Рішення від 02.10.2025 по справі 440/4552/25

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 жовтня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/4552/25

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Удовіченка С.О.,

за участю:

секретаря судового засідання - Березіній С.Ю.

представника позивача - Поломишина Є.М.,

представника відповідача - Набока В.А.,

розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі по тексту - ФОП ОСОБА_1 / позивач) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Полтавській області (далі по тексту - ГУ ДПС у Полтавській області / відповідач) в якому просить:

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №00146562405 від 16.10.2025.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №00146672405 від 16.10.2025.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №00146702405 від 16.10.2025.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №00146662405 від 16.10.2025.

Визнати протиправним та скасувати рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним податковим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску №00146622405 від 16.10.2024.

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначив, що законодавством встановлений обов'язок контролюючого органу повідомити платника податків про дату початку та місце проведення перевірки, а платнику, в свою чергу, гарантується право оскаржувати рішення контролюючого органу про проведення перевірки стосовно нього. Реалізація такого права за відсутності обов'язку у контролюючого органу повідомляти про перевірку до її проведення була б неможливою. Невиконання вимог пункту 81.1 статті 81 Податкового кодексу України щодо пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, направлення на проведення перевірки та копії наказу про проведення перевірки призводить до визнання перевірки незаконною та відсутності правових наслідків такої. ФОП ОСОБА_1 , під час своєї господарської діяльності, керуючись нормами чинного законодавства країни, здійснював списання товарно-матеріальних цінностей (палива) на підставі: відповідних актів списання товарно-матеріальних цінностей (про о не заперечує контролюючий орган у акті перевірки), подорожніх листів а документів що підтверджують придбання палива ФОП ОСОБА_2 (фіскальні чеки та/або видаткові накладні). Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні засоби почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду. з метою обслуговування власних транспортних засобів паливно-мастильними матеріалами, придбання ФОП ОСОБА_1 паливно-роздавальної колонки Gube 70 MC, є обґрунтованим та необхідним для здійснення господарської діяльності ФОП ОСОБА_1 , однак для встановлення на території паливно-роздавальної колонки Gube 70 MC необхідне оформлення дозвільних документів, оформлення яких вимагає певного часу та коштів. Керуючись вищевикладеним формування ФОП ОСОБА_1 податкового кредиту по вищевказаним операціям відбувалося з урахуванням чинного законодавства України. Всі доводи контролюючого органу, наведені у акті перевірки, є необґрунтованими та такими що суперечать чинному законодавству України, а складені на підставі цього акту повідомлення рішення не законними та підлягають скасуванню. Твердження податкового органу про те що відсутня реалізація товарів ФОП ОСОБА_1 на адресу ФОП ОСОБА_3 , ФОП ОСОБА_4 , ФОП ОСОБА_5 , є безпідставним та не зрозумілим, в зв'язку з тим що всі вище перелічені суб'єкти господарювання надавали ФОП ОСОБА_1 послуги з мерчандайзингу товарів реалізованим останнім в роздрібні мережі. Законодавством не встановлено заборони надання мерчандайзингових послуг третіми особам та не встановлює обов'язків виконавцям послуг придбавати товари у замовника послуг.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 14.04.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено проводити розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

29.04.2025 до Полтавського окружного адміністративного суду надійшов відзив ГУ ДПС у Полтавській області на позов. У відзиві відповідач зазначив, що фактично, до перевірки надано щомісячні акти списання ПММ, проте будь-яких інших документів щодо обліку придбання та витрачання ПММ ФОП ОСОБА_1 не надано. Тобто, подальше використання ПММ для здійснення підприємницької діяльності не підтверджується належним чином оформленими документами первинного бухгалтерського обліку. Крім того, в ході проведення перевірки, на усний запит перевіряючих, ФОП ОСОБА_1 не надано первинних документів, які б підтверджували використання власних легкових автомобілів у господарськіій діяльності (товарно-транспортні накладні, подорожні листи тощо). Отже, наведені вище факти вказують на використання ПММ для власних легкових автомобілів у операціях, що не є господарською діяльністю ФОП ОСОБА_1 . Тобто, загальний обсяг придбаного ПММ (без ПДВ), яке списано на легкові автомобілі ФОП ОСОБА_1 становить 294083,79 грн. перевіркою встановлено придбання з одночасним включенням ПДВ до складу податкового кредиту товарно-матеріальних цінностей, які використано в операціях, що не є господарською діяльністю ФОП ОСОБА_1 , що призвело до заниження податкових зобов'язань. В ході проведення перевірки встановлено, що ФОП ОСОБА_1 неправомірно включено до складу податкового кредиту звітного періоду податкові накладні, зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням термінів реєстрації. Відповідно до пункту 198.6. статті 198 ПКУ не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу)… Суми податку, сплачені (нараховані) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних/розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням строку реєстрації, включаються до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкові накладні/розрахунки коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних...». Надані для перевірки документи, якими оформлені господарські операції між ФОП ОСОБА_1 та ФОП ОСОБА_5 ( НОМЕР_1 ), ФОП ОСОБА_3 ( НОМЕР_2 ) та ФОП ОСОБА_4 ( НОМЕР_3 ) не можуть за змістом пункту 44.1 статті 44 ПК України вважатися документами для підтвердження даних податкового обліку і звітності тому, що недоведенність фактичного здійснення господарської операції (нездійснення операції) позбавляє первинні документи юридичної значимості для цілей формування податкової вигоди, а покупця - права на формування цієї податкової вигоди навіть за наявності правильно оформлених за зовнішніми ознаками та формою, але недостовірних та у зв'язку з цим юридично дефектних первинних документів та не підтверджений рухом коштів. При цьому, відсутність ділової мети, також є підставою для відмови у наданні податкової вигоди, що підтверджено Висновками, зробленими у постановах ВСУ від 14.03.2017 по справі №21-2239а16, від 22.11.2016 по справі №826/11397/14). Отже, в розумінні підпункту 14.1.231 пункту 14.1 статті 14 ПК України розумна економічна причина (ділова мета) - може бути наявна лише за умови, що платник податків має намір одержати економічний ефект у результаті господарської діяльності. В свою чергу, господарська операція здійснена між ФОП ОСОБА_1 та ФОП ОСОБА_5 ( НОМЕР_1 ), ФОП ОСОБА_3 ( НОМЕР_2 ) та ФОП ОСОБА_4 ( НОМЕР_3 ) не відповідає суті визначення наданого підпунктом 14.1.231 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (т.3 а.с. 54-61).

05.05.2025 до Полтавського окружного адміністративного суду надійшла відповідь на відзив. У відповіді на відзив позивач зазначив, що Згідно з наданою ДПС копією Рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу, ДПС стверджує що копію наказу про проведення документальної планової виїзної перевірки №2344-П від 15.08.2024 року та письмове повідомлення №235 від 15.08.2024 року, були направлені на адресу ФОП ОСОБА_1 .. На вищезазначеному повідомленні, відсутні будь-які відмітки поштового оператора (відсутні будь-які відмітки АТ «Укрпошта», відсутні штампи, відсутні штемпеля, відсутні дати, відсутні підписи, ПІБ, відсутні причини невручення), а наявний на ньому номер трекінгу відсутній на сайті АТ УКРПОШТА. Згідно доданого до матеріалів справи рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу - в ньому відсутня будь-яка передбачена чинним законодавством України інформація. Тобто відсутня будь-яка інформація, яка може ідентифікувати вручення вищевказаних документів позивачу. Законодавством передбачено певний порядок вручення документів податкових органів платникам податків. Відповідно до пункту 42.5 статті 42 Податкового кодексу України, у разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв'язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення. Отже, чинним законодавством передбачене саме зазначення конкретної інформації в повідомленні про вручення (але ні дата, ні причина невручення, як того вимагає Закон, не вказані у вищевказаному повідомленні про вручення). під час здійснення перевірки представники Контролюючого органу здійснювали перевірку без реального дослідження наявних у ФОП ОСОБА_1 документів, а викладені у акті перевірки висновки є «надуманими» та не відповідають, в повній мірі, реальному стану справ. Контролюючим органом було порушено вимоги пункту 77.4. статті 77 ПКУ, в частині своєчасності повідомлення суб'єкта господарювання про проведення перевірки (фактично ФОП ОСОБА_1 був повідомлений про початок перевірки в день початку перевірки), відповідно проведення податковим органом перевірки 29.08.2024 було не законне, акт складений за результатами такої перевірки не може нести жодної доказової сили, а винесені на підставі нього податкові повідомлення-рішення та рішення, відповідно до яких ФОП ОСОБА_1 було донараховано податки та застосовано відносно нього штрафні санкції є протиправними та підлягають скасуванню (т.3 а.с. 138-140).

