Рішення від 06.10.2025 по справі 260/6901/25

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 жовтня 2025 року м. Ужгород№ 260/6901/25

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дору Ю.Ю. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) , яким просять суд:

1. Визнати протиправними дії НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) щодо утримання податку на доходи фізичних осіб з суми, виплаченої ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати на суми місячного грошового забезпечення за весь час затримки виплати по день фактичної виплати на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 21.05.2024 у справі № 260/2035/24 без рівноцінної та повної компенсації втрат доходів.

2. Зобов'язати НОМЕР_1 прикордонний загін Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоотримане грошове забезпечення у вигляді утриманого податку на доходи фізичних осіб при виплаті компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати на суми місячного грошового забезпечення за весь час затримки виплати по день фактичної виплати на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 21.05.2024 у справі № 260/2035/24.

3. Визнати протиправними дії НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) щодо утримання військового збору у розмірі 5 % з суми, виплаченої ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати на суми місячного грошового забезпечення за весь час затримки виплати по день фактичної виплати на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 21.05.2024 у справі № 260/2035/24.

4. Зобов'язати НОМЕР_1 прикордонний загін Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоотримане грошове забезпечення у вигляді утриманого військового збору з суми, виплаченої компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати на суми місячного грошового забезпечення за весь час затримки виплати по день фактичної виплати на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 21.05.2024 у справі № 260/2035/24.

В обгрунтування позовних вимог вказує, що НОМЕР_1 прикордонний загін Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 21.05.2024 у справі № 260/2035/24 здійснив розрахунок компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати на суму місячного грошового забезпечення на виконання рішення суду.

Загальна сума втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати на суму місячного грошового забезпечення компенсації склала 41 457,92 грн, що підтверджується розрахунком.

Проте, компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати місячного грошового забезпечення відповідач здійснив з утриманням з нарахованої суми військового збору за ставкою 5% (2 072,90 грн від 41 457,92 грн) та з відрахуванням ПДФО за ставкою 18% ( 7 462,43 грн від 41 457,92 грн), підтверджується випискою по зарахуванню коштів АТКБ «ПРИВАТБАНК».

Відтак, виплату компенсації втрати частини доходу на суму виплаченого грошового забезпечення проведено без рівноцінної компенсації втрат доходів при проведенні доплати грошового забезпечення у вигляді утриманого податку на доходи фізичних осіб, а також відповідач протиправно оподаткував військовим збором нараховане грошове забезпечення військовослужбовця у розмірі 5 % від нарахованого доходу.

Позивач та представник позивача вважає, що при належному виконанні відповідачем своїх зобов'язань та виплаті позивачу грошового забезпечення у вигляді компенсації втрати частини доходу на суму виплаченого грошового забезпечення в повному розмірі грошова компенсація у розмірі суми податку з доходів фізичних осіб, утриманого з грошового забезпечення, мала бути виплачена йому одночасно з виплатою грошового забезпечення на виконання рішення суду.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 29.08.2025 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.

До суду надійшов відзив на позовну заяву від відповідача, в якому заперечує проти задоволення позовних вимоги, зокрема вказує, що грошова компенсація сум податку з доходів фізичних осіб, які утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, що нараховуються, зокрема, військовослужбовцям, виплачується з метою відшкодування фактично утриманих сум податку з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, право на які набуте військовослужбовцями у зв'язку з виконанням службових обов'язків.

Виплата вказаної грошової компенсації передбачена лише при виплаті грошового забезпечення, з якого утримуються відповідні податки.

Разом з тим, позивач просить здійснити компенсацію сум податку з доходів фізичних осіб яку не було виплачено при виконанні рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 21 травня 2025 року у справі №260/2035/24 однак у вказаному судовому рішенні не було зобов'язано НОМЕР_1 прикордонний загін компенсувати сум податку.

Згідно зі статтею 262 частиною 5 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до положень ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України, з врахуванням положень ст.262 КАС України.

Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Позивач, проходив військову службу в лавах Державної прикордонної служби України та наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - начальника загону) від 14.07.2023 №558-ОС «Про особовий склад» звільнений з військової служби за підпунктом «г» (через такі сімейні обставини або інші поважні причини (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу): один із подружжя, обоє з яких проходять військову службу і мають дитину (дітей) віком до 18 років) пункту 3 частини 5 статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" у запас.

Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_3 ) від 03.08.2023 № 621-ОС майора ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення.

Відповідно до витягу послужного списку, витягу з наказу від 07.07.2020 №352-ОС та витягу з наказу від 01.06.2022 №373-ОС, ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) проходив військову службу та перебував на грошовому забезпеченні у період з липня 2020 року по травень 2022 року включно в НОМЕР_1 прикордонному загоні ДПС України (військова частина НОМЕР_2 ) (далі - відповідач, НОМЕР_1 прикордонний загін).

Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 21.05.2024 у справі № 260/2035/24 визнано протиправною бездіяльність НОМЕР_1 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_2 ), щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати грошового забезпечення за весь час затримки за період з липня 2020 року по травень 2022 року по день фактичної виплати - 17 лютого 2024 року.

Зобов'язано НОМЕР_1 прикордонний загін (військова частина НОМЕР_2 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати грошового забезпечення за період з липня 2020 року по травень 2022 року по день фактичної виплати такого - 17 лютого 2024 року.

Восьмий апеляційний адміністративний суд постановою від 13.06.2025 у справі № 260/2035/24 апеляційну скаргу Військової частини НОМЕР_2 залишив без задоволення, а рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 21 травня 2024 року в адміністративній справі № 260/2035/24 - без змін.

НОМЕР_1 прикордонний загін Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) (далі-відповідач) на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 21.05.2024 у справі № 260/2035/24 здійснив розрахунок компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати на суму місячного грошового забезпечення на виконання рішення суду.

Загальна сума втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати на суму місячного грошового забезпечення компенсації склала 41 457,92 грн, що підтверджується розрахунком.

Згідно з даними розрахунку наданого на запит представника позивача, встановлено, що відповідач на виконання рішення суду у справі № 260/2035/24 здійснив нарахування компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати місячного грошового забезпечення з утриманням з нарахованої суми військового збору за ставкою 5% (2 072,90 грн від 41 457,92 грн) та з відрахуванням ПДФО за ставкою 18% ( 7 462,43 грн від 41 457,92 грн) (а.с.10 на звороті).

Позивач, вважаючи протиправними дій відповідача щодо утримання податку з доходів фізичних осіб та військового збору у розмірі 5% при здійсненні нарахування сум компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати суми індексації грошового забезпечення на виконання рішення суду, звернувся з даним позовом.

Надаючи правову оцінку даним спірним правовідносинам суд виходить із такого.

15 січня 2004 року постановою Кабінету Міністрів України № 44 затверджено Порядок виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями та особами рядового і начальницького складу (далі - Порядок №44).

31 травня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 375 «Про внесення змін до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу», згідно із якими грошова компенсація виплачується громадянам України, які відповідно до законодавства мають статус військовослужбовця, поліцейського або є особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, ДСНС, податкової міліції, Національного антикорупційного бюро, а також особам, звільненим із служби, для відшкодування утриманих сум податку з їх грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, право на які вони набули у зв'язку з виконанням обов'язків під час проходження служби.

Згідно з пунктами 3-5 Порядку № 44, виплата грошової компенсації здійснюється установами (організаціями, підприємствами), що утримують військовослужбовців, поліцейських та осіб рядового і начальницького складу, за рахунок відповідних коштів, які є джерелом доходів цих осіб, шляхом рівноцінного та повного відшкодування втрат частини грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних у зв'язку з виконанням ними своїх обов'язків під час проходження служби (далі - грошове забезпечення), що пов'язані з утриманням податку з доходів фізичних осіб у порядку та розмірах, визначених Законом України "Про податок з доходів фізичних осіб".

