ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"07" жовтня 2025 р. справа № 640/25086/21
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Григорука О.Б., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Міністерства оборони України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 , просить:
визнати протиправним та скасувати рішення комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , викладене у протоколі засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум № 109 від 16.08.2019;
зобов'язати Міністерство оборони України виплатити ОСОБА_1 передбачену статтею 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" № 2011-XII одноразову грошову допомогу у зв'язку із встановленням другої групи інвалідності, що настала внаслідок поранення, отриманого під час виконання обов'язків військової служби у розмірі 300 - кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня року, в якому здійснюватиметься виплата.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 09.09.2021 у справі № 640/25086/21 відкрито провадження в адміністративній справі, ухвалено розгляд справи здійснювати без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами (а.с. 45).
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25.11.2021 відмовлено в задоволенні клопотання про залишення позовної заяви без розгляду (а.с. 74).
На виконання Закону України "Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення", Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" та відповідно до Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 № 399, судові справи передано Івано-Франківському окружному адміністративному суду.
04.03.2025 дана справа надійшла до Івано-Франківського окружного адміністративного суду та здійснено автоматизований розподіл судової справи між суддями (а.с. 86, 87).
Відповідно до вимог частини 14 статті 31, частини 2 статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України у разі зміни складу суду розгляд справи починається спочатку, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.03.2025 прийнято до провадження Івано-Франківського окружного адміністративного суду адміністративну справу № 640/25086/21. Ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с. 88, 89).
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач проходив військову службу у Збройних Силах України. Під час проходження військової служби, в періоди 05.11.2015 по 15.01.2016, з 16.02.2017 по 08.03.2017 позивач безпосередньо приймав участь у антитерористичній операції та у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і обороні, відсічі стримування збройної агресії РФ в Донецькій та Луганських областях. Зазначено, що 07.03.2017, в зоні проведення антитерористичної операції, рядовий ОСОБА_2 здійснив ряд пострілів у позивача. Внаслідок чого позивач отримав: "вогнепальне наскрізне поранення середньої третини правого стегна з повним розривом стегнової артерії та вени. Вогнепальний багатоуламковий перелом середньої третини правого стегна зі зміщенням уламків. Рвана рана. 1 пальця правої кісті. Забій верхньої повіки, травматичний кон'юнктивіт лівого ока". 05.12.2018 Львівська обласна МСЕК № 3 під час огляду встановила позивачу другу групу інвалідності. Причина інвалідності: "поранення одержане в результаті нещасного випадку, пов'язане з проходженням військової служби". У 2019 році у зв'язку із встановленням позивачу другої групи інвалідності, позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 із заявою відповідно до підпункту 4 пункту 2 статті 16 Закону № 2011-XII про призначення та виплату йому одноразової грошової допомоги. До заяви були додані усі документи, передбачені п. 11 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975. У серпні 2021 року позивач дізнався, що згідно протоколу № 109 від 16.08.2019 засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум (далі - МОУ) позивачу було відмовлено у призначенні одноразової грошової допомоги. Підставою для прийняття такого рішення було вказано те, що поранення, внаслідок, якого позивачу встановлено групу інвалідності, він отримав перебуваючи у стані алкогольного сп'яніння. Позивач вважає рішення МОУ про відмову йому у виплаті одноразової грошової допомоги протиправним, оскільки поранення позивача, через яке йому була встановлена друга група інвалідності, отримано внаслідок протиправних дій зі сторони ОСОБА_2 . Поранення не є наслідком вчинення позивачем дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння. Аргументовано, що його перебування в стані алкогольного сп'яніння не знаходилось у причинному зв'язку з наслідками від дій ОСОБА_2 , тому позивач набув право на призначення та виплату одноразової грошової допомоги.
Відповідач Міністерство оборони України скористався правом на подання відзиву, який надійшов на адресу Окружного адміністративного суду міста Києва 22.10.2021. Відповідно до відзиву від 20.10.2021 відповідач заперечив проти позову, просив відмовити в задоволенні позову з мотивів, що позивачу відповідно до довідки МСЕК серії 12ААА № 8475043 від 23.11.2018 встановлено II групу інвалідності та визнано особою з інвалідністю II групи внаслідок поранення, одержаного в результаті нещасного випадку, пов'язаного з проходженням військової служби. Відповідно до довідки про обставини травми, виданої Військовою частиною НОМЕР_1 від 30.03.2017 та актом службового розслідуванням, зазначено, що позивач на момент отримання поранення, перебував у стані алкогольного сп'яніння (1,63%), яке було підтверджено копією висновку лікаря-координатора групи підсилення Центральної районної лікарні м. Бахмут на момент потрапляння капітана ОСОБА_1 від 08.03.2017. Позивачем не надано документа, що свідчить про причини та обставини поранення військовослужбовця, зокрема про те, що воно не пов'язане з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства. З огляду на викладене, наявністю довідки про обставини травми, виданою Військовою частиною НОМЕР_1 від 30.03.2017, службового розслідування Військової частини НОМЕР_1 від 08.03.2017, копією висновку лікаря-координатора групи підсилення Центральної районної лікарні м. Бахмут на момент потрапляння капітана ОСОБА_1 від 08.03.2017 у позивача відсутня можливість надання документу, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження (а.с. 50-55).