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 05.08.2025 закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечував.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступні обставини та відповідні правовідносини.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа-підприємець (т.1 а.с. 252-254).

Видами діяльності ФОП Логвиновського є:

46.36 Оптова торгівля цукром, шоколадом і кондитерськими виробами (основний)

31.01 Виробництво меблів для офісів і підприємств торгівлі

31.09 Виробництво інших меблів

43.21 Електромонтажні роботи

43.22 Монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування

43.29 Інші будівельно-монтажні роботи

43.31 Штукатурні роботи

43.33 Покриття підлоги й облицювання стін

43.34 Малярні роботи та скління

45.20 Технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів

46.17 Діяльність посередників у торгівлі продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами

46.34 Оптова торгівля напоями

46.37 Оптова торгівля кавою, чаєм, какао та прянощами

46.38 Оптова торгівля іншими продуктами харчування, у тому числі рибою, ракоподібними та молюсками

46.47 Оптова торгівля меблями, килимами й освітлювальним приладдям

82.92 Пакування

82.99 Надання інших допоміжних комерційних послуг, н.в.і.у.

95.11 Ремонт комп'ютерів і периферійного устатковання

46.90 Неспеціалізована оптова торгівля

68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна

73.20 Дослідження кон'юнктури ринку та виявлення громадської думки

33.12 Ремонт і технічне обслуговування машин і устатковання промислового призначення

46.49 Оптова торгівля іншими товарами господарського призначення

46.32 Оптова торгівля м'ясом і м'ясними продуктами

47.22 Роздрібна торгівля м'ясом і м'ясними продуктами в спеціалізованих магазинах

49.41 Вантажний автомобільний транспорт

47.11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами

47.19 Інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах

47.29 Роздрібна торгівля іншими продуктами харчування в спеціалізованих магазинах

80.20 Обслуговування систем безпеки

33.14 Ремонт і технічне обслуговування електричного устатковання

46.73 Оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням

47.41 Роздрібна торгівля комп'ютерами, периферійним устаткованням о програмним забезпеченням у спеціалізованих магазинах

73.11 Рекламні агентства

46.42 Оптова торгівля одягом і взуттям

47.51 Роздрібна торгівля текстильними товарами в спеціалізованих магазинах

47.65 Роздрібна торгівля іграми та іграшками в спеціалізованих магазинах

47.71 Роздрібна торгівля одягом у спеціалізованих магазинах

27.72 Роздрібна торгівля взуттям і шкіряними виробами в спеціалізованих магазинах.

Логвиновський О.Г. є платником податку на додану вартість, що підтверджується витягом №1516164500028 з реєстру платників ПДВ (т.1 а.с. 139).

15.08.2024 ГУ ДПС у Полтавській області на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, статті 77, пункту 81.1 статті 81, пункту 82.1 статті 82, підпункту 69.35 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI та пункту 2 частини першої статті 13 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", згідно з планом-графіком проведення перевірок на 2024 рік винесено наказ №2344, згідно якого необхідно провести документальну планову виїзну перевірку ФОП ОСОБА_1 з 29.08.2024 тривалістю 10 робочих днів (т.3 а.с. 73).

Наказ та письмове повідомлення про проведення перевірки направлені на зареєстровану адресу ФОП ОСОБА_1 , а саме: АДРЕСА_1 , що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (т.3 а.с. 82).

27.08.2024 ФОП ОСОБА_1 ознайомлено із направленнями на перевірку від 27.08.2024 №4357 та №4358 і вручено копію наказу від 15.08.2024 №2344 (т.3 а.с. 76-77).

Наказом від 09.09.2024 №2589 продовженого термін проведення документальної планової виїзної перевірки ФОП ОСОБА_1 з 12.09.2024 на 5 робочих днів (т.3 а.с. 72).

25.09.2024 ГУ ДПС у Полтавській області складено Акт №12946/16-31-24-05-01/ НОМЕР_4 документальної планової виїзної перевірки ФОП ОСОБА_1 щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів за період з 01.01.2018 по 31.12.2023, дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, виконання вимог валютного та іншого законодавства, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2018 по 31.12.2023, який вручено ФОП ОСОБА_1 під підпис (т.3 а.с. 83-134).

За висновками Акту документальної планової виїзної перевірки №12946/16-31-24-05-01/ НОМЕР_4 ФОП ОСОБА_1 , зокрема, порушено:

- пункт 177.2 підпункт 177.4.5 пункт 177.4 статті 177 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (із змінами та доповненнями), в результаті чого занижено податок на доходи фізичних осіб у загальній сумі 52935,08 грн.;

- підпункт 1.1, підпункт 1.2, підпункт 1.4, підпункт 1.5 пункт 161 підрозділу 10 розділу ХХ "Інші перехідні положення" Податкового Кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (із змінами та доповненнями) у результаті чого занижено податкове зобов'язання по військовому збору у сумі 4411,25 грн.;

- пункт 2, та пункт 3 частини першої статті 7 та частини п'ятої статті 8 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 №2464-VІ (із змінами та доповненнями) у результаті чого занижено єдиний внесок у сумі 47429,26 грн.

- підпункт 14.1.36, підпункт 14.1.231 пункту 14.1 статті 14, пункт 44.1 статті 44, пункт 185.1 статті 185, пункт 187.1 статті 187, підпункт "г" пункту 198.5, пункт 198.6. статті 198 пункт 201.10 статті 210 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VІ (із змінами та доповненнями), а саме занижено податок на додану вартість у сумі 266381 грн

- підпункт "г" пункт 198.5 статті 198, пункт 201.1 статті 201 Податкового Кодексу України № 2755-VI від 02.12.2010 із змінами та доповненнями, а саме відсутня реєстрація податкових накладних в ЄРПН на загальну суму обсягу постачання (без податку на додану вартість) 351208,79 грн.

На підставі висновків Акту документальної планової виїзної перевірки №12946/16-31-24-05-01/ НОМЕР_4 ГУ ДПС у Полтавській області 16.10.2024 складено податкові повідомлення-рішення та рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним податковим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску:

- №00146702405, яким до ФОП ОСОБА_1 збільшено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб в розмірі 61783,69 грн, в тому числі за основним зобов'язанням в розмірі 52935,09 грн та за штрафними санкціями в розмірі 8848,60 грн (т.1 а.с. 62-63),

- №00146672405, яким до ФОП ОСОБА_1 застосовано штраф у розмірі 12760,77 грн (т.1 а.с. 66),

- №00146662405, яким ФОП ОСОБА_1 збільшено грошове зобов'язання з податку на додану вартість в загальному розмірі 298218,75 грн, в тому числі за основним зобов'язанням в розмірі 238575 грн та за штрафними санкціями в розмірі 59643,75 грн (т.1 а.с. 68-69),

- №00146562405, яким ФОП ОСОБА_1 збільшено грошове зобов'язання з військового збору на загальну суму 5148,63 грн, в тому числі за основним платежем в розмірі 4411,25 грн та за штрафними санкціями в розмірі 737,38 грн (т.1 а.с. 71-72)

- №00146622405, яким ФОП ОСОБА_1 донараховано 47429,26 грн єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та застосовано штрафні санкції в розмірі 22985,24 грн (т.1 а.с. 74).

