Рішення від 06.10.2025 по справі 440/14246/24

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 жовтня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/14246/24

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/14246/24 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Смарт лайт групп" до Головного управління ДПС у Полтавській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

27.10.2024 адвокат Александрова Дар'я Станіславівна, здійснюючи на підставі ордеру серія ВІ №1245598 від 23.09.2024 представництво інтересів Товариства з обмеженою відповідальністю "Смарт лайт групп" (надалі - ТОВ "Смарт лайт групп", Товариство), звернулася з позовом до Головного управління ДПС у Полтавській області (надалі - ГУДПС), Державної податкової служби України (надалі - ДПС), в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії ГУДПС з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №11113373/38875234 від 27.05.2024 про відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - ЄРПН), зобов'язавши ДПС зареєструвати в ЄРПН податкову накладну Товариства №2 від 03.05.2023 датою її направлення на реєстрацію;

- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії ГУДПС з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №11113372/38875234 від 27.05.2024 про відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН, зобов'язавши ДПС зареєструвати в ЄРПН податкову накладну Товариства №32 від 19.12.2022 датою її направлення на реєстрацію;

- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії ГУДПС з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №11113371/38875234 від 27.05.2024 про відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН, зобов'язавши ДПС зареєструвати в ЄРПН податкову накладну Товариства №33 від 19.12.2022 датою її направлення на реєстрацію.

Наявність обставин, які свідчать про порушення прав добросовісного платника податків, заявниця пов'язує з фактом протиправних, як на її думку, мотивів відмови у реєстрації податкових накладних за наявності усіх передбачених Податковим кодексом України на те передумов, зокрема пояснень і первинних документів, наданих на підтвердження господарських операцій за договорами закупівлі від 01.05.2023 №ОДНХ-23-228-НЮ, від 10.11.2022 №ОД/НХ-22-557-НЮ та від 10.11.2022 №ОД/НХ-22-558-НЮ, укладеними з Регіональною філією "Одеська залізниця" АТ "Українська залізниця" на придбання останнім електричних ламп.

Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 02.12.2024 вищевказану позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження та призначено справу до розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників (у письмовому провадженні).

Відповідачі позов не визнали. У спільному відзиві на позов представник вказує на те, що за результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів, поданих ТОВ "Смарт лайт групп" до податкових накладних №2 від 03.05.2023, №32 від 19.12.2022, №33 від 19.12.2022, які виписані на реалізацію електричних ламп на контрагента в особі Регіональної філії "Одеська залізниця" АТ "Українська залізниця", 27.05.2024 були прийняті рішення №11113373/38875234, №11113372/38875234, №11113371/38875234 про відмову в реєстрації податкових накладних №2 від 03.05.2023, №32 від 19.12.2022 та №33 від 19.12.2022 у зв'язку з ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку корегування, реєстрацію яких зупинено (т. 3 а.с. 88-96).

Ухвалою суду від 23.12.2024 клопотання представника ГУДПС про розгляд справи за правилами загального позовного провадження залишено без задоволення.

У відповіді на відзив представник позивача наполягав на обставинах реальності господарських операцій (а.с. 129-135).

Розгляд справи, відповідно до статті 258, частини п'ятої статті 262 КАС України, здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників (у письмовому провадженні).

Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

З відкритих даних мережі Інтернет суд встановив, що ТОВ "Смарт лайт групп" зареєстровано у статусі юридичної особи 19.09.2013. Основним видом економічної діяльності позивача за КВЕД є: 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля. Позивач має статус зареєстрованого платника ПДВ.

В рамках здійснення зареєстрованих видів господарської діяльності позивач упродовж 2022 - 2023 років здійснював укладення господарських договорів купівлі-продажу товарів.

Так, 29.03.2023 Регіональною філією "Одеська залізниця" ПАТ "Укрзалізниця" (код ЄДРПОУ 40081200) було оприлюднено повідомлення про проведення відкритих торгів з особливостями на Лампи РН Код ДК 021:2015-31510000-4 Електричні лампи розжарення UА-2023-03-29-007885-а на веб-порталі Уповноваженого органу, що реалізує державну політику у сфері публічних закупівель (https://prozorro.gov.ua/uk/tender/UA-2023-03-29- 007885-a).

Відповідно до протоколу щодо прийняття рішення уповноваженою особою від 18.04.2023 ТОВ "Смарт лайт групп" оголошено переможцем торгів.

