровський р-н, селище Слобожанське, вул. Дружби, буд. 5.

За результатами перевірки складений акт де зафіксовано, що позивачем при отримані ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним № 04170314202400162 подані до Єдиного реєстру ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та/або відомостей Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального, та/або документів, доданих до заяви про отримання ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності дані в частині об'єму резервуарів, які експлуатуються на АЗС за адресою: Дніпропетровська область, Дніпровський район, селище Слобожанське, вулиця Дружби, будинок 5, які не відповідають даним дозволу Державної служби з питань праці від 21.08.2024 №ДЗ-3622/ПНС/1-24на АЗС, яким дозволено експлуатувати: резервуар горизонтальний сталевий, АБП-00, V=8,0 м.куб.; резервуар горизонтальний сталевий, АБП-01, V=9,0 м.куб.; посудина, що працює під тиском понад 0,05 МПа (ЗВГ), V=5,0 м.куб; посудина, що працює під тиском понад 0,05 МПа (ЗВГ), V=5,0 м.куб.

ГУДПС, на підставі пункту 5 частини другої статті 46 Закону №3817/95, прийняте Рішення №271 від 16.04.2025, яким припинено дію ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №04170314202400162 терміном дії з 09.10.2024 до 09.10.2029, видану ТОВ «П.РІТЕЙЛ» на АЗС за адресою: Дніпропетровська обл., Дніпровський р-н, селище Слобожанське, вул. Дружби, буд. 5 АГЗС з магазином.

ТОВ «П.РІТЕЙЛ» не погодилось із вказаним рішенням, звернулось до суду із позовом про визнання його протиправним та скасування.

Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у сукупності, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов наступних висновків.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплату пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків і визначає заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу є ПК України.

Контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, за пунктами 19-1.1.4, 19-1.1.8 пункту 19-1.1 статті 19-1 ПК України, здійснюють контроль за встановленими законом строками проведення розрахунків в іноземній валюті, за додержанням порядку приймання готівки для виконання платіжних операцій (крім приймання готівки банками), за дотриманням суб'єктами господарювання установлених законодавством обов'язкових вимог щодо забезпечення можливості розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів, порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), проведення розрахункових операцій, а також за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, наявністю торгових патентів; забезпечують достовірність та повноту обліку платників податків та платників єдиного внеску, об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням.

Підпунктом 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України визначено, що контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Згідно з пунктом 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Фактичною, відповідно до положень підпункту 75.1.3 пункту 75.1 статті 75 ПК України, вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Порядок проведення фактичної перевірки визначає стаття 80 ПК України.

Так, згідно з пунктом 80.1 статті 80 ПК України фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).

Відповідно до підпункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав: у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах і пального, та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, та/або масовими витратомірами, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері регулювання виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального.

Пунктом 80.5 статті 80 ПК України встановлено, що допуск посадових осіб контролюючих органів до проведення фактичної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу.

Під час проведення перевірок, відповідно до п.81.3 ст.81 ПК України, посадові (службові) особи органів державної служби повинні діяти у межах повноважень, визначених ПК України.

За положеннями підпункту 16.1.12 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов'язаний забезпечувати збереження документів, пов'язаних з виконанням податкового обов'язку, протягом строків, установлених цим Кодексом.

Як зазначено у пункті 86.1 статті 86 ПК України, результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.

Закон України від 19 грудня 1995 року №3817/95-BP «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі - Закон №3817/95) визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, ввезення на митну територію України, вивезення за межі митної території України, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, тютюновою сировиною, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним, а також посилення боротьби з їх незаконним виробництвом та обігом на території України.

Згідно із пунктом 40 статті 1 Закону №3817/95, для цілей цього Закону наведені нижче терміни вживаються в такому значенні: ліцензія - право суб'єкта господарювання на провадження відповідного виду (кількох видів) господарської діяльності.

Відповідно до пункту 77 статті 1 Закону №3817/95 роздрібна торгівля пальним - діяльність із придбання або отримання та подальшої реалізації або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик з місць роздрібної торгівлі пальним через паливороздавальні колонки, газороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки, а також реалізація скрапленого вуглеводневого газу в балонах для побутових потреб населення та інших споживачів, а також заправлення з бункерувальника у водному просторі морських та річкових суден.

Основні вимоги до оптової і роздрібної торгівлі пальним визначені статтею 29 Закону №3817/95.

Відповідно до пункту 6 статті 35 Закону №3817/95 заява про отримання ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, про внесення змін до відомостей, що містяться в Єдиному реєстрі ліцензіатів та місць обігу пального, про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, що подається в паперовій формі, підписується заявником, та скріплюється печаткою (за наявності). На заяву, що подається в електронній формі, накладаються кваліфікований електронний підпис та кваліфікована електронна печатка (за наявності) заявника.