Не погодившись з прийнятими податковими повідомленнями - рішеннями від 16.10.2024 № №00146562405, №00146672405, №00146702405, №00146662405 та рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним податковим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 16.10.2024 №00146622405, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Завданням адміністративного судочинства, згідно частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, є захист прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та відповідним доводам сторін, суд дійшов таких висновків.

Спірні правовідносини врегульовані положеннями Податкового кодексу України (далі також - ПК України / в редакції на момент виникнення спірних правовідносин), який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України, контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

За приписами підпункту 20.1.6 пункту 20.1 статті 20 ПК України, контролюючі органи мають право запитувати та вивчати під час проведення перевірок первинні документи, що використовуються в бухгалтерському обліку, регістри, фінансову, статистичну та іншу звітність, пов'язану з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів, виконанням вимог законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.

Згідно з пунктом 75.1 статті 75 ПК України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, Відповідно до статті 62 ПК України одним із способів здійснення податкового контролю є перевірки та звірки відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірки щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Пунктом 75.1 статті 75 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Згідно з підпунктом 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Згідно із пунктом 77.1 статті 77 ПК України документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.

План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.

Відповідно до пункту 77.2 статті 77 ПК України до плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.

Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік.

Порядок формування, затвердження плану-графіка та внесення змін до нього, а також перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Внесення змін до плану-графіка проведення документальних планових перевірок на поточний рік допускається не частіше одного разу в першому та одного разу в другому кварталі такого року, крім випадків коли зміни пов'язані із змінами найменування платника податків, що вже був включений до плану-графіка, та/або виправлення технічних помилок.

Документальна перевірка платника податків, який був включений до плану-графіка проведення документальних планових перевірок на поточний рік внаслідок внесення змін у такому році (інших ніж зміни найменування платника податків, що вже був включений до плану-графіка, та/або виправлення технічних помилок), може бути розпочата не раніше 1 липня поточного року в разі внесення змін до плану-графіка проведення документальних перевірок на поточний рік у першому кварталі такого року і не раніше 1 жовтня поточного року в разі внесення змін до плану-графіка проведення документальних перевірок на поточний рік у другому кварталі такого року.

Оновлений план-графік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, до 30 числа останнього місяця кварталу (у випадках змін найменування платника податків, що вже був включений до плану-графіка, та/або виправлення технічних помилок - до 30 числа місяця, що передує місяцю, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки).

Платники податків - юридичні особи, що відповідають критеріям, визначеним пунктом 44 підрозділу 4 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу, та у яких сума сплаченого до бюджету податку на додану вартість становить не менше п'яти відсотків від задекларованого доходу за звітний податковий період, а також самозайняті особи, сума сплачених податків яких становить не менше п'яти відсотків від задекларованого доходу за звітний податковий період, включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки. Зазначена норма не поширюється на таких платників податків у разі порушення ними статей 45, 49, 50, 51, 57 цього Кодексу.

За приписами пункту 77.4 статті 77 ПК України про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.

Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому (його представнику) не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки надіслано (вручено) у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.

Отже, документальна планова виїзна перевірка платника податків проводиться виключно на підставі рішення керівника контролюючого органу, оформленого наказом, а право на проведення такої перевірки надається лише за умови коли йому (його представнику) не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки надіслано (вручено) у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.

Відповідно до пункту 42.2, пункту 42.5 статті 42 ПК України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).

У разі якщо платник податків не подав заяву про бажання отримувати документи через електронний кабінет, листування з платником податків здійснюється шляхом надіслання за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручаються платнику податків (його представнику).

У разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв'язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення. У разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їх відмову прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 08.09.2021 у справі №816/228/17 вказала, що у разі якщо контролюючий орган був допущений до проведення перевірки на підставі наказу про її проведення, то цей наказ як акт індивідуальної дії реалізовано його застосуванням, а тому його оскарження не є належним та ефективним способом захисту права платника податків, оскільки скасування наказу не може призвести до відновлення порушеного права. Неправомірність дій контролюючого органу при призначенні і проведенні перевірки не може бути предметом окремого позову, але може бути підставами позову про визнання протиправними рішень, прийнятих за наслідками такої перевірки. При цьому підставами для скасування таких рішень є не будь-які порушення, допущені під час призначення і проведення такої перевірки, а лише ті, що вплинули або об'єктивно могли вплинути на правильність висновків контролюючого органу за результатами такої перевірки та відповідно на обґрунтованість і законність прийнятого за результатами перевірки рішення.

Згідно із пунктом 77.6 статті 77 ПК України допуск посадових осіб контролюючих органів до проведення документальної планової виїзної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу. Документальна планова невиїзна перевірка здійснюється у порядку, передбаченому статтею 79 цього Кодексу.

За приписами статті 81 ПК України посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:

направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу;

копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу;

службового посвідчення осіб (належним чином оформленого відповідним контролюючим органом документа, що засвідчує посадову (службову) особу), які зазначені в направленні на проведення перевірки.

Непред'явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.

Відмова платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) від допуску до перевірки на інших підставах, ніж визначені в абзаці п'ятому цього пункту, не дозволяється.

Судом встановлено, що 15.08.2024 ГУ ДПС у Полтавській області винесено наказ №2344 про проведення документальної планової виїзної перевірки ФОП ОСОБА_1 з 29.08.2024 тривалістю 10 робочих днів.

Наказ та письмове повідомлення про проведення перевірки направлені на зареєстровану адресу ФОП ОСОБА_1 , а саме: АДРЕСА_1 , що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

У свою чергу згідно вищевказаного рекомендованого повідомлення наказ та повідомлення не вручені (відмітка поштового відділення 05.09.2024), а доведені до відома ФОП ОСОБА_1 27.08.2024, про що зазначено в направленні на перевірку від 27.08.2024 №4357 (т.3 а.с. 72-82).

Оцінюючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що ГУ ДПС у Полтавській області на виконання вимог пункту 77.4 статті 77 ПК України було надіслано (вручено) у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.

ФОП ОСОБА_1 не відмовився від допуску посадових осіб контролюючого органу до перевірки.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне надати правову оцінку саме встановленим в ході перевірки порушенням ФОП ОСОБА_1 на підставі яких винесено оскаржувані податкові повідомлення-рішення та рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним податковим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску.

Підпункт 16.1.2. пункту 16.1 статті 16 ПК України встановлює обов'язок платника податків вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів.

Пунктом 177.10. статті 177 ПК України передбачено, що фізичні особи - підприємці зобов'язані вести облік доходів і витрат та мати підтверджуючі документи щодо походження товару. Облік доходів і витрат може вестися в паперовому та/або електронному вигляді, у тому числі через електронний кабінет.

Облік доходів і витрат від виробництва та реалізації власної сільськогосподарської продукції ведеться окремо від обліку доходів і витрат від здійснення інших видів господарської діяльності.