За результатом проведеної закупівлі 01.05.2023 між Акціонерним товариством "Українська залізниця" в особі Регіональної філії "Одеська залізниця" (Покупець) та ТОВ "Смарт лайт групп" (Постачальник) був укладений договір про закупівлю №ОД/НХ-23-228-НЮ (т. 1 а.с. 17-24).

Відповідно до п. 1.1 Договору, Постачальник зобов'язується поставити та передати у власність Покупцю Товар відповідно до Специфікації №1 (Додаток 1), що є невід'ємною частиною цього Договору, а Покупець зобов'язується прийняти та оплатити цей Товар на умовах цього Договору.

Відповідно до умов Договору, Учасник повинен поставити товар - лампи розжарювання (п. 1.2 Договору). Кількість, асортимент, марка Товару визначаються у Специфікації №1 (Додаток №1) до цього Договору (п. 1.4 Договору). Загальна ціна Договору без ПДВ становить 78 750,00 грн, крім того ПДВ 20% 15 750,00 грн, усього з ПДВ - 94 500,00 грн (п. 6.3. Договору). За умовами пунктів 7.2, 7.5 Договору, оплата за кожну партію Товару за цим Договором проводиться Покупцем на 10 банківський день з дати реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування з операцій по постачанню товарів (виконанню робіт наданню послуг), які підлягають оплаті, в ЄРПН у встановлених чинним законодавством порядку та строки відповідно до рахунку-фактури на поставлену партію Товару, обумовлену згідно з п. 4.2 цього Договору та Специфікації №1 (Додаток №1) при наявності документів, зазначених у п. 5.4 цього Договору. Датою здійснення оплати за цим Договором вважається дата відправлення коштів обслуговуючим банком Покупця його платіжного доручення щодо перерахування відповідної суми на користь Постачальника, що підтверджується відповідною позначкою банку, зазначеною у розрахунковому документі в реквізиті "Дата виконання".

Специфікацією №1, яка є Додатком №1 до Договору закупівлі №ОД/НХ-23-228/НЮ від 01.05.2023, Сторони погодили, що Постачальник має передати у власність (поставити): Лампа розжарювання РН 55-15 В22 у кількості 4500 шт вартістю за 1 шт - 17,50 грн без ПДВ на загальну вартість 94 500,00 грн з ПДВ, крім того ПДВ - 15 750,00 грн (т. 1 а.с. 24).

В рамках виконання умов договору 03.05.2023 Акціонерне товариство "Українська залізниця Регіональної філії "Одеська залізниця" направило ТОВ "Смарт лaйт групп" заявку на відвантаження товару згідно з Договором за вих. № НХ-09/3550 від 03.05.2023 (т. 1 зворот а.с. 24).

ТОВ "Смарт Лайт Групп" надало Замовнику рахунок на оплату №45 від 03.05.2023 та видаткову накладну №29 від 03.05.2023 на товар (лампа розжарювання на суму 63 000,00 грн, у т.ч. ПДВ - 10500,00 грн) (т. 1 зворот а.с. 25), акт приймання-передачі товару №СЛГ000029 від 03.05.2023 по договору №ОДНХ-23-228-HЮ від 01.05.2023 (т. 1 а.с. 26).

На дату виникнення податкових зобов'язань Товариством було складено та направлено для реєстрації в ЄРПН податкову накладну №2 від 03.05.2023 на загальну суму 63 000,00 грн, у т.ч. ПДВ - 10500,00 грн (т. 1 зворот а.с. 26-27).

Проте, у відповідь з Реєстру Товариство отримало квитанцію від 23.05.2023 про те, що "Документ збережено. Реєстрація зупинена". Відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної від 03.05.2023 №2 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складена та подана платником податку, який відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (т. 1 зворот а.с. 27).

10.11.2022 Регіональною філією "Одеська залізниця" ПАТ "Укрзалізниця" (ЄДРПОУ 40081200) було оприлюднено повідомлення про проведення відкритих торгів з особливостями на електричні лампи U4-2022-11-10-012576-а на веб-порталі уповноваженого органу, що реалізує державну політику у сфері публічних закупівель (https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2022-11-10-012576-а).

Відповідно до протоколу щодо прийняття рішення уповноваженою особою від 25.11.2022 ТОВ "Смарт лайт групп" оголошено переможцем торгів.

За результатом проведеної закупівлі 05.12.2022 між АТ "Українська залізниця" Регіональної філії "Одеська залізниця" (Покупець) та ТОВ "Смарт лайт групп" (Постачальник) був укладений договір про закупівлю №ОД/НХ-22-557- НЮ (т. 1 а.с. 32-38).

