Рішення від 06.10.2025 по справі 380/17958/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 жовтня 2025 рокусправа № 380/17958/25

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравціва О.Р. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України у Львівській області, про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.

Суть справи.

До Львівського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Головного управління Національної поліції України у Львівській області (далі - відповідач, ГУ НП у Львівській області)), в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції у Львівській області в особі Львівського районного управління поліції №2 щодо неналежного розгляду звернення ОСОБА_1 від 06.06.2025 про неправомірну та неетичну поведінку слідчого;

- зобов'язати Головне управління Національної поліції у Львівській області повторно розглянути звернення ОСОБА_1 від 06.06.2025 з урахуванням висновків суду, у тому числі шляхом організації належної перевірки та проведення службового розслідування відносно дій слідчого ОСОБА_2 , а також надання оцінки неетичній поведінці працівника поліції.

Ухвалою суду від 05.09.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач в порушення вимог Закону України «Про звернення громадян» належно не розглянув звернення від 06.06.2025.

Відповідач проти позову заперечив з підстав викладених у відзиві. Вказав, що позивачу надано відповідь на скаргу відповідно до вимог Закону України «Про звернення громадян» ОСОБА_1 звернувся із скаргою до УГІ ГУ НП у Львівській області щодо можливих неправомірних дій слідчого СВ Львівського районного управління №2 ГУНП у Львівській області. Листом №184923-2025 (660298) від 09.06.2025 вказану скаргу скеровано у відповідний структурний підрозділ, працівником якого є слідчий, чиї дії позивач вважав неправомірними для перевірки та повідомлено, що «у випадку наявних ознак вчинення дисциплінарного проступку у діях окремих працівників ЛРУП №2». Листом ЛРЦП №2 ГУНП у Львівській області від 12.06.2025 за вих. №189154 2025 (669286) позивачу надано відповідь.

Представник позивача подав до суду відповідь на відзив, в якій позовні вимоги підтримав в повному обсязі. Також, вказав, що скарга позивача містила конкретні вимоги, однак відповідач їх не виконав, а тому, представник позивача вважає, що скарга розглянута не по суті, а лише формально. Також, вказав, що відповідачем не надано доказів проведення службового розслідування на підставі скарги позивача.

Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (частина 2 статті 262 КАС України).

Суд на підставі позовної заяви, відзиву, відповіді на відзив, а також долучених письмових доказів,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 06.06.2025 подав Начальнику Управління головної інспекції ГУ НП у Львівській області скаргу, в якій просив: « 1. Перевірити чому слідчий відмовився вислуховувати обставини справи, чому вів себе неетично та непрофесійно. 2. Ухвалити управлінські рішення відповідно до цієї перевірки. 3. Визначити іншого слідчого у межах виконання ухвали слідчого судді по справі №:461/3983/25».

Для розгляду скарги позивача належним державним органом та посадовими особами Управління головної інспекції ГУ НП у Львівській області листом від 09.06.2025 надіслало скаргу позивача до Львівського РУП №2 ГУ НП у Львівській області, про що повідомлено позивача.

Львівське районне управління поліції №2 ГУ НП у Львівській області розглянуло скаргу позивача та 12.06.2025 надало відповідь, в якій вказано, що досудове розслідування у кримінальному провадженні №12025141370000404 від 24.05.2025 за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України на даний час триває, проводяться необхідні слідчі (розшукові) та процесуальні дії спрямовані на встановлення всіх обставин вчиненого кримінального правопорушення. Нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням здійснюється відповідними прокурорами Франківської окружної прокуратури м. Львова Львівської області.

Вказано, що оскільки позивач у вказаному кримінальному провадженні перебуває у статусі заявника, відповідно до статті 60 КПК має право отримати від органу, до якого подавали заяву, документ, що підтверджує її прийняття та реєстрацію, отримати витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, на підтвердження своєї заяви речі і документи та отримати інформацію про закінчення досудового розслідування, а тому має право звернутись у СВ Львівське РУП №2 ГУНП у Львівській області.

