Справа № 420/27367/25
07 жовтня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стефанова С.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Одеського окружного адміністративного суду 12 серпня 2025 року надійшов позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому позивач просить:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку ОСОБА_1 ;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 внести зміни до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , шляхом:
- виключення щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про перебування у розшуку та порушення правил військового обліку;
- внесення відомостей про проходження згідно з довідкою військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 від 10.08.2023 року № 4079 медичного огляду та визнання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , непридатним до військової служби;
- внесення відомостей про виключення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з військового обліку на підставі п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону № 2232-XII, як непридатного до військової служби, згідно з постановою ВЛК від 10.08.2023 року № 4079.
Позиція позивача обґрунтовується наступним
В обґрунтування позовної заяви зазначено, що згідно з довідкою військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 від 10.08.2023 року № 4079, ОСОБА_1 визнано непридатним до військової служби за результатом проходження медичного огляду у 2022 році. Відомості щодо непридатності позивача до військової служби за станом здоров'я внесені до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_1 від 22.07.2022 року.
Проте, позивач встановив, що в його електронному військово-обліковому документі у додатку «Резерв+», наявна інформація лише про проходження медичного огляду згідно з постановою ВЛК від 18.02.2015 року, якою позивача визнано непридатним до військової служби у мирний час та обмежено придатним у воєнний час, а також відомості про перебування позивача у розшуку та порушення ним правил військового обліку.
З метою виправлення даних, що містяться в електронному військово-обліковому документі, позивач 30.07.2025 року, у відповідності до приписів Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 559, звернувся до відповідача із відповідною заявою.
Однак, станом на час звернення до суду із позовом, відповіді від відповідача ОСОБА_1 не отримав.
Позивач не погоджується з даною протиправною бездіяльністю ІНФОРМАЦІЯ_1 , вважає такою, що прямо порушує його права, зазначаючи, що він є особою, яка непридатна до військової служби під час мобілізації за станом здоров'я, тому згідно п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону № 2232-XII позивач підлягає виключенню з військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_5 та відповідно, жодних порушень правил військового обліку позивач не вчиняв і вчиняти не міг, оскільки в розумінні закону не є військовозобов'язаною особою, оскільки мав бути виключений з військового обліку ще влітку 2022 році.
Процесуальні дії та клопотання учасників справи
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 18 серпня 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження по справі. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін в порядку ст.262 КАС України.
Копія ухвали Одеського окружного адміністративного суду від 18 серпня 2025 року про відкриття провадження та позов з додатками були надіслані ІНФОРМАЦІЯ_1 до електронного кабінету та доставлені 18 серпня 2025 о 18 год. 17 хв., що підтверджується наявною у матеріалах справи довідкою.
Відповідач будь-яких пояснень, заяв чи клопотань до суду не надав. У відповідності до частини 4 статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України, подання заяв по суті справи є правом учасників справи.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
11.09.2025 року від представника позивача надійшло клопотання про долучення доказів, згідно з яким позивачем отримано відповідь ІНФОРМАЦІЯ_6 від 08.08.2025 року №14597, в якій відповідач зазначає про необхідність особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_4 з медичними документами для приведення у відповідність моїх облікових даних, записавшись в електронну чергу на сайті Міністерства оборони України. Вказана відповідь, на думку представника позивача, підтверджує позовні вимоги щодо допущення відповідачем бездіяльності щодо не внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку ОСОБА_1 , оскільки порушеного у заяві питання відповідач не вирішив.
Відповідно до ч.2 ст.262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши обставини, якими обґрунтовувалася позиція позивача, суд встановив наступні факти та обставини.
Обставини справи встановлені судом
Згідно з довідкою військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 від 10.08.2023 року №4079, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , визнано непридатним до військової служби за результатом проходження медичного огляду у 2022 році.
Згідно з п.12 «Особливі відмітки» тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_1 від 22.07.2022 року, ОСОБА_1 не підлягає призову на військову службу під час мобілізації за станом здоров'я.