Відповідно до п. 1.1 Договору, на умовах цього Договору Постачальник зобов'язується поставити та передати у власність Покупцю Товар, відповідно до Специфікації №1 (Додаток №1), що є невід'ємною частиною цього Договору, а Покупець зобов'язується прийняти та оплатити цей Товар на умовах цього Договору. Постачальник повинен поставити товар - лампа РН 110-15 В15 (п. 1.2 Договору). Кількість, асортимент, марка Товару визначаються у Специфікації №1 (Додаток №1) до цього Договору (п. 1.4 Договору). Загальна ціна Договору без ПДВ становить 9 450,00 грн, крім того ПДВ 20% - 1 890,00 грн, усього з ПДВ - 11 340,00 грн (п. 6.3 Договору). За умовами пунктів 7.2, 7.5 розділу 7 Договору, оплата за кожну партію Товару за цим Договором проводиться Покупцем на 10 банківський день з дати реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування з операцій по постачанню товарів (виконанню робіт, наданню послуг), які підлягають оплаті, в ЄРПН, у встановленому чинним законодавством порядку та строки відповідно до рахунку-фактури на поставлену партію Товару, обумовлену згідно з п. 4.2 цього Договору та Специфікації №1 (Додаток №1) при наявності документів, зазначених у п. 5.4 цього Договору. Датою здійснення оплати за цим Договором вважається дата відправлення коштів обслуговуючим банком Покупця його платіжного доручення щодо перерахування відповідної суми на користь Постачальника, що підтверджується відповідною позначкою банку, зазначеною у розрахунковому документі в реквізиті "Дата виконання".

В рамках виконання умов договору АТ "Українська залізниця" Регіональної філії "Одеська залізниця" направило ТОВ "Смарт лайт групп" заявку на відвантаження товару згідно з Договором за вих. №ОД/НХ-22-557НЮ від 05.12.2022 (т. 1 а.с. 39).

ТОВ "Смарт лайт групп" надало Замовнику - АТ "Українська залізниця" Регіональної філії "Одеська залізниця" рахунок на оплату №165 від 19.12.2022 (т. 1 зворот а.с. 39) тa видаткову накладну №134 від 19.12.2022 на товар - лампа РН 110-15 B15 на суму 11 340,00 грн, у т.ч. ПДВ - 1 890,00 грн (т. 1 а.с. 40), акт приймання-передачі товару №СЛГ0000134 від 19.12.2022 по договору №ОД/НХ-22-557-НЮ від 05.12.2022. Товар був отриманий на підставі довіреності №263/1 від 15.12.2022 комірником Чернявською О.О. (т. 1 зворот а.с. 40).

Згідно з відправленням "Нова Пошта" №59 0009 0544 3535 0002 здійснено поставку товару Акціонерному товариству "Українська залізниця" Регіональної філії "Одеська залізниця" від відправника - ТОВ "Смарт лайт групп".

На дату виникнення податкових зобов'язань ТОВ "Смарт лайт групп" складено та направлено для реєстрації в ЄРПН податкову накладну №32 від 19.12.2022 на загальну суму 11 340,00 грн, у т.ч. ПДВ - 1 890,00 грн (т. 1 а.с. 52-53).

Проте, у відповідь з Реєстру Товариство отримало квитанцію від 09.01.2023 про те, що "Документ збережено. Реєстрація зупинена". Відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної від 19.12.2022 №32 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складена та подана платником податку, який відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (т. 1 а.с. 53).

10.11.2022 Регіональною філією "Одеська залізниця" ПАТ "Укрзалізниця" (код ЄДРПОУ 40081200) було оприлюднено повідомлення про проведення відкритих торгів з особливостями на електричні лами UA-2022-11-10-012576-а на веб-порталі Уповноваженого органу, що реалізує державну політику у сфері публічних закупівель (https://rozorro.gov.ua/tender/UA-2022-11-10-012576-а).

Відповідно до протоколу щодо прийняття рішення уповноваженою особою від 18.11.2022 ТОВ "Смарт Лайт Групп" оголошено переможцем торгів.

За результатом проведеної закупівлі 05.12.2022 між Акціонерним товариством "Українська залізниця" Регіональної філії "Одеська залізниця" (Покупець) та ТОВ "Смарт лайт групп" (Постачальник) був укладений договір про закупівлю №ОД/НХ-22-558-НЮ (т. 1 а.с. 69-76).

