Рішення від 07.10.2025 по справі 400/6530/21

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 жовтня 2025 р. № 400/6530/21

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2

до відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008,

провизнання протиправним рішення; визнання дій та бездіяльності протиправними; зобов'язання вчинити певні дії; стягнення моральної шкоди в розмірі 100 000,00 грн.,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області з вимогами:

- визнати протиправними рішення відповідача щодо розрахунку розміру суми, що підлягає виплаті на виконання рішення суду (о/р 948020138867), та розрахунок компенсації на несвоєчасно виплачену пенсію за пенсійною справою № 948020138867 за період з 01.07.2010 до 31.01.2021, оформлене листом від 29.03.2021 № 3015-2738/ш-02/8-1400/21;

- визнати протиправними дій ГУ ПФ України в Миколаївській області щодо здійснення розрахунку суми боргу, що підлягає йому до виплати, без врахування індексації/автоматичного перерахунку боргу пенсії на момент її виплати (на 01.2021) та здійснення розрахунку компенсації втрати частини доходів на борг щомісячної пенсії, в який відповідач не включив розрахунок компенсації на суму індексації/автоматичного перерахунку пенсії;

- визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФ України в Миколаївській області щодо нездійснення розрахунку суми боргу щомісячної пенсії, що підлягає йому до виплати з урахуванням індексації/автоматичного перерахунку пенсії на момент виплати згідно із Законом України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV), та розрахунку компенсації на частину несвоєчасно виплаченої пенсії - суми індексації/автоматичного перерахунку на суму пенсії на момент виплати, що не була нарахована відповідачем;

- зобов'язати ГУ ПФ України в Миколаївській області здійснити розрахунок щомісячної суми пенсії, що підлягає виплаті на виконання судового рішення з урахуванням передбаченої законом індексації/автоматичного перерахунку на суму пенсії на момент її виплати на 01.2021; нарахувати компенсацію на несвоєчасно виплачену пенсію на суму щомісячної пенсії з урахуванням індексації/автоматичного перерахунку на момент її виплати на 01.2021, а також сплатити йому протягом 10 днів суму боргу з урахуванням індексації і компенсації втрати частини доходів за виключенням сплачених сум;

- стягнути з ГУ ПФ України в Миколаївській області 100 тис. грн на відшкодування моральної шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, дією та бездіяльністю відповідача.

Позовні вимоги обгрунтовано тим, що на момент виплати пенсії на виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 08.12.2020 по справі № 400/4213/20 31.01.2021 - відповідачем було правильно розраховано розмір пенсії - 4125,91 грн. Тому заборгованість по пенсії за період з 01.07.2010 по 31.01.2021, що складає 127 місяців, відповідач повинен був розрахувати шляхом множення розміру пенсії на момент її поновлення (що, зокрема, включає і індексацію пенсії за період з 01.07.2010 по 31.01.2021) на кількість місяців, за який вона не виплачувалася: 4125,91 грн х 127 місяців = 523875,00 грн, а не 238558,00 грн, як виплачено відповідачем. Також відповідач повинен був розрахувати компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з несвоєчасною виплатою пенсії, виходячи з розміру пенсії на момент виплати - 31.01.2021 - 4125,91 грн.

Відповідач надав відзив на позов, просив відмовити у задоволенні позову, оскільки розмір пенсії на виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 08.12.2020 по справі № 400/4213/20 розраховано відповідно до норм чинного законодавства. Також при розрахунку компенсації втрати частини доходів визначено шляхом множення суми нарахованої, але не виплаченої суми пенсії за відповідний місяць на індекс інфляції в період невиплати пенсії.

Позивач надав відповідь на відзив, просив позовні вимоги задовольнити.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 23.02.2023, залишеним без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 23.10.2023, у задоволенні позову відмовлено.

Постановою Верховного Суду від 04.04.2025 рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 23 лютого 2023 року та постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 23 жовтня 2023 року у справі №400/6530/21 скасовано, а справу направлено на новий розгляд до Миколаївського окружного адміністративного суду.

У постанові Верховний суд зазначив, що суди не дослідили обставин проведення індексації (чи дійсно здійснювалася індексація пенсії, за який період та яким чином), чи дійсно було застосовано відповідачем відповідні нормативні акти КМ України (зокрема, Постанови №124, №251), що свідчить про неповне з'ясування фактичних обставин справи та порушення норм матеріального права.Обов'язковий характер індексації визначається статтею 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», у якій зазначається, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

Відповідно до ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Дослідив докази, суд дійшов висновку:

28.12.2009 позивач виїхав на постійне місце проживання до Ізраїлю, де постійно проживає з 2009 року, та прийнятий на консульський облік в консульському відділі посольства України в державі Ізраїль.

