Справа № 420/15524/25
06 жовтня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Завальнюка І.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «КРАЇНА ІГРАШОК» до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до суду із вказаним позовом, в якому просить суд визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 04 лютого 2025 року № 12462271/36436442, від 04 лютого 2025 року № 12462272/36436442, від 04 лютого 2025 року № 12462751/36436442, від 04 лютого 2025 року № 12462752/36436442, від 04 лютого 2025 року № 12462753/36436442, від 04 лютого 2025 року № 12462754/36436442, від 04 лютого 2025 року № 12462755/36436442; зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні ТОВ «КРАЇНА ІГРАШОК» № 8756 від 17 грудня 2024 року, № 8757 від 17 грудня 2024 року, № 8759 від 17 грудня 2024 року, № 8788 від 24 грудня 2024 року, № 8789 від 24 грудня 2024 року, № 8790 від 24 грудня 2024 року, № 8791 від 24 грудня 2024 року датами їх фактичного подання.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що позивачем складено та направлено для реєстрації в ЄРПН податкові накладні, однак рішеннями Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН позивачу відмовлено у реєстрації податкових накладних на підставі пункту 1 Критеріїв ризиковості платника податку. На виконання вимог пп. 201.16.2 п. 201.16 ст. 201 ПК України позивачем було направлено на адресу відповідача повідомлення про подання пояснень та копії документів щодо підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленим податковим накладним. Не зважаючи на подання платником податків усіх необхідних документів, спірні податкові накладні зареєстровані не були, що зумовило позивача звернутися за судовим захистом.
Ухвалою судді від 11.06.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі; постановлено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
24.06.2025 до суду від ГУ ДПС в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач позовні вимоги не визнав у повному обсязі, в задоволенні позову просив відмовити, зазначивши, що Позивачем була подана таблиця даних платника податку на додану вартість із кодами УКТЗЕД/ДКПП як такими, що на постійній основі постачаються/виготовляються, за реєстраційним номером № 9145069407 від 22.05.2025, за результатами розгляду якої Комісією регіонального рівня Головного управління ДПС в Одеській області прийнято рішення про її врахування від 27.05.2025 № 12910016/36436442. В подальшому, відповідно до пункту 19 Порядку зупинення реєстраціїподаткової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165, Комісією центрального рівня прийнято рішення від 04.06.2025 № 12943671/36436442 про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість, зареєстрованої у контролюючому органі за № 9145069407 від 22.05.2025, врахованої згідно з рішенням комісії від 27.05.2025 № 12910016/36436442 з підстав отримання податкової інформації, що свідчить про здійснення платником податку ризикових операцій: встановлено невідповідність обсягів реалізованого товару до придбаного. Отже, код здійснення діяльності не є підтвердженим. Головне управління ДПС в Одеській області вважає, що платіжні інструкції, є сумнівними та ймовірно складені з порушенням чинного законодавства, так як в зазначеному документі відсутні підписи платника або особи за довіреністю, як у фізичному, так і в електронному вигляді. Отже, документи, які були подані на розгляд комісії є сумнівними та ймовірно складені із порушенням чинного законодавства.
02.07.2025 до суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив, згідно з якою ТОВ "КРАЇНА ІГРАШОК" не є банком, тому норми Положення про організацію бухгалтерського обліку в банках України, затвердженого Постановою Правління НБУ від 04.07.2018 № 75 не регулюють діяльність Позивача в сфері організації бухгалтерського обліку. Крім того, вимоги до платіжних інструкцій взагалі не встановлюються Положенням про організацію бухгалтерського обліку в банках України, затвердженого Постановою Правління НБУ від 04.07.2018 № 75, а встановлюються відповідно до нормативно-правових актів Національного банку України з питань безготівкових розрахунків та виконання міжбанківських платіжних операцій в Україні в національній валюті, про що прямо зазначено в пункті 46 названого Положення. Відсутність точної вказівки на відповідні положення Інструкції № 163 не дозволяє встановити, які саме норми, на думку Відповідача 1, були порушені Позивачем під час оформлення платіжних інструкцій № 1473 від 26 грудня 2023 року, № 1494 від 25 січня 2024 року, № 1003128 від 27 червня 2024 року.
Розгляд справи здійснюється без проведення судового засідання та по суті розпочатий через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі відповідно до ч. 2 ст. 262 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість адміністративного позову та наявність підстав для його задоволення.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «КРАЇНА ІГРАШОК» зареєстроване 22.04.2009 р. за реєстровим № 15561020000035346 Виконавчим комітетом Одеської міської ради, видами діяльності якого є: оптова торгівля іншими товарами господарського призначення (КВЕД 46.49) - основний; виробництво ігор та іграшок (КВЕД 32.40); оптова торгівля одягом і взуттям (КВЕД 46.42); неспеціалізована оптова торгівля (КВЕД 46.90); роздрібна торгівля спортивним інвентарем у спеціалізованих магазинах (КВЕД 47.64); роздрібна торгівля іграми та іграшками в спеціалізованих магазинах (КВЕД 47.65); роздрібна торгівля іншими невживаними товарами в спеціалізованих магазинах (КВЕД 47.78); надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна (КВЕД 68.20).
