Ухвала від 06.10.2025 по справі 420/17923/25

Справа № 420/17923/25

УХВАЛА

про зупинення провадження у справі

06 жовтня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника відповідача про зупинення провадження в адміністративній справі за позовною заявою Військової академії (м.Одеса) до ОСОБА_1 про відшкодування витрат, пов'язаних з утриманням у вищому навчальному закладі,

встановив:

Військова академія (м.Одеса) звернулась з позовною заявою до ОСОБА_1 , в якій просить стягнути з ОСОБА_1 користь Військової академії (м.Одеса) витрати, пов'язані з утриманням у вищому навчальному закладі у розмірі 413714,82 грн.

04.08.2025 р. від представника відповідача надійшла заява про зупинення провадження у справі. В обґрунтування заяви зазначає, що після відрахування відповідача із Військової академії (м.Одеси), його призвано під час мобілізації та призначено на посаду гранатометника (кулеметника) відділення позначення дій противника взводу позначення дій противника центру забезпечення навчального процесу Військової академії на підставі наказу від 08.05.2025 р. № 49-РС. В подальшому відповідача переведено до військової частини НОМЕР_1 . 26.05.2025 р. представником відповідача отримано сповіщення № 587 про те, що ОСОБА_1 зник безвісти під час виконання бойового завдання. Таким чином, відповідач наразі перебуває у складі Збройних Сил України в статусі зниклого безвісти за особливих обставин. Враховуючи, що відповідач наразі не має можливості реалізувати своє право на правову допомогу, представник відповідача просить зупинити провадження у справі на підставі п.5 ч.1 ст.236 КАС України.

При вирішенні даної заяви суд виходить з наступного.

Пунктом 5 ч.1 ст.236 КАС України визначено, що суд зупиняє провадження у справі в разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі ЗСУ або інших утворених відповідно до закону військових формувань.

Зупинення провадження по справі - це врегульована законом й оформлена ухвалою суду тимчасова перерва в провадженні у справі, викликана наявністю однієї із передбачених у законі обставин, які перешкоджають розглядові справи, до моменту, коли ці обставини перестануть існувати або будуть вчинені необхідні дії. Тобто інститут зупинення судового провадження застосовується не просто у зв'язку із виникненням підстав, передбачених процесуальним законом, а обумовлюється наявністю обставин, які створюють об'єктивні перешкоди для здійснення судового розгляду.

Обов'язок суду зупинити провадження у справі зумовлений об'єктивною неможливістю її розгляду, викликаний наявністю однієї із передбачених у законі обставин, які перешкоджають розглядові справи, коли зібрані докази не дозволяють встановити та оцінити певні обставини (факти), які є предметом судового розгляду. Для вирішення питання про зупинення провадження у справі суд у кожному випадку повинен з'ясовувати, чим обумовлюється неможливість розгляду справи.

Необґрунтоване зупинення провадження у справі може призвести до затягування строків її розгляду й перебування учасників справи у стані невизначеності, що покладає на національні суди обов'язок здійснити швидкий та ефективний розгляд справи упродовж розумного строку.

Статтею 3 Закону "Про правовий режим воєнного стану" військовим командуванням, якому згідно з цим Законом надається право разом з органами виконавчої влади, військовими адміністраціями, Радою міністрів АРК та органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати заходи правового режиму воєнного стану, є: Головнокомандувач Збройних Сил України, Командувач об'єднаних сил ЗСУ, командувачі видів та окремих родів військ (сил) ЗСУ, командувачі (начальники) органів військового управління, командири з'єднань, військових частин ЗСУ та інших утворених відповідно до законів України військових формувань.

Військове командування, в межах повноважень, визначених цим Законом та Указом Президента України про введення воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях, затвердженим Верховною Радою України, видає обов'язкові до виконання накази і директиви з питань забезпечення оборони, громадської безпеки і порядку, здійснення заходів правового режиму воєнного стану.

За приписами ст.1 та 8 Закону України "Про Збройні Сили України" Збройні Сили України - це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності.

Безпосереднє військове керівництво - діяльність, спрямована на здійснення заходів щодо розвитку Збройних Сил України, їх технічного оснащення, підготовки та всебічного забезпечення, визначення основ їх застосування, а також управління ними.

Згідно зі ст.2 Закону "Про військовий обов'язок і військову службу" військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Частиною 3 статті 2 цього Закону визначено, що громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які проходять військову службу, є військовослужбовцями.

Початок, призупинення і закінчення проходження військової служби визначено ст.24 Закону "Про військовий обов'язок і військову службу".

Конструкція п.5 ч.1 ст.236 КАС України дає підстави для висновку, що визначена ним підстава зупинення провадження пов'язана не із самою обставиною введення воєнного стану, а із фактом перебування сторони у справі у складі Збройних Сил України, що переведені на воєнний стан.

При цьому, вказана вище норма має тимчасовий характер, тобто обмежується строком перебування сторони у складі Збройних Сил України, що переведені на воєнний стан. За такої умови підстава для зупинення провадження у справі вичерпується тоді, коли участь сторони у складі Збройних Сил України припиняється. Учасник справи може припинити участь у складі Збройних Сил України ще до припинення воєнного стану, якщо така можливість передбачена законодавством.

Наведене правове регулювання дозволяє дійти висновку, що положення п.5 ч.1 ст.236 КАС України може бути застосована судами при вирішенні питання про зупинення провадження у справі у разі перебування фізичної особи, яка є стороною чи третьою особою, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан, до припинення перебування такої фізичної особи у складі ЗСУ або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення АТО.

З матеріалів адміністративної справи вбачається, що ОСОБА_1 перебуває у складі Збройних Сил України та проходить військову службу на посаді помічника гранатометника 1 механізованого відділення 2 механізованого вводу 4 механізованої роти НОМЕР_2 механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 . Поряд з цим, 23.06.2025 р. відповідач зник безвісти під час виконання бойового завдання в районі н.п. Веселе, Волноваського району Донецької області.

Суд зазначає, що норми п.5 ч.1 ст.236 КАС України носить імперативний характер та покладає на суд саме обов'язок, а не право, зупинити провадження у випадку перебування сторони у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.

Висновок про такий порядок застосування положень КАС України щодо зупинення провадження у справі викладений у постанові колегії суддів Касаційного адміністративного суду Верховного Суду від 25.07.2024 р. у справі № 852/2а-2/24.

З огляду на викладене, враховуючи необхідність дотримання судом процесуальних гарантій, з метою забезпечення принципу рівності сторін по справі та забезпечення справедливого балансу, а також у зв'язку з обмеженістю строку для розгляду справи, суд приходить до висновку про необхідність зупинення провадження по справі до припинення перебування відповідача у складі Збройних Сил України.

Керуючись ст.ст.236, 248, 256 КАС України, суд -

ухвалив:

Заяву представника відповідача про зупинення провадження у справі задовольнити.

Зупинити провадження у справі за позовною заявою Військової академії (м.Одеса) до ОСОБА_1 про відшкодування витрат, пов'язаних з утриманням у вищому навчальному закладі до припинення перебування ОСОБА_1 у складі Збройних Сил України.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.

Суддя О.І. Бездрабко