У п.4 Порядку № 44 зазначено, що виплата грошової компенсації військовослужбовцям, поліцейським та особам рядового і начальницького складу здійснюється одночасно з виплатою їм грошового забезпечення.

Пунктом 5 вказаного Порядку передбачено, що грошова компенсація виплачується за місцем одержання грошового забезпечення у розмірі суми податку з доходів фізичних осіб, утриманого з грошового забезпечення.

Вказані положення кореспондуються з пунктом 168.5 статті 168 Податкового кодексу України (далі ПК України), де зазначено, що суми податку на доходи фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції у зв'язку з виконанням обов'язків несення служби, спрямовуються виключно на виплату рівноцінної та повної компенсації втрат доходів цієї категорії громадян.

Відповідно до п. 293 Положення про проходження громадянами України військової служби у Державній прикордонній службі України, затвердженого Указом Президента України від 29.12.2009 № 1115 (далі Положення №1115), - особа, звільнена з військової служби, на день виключення із списків особового складу органу Держприкордонслужби розраховується за всіма видами належного їй на день звільнення матеріального та грошового забезпечення. Пунктом 292 Положення визначено, що після надходження до органу Держприкордонслужби витягу з наказу начальника органу Держприкордонслужби вищого рівня або письмового повідомлення зазначеного органу про звільнення військовослужбовця з військової служби або після видання наказу начальника органу Держприкордонслужби, в якому військовослужбовець проходить військову службу, про його звільнення військовослужбовець здає в установлені строки посаду, з ним проводиться розрахунок, військовослужбовець виключається із списків особового складу органу Держприкордонслужби і направляється на військовий облік до районного (міського) військового комісаріату за обраним місцем проживання.

Аналогічну правову позицію також висловив Верховний Суд у постанові від 29 липня 2020 року у справі № 814/142/17.

Як наслідок такого правозастосування суд дійшов висновку про те, що на відповідача як суб'єкта владних повноважень, у якому позивач проходив військову службу та перебував на усіх видах забезпечення було покладено обов'язок вжити заходів з проведення з позивачем повного розрахунку за всіма видами забезпечення на день виключення із списків особового складу. Однак, відповідні заходи щодо повного розрахунку з позивачем на час його звільнення з військової служби вжито не було через протиправні дії відповідача, що підтверджується рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 21.05.2024 року у справі № 260/2035/24.

Отже, грошову компенсацію ПДФО позивач повинен був отримати під час проходження військової служби чи принаймні не пізніше дня звільнення, разом із грошовим забезпеченням у належному розмірі, однак не отримав з вини відповідача.

Враховуючи висновки КАС ВС, норми Порядку № 44 та пункту 168.5 статті 168 ПК України, суд вважає, що військова частина НОМЕР_2 була зобов'язана при виплаті позивачу заборгованості по грошовому забезпеченню у повному обсязі компенсувати йому суму податку на доходи фізичних осіб, що підлягали утриманню з сум доплаченого після звільнення грошового забезпечення.

Щодо позовних вимог у частині зобов'язання НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоотримане грошове забезпечення у вигляді утриманого військового збору з суми, виплаченої компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати на суми індексації грошового забезпечення за весь час затримки виплати по день фактичної виплати на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 21.05.2024 у справі № 260/2035/24 суд вказує наступне.

Згідно із пунктом 16-1 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.

Згідно із пунктом 16-1 підпунктом 1 підпунктом 1.1 підрозділу 10 розділу ХХ платниками збору є, зокрема особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу.

Згідно із статтею 162 пунктом 162.1 підпунктом 162.1.1. Податкового кодексу України фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи.