Також, у листі Львівське РУП №2 ГУ НП у Львівській області проінформувало позивача, що згідно статтями 303-307 КПК України він вправі оскаржити рішення, дії чи бездіяльність слідчого та/або прокурора до слідчого судді місцевого суду. При цьому, відповідно до статті 16 Закону України «Про звернення громадян» скарга на дiї чи рiшення органу державної влади, органу мiсцевого самоврядування, пiдприємства, установи, органiзацiї, об'єднання громадян, засобiв масової iнформацiї, посадової особи подається у порядку пiдлеглостi вищому органу або посадовiй особi, що не позбавляє громадянина права звернутися до суду вiдповiдно до чинного законодавства, а в разi вiдсутностi такого органу або незгоди громадянина з прийнятим за скаргою рiшенням - безпосередньо до суду.

Позивач вважає, що відповідач не надав належної відповіді на скаргу, а тому, звернувся до суду з цим позовом.

Вирішуючи справу суд керується таким.

Завданням адміністративного судочинства України відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 40 Конституції України передбачено, усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Законом України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 №393/96-ВР (далі - Закон №393/96) врегульовано питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів. Також, забзпечено громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення.

Відповідно до статті 1 Закону №393/96 громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, медіа, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Статтею 3 Закону №393/96 передбачено, що під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.

Пропозиція (зауваження) - звернення громадян, де висловлюються порада, рекомендація щодо діяльності органів державної влади і місцевого самоврядування, депутатів усіх рівнів, посадових осіб, а також висловлюються думки щодо врегулювання суспільних відносин та умов життя громадян, вдосконалення правової основи державного і громадського життя, соціально-культурної та інших сфер діяльності держави і суспільства.

Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.

Скарга - звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, посадових осіб.

Відповідно до статті 5 Закону №393/96 звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об'єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.

Звернення може бути подано окремою особою (індивідуальне) або групою осіб (колективне).

Особливою формою колективного звернення громадян до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, органу місцевого самоврядування є електронна петиція, яка подається та розглядається в порядку, передбаченому статтею 23-1 цього Закону.

Звернення може бути усним чи письмовим.

Усне звернення викладається громадянином на особистому прийомі або за допомогою засобів телефонного зв'язку через визначені контактні центри, телефонні "гарячі лінії" та записується (реєструється) посадовою особою.

Письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. Письмове звернення також може бути надіслане з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв'язку (електронне звернення).

У зверненні має бути зазначено прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. Письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати. В електронному зверненні також має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв'язку з ним. Застосування кваліфікованого електронного підпису при надсиланні електронного звернення не вимагається.

Звернення, оформлене без дотримання зазначених вимог, повертається заявнику з відповідними роз'ясненнями не пізніш як через десять днів від дня його надходження, крім випадків, передбачених частиною першою статті 7 цього Закону.

Згідно з статтею 7 Закону №393/96 звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду.

Забороняється відмова в прийнятті та розгляді звернення з посиланням на політичні погляди, партійну належність, стать, вік, віросповідання, національність громадянина, незнання мови звернення.

Якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обгрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз'ясненнями.

Забороняється направляти скарги громадян для розгляду тим органам або посадовим особам, дії чи рішення яких оскаржуються.

Статтею 16 Закону №393/96 встановлено, що скарга на дії чи рішення органу державної влади, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, об'єднання громадян, медіа, посадової особи подається у порядку підлеглості вищому органу або посадовій особі, що не позбавляє громадянина права звернутися до суду відповідно до чинного законодавства, а в разі відсутності такого органу або незгоди громадянина з прийнятим за скаргою рішенням - безпосередньо до суду.

Громадянин може подати скаргу особисто або через уповноважену на це іншу особу. Скарга в інтересах неповнолітніх і недієздатних осіб подається їх законними представниками.

Скарга в інтересах громадянина за його уповноваженням, оформленим у встановленому законом порядку, може бути подана іншою особою, трудовим колективом або організацією, яка здійснює правозахисну діяльність.

До скарги додаються наявні у громадянина рішення або копії рішень, які приймалися за його зверненням раніше, а також інші документи, необхідні для розгляду скарги, які після її розгляду повертаються громадянину

Відповідно до статті 17 Закону №393/96 скарга на рішення, що оскаржувалось, може бути подана до органу або посадовій особі вищого рівня протягом одного року з моменту його прийняття, але не пізніше одного місяця з часу ознайомлення громадянина з прийнятим рішенням. Скарги, подані з порушенням зазначеного терміну, не розглядаються.