Разом з тим, згідно з відомостями, що наявні в електронному військово-обліковому документі ОСОБА_1 , відсутня інформація про проходження ОСОБА_1 медичного огляду військово-лікарською комісією у 2022 році та наявна лише інформація про проходження медичного огляду згідно з постановою ВЛК від 18.02.2015 року, якою позивача визнано непридатним до військової служби у мирний час та обмежено придатним у воєнний час.
Окрім цього, в електронному військово-обліковому документі наявні відомості про перебування позивача у розшуку та порушення ним правил військового обліку.
30.07.2025 року, у відповідності до приписів Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №559, ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою, в якій просив:
« 1. Внести зміни до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо мене, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , про проходження згідно з довідкою військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 від 10.08.2023 року №4079 медичного огляду та визнання мене непридатним до військової служби.
2. Виключити щодо мене, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про перебування у розшуку та порушення правил військового обліку.
3. Виключити мене, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з військового обліку на підставі п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону № 2232-XII, як непридатного до військової служби, згідно з постановою ВЛК від 10.08.2023 року № 4079.»
До вказаної заяви було додано: витяг з електронного військово-облікового документу у додатку «Резерв+», засвідчена копія паспорта громадянина України та РНОКПП; копія тимчасового посвідчення НОМЕР_1 від 22.07.2022 року; копія довідки військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 від 10.08.2023 року № 4079.
Зазначена заява направлена на адресу відповідача засобами поштового зв'язку та вручена представнику ІНФОРМАЦІЯ_1 31.07.2025 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
08.08.2025 року ІНФОРМАЦІЯ_2 надано відповідь №14597 на заяву позивача, в якій зазначено про необхідність особисто ОСОБА_1 прибути до ІНФОРМАЦІЯ_4 з медичними документами для приведення у відповідність облікових даних, записавшись в електронну чергу на сайті Міністерства оборони України
Вважаючи протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо розгляду заяви ОСОБА_1 від 30.07.2025 року та внесення актуальних даних про виключення позивача з військового обліку згідно, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Джерела права та висновки суду
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 65 Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 р. № 2232-XII (далі - Закон №2232-ХІІ).
Згідно із ч.ч.1, 3 ст.1 Закону №2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Правовою основою військового обов'язку і військової служби є Конституція України, цей Закон, Закон України «Про оборону України», «Про Збройні Сили України», «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію», інші закони України, а також прийняті відповідно до них Укази Президента України та інші нормативно-правові акти щодо забезпечення обороноздатності держави, виконання військового обов'язку, проходження військової служби, служби у військовому резерві та статусу військовослужбовців, а також міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (частина перша статті 3 Закону №2232-XII).
Указом Президента України від 24.02.2022 р. №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» (затвердженим Законом України від 24.02.2022 р. № 2102-ІХ) введено в Україні воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб, який неодноразово було продовжено.
Указом Президента України від 24.02.2022 р. №69/2022 «Про загальну мобілізацію» постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.
На момент розгляду цієї адміністративної справи правовий режим воєнного стану в Україні продовжено та не скасовано, а тому застосуванню підлягає законодавство, що регулює порядок призову на військову службу під час мобілізації в умовах воєнного стану.
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон №3543-XII (далі в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
У розумінні ст.1 Закону №3543-XII мобілізацією вважається комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Статтею 22 Закону №3543-ХІІ визначені обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Відповідно до ч.5 ст.22 Закону №3543-ХІІ призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, забезпечують місцеві органи виконавчої влади та здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів розвідувальних органів України - відповідний підрозділ розвідувальних органів України, осіб, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).
Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначається Кабінетом Міністрів України.
