Ухвала від 06.10.2025 по справі 240/17457/25

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про повернення позовної заяви

06 жовтня 2025 року м. Житомир справа №240/17457/25

категорія 105000000

Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Шуляк Л.А., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Бердичівського відділу державної виконавчої служби у Бердичівському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернулась до Житомирського окружного адміністративного суду із позовом, в якому просить:

- визнати протиправною та скасувати постанову заступника начальника відділу Бердичівського відділу державної виконавчої служби у Бердичівському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 12.05.2025 року БП №78039674, про стягнення виконавчого збору у розмірі 16000,00 гривень;

- визнати протиправною та скасувати постанову заступника начальника відділу Бердичівського відділу державної виконавчої служби у Бердичівському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 12.05.2025 року ВП №78039674, про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження у розмірі 300,00 грн.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 15 липня 2025 року позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків протягом десяти днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Ухвалою від 14 серпня 2025 продовжено строк залишення позовної заяви без руху.

Ухвалу суду від 14 серпня 2025 року було отримано позивачем 21.08.2025 року, що підтверджується наявним у матеріалах справи рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

Суд зазначає, що стаття 123 КАС України передбачає наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду.

Зокрема, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.

При цьому слід зазначити, що день, коли особа дізналася про порушення свого права - це встановлений доказами день, коли позивач дізнався про рішення, дію чи бездіяльність, внаслідок якої відбулося порушення їх прав, свобод чи інтересів.

Суд вказує, що поважними причинами пропуску процесуального строку визнаються обставини, які не залежать від волі заінтересованої особи і перешкодили їй виконати процесуальні дії у межах встановленого законом проміжку часу. До їх числа відносяться обставини непереборної сили та обставини, які об'єктивно унеможливлюють вчинення процесуальної дії у встановлений строк. Вказані обставини підлягають підтвердженню шляхом подання відповідних документів або їх копій.

Законодавче обмеження строку звернення до суду з адміністративним позовом, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними, та після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.

Таким чином, встановлення процесуальних строків законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених Кодексом адміністративного судочинства України певних процесуальних дій і стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків.

Змістовний аналіз наведених правових норм дає змогу дійти висновку, що строк звернення до адміністративного суду - це строк, в межах якого особа, яка має право на позов, повинна звернутися до адміністративного суду для захисту своїх прав у публічно - правових відносинах або для реалізації владних повноважень.

Строки звернення до адміністративного суду з позовом обмежують час, протягом якого такі правовідносини вважаються спірними, в даному випадку десятиденним строком.

Так, позивачем оскаржується постанова заступника начальника відділу Бердичівського відділу державної виконавчої служби у Бердичівському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Олександра Велидчука від 12.05.2025 року БП №78039674, про стягнення виконавчого збору у розмірі 16000,00 гривень та постанову від 12.05.2025 року ВП №78039674, про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження у розмірі 300,00 грн. Тобто, строк оскарження вказаної постанови був до 22.05.2025. В свою чергу, з вказаним позовом позивач звернулась до суду 07.07.2025, тобто з пропуском строку звернення до суду.

На виконання ухвали про залишення позовної заяви без руху позивач надала заяву про поновлення строків звернення до суду, де вказала, що пропустила строк з поважних причин, оскільки оскаржувану постанову отримала 30.06.2025, а також перебувала на лікуванні у КНП "Бердичівській міській лікарні". Проте жодних доказів на підтвердження вказаних обставин до заяви позивачем не надано, будь-яких клопотань про їх витребування судом не заявила.

Суд ухвалою продовжив строк залишення позовної заяви без руху для надання можливості підтвердити належними доказами зазначені нею у заяві про поновлення пропущеного строку обставини.

Однак, станом на 06.10.2025 позивачем таких доказів не надано, тобто не підтверджено наявність поважних причин пропуску строку звернення до суду, що в силу ст.123 КАС України є підставою для повернення позовної заяви.

Керуючись статтями 123, 169, 243, 248, 256, 294, 295 КАС України, суд,

ухвалив:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Бердичівського відділу державної виконавчої служби у Бердичівському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити дії - повернути позивачу.

Копію ухвали про повернення позовної заяви надіслати особі, яка її подала, не пізніше наступного дня після її постановлення, разом із позовною заявою й усіма доданими до неї матеріалами.

Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду, у строк та в порядку, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвалу суду складено у повному обсязі: 06 жовтня 2025 року.

Суддя Л.А.Шуляк