Рішення від 07.10.2025 по справі 340/3421/25

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 жовтня 2025 року м.Кропивницький Справа № 340/3421/25

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пасічника Ю.П., розглянув за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , через представника - адвоката Мендрух Олексія Миколайовича звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка полягає у невнесенні (заява від 27.11.2024 р.) до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей (даних) про проходження ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ) 13.07.2022 р. медичного огляду військово-лікарською комісією, визнання його непридатним до військової служби та виключення з військового обліку військовозобов'язаних на підставі п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України від 25.03.1992 р. № 2232-ХП «Про військовий обов'язок і військову службу»;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості (дані) про проходження ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ) 13.07.2022 р. медичного огляду військово-лікарською комісією, визнання його непридатним до військової служби та виключення з військового обліку військовозобов'язаних на підставі п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України від 25.03.1992 р. № 2232-ХП «Про військовий обов'язок і військову службу»;

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей щодо порушення ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ) правил військового обліку;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 виправити недостовірні відомості Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ), шляхом виключення відомостей про порушення ним правил військового обліку.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 13.07.2022 р. позивач як військовозобов'язаний у встановленому законом порядку пройшов медичний огляд військово-лікарською комісією (ВЛК) та був визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. За результатами медичного огляду та на підставі постанови військово-лікарської комісії позивача було виключено з військового обліку. Факт проходження позивачем 13.07.2022 р. медичного огляду ВЛК та зміст постанови ВЛК підтверджуються наявними у позивача належним чином завіреними копіями:

- картки обстеження та медичного огляду від 13.07.2022 p., в якій зазначено діагноз та постанову ВЛК (про визнання непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку); картка скріплена підписами голови та секретаря ВЛК /Додаток № 4/;

- акту дослідження стану здоров'я за вих. № 47 від 13.07.2022 p., складеного КНП «Кропивницька центральна районна лікарня», із зазначенням виду обстеження, анамнезу, даних об'єктивного дослідження, результатів спеціальних досліджень, діагнозу і т. ін.;

- висновку лікаря ВЛК від 13.07.2022 p., із зазначенням анамнезу, даних об'єктивного дослідження, результатів спеціальних досліджень, діагнозу, висновку лікаря і т. ін.;

- довідки ВЛК, із зазначенням діагнозу та постанови ВЛК (про визнання непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку).

Разом з тим, позивач вказує, що в листопаді 2024 року в мобільному додатку «Резерв+» згенерував електронний військово-обліковий документ (е-ВОД), який відображає відомості, внесені до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, з якого встановив, що він нібито перебуває на військовому обліку (позначка «на обліку») у ІНФОРМАЦІЯ_4 за категорією «військовозобов'язаний»; відсутні відомості (дані) про проходження ним 13.07.2022 р. медичного огляду ВЛК та про постанову ВЛК (визнання непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку).

27.11.2024 р. позивач через свого представника (адвоката) звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_5 із заявою, в якій просив виправити недостовірні відомості про нього, що містяться в Реєстрі. Листом від 05.12.2024 р. ІНФОРМАЦІЯ_6 повідомив, що за заявою позивача була проведена документальна перевірка за результатами якої виявлено ряд порушень порядку проходження громадянином ОСОБА_1 військово-лікарської комісії 13.07.2022 при ІНФОРМАЦІЯ_7 та порядку виключення з військового обліку». Стверджується, що станом на 05.12.2024 р. позивач перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 .

В зазначеному вище листі не конкретизується, в чому полягає нібито порушення позивачем «порядку проходження» медичного огляду та «порядку виключення з військового обліку». Також відсутні будь-які відомості про скасування постанови ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 від 13.07.2022 p., якою позивача було визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

Вищевказані обставини стали підставою для звернення до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 23.05.2025 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження. Підготовче судове засідання призначено на 18.06.2025.

Від відповідача до суду надійшли пояснення на позов, які за своїм змістом фактично є відзивом на позов. Відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог. В обґрунтування власної правової позиції зазначає, що надані позивачем документи про проходження ВЛК, а саме: Акт Дослідження стану здоров'я під номером №47 від 13.07.2022 року, Висновок лікаря від 13.07.2022 року, Картка обстеження та медичного огляду військовозобов'язаного та Довідка Військово-Лікарської комісії від 13.07.2022р. викликають обґрунтовані сумніви щодо їх достовірності, зокрема усі зазначені документи оформлені одним почерком та засвідчені лише однією круглою печаткою лікаря ОСОБА_4 , яка за наявною інформацією, померла. Також вказується, що Довідка Військово-Лікарської комісії від 13.07.2022р. не містить числа, місяця та року видачі та не вказаний вихідний номер; за книгою протоколів засідань ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 за період з 13.07.2022 року по 15.09.2022року інформація про проходження ВЛК ОСОБА_1 та прийняття рішення про його непридатність відсутня; в журналі реєстрації направлень на ВЛК за період з 12.07.2022р по 21.07.2022р відсутній запис про видачу направлення ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_6 для проходження ВЛК.