Положеннями аб. 1-5 ч. 9 ст. 1 Закону № 2232-XII передбачено, що щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік; призовники - особи, які взяті на військовий облік; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Відповідно до ч. 2-3 ст. 1 Закону № 2232-XII військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Згідно із ч. 10 ст.1 Закону № 2232-XII громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, зокрема, виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Приписами п. 11 ст. 38 згаданого вище Закону №2232-XII визначено, що призовники, військовозобов'язані, резервісти в разі зміни їх сімейного стану, стану здоров'я, адреси місця проживання (перебування), номерів засобів зв'язку та адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти), освіти, місця роботи, посади зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідні органи, де вони перебувають на військовому обліку, у тому числі у випадках, визначених Кабінетом Міністрів України, через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-телекомунікаційні системи.
Аналогічні норми містяться і в Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487.
Відповідно до п. 8 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 2 до Порядку) призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у ст. 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Водночас, відповідно до ч. 10 ст. 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи, наказом Міністерства оборони України затверджено Положення № 402.
Згідно з абзацом 1 пункту 3.8 глави 3 розділу ІІ Положення № 402 постанови ВЛК ТЦК та СП щодо військовозобов'язаних приймаються згідно з главою 20 цього розділу.
Приписами абзацу 2 підпункту «б» пункту 20.3 глави 20 розділу ІІ згаданого вище Положення, в редакції чинній станом на 02.12.2022 року, передбачено, що при медичному огляді військовослужбовців та інших осіб ВЛК приймається постанова такого змісту: «Непридатний»: до військової служби з виключенням з військового обліку; до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час (На воєнний час приймається постанова: «Обмежено придатний до військової служби»); до військової служби за контрактом; для підготовки до участі у ММО; до участі у ММО; до служби (роботи) у миротворчому персоналі; до навчання у ВВНЗ; до служби у плавскладі ВМС Збройних Сил України, морській піхоті, високомобільних десантних військах, спеціальних спорудах, водолазом, водолазом-глибоководником, акванавтом, підрозділах спеціального призначення; до навчання в учбовій частині за спеціальністю водолаза, водолаза-глибоководника, акванавта; до підводного водіння танків; до роботи з ДІВ, КРП, джерелами ЕМП, мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; до служби у військовому резерві (при цьому постанова про придатність до військової служби не приймається); до служби на підводних човнах, придатний до служби на надводних кораблях (при цьому постанова про придатність до військової служби не приймається); до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців (постанова приймається у воєнний час); до подальшого проходження зборів (постанова приймається щодо призваних на збори військовозобов'язаних, резервістів).
Згідно п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону № 2232-XII, виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки(військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які визнані непридатними до військової служби.
У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.
При цьому, згідно з графою 2 статті 67б Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, що є додатком 1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (в редакції станом на 2022 рік), визначено перелік хвороб з помірними порушеннями функцій за якими непридатність до військової служби або обмежена придатність визначається індивідуально.
Як вбачається з наявних матеріалів справи, згідно з довідкою військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 від 10.08.2023 року №4079, ОСОБА_1 визнано непридатним до військової служби за результатом проходження медичного огляду у 2022 році згідно з графою 2 статті 67б Наказу МОУ 402/08.
Вказана довідка є чинною, доказів, які б спростовували вказаний факт відповідач не надав.
Приписами абзацу 2 підпункту «б» пункту 20.3 глави 20 Наказу МОУ №402 передбачено 3 види постанов про непридатність до військової служби, які приймаються під час воєнного стану: «Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку», «Непридатний до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців», «Непридатний до військової служби за контрактом».
Довідка військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 від 10.08.2023 року №4079 не містить точного формулювання, як передбачено приписами абзацу 2 підпункту «б» пункту 20.3 глави 20 Наказу МОУ №402, однак до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного ОСОБА_1 НОМЕР_1 від 22.07.2022 року, в п. 12 «Особливі відмітки» внесено запис: «Не підлягає призову на військову службу під час мобілізації за станом здоров'я».
Вказаний запис вчинено під час дії воєнного стану, який введено Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» (затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ), введено в Україні воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб і продовжується станом на час звернення до суду із вказаним позовом.
Суд враховує доводи позивача з приводу того, що жодних викликів на проходження медичного огляду через 6-12 місяців після медичного огляду влітку 2022 року ОСОБА_1 не отримував.