01 листопада 2022 року Позивач уклав з ТОВ «РУШ» (покупець) договір постачання №182, за яким ТОВ «КРАЇНА ІГРАШОК» (постачальник) зобов'язується в обумовлений договором термін поставити та передати у власність, а покупець зобов'язується прийняти та оплатити товар згідно з умовами договору.
Виконуючи свої зобов'язання за договором постачання ТОВ «КРАЇНА ІГРАШОК» у грудні 2024 року здійснило поставку на адресу ТОВ «РУШ» товарів в асортименті, що підтверджується прибутковими накладними ТОВ «РУШ» № 5688125 від 19.12.2024, складеною на видаткову накладну ТОВ «КРАЇНА ІГРАШОК № 9299 від 17.12.2024р № 890927 від 20.12.2024 складеною на видаткову накладну № 09301 від 17.12.2024р, № 5688126 від 19.12.2024 р складеною на видаткову накладну № 9333 від 17.12.2024, № 902500 від 02.01.2025 р складеною на видаткову накладну № 09609 від 24.12.2024, № 5703361 від 25.12.2024 складеною на видаткову накладну № 9625 від 24.12.2024, № 902501 від 02.01.2025 складеною на видаткову накладну № 09633 від 24.12.2024, № 5703362 від 25.12.2024 складеною на видаткову накладну № 9638 від 24.12.2024.
Перевезення товарів здійснювалось на замовлення ТОВ «КРАЇНА ІГРАШОК» перевізником ТОВ «НОВА ПОШТА», що підтверджується наступними товарно-транспортними накладними: № 9299 від 17.12.2024, № 09301 від 17.12.2024, № 9333 від 17.12.2024, № 09609 від 24.12.2024, № 9625 від 24.12.2024, № 09633 від 24.12.2024, № 9638 від 24.12.2024.
Відповідно до п. 4.3 договору постачання покупець здійснює оплату через кожні 60 календарних днів з моменту отримання товару та підписання видаткових накладних. Протягом грудня 2024 року від ТОВ «РУШ» надходила оплата за раніше поставлений товар на загальну суму 80 000, 00 грн. 04 грудня 2024 року та 20 000, 00 грн. 26 грудня 2024 року.
Маючи статус платника податку на додану вартість, а, отже, діючи з дотриманням податкового законодавства України, що регулює оподаткування ПДВ, на дату виникнення податкових зобов'язань з податку на додану вартість Позивач склав електронній формі та засобами телекомунікаційного зв'язку надіслав на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) наступні податкові накладні (далі ПН): ПН № 8756 від 17.12.2024, ПН № 8757 від 17.12.2024, ПН № 8759 від 17.12.2024, ПН № 8788 від 24.12.2024, ПН № 8789 від 24.12.2024, ПН № 8790 від 24.12.2024, ПН № 8791 від 24.12.2024.
Проте ТОВ «КРАЇНА ІГРАШОК» було отримано квитанції, за якими відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів Українивід 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація наведених вище податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена з підстав відповідності операцій п. 1 Критеріїв ризиковості операцій через те що обсяг постачання товарів за певними кодами УКТ ЗЕД дорівнює або перевищує величину залишку визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання. Позивачу запропоновано надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти прийманняпередачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/ розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Так, відповідно до квитанції від 14.01.2025 документ зареєстровано за номером 9412167184 реєстрацію податкової накладної № 8756 від 17.12.2024 зупинено через обсяг постачання товарів за кодами УКТ ЗЕД 9610. Відповідно до квитанції від 14.01.2025 документ зареєстровано за номером 9412161130 реєстрацію податкової накладної № 8757 від 17.12.2024 зупинено через обсяг постачання товарів за кодами УКТ ЗЕД 4202, 9610. Відповідно до квитанції від 14.01.2025 документ зареєстровано за номером 9412163034 реєстрацію податкової накладної № 8759 від 17.12.2024 зупинено через обсяг постачання товарів за кодами УКТ ЗЕД 9610. Відповідно до квитанції від 14.01.2025 документ зареєстровано за номером 9412147681, реєстрацію податкової накладної № 8788 від 24.12.2024 зупинено через обсяг постачання товарів за кодами УКТ ЗЕД 9610. Відповідно до квитанції від 14.01.2025 документ зареєстровано за номером 9412115380 реєстрацію податкової накладної № 8789 від 24.12.2024 зупинено через обсяг постачання товарів за кодами УКТ ЗЕД 9610. Відповідно до квитанції від 14.01.2025 документ зареєстровано за номером 9412153414 реєстрацію податкової накладної № 8790 від 24.12.2024 зупинено через обсяг постачання товарів за кодами УКТ ЗЕД 4202, 9610. Відповідно до квитанції від 14.01.2025 документ зареєстровано за номером 9412115646 реєстрацію податкової накладної № 8791 від 24.12.2024 зупинено через обсяг постачання товарів за кодами УКТ ЗЕД 4202, 9610.