Ухвалою суду від 18.06.2025 закрито підготовче судове засідання, розгляд справи по суті призначено на 28.08.2025.

В період з 01.07.2025 по 18.08.2025 справа не розглядалась у зв'язку з перебуванням судді у відпустці.

28.08.2025 розгляд справи відкладено до 10.09.2025.

10.09.2025 в судовому засіданні оголошено перерву до 02.10.2025.

29.09.2025 представником позивача подано заперечення на клопотання (заяву) відповідача, якими, на переконання позивача, спростовуються доводи наведені у заяві (відзиві на позов) відповідача.

02.10.2025 суд перейшов до стадії ухвалення судового рішення. Проголошення рішення призначено на 13.10.2025.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позовна заява, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

З доказів долучених до справи представником позивача вбачається, зокрема, що 13 липня 2022 проведено медичний огляд позивача військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_8 , про що складено картку обстеження та медичного огляду військовозобов'язаного (а.с.19,20).

Зі змісту вказаної картки вбачається: (розділ 8) відсутні відомості про перебування позивача на обліку у психоневрологічному, наркологічному, протитуберкульозному, дерматовенерологічному диспансерах, при цьому записи в розділі 8 виконані однією особою - лікар ОСОБА_5 та посвідчені її печаткою; (розділ 9) містить записи про флюорографію органів грудної клітки та ЕКГ, які виконані однією особою - лікар ОСОБА_5 та посвідчені її печаткою; (розділ 10) містить записи про проходження медичного обстеження спеціалістами - терапевт, хірург, невропатолог, офтальмолог, ЛОР, дерматовенеролог, психіатр, стоматолог, які виконані однією особою - лікар ОСОБА_5 та посвідчені її печаткою; (розділ 10) містить запис про непридатність до військової служби.

За результатами обстеження позивача ІНФОРМАЦІЯ_9 складено довідку б/н та без дати, відповідно до змісту якої встановлено непридатність позивача до військової служби, при цьому реквізит довідки "М.П." містить відбиток печатки лікаря ОСОБА_4 (а.с.23).

На підставі вказаних документів до військового квитка позивача серія НОМЕР_4 внесено запис (сторінка 7) про непридатність позивача до військової служби за гр. 2 ст. 47а розкладу хвороб (а.с.27).

З роздруківок з мобільного додатку «Резерв+» вбачається, що позивач перебуває на військовому обліку (позначка «на обліку») у ІНФОРМАЦІЯ_4 (Знам'янка) за категорією «військовозобов'язаний»; містить відмітка про порушення правил військового обліку (а.с.34).

Відомості (дані) про проходження позивачем 13.07.2022 р. медичного огляду ВЛК та про Довідку ВЛК (визнання непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку) відсутні.

27.11.2024 р. позивач через свого представника (адвоката) звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_5 із заявою, в якій просив виправити недостовірні відомості про нього, що містяться в Реєстрі (а.с.41-46).

Листом від 05.12.2024 р. ІНФОРМАЦІЯ_6 повідомив, що за заявою позивача була проведена документальна перевірка за результатами якої виявлено ряд порушень порядку проходження громадянином ОСОБА_1 військово-лікарської комісії 13.07.2022 при ІНФОРМАЦІЯ_7 та порядку виключення з військового обліку. Стверджується, що станом на 05.12.2024 р. позивач перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с.47).

Вважаючи вищевказані дії та бездіяльність відповідача протиправними, позивач звернувся за захистом порушеного права до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Правове регулювання спірних правовідносин визначено Законом України від 25.03.1992 №2232 «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон №2232).

Згідно з частиною 1 статті 1 Закону №2232 захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Як встановлено частиною 3 статтею 1 Закону №2232 військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Відповідно до частини 10 статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи, наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402, затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення №402, в редакції чинній станом на 13.07.2022).

Відповідно до пункту 1.1 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Згідно з пунктом 1.2 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза - це: медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України (далі - ВВНЗ), учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I - II груп патогенності; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України); визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом; установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.