Доказів, які б спростовували вказаний факт відповідач не надав.
Крім цього, суд встановив, що ОСОБА_1 у 2022 та 2023 роках виїздив за межі території України, що підтверджується наявними в закордонному паспорті НОМЕР_2 від 05.12.2016 року відомостями.
Згідно з п. 2-6 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених, постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р. №57 (зі змінами), у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб, зазначених у пунктах 2-1 та 2-2 цих Правил, також мають інші військовозобов'язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Ця норма не поширюється на осіб, визначених в абзацах другому - восьмому частини третьої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Таким чином, суд робить висновок що, наявність у позивача статусу особи, що не підлягає призову на військову службу під час мобілізації підтверджується належними та достатніми доказами, що наявні в матеріалах справи.
У зв'язку з викладеним вище, варто зазначити, що саме територіальні центри комплектування та соціальної підтримки забезпечують виконання військового обов'язку громадянами України, організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці, здійснюють взяття, зняття та виключення з військового обліку в установленому порядку.
Відповідно до п. 22 Порядку взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, підрозділах Служби зовнішньої розвідки здійснюється відповідно до Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу».
З вказаного вище слідує логічний висновок, що після визнання позивача непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі постанови військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_7 від 10.08.2023 року №4079 та занесення посадовими (службовими) особами ІНФОРМАЦІЯ_7 в тимчасове посвідчення військовозобов'язаного серії НОМЕР_1 від 22.07.2022 року даних про непридатність позивача до військової служби за станом здоров'я стає очевидно, що відповідач, в силу вказаних нижче правових норм, зобов'язаний внести до Реєстру актуальні зміни щодо наявності в ОСОБА_1 статусу «невійськовозобов'язаний».
Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі - призовники, військовозобов'язані та резервісти) визначені в Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16 березня 2017 року № 1951-VIII (далі Закон № 1951-VIII).
Статтею 1 Закону № 1951-VIII визначено, що Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Так, частиною 1 ст.5 Закону № 1951-VIII передбачено, що держателем Реєстру є Міністерство оборони України (далі - Держатель Реєстру), розпорядником Реєстру є Генеральний штаб Збройних Сил України (далі - розпорядник Реєстру), а Служба безпеки України та розвідувальні органи України є органами адміністрування та ведення Реєстру. Адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру.
Відповідно до ч.1 ст. 6 Закону № 1951-VIII до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості:
1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Пунктом 2 ч.1 ст. 9 № 1951-VIII передбачено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право, зокрема, звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
Відповідно до п. 1 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №559 (далі -Порядок № 559), військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 «Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа».
Згідно з п. 3 Порядку № 559, відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до п.8 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №559 (далі Порядок №559), військово-обліковий документ в електронній формі містить такі відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (за наявності):
1) прізвище;
2) власне ім'я (усі власні імена);
3) по батькові (за наявності);
4) дата народження;
5) реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку у паспорті);
6) окремий номер запису в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
7) відомості про результати медичних оглядів, що проводилися з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку;
7-1) відомості про встановлення, зміну групи інвалідності (зокрема групу інвалідності, причину та строк, на який встановлено інвалідність);
8) відомості про наявність відстрочки від направлення для проходження базової військової служби для призовників або відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період (бронювання) для військовозобов'язаних та резервістів;
9) військове звання (для військовозобов'язаних та резервістів);
10) військово-облікова спеціальність для військовозобов'язаних та резервістів;;
11) відомості про виконання військового обов'язку (категорія обліку);
12) відомості про перебування на військовому обліку (найменування територіального центру комплектування та соціальної підтримки, у якому громадянин перебуває або знятий (виключений) з військового обліку, та підстава зняття (виключення) з військового обліку);
13) відомості щодо звернення або надсилання до Національної поліції повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення;
14) адреса місця проживання;
15) номери засобів зв'язку;
16) адреси електронної пошти (за наявності);
17) дата і час оновлення облікових даних призовником, військовозобов'язаним та резервістом;
18) дата і час формування військово-облікового документа в електронній формі.