29 січня 2025 року надало пояснення щодо господарських операцій з постачання, надіславши засобами телекомунікаційного зв'язку контролюючому органу Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено № 24 (код електронної форми J1312603), в якому в графі «пояснення» зазначено: «ТОВ "РУШ" зробив замовлення на ТОВ "КРАЇНА ІГРАШОК", згідно договору №182 від 01.11.2022р. ТОВ "КРАЇНА ІГРАШОК" на підставі цього виписало видаткові накладні і відвантажило товар клієнтові. Згідно чинного законодавства ТОВ "КРАЇНА ІГРАШОК" виписало податкові накладні і відправило їх на реєстрацію ЄРПН.
До пояснень додано 39 додатків (копії наступних документів: Копія договору постачання № 182 від 01.08.2022; копії прибуткових накладних, копії товарно-транспортних накладних; копії банківських виписок за рахунком у АТ "ОТП БАНК" за 04.12.2024 та 26.12.2024; копія Оборотно-сальдової відомості по рахунку 361 контрагент ТОВ «РУШ» за грудень 2024; Баланс (Звіт про фінансовий стан) на 30.09.2024 з квитанцією, Звіт про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід) за 3 квартали 2024 року з квитанцією, Штатний розпис ; Копія Договору оренди № 28/05 від 28.05.2024, Договір суборенди офісних приміщень № 22- 05-01 від 01.05.2022; Оборотно-сальдова відомість по рахункам 10,11; Копія Контракту № PI-06/2020 від 01.06.2020; Копія Контракту № 03/2024 від 03.03.2024, Копія Контракту № 04/03/2024 від 04.03.2024, Копія Контракту № 04/08/2024 від 04.08.2024, копії SWIFT від 09.11.2023, 27.12.2024, 27.12.2024, 17.01.2025, Копія Договору транспортного експедирування № К14.02/2024-65 від 24.04.2024 року, Копія Договору № 140524-36 від 14.05.2024, копія МД 23UA500420004005U2 від 27.09.2023, копія інвойсу № 1744 від 01.08.2023, копія МД 24UA500110002345U5 від 16.04.2024, копія інвойсу № 1943 від 04.03.2024, копія МД 2UA500110/2022/000304 від 06.01.2021, копія інвойсу № 1477 від 20.10.2021 та інші документи).
04 лютого 2025 року ТОВ «КРАЇНА ІГРАШОК» отримало рішення регіональної комісії Відповідача 1 з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в реєстрі податкових накладних, яким Позивачу відмовлено в реєстрації податкових накладних, рішеннями № 12462271/36436442 в реєстрації податкової накладної № 8756 від 17.12.2024, № 12462272/36436442 в реєстрації податкової накладної № 8757 від 17.12.2024, № 12462751/36436442 в реєстрації податкової накладної № 8759 від 17.12.2024, № 12462752/36436442 в реєстрації податкової накладної № 8788 від 24.12.2024, № 12462753/36436442 в реєстрації податкової накладної № 8789 від 24.12.2024, № 12462754/36436442 в реєстрації податкової накладної № 8790 від 24.12.2024, № 12462755/36436442 в реєстрації податкової накладної № 8791 від 24.12.2024.
В якості підстави для відмови в реєстрації відповідних податкових накладних вказано: у зв'язку надання платником податку копій документів, складених / оформлених із порушенням законодавства. У графі «Додаткова інформація (зазначити конкретні документи)» зазначено: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні; обсяг постачання товару/послуги перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання.
10 лютого 2025 року Позивач засобами телекомунікаційного зв'язку подав ДПС України скарги на вищезазначені рішення, за результатами розгляду яких 19 лютого 2025 року прийняті рішення № 9594/36436442/2, 9592/36436442/2, 9598/36436442/2, 9588/36436442/2, 9587/36436442/2, 9589/36436442/2 , 9597/36436442/2, якими скарги Позивача залишено без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня від 04 лютого 2025 року № 12462271/36436442, № 12462272/36436442, № 12462751/36436442, № 12462752/36436442, № 12462753/36436442, № 12462754/36436442, № 12462755/36436442 відповідно, залишено без змін з підстави: «ненадання платником податку копiй первинних документiв щодо постачання/придбання товарiв/послуг, зберiгання i транспортування, навантаження, розвантаження продукцiї, складських документiв (iнвентаризацiйнi описи), у тому числi рахунки-фактури/iнвойси, акти приймання-передачi товарiв (робiт, послуг) з урахуванням наявностi певних типових форм та галузевої специфiки, накладних».
Зважаючи на протиправність оскаржуваних рішень, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Оцінивши належність, допустимість, достовірність наданих сторонами доказів, а також достатність та взаємний зв'язок у їх сукупності, суд вважає позовні вимоги підлягаючими задоволенню у зв'язку з наступним.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України, щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21 грудня 2016 року № 1797-VIII, внесені зміни та доповнення до Податкового кодексу України та запроваджено новий механізм електронного адміністрування податку на додану вартість за умов проведення аналізу та здійснення управління ризиками з метою визначення форм і обсягів митного та податкового контролю.
Положеннями п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначений в Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 року № 341), (далі - Порядок № 1246).
Відповідно до п. 2 Порядку №1246, податкова накладна, це електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно п.12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України “Про електронний цифровий підпис», “Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до п. 13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Згідно п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України (реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Кабінетом Міністрів України прийнято постанову "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" від 11.12.2019 №1165 (набрала чинності 01.02.2020), якою, зокрема, затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі по тексту - Порядок №1165).