Відповідно до п. 1.1 Договору, на умовах цього Договору Постачальник зобов'язується поставити та передати у власність Покупцю Товар відповідно до Специфікації №1 (Додаток 1), що є невід'ємною частиною цього Договору, а Покупець зобов'язується прийняти та оплатити цей Товар на умовах цього Договору.

Відповідно до умов Договору, Учасник повинен поставити товар - лампи залізничні (п. 1.2 Договору). Кількість, асортимент, марка, рік виготовлення та виробник Товару визначаються у Специфікації №1 до цього Договору (п. 1.3 Договору). Загальна ціна Договору становить 26 000,00 грн, крім того ПДВ 20% - 5 200,00 грн, усього з ПДВ - 31 200,00 грн (п. 6.3 Договору). За умовами пунктів 7.2, 7.5 Договору, оплата за кожну партію Товару за цим Договором проводиться Покупцем на 10 банківський день з дати реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування з операцій по постачанню товарів (виконанню робіт, наданню послуг), які підлягають оплаті, в ЄРПН у встановлених чинним законодавством порядку та строки, відповідно до рахунку-фактури на поставлену партію Товару, обумовлену згідно з п. 4.2 цього Договору та Специфікації №1 (Додаток №1) при наявності документів, зазначених у п. 5.4 цього Договору. Датою здійснення оплати за цим Договором вважається дата відправлення коштів обслуговуючим банком Покупця його платіжного доручення щодо перерахування відповідної суми на користь Постачальника, що підтверджується відповідною позначкою банку, зазначеною у розрахунковому документі в реквізиті «Дата виконання».

В рамках виконання умов Договору АТ "Українська залізниця" Регіональної філії "Одеська залізниця" направило ТОВ "Смарт лайт групп" заявку на відвантаження товару згідно з Договором за вих. № НХ-09/5019 від 16.12.2022 (т. 1 а.с. 77).

ТОВ "Смарт Лайт Групп" надало Замовнику - АТ "Українська залізниця" Регіональної філії "Одеська залізниця" рахунок на оплату №166 від 19.12.2022 (т. 1 зворот а.с. 77) та видаткову накладну №135 від 19.12.2022 на товар - лампа залізнична на суму 31 200,00 грн, у т.ч. ПДВ - 5 200,00 грн (т. 1 зворот а.с. 78), акт приймання-передачі товару № СЛГ0000135 від 19.12.2022 по договору № ОД/НХ-22-558-НЮ від 05.12.2022 (т. 1 а.с. 79). Товар був отриманий на підставі довіреності №263/1 від 15.12.2022 комірником Чернявською О.О. (т. 1 а.с. 78).

Згідно з відправленням "Нова Пошта" №59 0009 0544 3535 0002 здійснено поставку товару АТ "Українська залізниця" Регіональної філії "Одеська залізниця" від відправника ТОВ "Смарт лайт групп" (т. 1 зворот а.с. 79).

На дату виникнення податкових зобов'язань ТОВ "Смарт Лайт Групп" складено та направлено для реєстрації в ЄРПН податкову накладну №33 від 19.12.2022 на загальну суму 31 200,00 грн, у т.ч. ПДВ - 5 200,00 грн (т. 1 а.с. 41).

Проте у відповідь з Реєстру Товариство отримало квитанцію від 09.01.2023 про те, що "Документ збережено. Реєстрація зупинена". Відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної від 19.12.2022 №33 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складена та подана платником податку, який відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (т. 1 а.с. 42).

Реагуючи на зауваження податкового органу, з метою розблокування податкових накладних №2 від 03.05.2023, №32 від 19.12.2022, №33 від 19.12.2022 позивач направив в електронній формі до ГУДПС повідомлення №90 про подання пояснень щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, з окремими копіями документів, що підтверджують фінансово-господарську операцію, всього 31 додаток (т. 1 а.с. 54).

21.05.2024 в електронний кабінет платника податку надійшли повідомлення за №11083500/38875234, №11083496/38875234, №11083502/38875234 про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, в яких податковий орган просив надати документи складського обліку (т. 3 а.с. 113-118).

23.05.2024 платником податку були надані додаткові пояснення щодо питань, які були висвітлені податковим органом та копії документів (т. 3 а.с. 110-112).