Пропущений з поважної причини термін може бути поновлений органом чи посадовою особою, що розглядає скаргу.

Рішення вищого державного органу, який розглядав скаргу, в разі незгоди з ним громадянина може бути оскаржено до суду в термін, передбачений законодавством України.

Згідно з статтею 18 Закону №393/96 громадянин, який звернувся із заявою чи скаргою до органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, медіа, посадових осіб, має право:

особисто викласти аргументи особі, що перевіряла заяву чи скаргу, та брати участь у перевірці поданої скарги чи заяви;

знайомитися з матеріалами перевірки;

подавати додаткові матеріали або наполягати на їх запиті органом, який розглядає заяву чи скаргу;

бути присутнім при розгляді заяви чи скарги;

користуватися послугами адвоката або представника трудового колективу, організації, яка здійснює правозахисну функцію, оформивши це уповноваження у встановленому законом порядку;

одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги;

висловлювати усно або письмово вимогу щодо дотримання таємниці розгляду заяви чи скарги;

вимагати відшкодування збитків, якщо вони стали результатом порушень встановленого порядку розгляду звернень.

Згідно з статтею 19 Закону №393/96 органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані, зокрема, об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги, на прохання громадянина запрошувати його на засідання відповідного органу, що розглядає його заяву чи скаргу, письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення; у разі визнання заяви чи скарги необгрунтованою роз'яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення.

Статтею 20 Закону №393/96 встановлено, що звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.

На обґрунтовану письмову вимогу громадянина термін розгляду може бути скорочено від встановленого цією статтею терміну.

Звернення громадян, які мають встановлені законодавством пільги, розглядаються у першочерговому порядку.

Законом України «Про національну поліцію» від 02.07.2015 №580-VIII (далі - Закон №580-VIII) визначено правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України.

Національна поліція України (поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку (стаття 1 Закону №580-VIII).

Відповідно до статті 3 Закону №580-VIII у своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України №930 від 15.11.2017, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 11.12.2017 за №1493/31361, затверджено Порядок розгляду звернень та організації проведення особистого прийому громадян в органах та підрозділах Національної поліції України (далі - Порядок №930).

Цей Порядок установлює єдиний для апарату центрального органу управління поліції, міжрегіональних територіальних органів Національної поліції України, територіальних органів поліції в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, областях, місті Києві, їх територіальних (відокремлених) підрозділів, а також підприємств, установ, організацій та закладів професійної (професійно-технічної) освіти зі специфічними умовами навчання, що належать до сфери управління Національної поліції України (далі - органи (підрозділи) поліції), порядок приймання, реєстрації, розгляду звернень громадян, контролю за виконанням доручень за результатами розгляду звернень громадян та дотриманням строків їх розгляду, основні вимоги до організації проведення особистого прийому громадян і ведення діловодства за зверненнями громадян (пункт 1 Порядку №930).

Згідно з пунктом 2 Порядку розділу І №930 у цьому Порядку терміни вживаються у значеннях, визначених у Законі України «Про звернення громадян».

Пунктом 3 Порядку розділу І №930 встановлено, що дія цього Порядку не поширюється на порядок розгляду заяв і скарг громадян, установлений кримінальним процесуальним, цивільно-процесуальним, трудовим законодавством, законодавством про захист економічної конкуренції, Кодексом адміністративного судочинства України, Законами України «Про доступ до судових рішень», «Про запобігання корупції», «Про виконавче провадження».

Відповідно до пункту 5 розділу І Порядку №930 громадяни України мають право звернутися до органів (підрозділів) поліції, їх керівників із зауваженнями, скаргами та пропозиціями з питань, пов'язаних з діяльністю Національної поліції України, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери її управління, із заявами або клопотаннями про реалізацію своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів, а також зі скаргами про їх порушення.

Згідно з пунктом 17 розділу І Порядку №930 звернення громадян оформлюються відповідно до статті 5 Закону України «Про звернення громадян». У зверненні зазначають прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання громадянина та викладають суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. Письмове звернення має бути надруковане або написане від руки розбірливо і чітко, підписане заявником (групою заявників) із зазначенням дати.

В електронному зверненні також має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв'язку з ним. Застосування електронного цифрового підпису під час надсилання електронного звернення не вимагається.