Цей Порядок визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів.
Відповідно до п. 2 Порядку 1165 автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.
Критерій оцінки ступеня ризиків, достатній для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, - визначений показник автоматизованого моніторингу, що характеризує ризик.
Ризик порушення норм податкового законодавства - ймовірність складення та надання податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі з порушенням норм підпункту "а" або "б" пункту 185.1 статті 185, підпункту "а" або "б" пункту 187.1 статті 187, абзацу першого пунктів 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) за наявності об'єктивних ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів/послуг, дані про яку зазначено в такій податковій накладній/розрахунку коригування, та/або ймовірності уникнення платником податку на додану вартість (далі - платник податку) виконання свого податкового обов'язку.
Згідно з приписами пункту 4 Порядку №1165, у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.
Пунктом 5 Порядку №1165 передбачено, що платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку, показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку. Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.
Відповідно до вимог п. 6 Порядку №1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня. У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (п. 7 Порядку №1165).
Відповідно до п. 10 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (п.11 Порядку №1165).
Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (п.25 Порядку № 1165).
При цьому, суд наголошує, що у цій справі не надається оцінка реальності здійснення господарських операцій, на підставі яких позивачем складено податкові накладні, оскільки це питання має досліджуватись під час здійснення податкового контролю, що включає в себе систему заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, зокрема, шляхом здійснення перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
З огляду на матеріали справи, ТОВ «КРАЇНА ІГРАШОК» здійснює господарську діяльність, пов'язану, в тому числі з імпортом дитячих іграшок на територію України. Для здійснення операцій із ввезення іграшок на митну територію України ТОВ «КРАЇНА ІГРАШОК» 17.08.2012 було внесено до реєстру осіб, що здійснюють операції з товарами за обліковим номером UA10036436442.
Підприємство забезпечено матеріально-технічними та трудовими ресурсами для здійснення відповідної господарської діяльності. Штатна чисельність працівників ТОВ «КРАЇНА ІГРАШОК» становить 60 осіб з місячним фондом заробітної плати, що дорівнює 511 450 гривням 00 коп. Для повноцінного здійснення господарської діяльності Товариство використовує власні та орендовані основні засоби, а саме: нежитлове приміщення, розташоване за адресою: м. Одеса, пров. 3-й Аеропортівський, 4, для використання в якості офісних приміщень; нежитлове приміщення складу, площею 3 950,00 кв.м., що розташоване за адресою: м. Одеса, вул. Аеропортівська, 18, літера «Г», для використання в якостіскладу непроводовольчих товарів масового вжитку. Має власні транспортні засоби, а також отримує послуги від компаній-перевізників ТОВ «Нова Пошта», ТОВ «Рабен Україна», АТ «УКРПОШТА».
ТОВ «КРАЇНА ІГРАШОК» придбаває товари в закордонних виробників, зокрема укладено договори з компаніями KIDS HITS INTERNATIONAL LIMITED (Китайська Народна Республіка), SHANTOU JINXING PLASTICS CO.,LTD (Китайська Народна Республіка), GUANGDONG WOMA ANIMATION TOYS CO.,LTD (Китайська Народна Республіка), Solar Ray INTERNATIONAL LIMATED (Китайська Народна Республіка), а також у вітчизняних постачальників.
Враховуючи наведене у квитанціях про реєстрацію податкових накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 14.01.2025, комісія регіонального рівня зазначила, що обсяг постачання наступних товарів дорівнює або перевищує величину залишку (як зазначено в податкових накладних): 1. Товари з кодом УКТ ЗЕД 4202929800: 1.1. Дитячий рюкзак арт. PL82102, Щенячий патруль, р-р рюкзака - 20*7*22 см (рядок 49 ПН від 24.12.2024 № 8790, рядок 66 ПН від 24.12.2024 № 8791) 2. Товари з кодом УКТ ЗЕД 4202329000: 2.1. Дитячий гаманець Paw Patrol арт.PL82124 , для хлопчиків (рядок 52 ПН від 24.12.2024 № 8791) 2.2. Дитячий гаманець Paw Patrol арт.PL82125 ,для хлопчиків 13*10,5см (рядок 16 ПН від 17.12.2024 № 8759) 3. Товари з кодом УКТ ЗЕД 9610000000: 3.1. Іграшка магнітна дошка Paw Patrol арт. PP-82104 , кольорова , у короб. 