Копії документів, подані у паперовій формі разом із заявою про отримання ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, про внесення змін до відомостей, що містяться в Єдиному реєстрі ліцензіатів та місць обігу пального, завіряються підписом посадової особи заявника та скріплюються печаткою (за наявності).

Відповідальність за достовірність відомостей, зазначених у заявах про отримання ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, про внесення змін до відомостей, що містяться в Єдиному реєстрі ліцензіатів та місць обігу пального, про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності та документах, поданих разом із заявою, несе заявник.

Відповідно до пункту 74 статті 1 Закону №3817/95, припинення дії ліцензії - позбавлення суб'єкта господарювання права на провадження відповідного виду (видів) господарської діяльності, на який (які) йому надано ліцензію, у порядку, визначеному цим Законом.

Частиною шостою статті 41 Закону України №3817/95 встановлено, що ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пальним надаються та їхня дія припиняється органами ліцензування - територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику

За пунктом 5 частини другої статті 46 Закону №3817/95 підставами для прийняття органом ліцензування рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності є невідповідність відомостей Єдиного реєстру ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та/або відомостей Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального, та/або документів, доданих до заяви про отримання ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, заяви про внесення змін до відомостей, що містяться у таких реєстрах, фактичним даним, виявленим контролюючим органом у ході перевірки та зафіксованим в акті такої перевірки (крім випадків, коли така невідповідність зумовлена зміною назви області, району, населеного пункту, вулиці, іншого об'єкта топоніміки населених пунктів відповідно до законодавства України або зміною кодів адміністративно-територіальних одиниць чи територій територіальних громад згідно з Кодифікатором адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад).

В ході розгляду справи судом встановлено про проведення ГУ ДПС фактичної перевірки ТОВ «П.РІТЕЙЛ» за місцем провадження господарської діяльності на АЗС за адресою: Дніпропетровська обл., Дніпровський р-н, селище Слобожанське, вул. Дружби, буд. 5.

До перевірки позивачем представників відповідача було допущено, надані документи.

За результатами перевірки складений акт де зафіксовано, що позивачем при отримані ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним № 04170314202400162 подані до Єдиного реєстру ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та/або відомостей Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального, та/або документів, доданих до заяви про отримання ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності дані в частині об'єму резервуарів, які експлуатуються на АЗС за адресою: Дніпропетровська область, Дніпровський район, селище Слобожанське, вулиця Дружби, будинок 5, які не відповідають даним дозволу Державної служби з питань праці від 21.08.2024 №ДЗ-3622/ПНС/1-24на АЗС яким дозволено експлуатувати: резервуар горизонтальний сталевий, АБП-00, V=8,0 м.куб.; резервуар горизонтальний сталевий, АБП-01, V=9,0 м.куб.; посудина, що працює під тиском понад 0,05 МПа (ЗВГ), V=5,0 м.куб; посудина, що працює під тиском понад 0,05 МПа (ЗВГ), V=5,0 м.куб.

В ході розгляду справи встановлено про експлуатацію ТОВ «П.РІТҐЕЙЛ» на акцизному складі з уніфікованим номером 1022015 - АЗС за адресою: Дніпропетровська область, Дніпровський район, селище Слобожанське, вулиця Дружби, будинок 5 чотирьох резервуарів: резервуар АГЗП, серійний №4777, загальним об'ємом 5,0 м.куб.; резервуар АГЗП, серійний №4870, загальним об'ємом 5,0 м.куб.; резервуар АБП, серійний №3, загальним об'ємом 9,0 м.куб.; резервуар АБП, серійний №4, загальним об'ємом 9,0 м.куб.

ТОВ «П.Рітейл» подана контролюючому органу довідка про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри, форма якої затверджена Наказом Міністерства фінансів України №492 від 08.09.2023. У вказаній довідці позивачем у графу «ємність, куб. м» розділу «Інформація щодо стаціонарних резервуарів, установлених на акцизному складі пального» рядка 8 «Таблиця 1. Інформація щодо розташованих на акцизному складі пального стаціонарних резервуарів та установлених на них рівнемірів» внесені відомості про ємність резервуару АБП, серійний №4 - 9 м.куб, адже місткість його більша, ніж 8,0, а саме 8,487 м.куб. і дозволяє утримання палива більше, ніж 8.0 м.куб.

З матеріалів справи вбачається, що відомості по резервуару АБП, серійний №4 про ємність у вимірі метрів кубічних, внесені на підставі технічного паспорту резервуару (наливна ємність) АБП-00,00 об'ємом 8,0 (=0,9)м.куб (калібрований - 8,487м.куб).