08.12.2020 Миколаївський окружний адміністративний суд рішенням у справі №400/4213/20 зобов'язав відповідача поновити ОСОБА_1 виплату пенсії за віком, починаючи з 01.07.2010 з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

ГУ ПФ України в Миколаївській області в добровільному порядку виконало рішення від 08.12.2020 у справі №400/4213/20 та поновило виплату пенсії позивача за віком з 01.07.2010. Виплату пенсії в новому розмірі 4125,91 грн та доплату на виконання рішення суду за період з 01.07.2010 по 31.01.2021 в розмірі 268558,47 грн та нараховану компенсацію втрати частини доходів в розмірі 161799,69 грн було виплачено в лютому 2021 року.

Не погоджуючись із розрахунком пенсії, позивач звернувся до суду з позовом.

Закон України від 03.07.1991 № 1282-XII "Про індексацію грошових доходів населення" (далі - Закон № 1282-XII) визначає правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.

Відповідно до статті 1 Закону № 1282-XII індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Статтею 2 вказаного Закону визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсії.

Обов'язковий характер індексації визначається статтею 18 Закону України від 05.10.2000 № 2017-ІІІ "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" (далі - Закон № 2017-ІІІ), у якій зазначається, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (частина друга статті 19 Закону № 2017-ІІІ).

Підстави для проведення індексації визначено статтею 4 Закону № 1282-XII, відповідно до якої індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України «Про індексацію грошових доходів населення».

Відповідно до статті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Згідно приписів статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсії.

01.01.2014 набув чинності Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV), який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного Фонду України.

11.10.2017 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 № 2148-VIII, яким внесено зміни, зокрема до Закону № 1058-IV, розділ XV Прикінцевих та перехідних положень якого доповнено пунктами 4-3, 4-4.

Пунктом 4-3 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV визначено, що пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 № 2148-VIII, з 01.10.2017 перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

Відповідно до пункту 4-4 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV з 01.10.2017 по 31.12.2017 при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%.

Позивачу пенсію призначено відповідно до положень Закону № 1058-IV до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 №2148-VIII, у зв'язку з чим така підлягала перерахунку з 01.10.2017 з урахуванням пункту 4-3 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV та застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

Відповідно до частини другої статті 42 Закону № 1058-ІV (у редакції, чинній на час здійснення виплати - 31.01.2021) для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

На виконання вимог статті 42 Закону № 1058-IV Кабінет Міністрів України 20.02.2019 затвердив Порядок № 124, яким визначив механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Згідно з пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (далі - Постанова № 124) у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону № 1058-IV, затвердженим цією постановою, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17.

Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 №251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населенням у 2020 році» (далі - Постанова № 251) у 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону №1058-IV, затвердженим Постановою №124, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11.

Відповідач у відзиві зазначив, що розмір пенсії позивача з 01.07.2010 по 30.09.2010 по року склав 1185,00 грн, з 01.10.2010 по 30.11.2010 року - 1187,94 грн, з 01.12.2010 по 31.12.2010 року - 1190,25 грн, з 01.01.2011 по 31.03.2011 року - 1193,61 грн, з 01.04.2011 по 30.04.2012 року - 1196,55 грн, з 01.05.2012 по 30.04.2015 року - 1486,36 грн, з 01.04.2015 по 31.08.2015 року - 1525,21 грн, з 01.09.2015 по 30.09.2017 року - 1551,46 грн.

Законом України від 03.10.2017 № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» (далі - Закон № 2148) визначено новий механізм здійснення індексації пенсій.

Так, статтю 2 Закону № 1282 доповнено новою частиною, відповідно до якої індексація пенсій здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Абзацом 2 пункту 4-5 Закону № 2148 внесено зміни до частини 2 статті 42 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ГУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058) та викладено в наступній редакції: у 2019-2020 роках показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який застосовується для перерахунку пенсій, збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за рік, що передує року, в якому проводиться збільшення, порівняно з роком, що передує року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення. Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Отже, Законом № 2148 було скасовано індексацію пенсій відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення і до статті 42 Закону № 1058 введено норми щодо щорічної індексації пенсій починаючи з 2019 року.

Відповідно до абз. 2 п. 4-3 “Прикінцевих та перехідних положень» Закону № 1058 пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

Середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014 рік становить 3149,45 грн., за 2015 рік - 3661,41 грн., за 2016 рік - 4482,41 грн. Таким чином, показник середньої заробітної плати за 2014-2016 роки становить: (3149,45+3661,41+4482,41) : 3 = 3764,40 грн.

З урахуванням положень абз. 2 п. 4-3 “Прикінцевих та перехідних положень» Закону № 1058 пенсія Позивача з 01.10.2017 складає 3228,83 грн. (3764,40 х 1,71267 Індивідуальний коефіціент для обчислення заробітку = 6447,17 х 0,46583 коефіцієнт стажу = 3003,29 + 225,54 доплата за понаднормовий стаж = 3228,83 грн.)