33*26*3,5 см (рядок 4 ПН від 17.12.2024 № 8757, рядок 4 ПН від 17.12.2024 № 8759, рядок 3 ПН від 24.12.2024 № 8788, рядок 4 ПН від 24.12.2024 № 8789, рядок 8 ПН від 24.12.2024 № 8790, рядок 9 ПН від 24.12.2024 № 8791) 3.2. Іграшка магніна дошка Paw Patrol арт. PP-82105 , кольорова , у короб. 33*26*3,5 см (рядок 5 ПН від 17.12.2024 № 8756, рядок 6 ПН від 17.12.2024 № 8757, рядок 6 ПН від 24.12.2024 № 8789, рядок 10 ПН від 24.12.2024 № 8790, рядок 12 ПН від 24.12.2024 № 8791) 3.3. Іграшка магнітна дошка Paw Patrol арт. PP-82106 , кольорова, у короб. 33*26*3,5 см (рядок 12 ПН від 17.12.2024 № 8756, рядок 12 ПН від 17.12.2024 № 8759, рядок 29 ПН від 24.12.2024 № 8791) 3.4. Іграшка дошка для малювання арт D-3405 у коробці 38*28*3 см (рядок 19 ПН від 24.12.2024 № 8788, рядок 32 ПН від 24.12.2024 № 8789)
Додані до пояснень докази підтверджують наявність відповідних товарів в обсязі достатньому для поставки на адресу ТОВ «РУШ»:
1. Товари з кодом УКТ ЗЕД 4202929800: 1.1. Відповідно до контракту №PI-06-2020 від 01.06.2020, укладеного з компанією SHANTOU JINXING PLASTICS CO.,LTD придбано товар код УКТ ЗЕД PL82102 Рюкзак дитячий / Children's backpack - у кількості 80 ящиків, всього 4800шт, що підтверджується митною декларацією 24UA500110002345U5 від 16.04.2024, інвойсом компанії SHANTOU JINXING PLASTICS CO.,LTD № 1943 від 04.03.2024;
2. Товари з кодом УКТ ЗЕД 4202329000: 2.1. Відповідно до контракту №PI-06-2020 від 01.06.2020, укладеного з компанією SHANTOU JINXING PLASTICS CO.,LTD придбано товар код УКТ ЗЕД 42023290 PL82124 Гаманець дитячий / Children's wallet у кількості 30 ящиків, всього 1800 штук, що підтверджується митною декларацією 24UA500110002345U5 від 16.04.2024, інвойсом компанії SHANTOU JINXING PLASTICS CO.,LTD № 1943 від 04.03.2024; Відповідно до контракту №PI-06-2020 від 01.06.2020, укладеного з компанією SHANTOU JINXING PLASTICS CO.,LTD придбано товар код УКТ ЗЕД 42023290 PL82125 Гаманець дитячий / Children's wallet у кількості 40 ящиків, всього 2400 штук, що підтверджується митною декларацією 24UA500110002345U5 від 16.04.2024, інвойсом компанії SHANTOU JINXING PLASTICS CO.,LTD № 1943 від 04.03.2024;
3. Товари з кодом УКТ ЗЕД 9610000000: 3.1. Відповідно до контракту №PI-06-2020 від 01.06.2020, укладеного з компанією SHANTOU JINXING PLASTICS CO.,LTD, придбано товар код УКТ ЗЕД 96100000 Іграшка PP-82104 Досточка для малювання -магнітна досточка / Magnetic board- у кількості 150 ящиків, всього 1800 штук, що підтверджується Митноюдекларацією 23UA500420004005U2 від 27.09.2023, інвойсом компанії SHANTOU JINXING PLASTICS CO.,LTD № 1744 від 01.08.2023. 3.2. Відповідно до контракту №PI-06-2020 від 01.06.2020, укладеного з компанією SHANTOU JINXING PLASTICS CO.,LTD, придбано товар код УКТ ЗЕД 96100000 Іграшка PP-82105 Досточка для малювання -магнітна досточка / Magnetic board-111ящ.-1332ш т. що підтверджується Митною декларацією 23UA500420004005U2 від 27.09.2023, інвойсом компанії SHANTOU JINXING PLASTICS CO.,LTD № 1744 від 01.08.2023. 3.3. Відповідно до контракту №PI-06-2020 від 01.06.2020, укладеного з компанією SHANTOU JINXING PLASTICS CO.,LTD, придбано товар код УКТ ЗЕД 96100000 Іграшка PP-82106 Досточка для малювання -магнітна досточка / Magnetic board-154ящ.-1848шт що підтверджується Митною декларацією 23UA500420004005U2 від 27.09.2023, інвойсом компанії SHANTOU JINXING PLASTICS CO.,LTD № 1744 від 01.08.2023. 3.4. Відповідно до контракту №PI-06-2020 від 01.06.2020, укладеного з компанією SHANTOU JINXING PLASTICS CO.,LTD, придбано товар код УКТ ЗЕД 96100000 Дитяча дошка для малювання АРТ.D-3405 у кількості 55 ящиків по 48 штук в кожному, що підтверджується Митною декларацією 2UA500110/2022/000304 від 06.01.2021, інвойсом № 1477 від 20.10.2021.
Таким чином, після зупинення реєстрації податкових накладних ТОВ «КРАЇНА ІГРАШОК» були надані Відповідачу 1 документи, що підтверджують придбання товарів у кількості, яка є достатньої для їх постачання ТОВ «РУШ».
У відзиві контролюючий орган деталізував суть зауважень податкового управління до наданих позивачем документів, вказавши, що ним порушено норми п. 51 Постанови Правління Національного Банку України від 04.07.2018 № 75 «Про затвердження Положення про організацію бухгалтерського обліку в банках України», а саме позивачем надані банківські виписки складені з порушеннями чинного законодавства.