Електронне звернення, надіслане без використання електронного підпису, повинно мати вигляд скан-копії або фотокопії звернення з підписом заявника із зазначенням дати.

Інформація про електронні поштові адреси розміщується на відповідних веб-сторінках офіційного сайту Національної поліції України в мережі Інтернет.

Розділом V визначено порядок розгляду скарг громадян.

Скарга на дії чи рішення органу (підрозділу) поліції або їх посадових осіб подається в порядку підлеглості вищому органу або посадовій особі, що не позбавляє громадянина права звернутися до суду відповідно до законодавства України, у разі відсутності такого органу або незгоди громадянина з прийнятим за скаргою рішенням - безпосередньо до суду.

Розгляд скарг громадян на дії (бездіяльність) працівників органів (підрозділів) поліції здійснюється в порядку, передбаченому цим Порядком (пункт 1).

За кожною скаргою громадян на наявність порушень чи недоліків у роботі органів (підрозділів) поліції або на дії (бездіяльність) поліцейських проводиться ретельна перевірка органом чи підрозділом поліції, до якого звернувся зі скаргою громадянин, або тим органом (підрозділом) поліції, якому доручено проведення відповідної перевірки керівництвом Національної поліції України (пункт 2).

За результатами перевірки виконавець складає і подає на розгляд керівнику органу (підрозділу) поліції або його заступникам рапорт (доповідну записку), в якому (якій) зазначає чи підтвердилися наведені відомості (факти) та яких заходів вжито для усунення виявлених порушень або недоліків.

Громадянину за наслідками розгляду скарги надається письмова відповідь (пункт 3).

Рішення за розглядом скарги громадянина приймає керівник органу (підрозділу) поліції (або його заступник), у провадженні якого знаходиться скарга.

У разі визнання скарги громадянина обґрунтованою або такою, що підлягає задоволенню, забезпечується повнота і своєчасність її розгляду, приймаються рішення відповідно до законодавства України і негайно вживають заходів щодо поновлення порушених прав громадянина.

Рішення вищого органу поліції за результатами розгляду скарги у разі незгоди з ним громадянина може бути оскаржено до суду в установлений законодавством України строк (пункт 4).

Забороняється надсилати скарги громадян для розгляду тим органам (підрозділам) поліції або їх посадовим особам, дії чи рішення яких оскаржуються, а також тим, які не мають повноважень для їх розгляду (частина 5).

У разі необхідності підпорядкованому органу (підрозділу) поліції може бути доручено проведення додаткової перевірки конкретних обставин чи відомостей (фактів), викладених у зверненні громадянина, відповідно до законодавства України (пункт 6).

Розгляд і вирішення скарги, поданої з порушенням зазначеного строку, можуть бути здійснені у разі поновлення органом (підрозділом) поліції чи посадовою особою, що розглядає скаргу, строку, якщо буде визнано, що він порушений з поважних причин (пункт 7).

Згідно з вимогами частин 1 та 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд із доказів у справі встановив, що ОСОБА_1 06.06.2025 подав начальнику Управління головної інспекції ГУ НП у Львівській області скаргу, в якій просив: « 1. Перевірити чому слідчий відмовився вислуховувати обставини справи, чому вів себе неетично та непрофесійно. 2. Ухвалити управлінські рішення відповідно до цієї перевірки. 3. Визначити іншого слідчого у межах виконання ухвали слідчого судді по справі №:461/3983/25».

Для розгляду скарги позивача належним державним органом та посадовими особами Управління головної інспекції ГУ НП у Львівській області листом від 09.06.2025 надіслало скаргу позивача до Львівського РУП №2 ГУ НП у Львівській області, про що повідомлено позивача.

Листом від 12.06.2025 позивача повідомлено, що досудове розслідування у кримінальному провадженні №12025141370000404 від 24.05.2025 за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України на даний час триває, проводяться необхідні слідчі (розшукові) та процесуальні дії спрямовані на встановлення всіх обставин вчиненого кримінального правопорушення. Нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням здійснюється відповідними прокурорами Франківської окружної прокуратури м. Львова Львівської області.

