Ухвала від 02.11.2007 по справі 15143-2007А

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 317

УХВАЛА

02.11.2007

Справа №2-16/15143-2007А

За позовом - Виконавчого комітету Сімферопольської міської ради (м.Сімферополь, вул. Толстого , 15)

До відповідача - Кримської республіканської громадської організації Руський Національний з'їзд (95051, м. Сімферополь, вул. Жигаліной, 1 к. 3)

Про обмеження права на мирне зібрання

Суддя Омельченко В.А.

ПРЕДСТАВНИКИ:

02.11.2007 року 11 годин 20 хвилин

Від позивача - Донцова Н.В. -гол. фахівець юр. відділу, дов.№ 24/01-06/106 від 23.01.2006 р.

Від відповідача - Шувайников С.І. - голова

02.11.2007 року 14 годин 40 хвилин

Від позивача - не з'явився (клопотання)

Від відповідача - не з'явився

Суть спору: Позивач - Виконавчий комітет Сімферопольської міської ради звернувся до господарського суду АРК з позовною заявою до відповідача Кримської республіканської громадської організації Руський Національний з'їзд в якій прохає заборонити відповідача Кримської республіканської громадської організації Руський Національний з'їзд проведення 04.11.2007 року з 10 годин проходження за маршрутом пр. Кірова - вул. Горького - вул. Пушкіна - вул. Карла Маркса - сквер Перемоги в м. Сімферополі.

Позовні вимоги мотивовані тим, що 26.10.2007 року відповідач повідомив позивача про проведення акції - мирного проходження за зазначеним маршрутом. Листом від 31.10.2007 року за № 12551/24/01-66 відповідач був сповіщений про те, що орган місцевого самоврядування не узгоджує проведення вказаної акції - проходження та пропонує визначити місцем проведення акції парк імені Горького, набережну р. Салгір.

На думку позивача запропонована відповідачем проведення акції - проходження, без отримання відповідного дозволу органу місцевого самоврядування являється несанкціонованою акцією, що може спричинити загрозу порушення громадського порядку. Вказана несанкціонована акція відвірне значні сили та кошти правоохоронних органів, що може сприяти росту правопорушень та злочинів в інших районах.

Позивач вважає, що саме ці підстави є причинами звернення до суду з позовною заявою про обмеження права відповідача на мирне зібрання .

Відповідач проти задоволення позову заперечує вважає, що позивач ухиляється від здійснення підготовчих заходів для проведення мітингу, відмовив в його проведенні по спланованому маршруту, необґрунтовано рекомендував провести мітинг у районі парку Гагаріна на набережній р. Салгір, та не чекаючи відповіді відповідача подав позовну заяву, крім того, на думку відповідача позивач обмежує реалізацію громадянам України своїх конституційних прав та свобод, які являються нормами прямої дії.

Під час розгляду справи судом була оголошена перерва.

Після закінчення перерви, представник позивача надав клопотання про продовження розгляду справи без участі його представника.

Розглянувши матеріали справи та дослідивши письмові докази, суд, -

ВСТАНОВИВ:

З 01.09.2005 р. набрав чинность Кодекс адміністративного судочинства України.

Відповідно до п. 6 Прикінцевих та перехідних Положень Кодексу адміністративного судочинства України до початку діяльності окружного адміністративного суду адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України 1991 року, вирішуються відповідним господарським судом за правилами Кодексу адміністративного судочинства України ( далі КАСУ).

Згідно зі ст. 3 КАСУ справою адміністративної юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, суб'єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова особа чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно з пунктом 6 Закону України «Про внесення змін до Кодексу адміністративного судочинства України» №2953-1У від 06.10.2005р., що набрав чинність 01.11.2005р. до початку діяльності окружних та апеляційних адміністративних судів адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України 1991 року, вирішують у першій та апеляційній інстанціях відповідні місцеві та апеляційні господарські суди за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до статті 5 КАСУ судочинство здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу та міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Згідно зі ст. 106 КАСУ позовна заява підписується позивачем або його представником.