Відповідно до пункту 37 розділу ІІ Інструкції про безготівкові розрахунки в національній валюті користувачів платіжних послуг, затвердженої Постановою Правління Національного банку України від 29.07.2022 № 163 (далі - Інструкція № 163), платіжна інструкція, оформлена платником в електронній або паперовій формі, повинна містити такі обов'язкові реквізити: 1) дату складання і номер; 2) унікальний ідентифікатор платника або найменування/прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності), код платника та номер його рахунку; 3) найменування надавача платіжних послуг платника; 4) суму цифрами та словами; 5) призначення платежу; 6) підпис(и) платника; 7) унікальний ідентифікатор отримувача або найменування/ прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності), код отримувача та номер його рахунку; 8) найменування надавача платіжних послуг отримувача.
За приписами пунктів 44, 45 розділу ІІ Інструкції № 163 надавач платіжних послуг платника перевіряє заповнення реквізитів платіжної інструкції, визначених у підпунктах 1-4, 6 пункту 37 розділу II цієї Інструкції, відповідно до вимог додатка до цієї Інструкції.
Надавач платіжних послуг платника відмовляє платнику у виконанні платіжної інструкції в порядку, установленому в пунктах 12 та 27 розділу I цієї Інструкції, якщо реквізити платіжної інструкції заповнено з порушенням розділів I, II цієї Інструкції та додатка до цієї Інструкції.
Платник має право зазначати в платіжній інструкції дату валютування, яка не може бути пізніше 10 календарних днів після складання платіжної інструкції.
Сума платіжної операції обліковується до настання дати валютування на рахунку надавача платіжних послуг платника.
Надавач платіжних послуг платника зобов'язаний забезпечити перерахування суми коштів за платіжною операцією на рахунок надавача платіжних послуг отримувача протягом операційного дня в зазначену в платіжній інструкції дату валютування.
Додатком до Інструкції № 163 визначені Указівки щодо заповнення реквізитів платіжної інструкції, оформленої в паперовій або електронній формі, відповідно до яких, зокрема, щодо реквізитів "Дата прийняття до виконання" та "Дата виконання" передбачено, що у платіжній інструкції в паперовій формі зазначаються прийняття до виконання надавачем платіжних послуг платника платіжної інструкції: число, місяць та рік цифрами у форматі ДД/ММ/РРРР або число зазначається цифрами ДД, місяць - словом і рік - цифрами РРРР, які засвідчуються власноручним підписом уповноваженого працівника, у платіжній інструкції в паперовій формі зазначаються число, місяць та рік виконання платіжної інструкції платника цифрами у форматі ДД/ ММ/РРРР або число зазначається цифрами ДД, місяць - словом, рік - цифрами РРРР, які засвідчуються власноручним підписом уповноваженого працівника.
У свою чергу Указівками щодо заповнення реквізитів платіжної інструкції, оформленої в паперовій або електронній формі, передбачено заповнення реквізиту "Підпис надавача платіжних послуг" таким чином: платіжна інструкція засвідчується підписами [власноручним(ими)/електронним(ими)] уповноваженого працівника надавача платіжних послуг, який оформив платіжну інструкцію, та працівника, на якого покладено функції контролера. У разі перерахування коштів на рахунки отримувачів (фізичних та юридичних осіб), які відкриті в іншого надавача платіжних послуг, платіжна інструкція засвідчується підписом(ами) [власноручним(ими)/ електронним(ими)] уповноваженого(их) працівника(ів) надавача платіжних послуг, визначеного(их) внутрішніми документами надавача платіжних послуг.
Таким чином, твердження контролюючого органу у відзиві про те, що надана платником податків банківські документи є сумнівними та ймовірно складені з порушенням чинного законодавства - не ґрунтується на будь-яких нормах права та доказах, оскільки такі банківські документи були підписані представником банку.
У свою чергу, вказані документи формуються автоматично в електронній формі, тому не можуть бути підписані отримувачем коштів та платником. Більш того, вказана у відзиві на позовну заяву інформація щодо наявного сумніву відповідача у достовірності платіжних документів не була відображена ні у квитанції про зупинення реєстрації ПН, ні у рішенні про відмову у реєстрації ПН, що суперечить чинному законодавству.
Також суд вважає твердження представника відповідача неспроможним, оскільки Постанова Правління Національного банку України від 04.07.2018 року №75 «Про затвердження Положення про організацію бухгалтерського обліку в банках України» встановлює основні вимоги щодо організації бухгалтерського обліку виключно в банках України.
Суд зазначає, що суб'єкти владних повноважень, ухвалюючи рішення, якими, зокрема, обмежується права платника податків, повинні уникати надмірного формалізму. Обсяг документів, які надаються платниками податку на додану вартість з метою усунення сумнівів у контролюючих органів щодо легальності відповідної операції за наслідками якої складено податкову накладну, яку подано для реєстрації якої в ЄРПН і, хоч і є визначеним у Порядку №520, проте завжди є унікальним та залежить від організації господарських взаємовідносин між суб'єктами господарювання, змісту договірних відносин між такими, а також особливостями законодавчого врегулювання діяльності тієї чи іншої сфери бізнесу.