Однак 27.05.2024 платником податку було отримано рішення ГУДПС №11113372/38875234, №11113371/38875234, №11113373/38875234 про відмову в реєстрації податкових накладних №2 від 03.05.2023, №32 від 19.12.2022, №33 від 19.12.2022 в ЄРПН у зв'язку з ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку. У графі додаткова інформація (зазначити конкретні документи) інформація відсутня (т. 3 а.с. 119-121).

Не погоджуючись із правомірністю рішень Комісії від 27.05.2024 №11113372/38875234, №11113371/38875234, №11113373/38875234, позивач оскаржив їх в адміністративному порядку.

Рішеннями Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 13.06.2024 №36010/38875234/2, №36034/38875234/2, №35951/38875234/2 скарги платника залишено без задоволення, а рішення Комісії регіонального рівня - без змін (т. 3 а.с. 121-123).

Не погоджуючись із правомірністю мотивів, покладених в основу рішень від 27.05.2024 №11113372/38875234, №11113371/38875234, №11113373/38875234, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Податковий кодекс України (надалі - ПК України) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до підпунктів 16.1.2, 16.1.3 статті 16 ПК України, платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Згідно з пп. "а" п. 185.1 ст. 185 ПК України, об'єктом оподаткування є операції платників податку з: постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.

У силу положень пункту 187.1 статті 187 ПК України, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Пунктом 201.1 статті 201 ПК України визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Пунктом 201.7 статті 201 ПК України передбачено, податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

Абзацами першим, другим пункту 201.10 статті 201 ПК України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Згідно з пунктом 201.16 статті 201 ПК України, реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

11.12.2019 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №1165 "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних", якою, зокрема, затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок №1165).

Цей Порядок визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов'язки їх членів.

За змістом пункту 2 Порядку №1165, автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.

Відповідно до абзацу 1 пункту 5 Порядку №1165, платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну / розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку.

У силу приписів пункту 6 Порядку №1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено та/або подано податкову накладну/розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.

У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).

Рішення про відповідність/невідповідність критеріям ризиковості платника податку набирає чинності у день засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку.

Платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет (п. 8 Порядку №1165).

Пунктами 10, 11 Порядку №1165 передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 р. № 520.

Відповідно до абзацу 2 пункту 25 Порядку №1165, комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Додатком 1 до Порядку №1165 визначено Критерії ризиковості платника податку на додану вартість, за умовою пункту 8 яких: у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Довідник кодів податкової інформації, що стала підставою для розгляду питання про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, визначається ДПС та затверджується відповідним наказом, який оприлюднюється на офіційному веб-сайті ДПС.

Наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за №1245/34216, затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок №520), що, відповідно до пункту 1, визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктами 2, 3 Порядку №520, рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, приймають комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі територіальних органів ДПС.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку на додану вартість засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" і "Про електронні довірчі послуги".

Пунктом 4 Порядку №520 передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Відповідно до пункту 5 Порядку №520 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 14.07.2023 №394, який набув чинності з 30.09.2023), платник податку, який склав податкову накладну / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації таких податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може подати такі документи: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.

У разі, коли у квитанції до податкової накладної / розрахунку коригування зазначено код товару/ послуги згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності / умовним кодом товару / Державним класифікатором продукції та послуг, операція за яким стала підставою для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів виключно до такої операції.

Пунктом 9 Порядку №520 (у редакції наказів Міністерства фінансів України від 12.01.2023 №19, який набув чинності з 08.03.2023, та від 14.07.2023 №394, який набув чинності з 30.09.2023) передбачено, що за результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:

або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;

або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування;

або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.

Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».

За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Згідно з пунктом 10 Порядку №520 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 12.01.2023 №19, чинній з 08.03.2023), комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Як визначено пунктом 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (у редакції постанови КМ від 21.04.2021 №378), внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку. Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.

За обставин цієї справи між сторонами виник спір щодо правомірності рішень Комісії ГУДПС щодо реєстрації податкових накладних №2 від 03.05.2023, №32 від 19.12.2022, №33 від 19.12.2022.

Послідовний аналіз наведених вище положень Порядку №1165 свідчить про те, що контролюючий орган після надходження податкової накладної до ДПС для реєстрації у Реєстрі, в автоматизованому режимі здійснює її розшифрування та проводить відповідну перевірку, зокрема, щодо наявності підстав для зупинення реєстрації податкової накладної через відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Автоматизований моніторинг відповідності платника податку, яким складено податкову накладну / розрахунок коригування, критеріям оцінки ступеня ризиків здійснюється відповідно до ознак, наведених у пунктах 1 - 8 критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість (додаток 1 до Порядку №1156).