Вказано, що оскільки позивач у вказаному кримінальному провадженні перебуває у статусі заявника, відповідно до статті 60 КПК має право отримати від органу, до якого подавали заяву, документ, що підтверджує її прийняття та реєстрацію, отримати витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, на підтвердження своєї заяви речі і документи та отримати інформацію про закінчення досудового розслідування, а тому має право звернутись у СВ Львівське РУП №2 ГУ НП у Львівській області.

Також, у листі Львівське РУП №2 ГУ НП у Львівській області проінформувало позивача, що згідно статтями 303-307 КПК України він вправі оскаржити рішення, дії чи бездіяльність слідчого та/або прокурора до слідчого судді місцевого суду. При цьому, відповідно до статті 16 Закону України «Про звернення громадян» скарга на дiї чи рiшення органу державної влади, органу мiсцевого самоврядування, пiдприємства, установи, органiзацiї, об'єднання громадян, засобiв масової iнформацiї, посадової особи подається у порядку пiдлеглостi вищому органу або посадовiй особi, що не позбавляє громадянина права звернутися до суду вiдповiдно до чинного законодавства, а в разi вiдсутностi такого органу або незгоди громадянина з прийнятим за скаргою рiшенням - безпосередньо до суду.

З позиці позивача відповідачем неналежно розглянуто його скаргу, оскільки не перевірено поведінку слідчого, не надано оцінку його діям, а у разі підтвердження порушень необхідно було провести службове розслідування.

Проте суд зазначає, що у Національній поліції України на виконання вимог Закону України «Про звернення громадян» затверджено Порядок розгляду звернень та організації проведення особистого прийому громадян в органах та підрозділах Національної поліції України.

Так, розділом V визначено порядок розгляду скарг громадян. Зокрема, пунктами 2, 3 передбачено, що за кожною скаргою громадян на наявність порушень чи недоліків у роботі органів (підрозділів) поліції або на дії (бездіяльність) поліцейських проводиться ретельна перевірка органом чи підрозділом поліції, до якого звернувся зі скаргою громадянин, або тим органом (підрозділом) поліції, якому доручено проведення відповідної перевірки керівництвом Національної поліції України.

За результатами перевірки виконавець складає і подає на розгляд керівнику органу (підрозділу) поліції або його заступникам рапорт (доповідну записку), в якому (якій) зазначає чи підтвердилися наведені відомості (факти) та яких заходів вжито для усунення виявлених порушень або недоліків.

Громадянину за наслідками розгляду скарги надається письмова відповідь.

До відзиві відповідач долучив лист Львівського РУП №2 ГУ НП у Львівській області від 18.09.2025, в якому вказано, що за результатами розгляду звернення ОСОБА_1 проведено перевірку відповідно до Закону України «Про звернення громадян», в ході якої встановлено, що доводи, викладені у зверненні ОСОБА_1 , в частині неналежного проведення допиту в межах кримінального провадження №12025141370000404 від 24.05.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 201-2 КК України не знайшли свого підтвердження. Порушень вимог чинного кримінального процесуального законодавства в діях окремих працівників слідчого відділу ЛРУП №2 ГУ НП у Львівській області при досудовому розслідуванні у кримінальному провадженні №12025141370000404 не виявлено, підстав для проведення службового розслідування не встановлено.

До зазначеного листа долучено матеріали проведення перевірки за зверненням ОСОБА_1 від 10.06.2025 на 14 арк.

У матеріалах проведеної перевірки за зверненням ОСОБА_1 від 10.06.2025 містяться:

- лист Львівського РУП №2 ГУ НП у Львівській області від 12.06.2025 ОСОБА_1 по результати розгляду його скарги;

- довідка за результатами розгляду звернення ОСОБА_1 від 06.06.2025 щодо можливих неправомірних дій працівників слідчого відділу ЛРУП №2 ГУ НП у Львівській області від 12.06.2025;

- лист Управління головної інспекції ГУ НП у Львівській області від 09.06.2025 про надіслання скарги до Львівського РУП №2 ГУ НП у Львівській області;

- скарга ОСОБА_1 від 06.06.2025;

- рапорт слідчого ВРЗЗС СВ ЛРУП №2 ГУ НП у Львівській області Москалюка І. із додатками (скріншотом дзвінка та копією журналу обліку запрошень).