Саме за результатами детального дослідження змісту документів (в тому числі договору), наданих на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній, можливим є формування висновків щодо можливості чи неможливості реєстрації є ЄРПН податкової накладної, реєстрація якої була зупинена згідно із відповідною квитанцією.
На момент формування квитанції, якою зупинено реєстрацію податкової накладної, Критерії ризиковості здійснення операцій визначені додатком 3 до Порядку №1165.
Згідно з п. 1 Додатку 3 критерієм ризиковості здійснення операцій є відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.
Відповідно до пункту 12 Порядку № 1165, платник податку має право подати до ДПС таблицю даних платника податку за встановленою формою (додаток 5).
У таблиці даних платника податку зазначаються: види економічної діяльності відповідно до КВЕД; коди товарів згідно з УКТЗЕД, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України; коди послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України (пункт 13 Порядку №1165).
Таблиця даних платника податку подається з поясненням, в якому зазначається вид діяльності, з посиланням на податкову та іншу звітність платника податку. Таблиця даних платника податку з поясненнями розглядається комісією регіонального рівня протягом п'яти робочих днів після її отримання. Комісія регіонального рівня приймає рішення про врахування або неврахування таблиці даних платника податку, яке надсилається платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу (додаток 6). У рішенні про неврахування таблиці даних платника податку в обов'язковому порядку зазначається причина такого неврахування (пункти 14-17 Порядку №1165).
За правилами пункту 19 Порядку №1165, у разі коли до контролюючого органу надійшла податкова інформація, що свідчить про надання платником податку недостовірної інформації, в таблиці даних платника податку, яка врахована, зокрема в автоматичному режимі, комісії контролюючих органів мають право прийняти рішення про неврахування таблиці даних платника податку, яке надсилається платнику податку в порядку, визначеному статтею 42 Кодексу (додаток 7).
Порядку, після прийняття комісією контролюючого органу рішення про неврахування таблиці даних платника податку така таблиця підлягає розгляду відповідно до пункту 15 цього Порядку (пункт 20 Порядку №1165).
Відповідно до пункту 21 Порядку №1165, якщо рішення про врахування таблиці даних платника податку прийнято до дати набрання чинності цим Порядком, таке рішення залишається чинним до прийняття контролюючим органом рішення про неврахування таблиці даних платника податку.
Таким чином, Порядок №1165 передбачає: 1) можливість (право) платника податків подати до ДПС таблицю даних платника податку згідно Додатку №5, яка підлягає відповідному розгляду та прийняття рішення про її врахування чи неврахування; 2) визначає можливість врахування таблиці даних в автоматизованому режимі; 3) якщо рішення про врахування таблиці даних платника податку прийнято до дати набрання чинності цим Порядком, таке рішення залишається чинним до прийняття контролюючим органом рішення про неврахування таблиці даних платника податку.
Суд зазначає, що податковим управлінням не надано суду жодного обґрунтування щодо застосування / не застосування відповідної таблиці даних платника податку на додану вартість: моменту її подання позивачем до фіскального органу, що впливає на механізм її врахування контролюючим органом. Комісією регіонального рівня не підтверджено того факту, яка ж таблиця даних розглядалася контролюючим органом до моменту формування Квитанцій.
Окрім цього у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної відсутня інформація, які саме документи слід було надати позивачем до контролюючого органу для реєстрації такої спірної податкової накладної, що фактично ставить платника податку у стан невизначеності у питанні документального спростування існуючих на думку відповідача ризиків.
Суд не надає оцінку реальності здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом, оскільки це питання повинно досліджуватись під час здійснення податкового контролю, що відповідно до п. 61.1 ст. 61 Податкового кодексу України включає в себе систему заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Суд підкреслює, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних / розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.
Така правова позиція вже неодноразово висловлювалась Верховним Судом, наприклад, у постановах від 23 жовтня 2018 року по справі № 822/1817/18, від 21 травня 2019 року по справі № 0940/1240/18.
Механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений Наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року № 520 (далі - Порядок № 520).
Пунктом 2 вказаного порядку встановлено, що прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу (пункт 3).
Пунктами 4, 5 Порядку № 520 встановлено, що у разі зупинення реєстрації ПН/РК в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у ПН/РК, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі.
Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Відповідно до п.6 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, зазначених у п. 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.
Згідно з пунктами 9, 10, 11 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації ПН / РК в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації ПН / РК в Реєстрі в разі:
ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;
та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до п.5 цього Порядку;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Таким чином, норми Порядку №520 визначають строк для надання пояснень та копій документів (365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в ПН/РК) і строк для прийняття рішення Комісією (5 днів з дня отримання документів).
Порядок № 520 не регламентує питання дій контролюючого органу при отриманні документів, які на його думку, на відміну від думки платника податків, не є достатніми для реєстрації податкової накладної, але при наявності у платника надати ці документи до спливу 365 днів.
Тобто, зміст переліку документів, встановлений п.5 Порядку №520 свідчить про те, що він є загальним і повинен диференціюватися в залежності від того, яка господарська операція покладена в основу виникнення податкових зобов'язань з ПДВ, тобто узгоджуватися з вимогами, як п. 185.1 ст. 185, так і п.187.1 ст.187 ПКУ.