Облік доходів і витрат від здійснення діяльності з роздрібної торгівлі пальним, з роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, яка здійснюється за адресою місця роздрібної торгівлі пальним, ведеться окремо від обліку доходів і витрат від здійснення інших видів господарської діяльності.

Типова форма, за якою здійснюється облік доходів і витрат, та порядок ведення такого обліку визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Фізичні особи - підприємці застосовують реєстратори розрахункових операцій відповідно до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".

Згідно з пунктом 177.2. статті 177 ПК України об'єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи - підприємця.

Підпунктом 177.4.5. статті 177.4. статті 177 наведеного Кодексу передбачено, що не включаються до складу витрат підприємця:

витрати, не пов'язані з провадженням господарської діяльності такою фізичною особою - підприємцем;

витрати на придбання, самостійне виготовлення основних засобів та витрати на придбання нематеріальних активів, які підлягають амортизації;

витрати на придбання та утримання основних засобів, визначених абзацами восьмим - десятим підпункту 177.4.6 цього пункту;

документально не підтверджені витрати;

витрати, щодо яких за сукупністю умов здійснення операції є підстави вважати, що наявні обставини (факти) свідчать про її здійснення з метою надання неправомірної вигоди службовій особі (у тому числі службовій особі іноземної держави);

витрати, які контролюючий орган не враховує (не визнає) внаслідок того, що відповідно до законодавства встановлено, що операція здійснена від імені та/або в інтересах платника податку з метою надання неправомірної вигоди під час вчинення кримінального правопорушення, передбаченого статтями 369, 369-2 Кримінального кодексу України, прямо чи опосередковано (через третіх осіб), незалежно від розміру неправомірної вигоди.

Для цілей застосування абзацу шостого цього підпункту при розгляді обставин (фактів), пов'язаних з відповідною операцією, що можуть свідчити про її здійснення з метою надання неправомірної вигоди службовій особі, враховуються фактичні дії сторін операції та фактичні обставини здійснення операції відповідно до її суті, а для операції, пов'язаної із службовою особою іноземної держави, також керуються переліком, оприлюдненим на офіційному веб-сайті Національного антикорупційного бюро України відповідно до пункту 12 частини першої статті 16 Закону України "Про Національне антикорупційне бюро України".

Підпунктом 49.18.1. пункту 49.18 статті 49 ПК України встановлено, що податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює: календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Порядок надання податкової декларації та строки розрахунків з бюджетом регламентовано пунктом 203.1. статті 203 ПК України. Так, податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Відповідно до підпункту 14.1.36 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України господарська діяльність - діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.

Згідно підпункту 14.1.231. пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України, розумна економічна причина (ділова мета) - причина, яка може бути наявна лише за умови, що платник податків має намір одержати економічний ефект у результаті господарської діяльності.

Економічний ефект, зокрема, але не виключно, передбачає приріст (збереження) активів платника податків та/або їх вартості, а так само створення умов для такого приросту (збереження) в майбутньому.

Згідно з положенням пункту 44.1 статті 44 Податкового кодексу України, для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

Відповідно до пункту 185.1.статті 185 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є операції платників податку з:

а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу у володіння та користування лізингоодержувачу/орендарю;

б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу;

в) ввезення товарів на митну територію України.

Пунктом 187.1. статті 187 ПК України встановлено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.

За операціями з виконання підрядних будівельних робіт суб'єкти підприємницької діяльності (підрядники та субпідрядники) можуть застосовувати касовий метод податкового обліку відповідно до підпункту 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу.

За операціями з першого постачання житла (об'єктів житлової нерухомості), неподільного житлового об'єкта незавершеного будівництва/майбутнього об'єкта житлової нерухомості застосовується касовий метод податкового обліку відповідно до підпункту 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу.

Підпунктом г) пункту 198.5. статті 198 ПК України передбачено, що платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися: в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 цього Кодексу).

На підставі пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Підпунктами 1.1, 1.2, 1.4, 1.5 пункту 161 підрозділу 10 розділу ХХ "Інші перехідні положення" Податкового Кодексу України передбачено, що тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.

Платниками збору є:

1) особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу;

2) фізичні особи - підприємці - платники єдиного податку першої, другої та четвертої груп;

3) платники єдиного податку третьої групи, крім електронних резидентів (е-резидентів).

Військовий збір для платників збору, зазначених у підпунктах 2 та 3 цього підпункту, встановлюється з 1 січня 2025 року по 31 грудня року, у якому буде припинено або скасовано воєнний стан, введений Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX.

Об'єктом оподаткування збором є:

1) для платників, зазначених у підпункті 1 підпункту 1.1 цього пункту, - доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу;

2) для платників, зазначених у підпункті 2 підпункту 1.1 цього пункту, - щомісячна сума, що дорівнює розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року;

3) для платників, зазначених у підпункті 3 підпункту 1.1 цього пункту, - доходи, визначені статтею 292 цього Кодексу.

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору з доходів платників збору, зазначених у підпункті 1 підпункту 1.1 цього пункту, здійснюються в порядку, встановленому розділом IV цього Кодексу, з урахуванням особливостей, визначених підрозділом 1 цього розділу, за ставками, визначеними підпунктом 1.3 цього пункту.

Відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) збору до бюджету з доходів платників, зазначених у підпункті 1 підпункту 1.1 цього пункту, є особи, визначені у статті 171 цього Кодексу.

У взаємозв'язку з викладеним, згідно з пунктом 2 частини першої статті 7 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" єдиний внесок нараховується: для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).

У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному періоді або окремому місяці звітного періоду, такий платник має право самостійно визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Частиною п'ятою статті 8 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" визначено, що єдиний внесок для платників, зазначених у статті 4 цього Закону, встановлюється у розмірі 22 відсотки до визначеної статтею 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску. У разі якщо база нарахування єдиного внеску не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід, сума єдиного внеску розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), та ставки єдиного внеску.

За приписами пункту 3 частини одинадцятої статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" податковий орган застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за донарахування податковим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску.

При цьому, згідно з пунктом 9-21 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" тимчасово за порушення, вчинені у період з початку дії воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 № 2102-IX, до 1 серпня 2023 року, штрафні санкції, визначені частиною одинадцятою статті 25 цього Закону, не застосовуються.

Як зазначає відповідач проведеною перевіркою відображених показників у рядку "усього" колонок 5,6,7,8 додатку Ф2 до податкових декларацій про майновий стан та доходи за період з 01.01.2018 по 31.12.2023 "вартість документально підтверджених витрат, пов'язаних з господарською діяльністю" у загальній сумі 393214460,1 грн. на підставі таких документів: податкові декларації про майновий стан і доходи за 2018 - 2023 роки (з додатками), книга обліку доходів і витрат, банківські виписки, фіскальні чеки, податкові накладні, видаткові накладні, прибуткові касові ордери, акти виконаних робіт та ін., встановлено його завищення в сумі 294083,79 грн. у тому числі за 2018 рік у сумі 122200,20 грн, за 2019 рік у сумі 60233,56 грн, за 2020 рік у сумі 44205,11 грн., за 2021 рік у сумі 53243,28 грн. та за 2022 рік у сумі 14201,64 грн. - завищення суми вартості документально підтверджених витрат, пов'язаних з господарською діяльністю за 2018 рік у сумі 122200,20 грн, за 2019 рік у сумі 60233,56 грн, за 2020 рік у сумі 44205,11 грн., за 2021 рік у сумі 53243,28 грн. та за 2022 рік у сумі 14201,64 грн. відбулося по причині завищення вартості інших витрат, а саме включено придбання ПММ, яке використано для власних легкових автотранспортів. Відповідно до наданих до перевірки техпаспортів та даних інтернет-ресурсу ua.carplates.app, youcontrol.com.ua встановлено, що ОСОБА_1 є власником легкових автомобілів. Проведеним аналізом актів списання товарно-матеріальних цінностей та додатків до них встановлено списання ПММ на вищезазначені автомобілі. Фактично, до перевірки надано щомісячні акти списання ПММ, проте будь-яких інших документів щодо обліку придбання та витрачання ПММ ФОП ОСОБА_1 не надано. Тобто, подальше використання ПММ для здійснення підприємницької діяльності не підтверджується належним чином оформленими документами первинного бухгалтерського обліку. Відповідно до даних первинних документів, у вищезазначених періодах ФОП ОСОБА_1 здійснювалося придбання ПММ через мережі АЗС у постачальників ДП "ФІРМА "УКРТАТНАФТАСЕРВІС" (23813935), ПАТ "УКРНАФТА" (135390), ТОВ "ОІЛГАЗ-ІНВЕСТ" (30941278), ТОВ "ВЕНТЕ-ОІЛ" (41213224), ТОВ "ТОРГОВИЙ ДІМ АВТОТРАНС-ОЙЛ" (36324681), ТОВ "МАРС 2018" (41631979) та ін.