У рапорті слідчого ВРЗЗС СВ ЛРУП №2 ГУ НП у Львівській області Москалюка І. вказано, що в ході спілкування із позивачем слідчим виявлено, що ОСОБА_1 спілкувався на підвищених тонах, із агресією, маніпулятивно, не виконував законні вимоги слідчого щодо припинення агресії та пониження тону спілкування. Після повідомлення про зареєстроване кримінальне провадження позивач продовжував агресивно розповідати обставини, що не стосувалися його заяви. Не зважаючи на наміри слідчого заспокоїти, ОСОБА_1 викрикнув, що покази ніякі не буде надавати та погрозливо повідомив, що буде писати скарги на «мене як слідчого по даному кримінальному провадженні». Щодо якого змісту позивач не повідомив слідчого, тому слідчий вважає, що уразі отримання скарги від ОСОБА_1 вважати їх безпідставними та недоцільними.

Відповідно до довідки за результатами розгляду звернення ОСОБА_1 від 06.06.2025 щодо можливих неправомірних дій працівників слідчого відділу ЛРУП №2 ГУ НП У Львівській області від 12.06.2025 під час перевірки встановлено, що доводи викладені у зверненні ОСОБА_1 в частині неналежного допиту в межах кримінального провадження №12025141370000404 від 24.05.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України та з інших питань, не знайшли свого підтвердження. Під час перевірки порушень вимог КПК України в діях окремих працівників слідчого відділу Львівського РУП « 2 ГУ НП у Львівській області про досудовому розслідуванні у кримінальному провадженні №12025141370000404, не виявлено, а також не встановлено ознак скоєння будь-яких інших порушень чинного законодавства України.

Таким чином, Львівське РУП №2 ГУ НП у Львівській області згідно з приписами Порядку №930 провело перевірку скарги ОСОБА_1 . Під час проведення якої досліджено зміст скарги позивача та рапорт слідчого Москалюка І. та встановлено, що доводи викладені у зверненні ОСОБА_1 в частині неналежного допиту в межах кримінального провадження №12025141370000404 від 24.05.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України та з інших питань, не знайшли свого підтвердження, а також не встановлено порушень вимог КПК України в діях окремих працівників слідчого відділу Львівського РУП « 2 ГУ НП у Львівській області про досудовому розслідуванні у кримінальному провадженні №12025141370000404 або ознак скоєння будь-яких інших порушень чинного законодавства України.

Відповідно до статті 19 Закону №393/96 органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані, зокрема, об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги, на прохання громадянина запрошувати його на засідання відповідного органу, що розглядає його заяву чи скаргу, письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення; у разі визнання заяви чи скарги необгрунтованою роз'яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення.

Оскільки Львівське РУП №2 ГУ НП у Львівській області не встановило ознак скоєння працівниками будь-яких порушень чинного законодавства України, а доводи позивача не знайшли свого підтвердження, згідно з приписами статті 19 Закону №393/96 позивача повідомлено про порядок оскарження рішень, дій чи бездіяльності слідчого та/або прокурора до слідчого судді та право позивача на оскарження у судовому порядку рішення, прийнятого за результатами розгляду скарги.

При цьому, суд зазначає, що оскільки під час проведення перевірки скарги позивача Львівське РУП №2 ГУ НП у Львівській області не встановило будь-яких порушень чинного законодавства України з боку своїх працівників, у відповідача не було підстав для проведення службового розслідування.

З огляду на викладені норми права та встановлені обставини суд висновує, що Львівське РУП №2 ГУ НП у Львівській області розглянуло скаргу позивача в межах повноважень та з урахуванням вимог Закону України «Про звернення громадян», Порядку розгляду звернень та організації проведення особистого прийому громадян в органах та підрозділах Національної поліції України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України №930 від 15.11.2017, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11.12.2017 за №1493/31361.

З позиції суду, що незгода заявника з відповіддю (незадоволення його вимог) не свідчить про неналежний розгляд скарги позивача та порушення відповідачем вимог Закону України «Про звернення громадян».

Згідно з статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про безпідставність позовних вимог. Отже, у задоволенні позову слід відмовити повністю.

Відповідно до статті 139 КАС відшкодування судових витрат позивачу, якому у задоволенні позову відмовлено повністю, не передбачено.

Керуючись статтями 2, 8-10, 72-77, 90, 139, 241-246, 255, 257, 293, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позову відмовити повністю.

2. Судовий збір покласти на позивача.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Кравців Олег Романович