У разі, якщо за результатами моніторингу визначено, що цей платник податку відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється, про що платнику протягом операційного дня надсилалася відповідна квитанція.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування контролюючий орган зобов'язаний, зокрема, вказати конкретний критерій ризиковості платника податку, на підставі якого зупинено реєстрацію податкової накладної, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку, а також запропонувати платнику надати пояснення та копії документів, необхідних та достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування у Реєстрі.

Зі змісту залучених до матеріалів справи копій квитанцій про зупинення реєстрації податкових накладних від 03.05.2023 №2, від 19.12.2022 №32 та №33 у Реєстрі суд встановив, що підставою для зупинення реєстрації податкових накладних слугував висновок податкового органу про те, що відповідні податкові накладні складені платником податку на додану вартість, який відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.

У матеріалах справи наявні копії витягу з протоколу засідання комісії ГУДПС від 15.12.2022 №178 та рішення від 15.12.2022 №65877 про відповідність ТОВ "Смарт лайт групп" пункту 8 Критерії ризиковості платника податку (т. 3 зворот а.с. 118, 124-125).

У зв'язку з цим суд враховує обставини того, що питання правомірності рішення Комісії ГУДПС від 15.12.2022 №65877 про відповідність ТОВ "Смарт лайт групп" пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку була предметом судової оцінки у справі №440/7873/23. Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 17.08.2023, залишеним у відповідній частині без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 13.12.2023, визнано протиправним та скасовано рішення Комісії ГУДПС з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 15.12.2022 №65877 про відповідність ТОВ "Смарт Лайт Групп" пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку та зобов'язано ГУДПС виключити Товариство з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості платників податку.

Податкові накладні від 03.05.2023 №2, від 19.12.2022 №32 та №33 подані на реєстрацію 23.05.2023 та 09.01.2023 (т. 3 а.с. 101-102).

У силу пункту 6 Порядку №1165, включення підприємства до переліку ризикових платників податків є підставою для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, складених таким платником.

Наведене свідчить про наявність у контролюючого органу підстав для зупинення реєстрації податкових накладних від 03.05.2023 №2, від 19.12.2022 №32 та №33 у Реєстрі.

Поряд з цим суд враховує те, що сама по собі процедура зупинення реєстрації податкових накладних у Реєстрі є проміжним етапом, тоді як предметом спору у цій справі є питання правомірності рішення комісії регіонального рівня щодо відмови у реєстрації податкових накладних у Реєстрі.

За обставин справи, що розглядається, підставою для складення позивачем податкових накладних від 03.05.2023 №2, від 19.12.2022 №32 та №33 був факт відвантаження товарів покупцю, що підтверджено видатковими накладними від 03.05.2023 №29, від 19.12.2022 №134 та №135.

Верховний Суд у постанові від 21.02.2023 у справі №2240/3271/18 зазначив про те, що предметом доказування при вирішенні вимог про зобов'язання податкового органу зареєструвати податкову накладну (у разі скасування рішення Комісії про відмову в реєстрації податкової накладної) мають бути встановленими обставини достатності документів для її реєстрації.

Позивач 16.05.2024 надав до комісії регіонального рівня письмові пояснення щодо обставин складення податкових накладних від 03.05.2023 №2, від 19.12.2022 №32 та №33 разом з копіями первинних документів на підтвердження наявності підстав для їх складення, зокрема: договорів про закупівлю разом зі специфікаціями, замовлення покупця, рахунки на оплату, видаткові накладні, платіжні інструкції, акти приймання-передачі та ін.

Суд, дослідивши надані позивачем до комісії регіонального рівня документи, встановив, що такими цілком підтверджуються підстави складення податкових накладних від 03.05.2023 №2, від 19.12.2022 №32 та №33 - подія відвантаження товарів.

Здійснення моніторингу відповідності податкових накладних критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій контролюючого органу.

Аналогічна правова позиція неодноразово висловлювалася Верховним Судом, зокрема, у постановах від 23.10.2018 у справі №822/1817/18, від 21.05.2019 у справі №0940/1240/18, від 18.06.2020 у справі №824/245/19-а, від 13.12.2023 у справі №500/4191/22.

Верховний Суд у постанові від 07.12.2022 у справі №500/2237/20 дійшов висновку про те, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом.

Такий же висновок викладений у постанові Верховного Суду від 13.12.2023 у справі №500/4191/22.