Як зазначає позивач у спірному періоді для здійснення господарської діяльності, а саме: транспортування товарів були використані ПММ - дизпаливо та газ.

Придбання вищевказаних ПММ здійснювалось у різних постачальників, що відображено у фіскальних чеках (т.5 а.с. 85-104).

На підтвердження використання вищевказаних ПММ у власній господарській діяльності позивачем надано акти списання товарно-матеріальних цінностей та реєстри використання ПММ (т.4 а.с. 228-250, т.5 а.с. 1-79).

Документальне підтвердження використання автомобілів та обґрунтування витрат на пальне, пов'язаних з господарською діяльністю ФОП ОСОБА_1 підтверджується наказами про встановлення норм витрат палива для автомобілів, про закріплення та управління автотранспортом та подорожніми листами (т.2 а.с. 73-78, 235-250, т.3 а.с. 1-47).

Факт належності автомобілів ОСОБА_1 відповідач під сумнів не ставить.

Таким чином використання придбаних у спірному періоді ПММ для здійснення господарської діяльності підтверджується наданими позивачем документами.

Тому суд прийшов до висновку про наявність правових підстав для скасування податкового повідомлення-рішення від 16.10.2024 №00146702405.

Нарахування податковим органом платнику сум грошових зобов'язань з військового збору та єдиного соціального внеску ґрунтується на тих же висновках податкового органу, що й при нарахуванні податку на доходи фізичних осіб.

Оскільки правильність нарахування сум військового збору та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а також рішення про застосування до позивача штрафних санкцій є похідними від правильності обчислення та сплати податку на доходи з фізичних осіб, то наявні правові підстави для скасування податкового повідомлення-рішення від 16.10.2024 №00146702405, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій за донарахування відповідним податковим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 16.10.2024 №00146622405 та податкового повідомлення-рішення від 16.10.2024 №00146562405.

Щодо податкового повідомлення-рішення від 16.10.2024 №00146662405, яким ФОП ОСОБА_1 збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 2983218,75 грн, в тому числі за основним зобов'язанням в розмірі 238575 грн та застосовано штрафні санкції в розмірі 59643,75 грн, суд зазначає наступне.

Як зазначає відповідач у додаткових поясненнях від 04.08.2025 (т.5 а.с. 109-110), відповідно до підпункту "г" пункту 198.5 статті 198 Податкового Кодексу України № 2755-VI від 02.12.2010 (із змінами та доповненнями) платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/ виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися: в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 цього Кодексу). Перевіркою встановлено придбання з одночасним включенням ПДВ до складу податкового кредиту товарно-матеріальних цінностей, які використано в операціях, що не є господарською діяльністю ФОП ОСОБА_1 , що призвело до заниження податкових зобов'язань з ПДВ у сумі 69572 грн.

Судом встановлено, що дані висновки відповідача сформовані на підставі даних акту перевірки №12946/16-31-24-05-01/ НОМЕР_4 від 25.09.2024, в якому контролюючий орган дійшов висновків, що заниження податкових зобов'язань з ПДВ у сумі 69572 грн відбулося за рахунок використання ПММ для власних легкових автомобілів у операціях, що не є господарською діяльністю ФОП ОСОБА_1 та за рахунок придбання паливно-роздавальної колонки Gube 70 MC у постачальника ТОВ "Анведа".

Стосовно використання ПММ судом встановлено їх використання у власній господарській діяльності при наданні правової оцінки податковому повідомленню-рішенню від 16.10.2024 №00146702405, щодо придбання паливно-роздавальної колонки Gube 70 MC у постачальника ТОВ "Анведа", суд зазначає наступне.

26.02.2019 між ТОВ "Анведа" (постачальник) та ФОП ОСОБА_6 (покупець) укладено договір поставки №1/02-19 (т.1 а.с. 143-144).

За умовами договору постачальник зобов'язується передати у власність покупцеві продукцію, а покупець зобов'язується прийняти та оплатити передану продукцію. Найменування, одиниці виміру та загальна кількість продукції, що підлягає поставці за цим договором, її асортимент та номенклатура, визначаються у підписаних сторонами видаткових накладних, що виконують роль специфікацій та є невід'ємною частиною цього договору.

Поставка придбаного товару відбулася згідно видаткової накладної №49 від 20.03.2019 (т.1 а.с. 136).

Приймання товару здійснено відповідно до акту приймання передачі виконаних робіт за договором від 26.02.2019 №1/02-19 (т.1 а.с. 136).

ТОВ "Анведа", було складено та зареєстровано в ЄРПН податкові накладні №10 від 11.03.2019 та №18 від 20.03.2019 (т.2 а.с. 119-124).

Відповідно до пункту 198.1. статті 198 ПК України, до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів та послуг.

Керуючись вищевикладеним ФОП ОСОБА_1 на підставі складених та зареєстрованих ТОВ "Анведа" в ЄРПН податкових накладних, було включено суму податку по вищенаведеним податковим накладним до складу податкового кредиту.

При цьому, суд погоджується з доводами позивача, що твердження контролюючого органу про те що перевіркою не встановлено подальшої реалізації та/або використання у господарській діяльності платника паливно-роздавальної колонки Gube 70 MC, а відповідно призводить до безпідставного формування податкового кредиту, є безпідставним хоча б в зв'язку з тим, що жодним нормативним актом України не встановлено строків, протягом яких платник податків повинен здійснити реалізацію та/або використати у господарській діяльності товарно-матеріальну цінність.

Крім того, як зазначає ГУ ДПС у Полтавській області позивач є власником кількох транспортних засобів, які використовуються ним у своїй господарській діяльності та потребують постійної заправки паливом, а тому з метою обслуговування власних транспортних засобів паливно-мастильними матеріалами, придбання ФОП ОСОБА_1 паливно-роздавальної колонки Gube 70 MC, є обґрунтованим та необхідним для здійснення господарської діяльності ФОП ОСОБА_1 .

Як зазначає відповідач в додаткових поясненнях (т.5 а.с. 109-110), в ході проведення перевірки встановлено, що ФОП ОСОБА_1 неправомірно включено до складу податкового кредиту звітного періоду податкові накладні, зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням термінів реєстрації, у зв'язку із чим ФОП ОСОБА_1 завищено податковий кредит у сумі 28836 грн.