Згідно із пунктом 16-1 підпунктом 1 підпунктом 1.2 підрозділу 10 розділу ХХ об'єктом оподаткування збором для платників, зазначених у підпункті 1 підпункту 1.1 цього пункту, є доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу.

Відповідно до пункту 163.1 підпункту 163.1.2 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

Відповідно до статті 164 пункту 164.2 підпункту 164.2.1 Податкового кодексу України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються доходи у вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового договору (контракту).

Згідно із пунктом 16-1 підпунктом 1.3 підпунктом 1підрозділу 10 розділу ХХ ставка військового збору становить, зокрема для платників, зазначених у підпункті 1 підпункту 1.1 цього пункту, - 5 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1 підпункту 1.2 цього пункту, крім доходів, які оподатковуються за ставкою, визначеною підпунктом 4 цього підпункту;

Зокрема, відповідно до Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану» № 4015-IX від 10.10.2024 збільшено ставку військового збору з 1,5% до 5% від оподатковуваного доходу фізичних осіб.

Між тим, Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» № 4113 від 04.12.2024 уточнений перелік доходів військовослужбовців до яких застосовується ставка військового збору у розмірі 1,5 відсотка.

Відповідно до підпункту 1.3 підпункту 4 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України зазначена ставка військового збору застосовується до доходу, одержаного у вигляді грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, які здійснюються відповідно до законодавства України (за винятком доходів, які звільняються від оподаткування військовим збором відповідно до підпункту 1.7 пункту 161 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу) військовослужбовцями та працівниками Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Головного управління розвідки Міністерства оборони України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної спеціальної служби транспорту України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань.

Як зазначалося вище, на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 21.05.2024 року у справі №260/2035/24 позивачу 11.07.2025, згідно виписки від 11.07.2025 здійснено нарахування та виплата компенсації втрати частини доходів у розмірі 31922,59 грн з утриманням з нарахованого доходу військового збору за ставкою 5% -2072,90 грн.).

Однак, дохід позивача у вигляді грошового забезпечення військовослужбовця в силу положень Податкового кодексу України повинен бути оподаткованим за ставкою військового збору 1,5 %.

Зважаючи на вищенаведене, втрата позивачем статусу військовослужбовця на час виплати йому компенсації втрати частини доходів не звільняє відповідача компенсувати позивачу суму військового збору, оскільки саме дії останнього призвели до виплати позивачу такого вже після звільнення з військової служби та як наслідок після втрати статусу військовослужбовця.

Відтак, дії військової частини НОМЕР_2 по утриманню з суми компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати суми індексації грошового забезпечення виплаченої на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 21.05.2024 року у справі № 260/2035/24 за ставкою 5 % від нарахованого доходу є протиправними.

За правилами встановленими статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Відповідно до статті 77 частини 2 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене суд доходить висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 5, 19, 77, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) до НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) щодо утримання податку на доходи фізичних осіб з суми, виплаченої ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати на суми місячного грошового забезпечення за весь час затримки виплати по день фактичної виплати на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 21.05.2024 у справі № 260/2035/24.

Зобов'язати НОМЕР_1 прикордонний загін Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоотримане грошове забезпечення у вигляді утриманого податку на доходи фізичних осіб при виплаті компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати на суми місячного грошового забезпечення за весь час затримки виплати по день фактичної виплати на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 21.05.2024 у справі № 260/2035/24.

Визнати протиправними дії НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) щодо утримання військового збору у розмірі 5 % з суми, виплаченої ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати на суми місячного грошового забезпечення за весь час затримки виплати по день фактичної виплати на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 21.05.2024 у справі № 260/2035/24.

Зобов'язати НОМЕР_1 прикордонний загін Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоотримане грошове забезпечення у вигляді утриманого військового збору з суми, виплаченої компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати на суми місячного грошового забезпечення за весь час затримки виплати по день фактичної виплати на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 21.05.2024 у справі № 260/2035/24.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

СуддяЮ.Ю.Дору