26.10.2021 до Окружного адміністративного суду міста Києва надійшли пояснення третьої особи ІНФОРМАЦІЯ_3 , відповідно до якого третя особа повідомила, що позивач звільнений з військової служби та виключений із списків особового складу частини з 28.01.2018. 11.04.2019 позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_4 з заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням групи інвалідності, до якої було додано довідку про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) капітана ОСОБА_1 від 30.03.2017 № 196, в якій зазначено, що позивач перебував в стані алкогольного сп'яніння в момент отримання травми. ІНФОРМАЦІЯ_5 , як уповноваженим органом 18.04.2019 пакет документів разом із висновком був направлений до головного розпорядника коштів для прийняття рішення. 10.09.2019 за вих. № 9096 ІНФОРМАЦІЯ_5 повідомлено позивача про прийняте комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум рішення (а.с. 64, 65).
26.10.2021 до Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла відповідь позивача на відзив відповідача, відповідно до якого позивач не погоджується з аргументами відповідача. Просить позов задовольнити (а.с. 69-72).
07.12.2021 до Окружного адміністративного суду міста Києва надійшло заперечення відповідача на відповідь на відзив, відповідно до якого відповідач заперечує вимоги позивача, з обґрунтувань, що позивачем не надано документу, що свідчить про причини та обставини поранення військовослужбовця, зокрема про те, що воно не пов'язане з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства (а.с. 78-80).
27.03.2025 через систему "Електронний суд" до Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшли додаткові пояснення відповідача, відповідно до яких на виконання ухвали суду від 11.03.2025 повідомлено, що відповідач заперечує позовні вимоги позивача з підстав, які викладені у відзиві від 20.10.2021 (а.с. 93, 94).
Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні) у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, дослідивши письмові докази, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , проходив військову службу, звільнений з військової служби у відставку за станом здоров'я, з 28.01.2019 виключений із списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 (а.с. 13).
Згідно посвідчення від 06.05.2016 серії НОМЕР_2 позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій (а.с. 11).
Згідно довідки до акта огляду МСЕК Серії 12 ААБ № 360192 позивачу встановлена ІІ група інвалідності. Причина інвалідності: "поранення одержане в результаті нещасного випадку, пов'язане з проходженням військової служби" (а.с. 14).
Відповідно до довідки Військової частини НОМЕР_1 від 30.03.2017 № 196 про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) капітан ОСОБА_1 07.03.2017 одержав вогнепальне наскрізне поранення середньої третини правого стегна з повним розривом стегнової артерії та вени. Вогнепальний багатоуламковий перелом середньої третини правого стегна зі зміщенням уламків. Рвана рана 1 пальця правої кисті. Забій верхньої повіки, травматичний коньюктивіт лівого ока. За обставин - близько 23:55 капітан ОСОБА_1 перебував в спальному приміщені зведеного загону, де було темно відчув постріл і різку біль в правому стегні та правій кисті. Капітан ОСОБА_1 перебував у стані алкогольного сп'яніння (1.63%) (а.с. 42).
Відповідно до матеріалів справи ряд пострілів у позивача здійснив рядовий ОСОБА_2 , внаслідок чого позивачу було встановлено ІІ групу інвалідності, що не заперечується учасниками справи (а.с. 20-41).
Позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 з заявою про призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності, відповідно до підпункту 4 пункту 2 статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" № 2011-XII та доданими до заяви документами.
За результатом розгляду заяви позивача, згідно п. 30 витягу протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 16.08.2019 № 109 комісія відмовила ОСОБА_1 у призначенні одноразової грошової, з обґрунтувань, що капітан у відставці ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_7 ), звільнений 28.01.2019, який є особою з інвалідністю II групи внаслідок поранення, одержаного в результаті нещасного випадку, пов'язаного з проходженням військової служби, на підставі довідки МСЕК серія 12ААА № 845043 від 23.11.2018 (довідка МСЕК серія 12 ААА № 845043 від 23.11.2018), оскільки поранення пов'язане з вчиненням військовослужбовцем дій у стані алкогольного сп'яніння (1,63%), що підтверджено довідкою про обставини травми, виданої військовою частиною НОМЕР_1 від 30.03.2017 та актом службового розслідування цієї ж військової частини. Зазначено, що відповідно до статті 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення розпивання алкогольних напоїв військовослужбовцями на території військових частин, військових об'єктів або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані є адміністративним правопорушенням. Зазначено, що згідно зі статтею 16-4 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" № 2011-XII призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо поранення (контузія, травма або каліцтво), захворювання, інвалідність або часткова втрата працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста є наслідком вчинення адміністративного правопорушення або дій у стані алкогольного сп'яніння (а.с. 19).
При вирішенні даного спору суд виходить з наступного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 41 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" № 2232-XII виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" № 2011-XII.