20.02.2019 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», якою затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та установлено, у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим цією постановою, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17.

На виконання Постанови Кабінетом Міністрів України № 124 пенсія позивача з 01.03.2019 складає 3739,39 грн. (3764,40 грн. середня заробітна плата х 1,17 коефіцієнт підвищення відповідно до Постанови № 124 = 4404,35 х 1,71267 Індивідуальний коефіцієнт для обчислення заробітку = 7543,20 х 0,46583 коефіцієнт стажу = 3513,85 + 225,54 доплата за понаднормовий стаж = 3739,39 грн.)

Кабінетом Міністрів України 01.04.2020 року прийнято постанову № 251 “Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» , якою установлено, що у 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11.

На виконання Постанови Кабінетом Міністрів України № 251 пенсія позивача з 01.05.2020 складає 4125,91 грн. (3764,40 грн. х 1,17 х 1,11 = 4888,83 х 1,71267 = 8372,95 х 0,46583 = 3900,37 + 225,54 = 4125,91 грн.)

Отже, при виконанні відповідачем рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 08.12.2020 по справі № 400/4213/20 проведено перерахунок пенсії позивача згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням коефіцієнтів підвищення, відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», від 01.04.2020 № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» позивачу проведено з 01.03.2019 та з 01.05.2020. Так, після перерахунку з 01.05.2020 розмір пенсійної виплати позивача становив 4125,91 грн.

Виплату пенсії в новому розмірі 4125,91 грн. та доплату на виконання рішення суду за період з 01.07.2010 по 31.01.2021 в розмірі 268558,47 грн. та нараховану компенсацію втрати частини доходів в розмірі 161799,69 грн. було виплачено в лютому 2021 року.

Також відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 № 127 "Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» було здійснено перерахунок пенсії Позивача згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11.

На виконання Постанови Кабінетом Міністрів України № 127 пенсія позивача з 01.03.2021 складає 4554,95 грн. (3764,40 грн. х 1,17 х 1,11 х 1,11 = 5426,60 х 1,71267 = 9293,98 х 0,46583 = 4329,41 + 225,54 = 4554,95 грн.)

Відтак, відповідачем було проіндексовано пенсію позивача відповідно до нормативних актів КМ України, зокрема, Постанови №124, №251.

Позивач зазначає, що на момент поновлення виплати пенсії її розмір розраховано правильно відповідачем.

Спірним питанням у цій справі є розмір пенсії позивача за період з моменту її поновлення 07.10.2010 до фактичної виплати.

Позивач стверджує, що відповідач повинен виплатити пенсію за весь спірний період, що становить 127 місяців у розмірі, який був визначений на момент її виплати - 4125,91 грн. Також розрахувати розмір компенсації відповідач повинен був із розрахунку розміру невиплаченої пенсії 4125,91 грн. за весь період з 01.07.2010 по 31.01.2021.

Відповідно до ст. 46 Закону України № 1058, нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми неотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії.

Нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.

Чинним законодавством не передбачено виплату пенсії за минулий період, розмір якої розраховано з урахуванням індексації, у розмірі на момент її виплати.

Ст. 3 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» встановлено, що сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).

Так, позивачем до позову додано власний розрахунок суми невиплаченої пенсії та суму компенсації втрати частини доходів (арк. 104-110 т. 1), відповідно до якого суму заборгованості по пенсії та суму компенсації втрати частини доходів розраховано із розміру пенсії на момент її виплати - 4125,91 грн.

Позивач стверджує, що відповідач повинен пенсію за період з 01.07.2010 до прийняття КМУ постанов КМУ № 124, 251 - 20.02.2019 та 01.04.2020 виплатити з урахуванням індексації відповідно до вказаних постанов.

Вказані постанови не містять вказівки щодо їх ретроспективної дії.

Тому і наданий до позову розрахунок компенсації втрати частини доходів, обчислений з урахуванням невиплаченої пенсії за період з 01.07.2010 по 4125,91 грн. щомісячно є таким, що не грунтується на нормах Закону.

Вимоги про відшкодування моральної шкоди є похідними від вимог про перерахунок розміру пенсії та компенсації втрати частини доходів, тому задоволенню не підлягають.

Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно зі ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів та у доведенні перед судом їх переконливості.

Позивач всупереч ст. 77 КАС України не довів протиправність дій відповідача.

Тому позов задоволенню не підлягає.

Судові витрати покладаються на позивача.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, ідентифікаційний код 13844159) про визнання протиправним рішення; визнання дій та бездіяльності протиправними; зобов'язання вчинити певні дії; стягнення моральної шкоди в розмірі 100 000,00 грн. - відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду - 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження - 30 днів з дня складання повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України.

Суддя Т. О. Гордієнко