Згідно з абз. 5 п.7 Порядку №559, у разі коли відомості, зазначені у підпунктах 1-5, 8, 11-13 пункту 8 цього Порядку, на момент зчитування не відповідають відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, військово-обліковий документ в електронній формі вважається недійсним.
Пунктом 4 Порядку №559 передбачено, що у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:
у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;
в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.
Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.
Отже, з наявних матеріалів справи вбачається, що 30.07.2025 року позивач особисто за допомогою засобів поштового зв'язку надіслав заяву про вжиття відповідачем заходів, направлених на виправлення недостовірної інформації з Реєстру в розрізі внесення актуальних відомостей до Реєстру про виключення ОСОБА_1 з військового обліку на підставі чинного військово-облікового документа та рішення військово-лікарської комісії, відповідно до якого останнього визнано непридатним до військової служби за станом здоров'я.
При цьому, розглянувши вказану заяву, відповідач надав відповідь від 08.08.2025 року, в якій зазначив позивачу про необхідність особисто прибути до РТЦК з метою вирішення поставленого у заяві питання.
Однак, суд наголошує, що законодавство України не визначає конкретних способів подання заяви та документів для внесення змін до Рєстру (власноруч, поштою тощо) та не передбачає обов'язкового особистого відвідування ТЦК та СП для подання цих заяви та документів.
Суд зазначає, що оскільки відповідач заяву позивача розглянув, проте, передбачених приписами наведених вище положень законодавства дій, з метою внесення до Реєстру актуальних даних щодо ОСОБА_1 , не вчинив, тоді як судом, на підставі наявних в матеріалах справи доказів, встановлено, що ОСОБА_1 згідно з довідкою військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_7 від 10.08.2023 року №4079 та тимчасовим посвідченням військовозобов'язаного НОМЕР_1 від 22.07.2022 року є непридатним до військової служби за станом здоров'я та на підставі п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону №2232-XII має бути виключений з військового обліку, позовні вимоги ОСОБА_1 є такими, що підлягають задоволення.
При цьому, суд, також, враховує, що приписами законодавства визначено обов'язок призовників, військовозобов'язаних та резервістів дотримуватись правил військового обліку, у тому числі, щодо оновлення даних про себе, проходження медичного огляду, тощо.
Разом з тим, наданими позивачем документами підтверджується, що він є особою, яка непридатна до військової служби під час мобілізації за станом здоров'я, а тому згідно п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону № 2232-XII позивач підлягає виключенню з військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_5 та відповідно, жодних порушень правил військового обліку позивач не вчиняв і вчиняти не міг, оскільки в розумінні закону не є військовозобов'язаною особою, оскільки мав бути виключений з військового обліку ще влітку 2022 році.
Суд також застосовує позицію ЄСПЛ, сформовану в пункті 58 рішення у справі «Серявін та інші проти України» (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) № 303-A, пункт 29).
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 1 статті 9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що тягар доказування у спорі покладається на відповідача - суб'єкта владних повноважень, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.
Статтею 90 КАС України встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З огляду на викладене, суд погоджується з доводами позивача та враховуючи вищевикладене, приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат
Відповідно до ч.1 ст.143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки позов був задоволений, судові витрати позивача в сумі 1211 грн. 20 коп. підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Керуючись ст.ст. 2, 6, 7, 8, 9, 12, 72, 77, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку ОСОБА_1 .
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 виключити щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про перебування у розшуку та порушення правил військового обліку.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про проходження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , згідно з довідкою військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 від 10.08.2023 року №4079 медичного огляду та визнання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , непридатним до військової служби.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про виключення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з військового обліку на підставі п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону № 2232-XII, як непридатного до військової служби, згідно з постановою ВЛК від 10.08.2023 року №4079.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 суму сплаченого судового збору в розмірі 1211 грн. 20 коп. (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).
Рішення набирає законної сили згідно ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 та п.15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржено, згідно ст.295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляд справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ).
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ).
Суддя С.О. Cтефанов