Так само у пункті 82 постанови від 23.02.2023 у справі №420/9924/20 Верховний Суд звернув увагу на те, що в межах спірних відносин, що виникли між сторонами на стадії реєстрації податкових накладних, надання судами оцінки щодо товарності або безтоварності господарських операцій є передчасною подією. Такі обставини можуть бути встановлені контролюючим органом на підставі здійсненої належної перевірки, з прийняттям ППР, та в подальшому підтверджені судом.

Таким чином, приймаючи рішення з питань реєстрації податкової накладної у ЄРПН, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарської операцій платника податків на предмет їх реальності та не повинен надавати оцінку реальності здійснених господарських операцій.

Тож питання реальності (товарності) здійснення господарської операції, за результатами якої позивач склав податкові накладні від 03.05.2023 №2, від 19.12.2022 №32 та №33, може бути предметом податкової перевірки, у ході якої контролюючий орган має право досліджувати первинні документи, встановлювати мету та зміст вчинення господарської операції, а також правомірність її відображення у податковому та бухгалтерському обліку платника податків.

Суд звертає увагу на те, що податкові накладні від 03.05.2023 №2, від 19.12.2022 №32 та №33 складені позивачем за фактом відвантаження товарів, що відповідає приписам пункту 187.1 статті 187 ПК України.

Позивач разом з поясненнями від 16.05.2024 надав податковому органу копії первинних документів, які у своїй сукупності підтверджували наявність визначених законом підстав для складення відповідних податкових накладних.

ГУДПС у ході судового розгляду справи не доведено наявності достатніх підстав для зупинення та відмови у реєстрації складених позивачем податкових накладних у Реєстрі.

Враховуючи вищенаведене у своїй сукупності, суд доходить висновку щодо протиправності рішень комісії регіонального рівня від 27.05.2024 №11113372/38875234, №11113371/38875234, №11113373/38875234 про відмову у реєстрації податкових накладних від 03.05.2023 №2, від 19.12.2022 №32 та №33, складених ТОВ "Смарт лайт групп".

Окрім того, з метою надання позивачу ефективного способу захисту порушеного права у спірних відносинах слід зобов'язати ДПС зареєструвати відповідні податкові накладні в Реєстрі датою їх фактичного подання на реєстрацію.

Стосовно посилання представника відповідачів на те, що саме на комісію контролюючого органу покладено обов'язок прийняття рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної, суд зазначає, що зобов'язання саме ДПС зареєструвати в ЄРПН подану позивачем податкову накладну є виявом дотримання судом гарантій з приводу того, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, та належним способом захисту порушеного права.

Аналогічні висновки щодо правозастосування у спірних відносинах викладені у постановах Верховного Суду від 03.11.2021 у справі №360/2460/20, від 27.10.2022 у справі №360/3253/20, від 25.11.2022 у справі №320/3484/21, від 17.05.2023 у справі №140/14282/20, від 06.03.2024 у справі №440/3706/23 та ін.

А тому, зважаючи на встановлені в ході судового розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовано спірні відносини, суд дійшов висновку про наявність достатніх фактичних та юридичних підстав для задоволення позову ТОВ "Смарт Лайт Групп" у повному обсязі.

При зверненні до суду з цим позовом позивач сплатив судовий збір у сумі 14534,40 грн, факт чого підтверджується платіжними інструкціями №6248, №6249, №6250 від 10.10.2024 та виписками про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.

Суд зауважує, що позов з питання реєстрації у ЄРПН податкової накладної є позовом немайнового характеру (постанова Верховного Суду від 28.03.2019 у справі №160/7601/18).

Відповідно ж до пп. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру, який подано юридичною особою, ставка судового збору становить один розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 зазначеного Закону, судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" установлено, що у 2024 році прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2024 року становить 3028 гривень.

Верховний Суд у постанові від 05.06.2020 у справі №280/5161/19 зазначив, що вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумови для застосування інших способів захисту порушеного права (скасувати або визнати нечинним рішення чи окремі його положення, зобов'язати прийняти рішення, вчинити дії чи утриматися від їх вчинення тощо), як способу усунення наслідків протиправності акта, дій чи бездіяльності, є однією вимогою.