Судом встановлено та як випливає з акту перевірки №12946/16-31-24-05-01/ НОМЕР_4 від 25.09.2024 (т.1 а.с. 47 зворотній бік - 48) ФОП ОСОБА_1 включено до податкового кредиту звітного періоду податкові накладні складені:

ТОВ "Апкар-Плюс" дата виписки 03.02.2020, дата реєстрації 13.03.2020;

ПрАТ "Кобеляцький завод продовольчих товарів "Мрія" дата виписки 12.03.2020, дата реєстрації 07.04.2020;

ТОВ "Тантьєма Віжн" дата виписки 18.05.2020, дата реєстрації 0903.2021;

ТОВ "Нова Сістемз" дата виписки 01.12.2020, дата реєстрації 13.01.2021;

ТОВ "Сахарок" дата виписки 12.01.2021, дата реєстрації 04.02.2021;

ТОВ "Копілка" дата виписки 31.01.2021, дата реєстрації 16.02.2021;

ФОП ОСОБА_7 дата виписки 06.05.2021, дата реєстрації 02.06.2021;

ФОП ОСОБА_8 дата виписки 11.05.2021, дата реєстрації 03.06.2021;

ФОП ОСОБА_7 дата виписки 07.06.2021, дата реєстрації 15.07.2021;

ТОВ "Конві-Україна" дата виписки 15.06.2021, дата реєстрації 12.07.2021;

ФОП ОСОБА_7 дата виписки 15.06.2021, дата реєстрації 15.07.2021;

ФОП ОСОБА_7 дата виписки 05.07.2021, дата реєстрації 15.08.2021;

ПП "Дімітрій-2005" дата виписки 16.05.2022, дата реєстрації 24.05.2023;

ФОП ОСОБА_7 дата виписки 16.06.2022, дата реєстрації 01.08.2022;

ТОВ "Світова канцелярія" дата виписки 11.07.2022, дата реєстрації 12.08.2022;

ТОВ "Світова канцелярія" дата виписки 14.07.2022, дата реєстрації 12.08.2022;

КП "Кременчуцьке комунальне автотранспортне підприємство 1628" дата виписки 28.02.2023, дата реєстрації 24.03.2023.

Відповідно до пункту 201.1 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Абзацами 1, 2, 5, 6 пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України встановлено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем.

При цьому, в силу приписів пункту 198.6 статті 198 Податкового кодексу України (що визначає загальний порядок формування платником податкового кредиту) не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.

У разі коли на момент перевірки платника податку контролюючим органом суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними у абзаці першому цього пункту документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу.

Податкові накладні, отримані з Єдиного реєстру податкових накладних, є для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

У разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 1095 календарних днів з дати складення податкової накладної/розрахунку коригування.

Суми податку, сплачені (нараховані) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних/розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням строку реєстрації, включаються до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкові накладні/розрахунки коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, але не пізніше ніж через 1095 календарних днів з дати складення податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних, у тому числі для платників податку, які застосовують касовий метод.

Аналізуючи зміст наведених норм Податкового кодексу України суд дійшов висновку, що вимогами для визнання податкового кредиту є: наявність підтверджуючих документів; наявність реєстрації в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування - якщо право на податковий кредит підтверджує податкова накладна/розрахунок коригування.

При цьому, від обставини своєчасності реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних також залежить період декларування податкового кредиту.

Так, згідно пункту 198.6 статті 198 Податкового кодексу України платники ПДВ, крім тих, які застосовують касовий метод податкового обліку: суми ПДВ, зазначені в податкових накладних/розрахунках коригування, які були своєчасно зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних, можуть включити до складу податкового кредиту того податкового (звітного) періоду, у якому вони складені, або будь-якого наступного звітного періоду протягом 1095 календарних днів із дати складання таких податкових накладних/розрахунків коригування; суми ПДВ, зазначені в податкових накладних/розрахунках коригування, несвоєчасно зареєстрованих у Єдиному реєстрі податкових накладних, можуть включити до складу податкового кредиту того податкового (звітного) періоду, у якому вони зареєстровані в Реєстрі, але не пізніше ніж через 1095 календарних днів із дати складення податкових накладних/розрахунків коригування.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що контролюючий орган неправомірно встановив порушення позивачем пункту 198.6 статті 198ПК України, оскільки станом на дату реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та, відповідно, відображення позивачем у податкових деклараціях не закінчився строк 1095 календарних днів із дати складення вказаних накладних, а відтак позивач мав право на включення таких сум до податкового кредиту за відповідний період.

Як зазначає відповідач в додаткових поясненнях (т.5 а.с. 109-110), в ході проведення перевірки встановлено, що операції з придбання послуг ОСОБА_1 згідно договорів, укладених з ФОП ОСОБА_5 , ФОП ОСОБА_3 та ФОП ОСОБА_4 , не опосередковувалося їх реальним виконанням, що призвело до завищення податкового кредиту з ПДВ на загальну суму 141957 грн.

Судом встановлено, що 01.04.2018 між ФОП ОСОБА_1 (замовник) та ФОП ОСОБА_5 (виконавець) укладено договір про надання послуг з мерчандайзингу товарів №1/04 (т.1 а.с. 140).

За умовами договору замовник доручає, а виконавець бере на себе зобов'язання надавати послуги з мерчандайзингу товару, особисто та або із залученням найманої праці. Під мерчандайзингом товару у цьому договорі розуміється комплекс послуг в будь-яких торговельних місцях, магазинах, супермаркетах, гіпермаркетах, гуртовій та роздрібній торговельній мережі, що здійснюється в порядку та на умовах, передбачених цим договором, з метою збільшення обсягів продажів товару. Мерчандайзинг товару - це комплекс маркетингових заходів по представленню та розміщенню товарів, по розповсюдженню товарів, які реалізуються замовником через торговельні місця згідно з вимогами замовника, а саме: дослідження кон'юктури ринку та інформування у торгівельних точках кінцевих споживачів про властивості і якість товарів з метою підвищення попиту на товари; належна викладка товарів на полицях магазинів/торговельних місць у спосіб відповідно до усних або письмових вказівок замовника; належна викладка на полицях магазинів/торговельних місць товарів в порядку черговості погодженій сторонами в усній або письмовій формі; розміщення товарів лише на відповідних полицях у належному місці торговельного залу (точки); належне розміщення підставок під товари (за наявності відповідної групи товарів).

01.04.2018 між ФОП ОСОБА_1 (замовник) та ФОП ОСОБА_4 (виконавець) укладено договір про надання послуг з мерчандайзингу товарів №2/04 (т.1 а.с. 144).

За умовами договору замовник доручає, а виконавець бере на себе зобов'язання надавати послуги з мерчандайзингу товару, особисто та або із залученням найманої праці. Під мерчандайзингом товару у цьому договорі розуміється комплекс послуг в будь-яких торговельних місцях, магазинах, супермаркетах, гіпермаркетах, гуртовій та роздрібній торговельній мережі, що здійснюється в порядку та на умовах, передбачених цим договором, з метою збільшення обсягів продажів товару. Мерчандайзинг товару - це комплекс маркетингових заходів по представленню та розміщенню товарів, по розповсюдженню товарів, які реалізуються замовником через торговельні місця згідно з вимогами замовника, а саме: дослідження кон'юктури ринку та інформування у торгівельних точках кінцевих споживачів про властивості і якість товарів з метою підвищення попиту на товари; належна викладка товарів на полицях магазинів/торговельних місць у спосіб відповідно до усних або письмових вказівок замовника; належна викладка на полицях магазинів/торговельних місць товарів в порядку черговості погодженій сторонами в усній або письмовій формі; розміщення товарів лише на відповідних полицях у належному місці торговельного залу (точки); належне розміщення підставок під товари (за наявності відповідної групи товарів).