Так, за поясненнями позивача вказаний резервуар дозволяє вміщувати обсяг, за каліброваними даними, більший ніж 8,00 метрів кубічних. Відповідно, внесення до довідки про розпорядника акцизного складу пального даних про 8,00 м.куб. не забезпечить фіксування реального, до 8,487 м.куб, об'єму.

За вказаного, з метою надання відомостей про ємність резервуару АБП, серійний №4 більшу, ніж 8,00 м.куб, за умови визначення у довідці про розпорядника акцизного складу цих даних саме у вимірі метрів кубічних, ТОВ «П.РІТЕЙЛ» зазначено 9,00 м.куб.

В ході проведення перевірки відповідач використовував для визначення ємності резервуару АБП порядковий №4 дані дозволу Державної служби з питань праці від 21.08.2024 №ДЗ-3622/ПНС/1-24на АЗС, яким дозволено експлуатувати: резервуар горизонтальний сталевий, АБП-00, V=8,0 м.куб.

Відповідальність за достовірність відомостей, зазначених у заявах про отримання ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, про внесення змін до відомостей, що містяться в Єдиному реєстрі ліцензіатів та місць обігу пального, про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності та документах, поданих разом із заявою, несе заявник.

Суд зазначає, що законодавством не встановлено виду документу, що має підтверджувати дані про ємність розташованих на акцизному складі пального стаціонарних резервуарів у довідці про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри.

Позивачем у вказаній довідці наведені дані, що відповідають даним технічного паспорту резервуару (наливна ємність) АБП-00,00 об'ємом 8,0 (=0,9)м.куб (калібрований - 8,487м.куб.) і вказують про ємність резервуару до 9,00 м.куб.

Відповідачем, в ході проведення фактичної перевірки, дані технічного паспорту резервуару (наливна ємність) АБП-00,00 та інформація про фактичну ємність резервуару АБП порядковий №4 на АЗС за адресою: Дніпропетровська область, Дніпровський район, селище Слобожанське, вулиця Дружби, будинок 5 не враховані. Отже, висновки акту перевірки зроблені без всебічного та повного з'ясування обставин, виявлених в ході її проведення.

Твердження відповідача про невідповідність відомостей Єдиного реєстру ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та/або відомостей Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального, та/або документів, доданих до заяви про отримання ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, заяви про внесення змін до відомостей, що містяться у таких реєстрах, фактичним даним, виявленим контролюючим органом у ході перевірки та зафіксованим в акті такої перевірки не підтверджена в ході розгляду даної справи.

Відповідно, рішення ГУ ДПС №271 від 16.04.2025 про припинення дії ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №04170314202400162 терміном дії з 09.10.2024 року до 09.10.2029, виданої ТОВ «П.РІТЕЙЛ» на АЗС за адресою: Дніпропетровська обл., Дніпровський р-н, селище Слобожанське, вул. Дружби, буд. 5 прийняте без урахування всіх обставин, безпідставне та протиправне і є таким, що підлягає скасуванню.

Частиною першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Положеннями статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

В даній справі відповідач не надав суду належних і допустимих доказів правомірності рішення №271 від 16.04.2025 про припинення дії ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №04170314202400162 терміном дії з 09.10.2024 року до 09.10.2029, виданої ТОВ «П.РІТЕЙЛ», не довів його законності та обґрунтованості.

Отже, з урахуванням вищенаведеного, суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог ТОВ «П.РІТЕЙЛ» про визнання протиправним та скасування рішення №271 від 16.04.2025 про припинення дії ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №04170314202400162 терміном дії з 09.10.2024 року до 09.10.2029, виданої ТОВ «П.РІТЕЙЛ».

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позовні вимоги підлягають задоволенню, суд вважає за необхідне судовий збір у розмірі 3028,00 грн стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "П.РІТЕЙЛ" (вул. Чумацький шлях, буд. 64, м.Полтава, Полтавська область, 36034, код ЄДРПОУ 44796056) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вул.Сімферопольська 17-А, м. Дніпро, 49005, код ЄДРПОУ44118658) про визнання протиправним та скасування рішення задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС в Дніпропетровській області №271 від 16 квітня 2025 року про припинення дії ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №04170314202400162 терміном дії з 09 жовтня 2024 року до 09 жовтня 2029, виданої Товариству з обмеженою відповідальністю «П.РІТЕЙЛ» на АЗС за адресою: Дніпропетровська обл., Дніпровський р-н, селище Слобожанське, вул. Дружби, буд. 5.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "П.РІТЕЙЛ" за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області витрати зі сплати судового збору в сумі 3028,00 (три тисячі двадцять вісім гривень) грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Н.Ю. Алєксєєва