Крім того, частиною третьою статті 4 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Таким чином, за подання цього позову Товариство мало б сплатити судовий збір у розмірі 7267,20 грн, натомість сплачено 14534,40 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

Зважаючи на те, що причиною виникнення цього спору слугувало прийняття Комісією ГУДПС протиправних рішень про відмову у реєстрації податкових накладних у ЄРПН, суд дійшов висновку про те, що понесені позивачем судові витрати на сплату судового збору за звернення до суду з позовом у розмірі 7267,20 грн слід стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань ГУДПС.

Відповідно ж до п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір", сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

Згідно з ч. 1 ст. 143 КАС України, суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Таким чином, надмірно сплачена за подання позовної заяви у цій справі сума судового збору у розмірі 7267,20 грн підлягає поверненню позивачеві за рахунок коштів Державного бюджету України.

Крім цього позивач заявив до відшкодування судові витрати, що понесені на оплату професійної правничої допомогу з боку адвоката Александрової Д.С., які оцінені нею у 10 000,00 грн.

Згідно зі ст. 134 КАС України, витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.

Суд зауважує, що склад та розмір витрат, пов'язаних з оплатою правової допомоги, входить до предмета доказування у справі. На підтвердження цих обставин суду повинні бути надані документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов'язаних із наданням правової допомоги, оформлені у встановленому законом порядку (квитанція до прибуткового касового ордера, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки, посвідчення про відрядження).

Як зазначав Верховний Суд у постанові від 02.02.2023 у справі №120/4765/21-а, склад та розмір витрат, пов'язаних з оплатою правової допомоги, входить до предмета доказування у справі. На підтвердження цих обставин суду повинні бути надані договір про надання правової допомоги (договір доручення, договір про надання юридичних послуг та ін.), документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов'язаних із наданням правової допомоги, оформлені у встановленому законом порядку (квитанція до прибуткового касового ордера, платіжне доручення або інший банківський документ, касові чеки, посвідчення про відрядження). Зазначені витрати мають бути документально підтверджені та доведені. Відсутність документального підтвердження витрат на правову допомогу, а також розрахунку таких витрат є підставою для відмови у задоволенні вимог про відшкодування зазначених витрат. Аналогічна правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 27.06.2018 у справі №826/1216/16, постанові Верховного Суду від 02.06.2022 №380/3142/20.

На підтвердження розміру витрат, понесених на оплату послуг з правничої допомоги з боку адвоката Александрової Д.С., позивач надав копії: договору №81 про надання правової допомоги від 21.06.2024 (т. 3 а.с. 74-75), акту приймання-передачі наданих послуг №44 від 16.10.2024 до Договору про надання правової допомоги №81 від 21.06.2024 на суму 10000,00 грн (т. 3 а.с. 76), рахунок-фактуру №16/10-2 від 16.10.2024 (т. 3 а.с. 77), звіт про надання правової допомоги №44 від 16.10.2024 (т. 3 зворот а.с. 76).

Разом з цим позивач не надав суду доказів на підтвердження факту оплати ним витрат на придбання послуг правничої допомоги у розмірі 10000,00 грн, у зв'язку з чим цей вид судових витрат розподілу не підлягає, що узгоджується з вищезазначеною позицією Верховного Суду.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Смарт лайт групп" у справі №440/14246/24 - задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкової накладної №11113373/38875234, №11113372/38875234, №11113371/38875234, прийняті 27.05.2024.

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №2 від 03.05.2023, №32 від 19.12.2022, №33 від 19.12.2022 днем подання їх на реєстрацію Товариством з обмеженою відповідальністю "Смарт лайт групп" (код ЄДРПОУ 38875234).

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Полтавській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Смарт лайт групп" судові витрати, що пов'язані зі сплатою судового збору у розмірі 7 267 (сім тисяч двісті шістдесят сім) грн 20 коп.

Повернути Товариству з обмеженою відповідальністю "Смарт лайт групп" за рахунок коштів Державного бюджету України частину судового збору у розмірі 7 267 (сім тисяч двісті шістдесят сім) грн 20 коп як надміру сплаченого відповідно до платіжних інструкцій №6248, №6249, №6250 від 10.10.2024.

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "Смарт лайт групп" (код ЄДРПОУ 38875234; вул. Автобазівська, 7, м. Полтава, 36008).

Відповідач: Державна податкова служба України (код ЄДРПОУ 43005393; Львівська площа, 8, м. Київ, 04053).

Відповідач: Головне управління ДПС у Полтавській області (код ЄДРПОУ ВП 44057192; вул. Європейська, 4, м. Полтава, 36000).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду впродовж тридцяти днів з моменту його підписання.

Суддя Є.Б. Супрун