01.04.2018 між ФОП ОСОБА_1 (замовник) та ФОП ОСОБА_3 (виконавець) укладено договір №3/04 про надання послуг з мерчандайзингу товарів (т.1 а.с. 142).

За умовами договору замовник доручає, а виконавець бере на себе зобов'язання надавати послуги з мерчандайзингу товару, особисто та або із залученням найманої праці. Під мерчандайзингом товару у цьому договорі розуміється комплекс послуг в будь-яких торговельних місцях, магазинах, супермаркетах, гіпермаркетах, гуртовій та роздрібній торговельній мережі, що здійснюється в порядку та на умовах, передбачених цим договором, з метою збільшення обсягів продажів товару. Мерчандайзинг товару - це комплекс маркетингових заходів по представленню та розміщенню товарів, по розповсюдженню товарів, які реалізуються замовником через торговельні місця згідно з вимогами замовника, а саме: дослідження кон'юктури ринку та інформування у торгівельних точках кінцевих споживачів про властивості і якість товарів з метою підвищення попиту на товари; належна викладка товарів на полицях магазинів/торговельних місць у спосіб відповідно до усних або письмових вказівок замовника; належна викладка на полицях магазинів/торговельних місць товарів в порядку черговості погодженій сторонами в усній або письмовій формі; розміщення товарів лише на відповідних полицях у належному місці торговельного залу (точки); належне розміщення підставок під товари (за наявності відповідної групи товарів).

На підтвердження реальності господарських операцій за вищевказаними договорами ФОП ОСОБА_1 надано до суду замовлення до договорів про надання послуг з мерчандайзингу товарів, акти здачі-приймання робіт (надання послуг), звіти до актів здачі-приймання робіт (надання послуг) та податкові накладні (т.1 а.с. 76-135, 145-251, т.2 а.с. 1-68, 125-234).

Оплата за надані послуги проводилась у безготівковій формі, що підтверджується платіжними дорученнями (т.2 а.с. 79-117).

Вивчивши вищевказані документи, суд приходить до висновку, що останні підтверджують надання контрагентами позивача послуг з мерчандайзингу товарів, зокрема, у звітах до актів здачі-приймання робіт детально описано надані послуги, які оплачені згідно платіжних доручень.

Крім того такі послуги надані в межах господарської діяльності ФОП ОСОБА_1 .

Враховуючи вищевикладене висновки ГУ ДПС у Полтавській області щодо завищення ФОП ОСОБА_1 податкового кредиту з ПДВ в розмірі 141957 грн не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи.

Перевіркою встановлено, що ФОП ОСОБА_1 за липень 2020 року включено до складу податкових зобов'язань (ряд. 1.1 декларації) ПДВ у сумі 506686 грн. (т.4 а.с. 50) При цьому, ФОП ОСОБА_1 виписано податкових накладних за липень 2020 року, згідно даних ЄРПН, на суму ПДВ 507317,47 грн.

Фактично ФОП ОСОБА_1 в податковій декларації з ПДВ за липень 2020 року не відображено податкову накладну на суму ПДВ 631,21 грн., чим занижено податкове зобов'язання з ПДВ за липень 2020 у сумі 631 грн.

Як слідує з пункту 2 підпункту 2.6.2 розділу 2 Акту перевірки №12946/16-31-24-05-01/ НОМЕР_4 від 25.09.2024 (т.1 а.с. 48 зворотній бік - 50):

- згідно додатку 5 до податкової декларації за серпень 2018 ФОП ОСОБА_1 включено до складу податкового кредиту по контрагенту з податковим номером 3198213771 за серпень 2018 року суму ПДВ 5416,67 грн. При цьому, відповідно до даних ЄРПН, податкові накладні з даним контрагентом за вищезазначений період відсутні.

- відповідно до даних ІКС "Податковий блок" підсистема "Аналітична система" ТОВ "ПЕТРУС-КОНДИТЕР" задекларовано зобов'язань з ПДВ по операціях з ФОП ОСОБА_1 у сумі 25390,91 грн, при цьому ФОП ОСОБА_1 по вищезазначеним операціям відображено податкового кредиту у сумі 29436,09 грн.

- відповідно до даних ЄРПН постачальник ТОВ "РЕФІЛЛ" (42328590) виписано та зареєстровано за червень 2019 на адресу ФОП ОСОБА_1 податкові накладні на загальну суму ПДВ 400 грн. Однак, ФОП ОСОБА_1 повторно включено до складу ПК податкові накладні на суму 400 грн.

- відповідно до даних ЄРПН постачальник ТОВ "РЕФІЛЛ" (42328590) виписано та зареєстровано за червень 2019 на адресу ФОП ОСОБА_1 податкові накладні/розрахунки коригування на загальну суму ПДВ 483,19 грн. Фактично ФОП ОСОБА_1 повторно включено до складу податкового кредиту податкові накладні за липень 2019, чим завищено податковий кредит у сумі 386 грн, у. т.ч. червень 2020 у сумі 293 грн., липень 2020 у сумі 93 грн.

- відповідно до даних ЄРПН постачальник ТОВ "АВТО ГРАФ М" (35351944) виписано та зареєстровано за жовтень 2019 на адресу ФОП ОСОБА_1 податкові накладні/розрахунки коригування на суму ПДВ 333,33 грн. Фактично ФОП ОСОБА_1 безпідставно включено до складу податкового кредиту у січні 2021 суму ПДВ 3756,18 грн. (4089,51 грн -333,33 грн).

- відповідно до даних ЄРПН постачальник ФОП ОСОБА_5 ( НОМЕР_1 ) виписано та зареєстровано за березень 2020 на адресу ФОП ОСОБА_1 податкові накладні/розрахунки коригування на суму ПДВ 179,43 грн. ФОП ОСОБА_1 включено до складу ПК (додаток 5 до декларації з ПДВ) податкові накладні за березень 2020 року ФОП ОСОБА_5 . Фактично ФОП ОСОБА_1 повторно включено у вересні 2020 року до складу податкового кредиту податкові накладні за березень 2020, чим завищено податковий кредит у сумі 179 грн.

- відповідно до даних ЄРПН постачальник ФОП ОСОБА_5 ( НОМЕР_1 ) виписано та зареєстровано за квітень 2020 року на адресу ФОП ОСОБА_1 податкові накладні/розрахунки коригування на суму 142,09 грн. Фактично ФОП ОСОБА_1 повторно включено у вересні 2020 року до складу податкового кредиту податкові накладні за квітень 2020, чим завищено податковий кредит у сумі 142,09 грн.

- відповідно до даних ЄРПН постачальник ФОП ОСОБА_4 ( НОМЕР_3 ) виписано та зареєстровано за квітень 2020 року на адресу ФОП ОСОБА_1 податкові накладні/розрахунки коригування на загальну суму ПДВ 65,67 грн. ФОП ОСОБА_1 включено до складу ПК (додаток 5 до декларації з ПДВ) податкові накладні за квітень 2020 року ФОП ОСОБА_4 . Фактично ФОП ОСОБА_1 повторно включено у січні 2021 року до складу податкового кредиту податкові накладні за квітень 2020 року, чим завищено податковий кредит у сумі 839 грн.

- відповідно до даних ЄРПН постачальник ДП НТЦ "УАРНЕТ" (30275262) виписано та зареєстровано за квітень 2020 року на адресу ФОП ОСОБА_1 податкові накладні/розрахунки коригування на суму ПДВ 1418,50 грн. ФОП ОСОБА_1 включено до складу ПК (додаток 5 до декларації з ПДВ) податкові накладні за квітень 2020 року ДП НТЦ "УАРНЕТ" 1418,50 грн квітень 2020 року та 504 грн квітень 2020 року Фактично ФОП ОСОБА_1 неправомірно включено до складу податкового кредиту у січні 2021 податкові накладні за квітень 2020 у сумі 504 грн.