За викладених обставин суд вважає, що контролюючий орган повинен при зупиненні реєстрації податкових накладних не лише запропонувати надати документи, а навести їх конкретний перелік, оскільки в п.5 Порядку №520 наведений приблизний та не вичерпний («може включати») перелік документів необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.
В іншому випадку така підстава для прийняття рішення про відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі з підстави ненадання платником податку копій документів відповідно до п.5 цього Порядку не може бути застосована.
В той же час, зважаючи на наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про проведення господарської операції між позивачем та контрагентом, та на те, що такі документи були надані контролюючому органу, суд приходить до висновку, що контролюючий орган не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкової накладної.
Невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом в постановах від 23.10.2018 у справі №822/1817/18 (адміністративне провадження №К/9901/62472/18), від 21.05.2019 у справі №0940/1240/18 (адміністративне провадження №К/9901/7590/19), від 02.07.2019 у справі №140/2160/18 (адміністративне провадження №К/9901/13662/19).
При юридичній оцінці рішення про відмову в реєстрації податкової накладної суд враховує, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної не було зазначено перелік документів, необхідних для її реєстрації. З врахуванням цієї обставини невідповідність вимог контролюючого органу в квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної щодо надання документів правовій визначеності виключала для контролюючого органу можливість прийняття негативного для позивача рішення з підстав невиконання ним вимог.
Можливість виконання платником податків обов'язку надати документи, необхідні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного переліку цих документів.
Загальними вимогами, яким повинен відповідати акт індивідуальної дії, як акт правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість. В разі незазначення в індивідуальному акті підстав його прийняття (фактичних і юридичних), чітких та зрозумілих мотивів його прийняття такий акт не може вважатися правомірним.
З огляду на неконкретність вимог контролюючого органу про надання документів, рішення про відмову в реєстрації податкових накладних не відповідає критерію обґрунтованості.
Верховний Суд неодноразово звертав увагу на те, що при розгляді таких спорів судами, крім іншого, має бути встановлено настання обставини, яка обумовлюють обов'язок платника податків скласти податкову накладу та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.
При цьому Верховний Суд, переглядаючи рішення судів нижчих інстанцій, зазначає, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом (постанова 7 грудня 2022 року по справі № 500/2237/20; адміністративне провадження № К/9901/20572/21).
Стосовно позовної вимоги про зобов'язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН спірну ПН, суд виходить з наступного.
Приписами пункту 20 Порядку № 1246 передбачено, що у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
В даному випадку, зобов'язання відповідача зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подану позивачем податкову накладну є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений із застосуванням належного способу захисту порушеного права, а тому суд вважає вказані позовні вимоги підлягаючими до задоволення.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданнями адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Зважаючи на встановлені у справі обставини та з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог та наявність підстав для задоволення позову.
Судові витрати розподілити відповідно до ст. 139 КАС України.
На підставі викладеного суд вважає за необхідне присудити позивачу понесені ним судові витрати з урахуванням розсуду спору відповідно до положень ч.8 ст.139 КАС України, - за рахунок асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління ДПС в Одеській області. Так, з порушенням права, яке потребувало судового захисту, в першу чергу пов'язано прийняття неправомірного рішення ГУ ДПС в Одеській області, тоді як обраний судом спосіб захисту порушеного права позивача шляхом зобов'язання ДПС України зареєструвати податкову накладну обумовлений процедурою реєстрації ПН в ЄРПН, тобто способом захисту порушеного права.
Керуючись ст.ст. 139, 242-246, 262 КАС України, суд
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «КРАЇНА ІГРАШОК» (65005, місто Одеса, вулиця Дальницька, будинок, 50/4; ЄДРПОУ 36436442) до Головного управління ДПС в Одеській області (65044, М. Одеса, вул. Семінарська, буд. 5; ЄДРПОУ 44069166), ДПС України (04053, м. Київ, Львівська площа, 9; ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про відмову в реєстрації податкової накладної від 04 лютого 2025 року № 12462271/36436442, від 04 лютого 2025 року № 12462272/36436442, від 04 лютого 2025 року № 12462751/36436442, від 04 лютого 2025 року № 12462752/36436442, від 04 лютого 2025 року № 12462753/36436442, від 04 лютого 2025 року № 12462754/36436442, від 04 лютого 2025 року № 12462755/36436442.
Зобов'язати ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні Товариства з обмеженою відповідальністю «КРАЇНА ІГРАШОК» № 8756 від 17 грудня 2024 року, № 8757 від 17 грудня 2024 року, № 8759 від 17 грудня 2024 року, № 8788 від 24 грудня 2024 року, № 8789 від 24 грудня 2024 року, № 8790 від 24 грудня 2024 року, № 8791 від 24 грудня 2024 року датами їх фактичного подання.
Стягнути з бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Одеській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «КРАЇНА ІГРАШОК» судовий збір в розмірі 16 956,80 грн (шістнадцять тисяч дев'ятсот п'ятдесят шість грн 80 коп.).
Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 255 КАС України.
Рішення може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Суддя І.В. Завальнюк