Пунктом 2.1 розділу І Положення №402 передбачено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.

Відповідно до пунктів 20.1, 20.2. глави 20 розділу ІІ Положення №402 постанови ВЛК приймаються колегіально, більшістю голосів. У прийнятті постанови голова та члени ВЛК не залежні і у своїй роботі керуються цим Положенням. У разі незгоди голови або членів комісії з думкою інших членів їх окрема думка заноситься до протоколу засідання ВЛК. Члени ВЛК зобов'язані дотримуватися вимог Положення. Голова або члени ВЛК відповідають за прийняте рішення та видачу документів про встановлення причинного зв'язку захворювань, поранень (контузій, травм або каліцтв).

Постанови ВЛК згідно з цим Положенням розглядаються, затверджуються, контролюються, а за необхідності переглядаються відповідною штатною ВЛК.

Голова або члени ВЛК відповідають за прийняте рішення та видачу документів про встановлення причинного зв'язку захворювань, поранень (контузій, травм або каліцтв).

Відповідно до пунктів 3.1-3.3 глави 3 розділу ІІ Положення №402 медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням військового комісара ВЛК військових комісаріатів.

Військовозобов'язані, залежно від категорії запасу, військово-облікової спеціальності та призначення, підлягають повторному огляду ВЛК військових комісаріатів. Крім того, офіцери запасу підлягають повторному огляду зазначеними ВЛК під час чергового атестування, а рядовий, сержантський та старшинський склад запасу ВЛК військових комісаріатів - у разі зміни призначення.

Кожний військовозобов'язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, окулістом, оториноларингологом, стоматологом, дерматологом, а за медичними показаннями і лікарями інших спеціальностей.

Повторний медичний огляд військовозобов'язаних, які перебувають у запасі 1 і 2 розрядів, раніше визнаних придатними до військової служби або непридатними до військової служби в мирний час за станом здоров'я, а також військовозобов'язаних плавскладу ВМС Збройних Сил України проводиться один раз на 5 років ВЛК військових комісаріатів, а льотного складу - ЛЛК військових комісаріатів.

Військовозобов'язані, визнані непридатними до військової служби, повторно оглядаються ВЛК військових комісаріатів за місцем проживання після обов'язкового обстеження у спеціалізованих лікувально-профілактичних закладах. Медичний огляд цієї категорії громадян проводиться за графою II Розкладу хвороб, а тих, які мають офіцерське звання, - за графою III Розкладу хвороб.

У справі, яка наразі розглядається судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що Довідка ВЛК б/н та без дати (а.с.23) містить посилання на Картку про результати медичного огляду позивача проведеного 13.07.2022 (а.с.19,20).

Натомість, всупереч положенням пунктів 3.1-3.2 глави 3 розділу ІІ Положення №402, всі розділи Картки заповнені лише одним лікарем, спеціалізація якого не вказана.

Крім того, відсутні будь-які докази, що позивач, як військовозобов'язаний, який визнаний непридатним до військової служби, повторно оглядався ВЛК військових комісаріатів за місцем проживання після обов'язкового обстеження у спеціалізованих лікувально-профілактичних закладах (пункт 3.3 глави 3 розділу ІІ Положення №402).

Досліджений витяг з Журналу реєстрації направлень на ВЛК, виданих військовозобов'язаним для проходження медичного огляду, не містить відомостей про видачу позивачеві направлення для проходження ВЛК.

Щодо довідки ВЛК б/н та без дати (а.с.23) , суд зазначає, що вказана довідка в силу відсутності таких реквізитів, як дата та номер, не надає підстав підтверджувати автентичність та юридичну силу вказаного документа.

Крім того, досліджений в ході розгляду справи витяг з протоколів засідань ВЛК (ЛЛК) позаштатної постійно діючої ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с.90-114), не містить відомостей, що питання щодо придатності позивача до військової служби взагалі розглядалось комісією після проходження позивачем медичного огляду 13.07.2022.

Відповідно до ст. 74 КАС України суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Досліджені судом обставини та письмові докази, а саме: довідка ВЛК б/н та без дати, Картка про результати медичного огляду позивача проведеного 13.07.2022, у їх сукупності вказують на те, що на підтвердження доводів позивача надано недопустимі докази, а тому суд не бере їх до уваги.

Враховуючи вищевикладене суд не знаходить підстав для задоволення позову.

Керуючись ст.ст. 77, 241-246, 250, 257 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені ст. ст.295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення складено 07.10.2025.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду Ю.П. ПАСІЧНИК