- відповідно до даних ЄРПН постачальник ТОВ "МОНТАЖТРАНСГАЗ" (13958101) виписано та зареєстровано за лютий 2020 на адресу ФОП ОСОБА_1 податкові накладні/розрахунки коригування № 37 на загальну суму ПДВ 5333,33 грн та № 47 на загальну суму ПДВ 1631,77 грн. ФОП ОСОБА_1 включено до складу ПК (додаток 5 до декларації з ПДВ) податкові накладні за лютий 2020 року ТОВ "МОНТАЖТРАНСГАЗ". Фактично ФОП ОСОБА_1 повторно включено у січні 2021 п/н №47 від 29.02.2020, чим завищено податковий кредит у сумі 1632 грн.

- відповідно до даних ЄРПН постачальник ТОВ "ДНК ГРУПП" (38302235) виписано та зареєстровано за травень 2020 на адресу ФОП ОСОБА_1 податкові накладні/розрахунки коригування на загальну суму ПДВ 466,67 грн. ФОП ОСОБА_1 включено до складу ПК (додаток 5 до декларації з ПДВ) податкові накладні за травень 2020 року ТОВ "ДНК ГРУПП" на суму ПДВ 933,34 грн. Фактично ФОП ОСОБА_1 повторно включено у травні 2020 п/н № НОМЕР_5 від 31.05.2020, чим завищено податковий кредит у сумі 467 грн.

- ФОП ОСОБА_1 включено до складу ПК (додаток 5 до декларації з ПДВ) у травні та червні 2020 року по постачальнику ТОВ "ВОЛЯ-КАБЕЛЬ" суми ПДВ по 123 грн. - Відповідно до даних ЄРПН відсутні податкові накладні, виписані ТОВ "ВОЛЯ- КАБЕЛЬ на адресу ФОП ОСОБА_1 . Враховуючи вищезазначене, ФОП ОСОБА_1 завищено податковий кредит за травень 2020 на суму 123 грн., червень 2020 на суму 123 грн.

- ФОП ОСОБА_1 включено до складу ПК (додаток 5 до декларації з ПДВ) у липні 2020 року по постачальнику ТОВ "РЕФІЛЛ" суми ПДВ в розмірі 279,99 грн. Відповідно до даних ЄРПН відсутні податкові накладні, виписані ТОВ "РЕФІЛЛ" на адресу ФОП ОСОБА_1 у липні 2020. Враховуючи вищезазначене, ФОП ОСОБА_1 завищено податковий кредит за липень 2020 на суму 280 грн.

- відповідно до даних ЄРПН постачальник ПП "ДІМІТРІЙ-2005" виписано та зареєстровано за лютий 2022 на адресу ФОП ОСОБА_1 податкові накладні/ розрахунки коригування на загальну суму ПДВ 6827,26 грн із позначкою "реєстрація зупинена". ФОП ОСОБА_1 включено до складу ПК (додаток 1 до декларації з ПДВ) податкові накладні за лютий 2022ПП "ДІМІТРІЙ-2005". Фактично ФОП ОСОБА_1 включено до складу податкового кредиту податкову накладну №19 від 21.02.2022 зі статусом "реєстрацiю зупинено", чим завищено податковий кредит за лютий 2023 на суму ПДВ 6827 грн.

- відповідно до даних ЄРПН постачальник ТОВ "ІНЧЕР" виписано та зареєстровано за листопад 2023 на адресу ФОП ОСОБА_1 податкові накладні/розрахунки коригування на загальну суму ПДВ 2119,25 грн. ФОП ОСОБА_1 включено до складу ПК (додаток 1 до декларації з ПДВ) податкові накладні за листопад 2023 року ТОВ "ІНЧЕР" 2384,25 грн. Отже, враховуючи вищезазначене, ФОП ОСОБА_1 завищено податковий кредит за грудень 2023 у сумі 265 грн. (2384,25 грн. - 2119,25 грн).

Враховуючи, що в ході перевірки встановлено повторне включення ФОП ОСОБА_1 до складу податкового кредиту податкові накладні, суд вважає правомірними висновки ГУ ДПС у Полтавській області щодо завищення позивачем податкового кредиту на суму 25385 грн.

Таким чином, суд вважає, що наявні правові підстави для скасування податкового повідомлення-рішення від 16.10.2024 №00146662405 в частині збільшення розміру грошового зобов'язання з ПДВ в розмірі 212559 грн та застосування штрафних санкцій в розмірі 53139,75 грн.

Щодо податкового повідомлення-рішення від 16.10.2024 №00146672405, яким до ФОП ОСОБА_1 застосовано штраф в розмірі 12760,77 грн, суд зазначає наступне.

Як випливає з Акту №12946/16-31-24-05-01/2916401916 від 25.09.2024 перевіркою встановлено, що ОСОБА_1 у періоді, що перевіряється, не зареєстровано податкові накладні в ЄРПН відповідно до підпункту "г" пункту 198.5 статті 198 Податкового Кодексу України № 2755-VI від 02.12.2010 (із змінами та доповненнями), у результаті допущених порушень податкового законодавства, що відображено в підпункті 2.6.1 акта перевірки.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги" та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно із пунктом 1201.2 статті 120 1 ПК України у разі відсутності реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної / розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість, та/або податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної, податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної, податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, що зазначена в податковому повідомленні-рішенні, складеному за результатами перевірки контролюючого органу - тягне за собою накладення на платника податку штрафу в розмірі 5 відсотків обсягу постачання (без податку на додану вартість), але не більше 3400 гривень.

Підпунктом "г" пункту 198.5 статті 198 ПК України встановлено, що платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 цього Кодексу).

У свою чергу судом в ході розгляду справи встановлено, що господарські операції, яким надавалася оцінка контролюючим органом в ході перевірки (пункт 2.6.1 Акту перевірки), пов'язані з господарською діяльністю ФОП ОСОБА_1 , а тому застосування до позивача штрафних санкцій в розмірі 12760,77 грн є неправомірним.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що наявні правові підстави для скасування податкового повідомлення-рішення від 16.10.2024 №00146672405.

Згідно частини першої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Статтею 72 КАС України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Відповідно до статті 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Згідно статей 74-76 КАС України суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Відповідно до частини першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно частин першої третьої статі 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Оцінюючи вищевикладене, з урахуванням частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідне визнати протиправними та скасувати рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним податковим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску №00146622405 від 16.10.2024 та податкові повідомлення-рішення від 16.10.2024 №00146562405, №00146672405, №00146702405 і №00146662405 від 16.10.2024 в частині збільшення розміру грошового зобов'язання з ПДВ на суму 212 559 грн та застосування штрафних санкцій в сумі 53 139,75 грн.

Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає позовні вимоги частково обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню частково.

Частиною першою статті 139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

За приписами частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Відповідно до частини третьої статті 4 Закону України "Про судовий збір" при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_4 , АДРЕСА_2 ) до Головного управління ДПС у Полтавській області (код ЄДРПОУ 44057192, вул. Європейська, 4, м.Полтава) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №00146562405 від 16.10.2024.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №00146672405 від 16.10.2024.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №00146702405 від 16.10.2024.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №00146662405 від 16.10.2024 в частині збільшення розміру грошового зобов'язання з ПДВ на суму 212 559 грн та застосування штрафних санкцій в сумі 53 139,75 грн.

Визнати протиправним та скасувати рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним податковим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску №00146622405 від 16.10.2024.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС України у Полтавській області на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 3326,45 грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 06.10.2025.

Суддя С.О. Удовіченко