Згідно пункту 1 статті 16 Закону № 2011-XII одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Пунктом 4 пункту 2 статті 16 Закону № 2011-XII передбаченою, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі:
- встановлення військовослужбовцю (крім військовослужбовців строкової служби) інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.
За змістом підпункту "б" пункту 1 статті 16-2 Закону № 2011-XII одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі: 400-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності I групи, 300-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності II групи, 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності III групи (підпункт 4 пункту 2 статті 16 цього Закону).
Відповідно до статті 16-3 Закону № 2011-XII одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (пункт 6).
Згідно статті 16-4 Закону № 2011-XII призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність або часткова втрата працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста є наслідком:
а) вчинення ним злочину або адміністративного правопорушення;
б) вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння;
в) навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, встановленого судом);
г) подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати одноразової грошової допомоги.
Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 (далі - Порядок № 975).
Відповідно до пункту 3 Порядку № 975 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є: у разі встановлення інвалідності - дата, зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії, а у разі повторного огляду та зміни групи інвалідності - дата, зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії про первинне встановлення інвалідності.
Призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).
Керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов'язково додаються документи, зазначені в пунктах 10 та 11 цього Порядку.
Розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження всіх зазначених документів приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) і надсилає зазначене рішення разом з документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання - для письмового повідомлення заявника з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання.
Призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), захворювання, інвалідність чи часткова втрата працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовця, військовозобов'язаного чи резервіста є наслідком:
вчинення ним злочину або адміністративного правопорушення;
вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння;
навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, встановленого судом);
подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати одноразової грошової допомоги (пункти 12, 13, 19 Порядку № 975).
Проаналізувавши зміст статті 16-4 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", суд дійшов висновку про те, що допомога не призначається і не виплачується лише у випадку, якщо інвалідність військовослужбовця настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби - є наслідком вчинення активних дій самим військовослужбовцем, який знаходиться у стані алкогольного сп'яніння.
Сам факт знаходження військовослужбовця у стані алкогольного/наркотичного сп'яніння на час поранення (контузії, травми або каліцтва) не є підставою для відмови у призначенні і виплаті одноразової грошової допомоги.
Матеріли справи не містять належних та достатніх доказів на підтвердження вчинення безпосередньо позивачем кримінального злочину або адміністративного правопорушення та/або дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, що мали своїм наслідком - встановлення позивачу інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби.
Вогнепальне поранення позивача рядовим ОСОБА_2 перебуває у причинному зв'язку з настанням інвалідності позивача.
Інвалідність позивача настала внаслідок протиправних дій рядового ОСОБА_2 , а не в результаті вчинення позивачем злочину або адміністративного правопорушення або дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, що мали свої наслідком його поранення, а відтак відмова відповідача у призначені та виплаті позивачу одноразової грошової допомоги є протиправною.
Вказана правова позиція відповідає правовій позиції, висловленій Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в постанові від 09.09.2025 у справі № 240/5502/24.
Відповідно до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що рішення комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , оформлене протоколом засідання комісії від 16.08.2019 № 109 є протиправним та підлягає скасуванню.
Щодо позовних вимог в частині зобов'язання Міністерство оборони України виплатити ОСОБА_1 передбачену статтею 16 Закону № 2011-XII одноразову грошову допомогу у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності, що настала внаслідок поранення, отриманого під час виконання обов'язків військової служби у розмірі 300 - кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня року, в якому здійснюватиметься виплата, суд зазначає наступне.
За змістом статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень, зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії тощо.
Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
При цьому, під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, спосіб відновлення порушеного права позивача має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
При цьому, вимога щодо визначення розміру одноразової грошової допомоги є передчасною позовною вимогою, оскільки не є порушеним правом позивача, так як зазначене питання не вирішувалося суб'єктом владних повноважень, а тому не підлягає задоволенню.
Отже, належним способом захисту порушеного права, який відповідатиме змісту спірних правовідносин, буде ефективним та забезпечить належний судовий захист у тій мірі, яка є необхідною у даному конкретному випадку, буде зобов'язання Міністерство оборони України призначити та виплатити позивачу одноразову грошову допомогу у зв'язку із встановленням другої групи інвалідності, що настала внаслідок поранення, отриманого 07.03.2017 під час виконання обов'язків військової служби, передбачену статтею 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" № 2011-XII.
Таким чином, суд дійшов до висновку, позовні вимоги є такими, що підлягають частковому задоволенню. В задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ) до Міністерства оборони України (код ЄДРПОУ 00034022, проспект Повітряних Сил, 6, м. Київ, 03168), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 , АДРЕСА_2 ), про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , оформлене протоколом засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 16.08.2019 № 109.
Зобов'язати Міністерство оборони України призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у зв'язку із встановленням другої групи інвалідності, що настала внаслідок поранення, отриманого 07.03.2017 під час виконання обов'язків військової служби, передбачену статтею 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" № 2011-XII.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Шостого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Григорук О.Б.