Відповідно до підпункту 2 частини 1 ст.155 КАСУ суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду якщо вона від імені позивача подано особою, яка не має повноважень на ведення справи.

Ст. 140 Конституції України визначає, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - мешканців села, селища, міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в рамках Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради і їх органи.

Порядок обрання органів місцевого самоврядування, їх функціонування та повноваження передбачено в Законі України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Згідно зі ст. 5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до системи місцевого самоврядування включаються , зокрема, виконавчі органи сільської, селищної, міської ради. Виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділення, управління та інші створювані радами виконавчі органи. ( ст.11 Закону).

Відповідно до ст.16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями , в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.

Статтею 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету міністрів України.

Згідно зі ст. 38 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», якою визначені повноваження виконавчих органів щодо забезпечення законності, правопорядку, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян., до делегованих повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить, зокрема, вирішення відповідно до закону питань про проведення зборів, мітингів, маніфестацій і демонстрацій.

Відповідно до пункту 14 частині 3 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільський , селищний, міський голова представляє територіальну громаду , раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування , об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, а також у міжнародних відносинах відповідно до законодавства.

Порядок обрання секретаря сільської, селищної, міської ради, його повноваження визначені у ст. 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Матеріали справи свідчать про те, що позовна заява від імені Виконавчого комітету Сімферопольської міської ради підписана керуючим справами виконкому Сімферопольської міської ради Великолугом Є.Я.

Під час розгляду справи на вимоги суду щодо надання документів ,які підтверджують право керуючого справами виконкому Сімферопольської міської ради Великолуга Є.Я. підписувати позови до суду, представником позивача надана копія довіреністі № 124ю/г від 01.02.2007 р., яка видана секретарем міської ради Бліновим В.Г. , відповідно до якої керуючому справами виконкому Сімферопольської міської ради Великолугу Є.Я. надано право , зокрема, підписувати позовні заяви, адміністративні позови.

Вивчивши зазначений документ, суд встановив, що у ст. 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» не передбачено право секретаря міської ради не тільки представляти інтереси територіальної громади , ради та її виконавчого комітет у відносинах з державними органами, зокрема судами, але й делегувати ці повноваження будь-який особі.

Суд вважає необґрунтованими посилання позивача на рішення 10 сесії V скликання Сімферопольської міської ради № 109 від 09.11.2006 р. У п. 5 зазначеного рішення визначено, що при зверненні до суду виконавчого комітету у судові органи документі від імені виконавчого комітету міської ради підписує міський голова, перший заступник, заступники міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради.

За таких обставин , суд приходить до висновку , що керуючий справами виконкому Сімферопольської міської ради не має права підписувати від імені виконкому Сімферопольської міської ради позовні заяви.

Враховуючи вищевикладене суд вважає, що позовна заява підлягає залишенню без розгляду відповідно до пункту 2 частини 1 статті 155 КАСУ.

На підставі викладеного та керуючись ст. 49, 51, пунктом 2 частини 1 статті 155, статтею 160, КАСУ , суд, -

УХВАЛИВ:

Залишити без розгляду позовну заяву Виконавчого комітету Сімферопольської міської ради (м. Сімферополь, вул. Толстого , 15) до відповідача Кримської республіканської громадської організації Руський Національний з'їзд (95051, м. Сімферополь, вул. Жигаліной, 1 к. 3) про обмеження права на мирне зібрання.

Ухвала може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного господарського суду через господарський суд АР Крим шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження ухвали в п'ятиденний строк з дня отримання копії ухвали, з подальшим поданням апеляційної скарги на ухвалу протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження та в порядку передбаченому ч.5 ст. 186 КАС України.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, у разі не подання відповідної заяви ( ст. 254 КАС України)

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки Крим Омельченко В.А.