Ухвала від 06.10.2025 по справі 200/2562/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

про відмову в зупиненні провадження

06 жовтня 2025 року Справа №200/2562/25

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Михайлик А.С. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про зупинення провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Донецького окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом ОСОБА_1 (далі позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі відповідач), в якому позивач просить:

визнати протиправним рішення щодо виключення із довідки про середню заробітну плату від 08.11.2005 № 7/1462, виданої ЗАТ «Костянтинівський металургійний завод», премії у розмірі 824.49 грн;

зобов'язати поновити з 20.03.2024 нарахування та виплату пенсії по інвалідності відповідно довідки про середню заробітну плату від 08.11.2005 № 7/1462, виданої ЗАТ «Костянтинівський металургійний завод», премії у розмірі 824.49 грн, із урахуванням премії до заробітної плати у розмірі 824,49 грн та рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15.08.2024 № 200/3823/24;

визнати протиправним рішення щодо застосування до розрахунку та виплати пенсії з 01.01.2025 коефіцієнтів зменшення, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану»;

зобов'язати здійснити нарахування та виплату пенсії по інвалідності з 01.01.2025 без застосування коефіцієнтів зменшення, передбачених Постановою КМУ № 1, та без обмеження максимальним розміром, відповідно рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15.08.2024 року № 200/3823/24.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 14.04.2025 відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області через підсистему (модуль) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд» надано клопотання про зупинення провадження у справі до прийняття судом рішення по справі № 320/2229/25.

В обґрунтування заявленого клопотання відповідач зазначив, що ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 30.01.2025 відкрито провадження у справі № 320/2229/25 щодо визнання нечинним та протиправним з моменту прийняття абзацу першого пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» (далі Постанова № 1) в частині застосування до пенсій, призначених (перерахованих) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та які перевищують 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, відповідних коефіцієнтів.

Враховуючи наведене, відповідач вважає, що наявні підстави для зупинення провадження у справі до прийняття судом рішення по справі № 320/2229/25.

Позивач надав заперечення проти клопотання відповідача про зупинення провадження у справі. У наданих запереченнях позивач зауважив, що наявність іншої адміністративної справи, яка стосується правомірності окремих положень постанови Кабінету Міністрів України, не є підставою для зупинення провадження у справі № 200/2562/25, оскільки вказана справа не перешкоджає з'ясуванню обставин цієї справи та дослідженню відповідних доказів.

Розглянувши клопотання про зупинення провадження у справі, судом встановлено таке.

Відповідно до пункту 3 частини першої статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд зупиняє провадження у справі в разі об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.

З огляду на зазначені вимоги КАС України для вирішення питання про зупинення провадження у справі адміністративний суд повинен у кожному конкретному випадку з'ясувати: 1) чи існує вмотивований зв'язок між предметом судового розгляду у справі, яка розглядається адміністративним судом, з предметом доказування в конкретній іншій справі, що розглядається в порядку адміністративного судочинства; 2) чим обумовлюється об'єктивна неможливість розгляду цієї справи.

Зупинення провадження в адміністративній справі - це тимчасове припинення вчинення у справі будь-яких процесуальних дій у зв'язку з обставинами, що перешкоджають розгляду справи, до моменту, коли ці обставини перестануть існувати або будуть вчинені необхідні дії.

Суд може зупинити провадження у справі на будь-якому етапі від моменту відкриття провадження у справі до ухвалення судового рішення.

Зупинення провадження в адміністративній справі з мотивів наявності іншої справи, яка розглядається в порядку цивільного, кримінального, господарського чи адміністративного судочинства, може мати місце тільки в тому разі, коли в цій, іншій справі можуть бути вирішені питання, що стосуються підстав заявлених в адміністративній справі вимог чи умов, від яких залежить можливість її розгляду. Об'єктивна неможливість розгляду справи полягає у взаємозв'язку підстав позову, що розглядається, з юридичними фактами, які будуть встановлені судовим рішенням в іншій справі.

Обставини неможливості розгляду справи судом встановлюються у кожному конкретному випадку залежно від змісту справи.

Судом встановлено, що ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 30.01.2025 відкрито провадження у справі № 320/2229/25 про визнання нечинним та протиправним з моменту прийняття абзацу першого пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» в частині застосування до осіб, яким пенсії (пенсійні виплати), призначені (перераховані) відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», коефіцієнтів до відповідних сум перевищення пенсії, розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. 16.09.2025 у справі № 320/2229/25 прийнято рішення, яким визнано протиправним та нечинним абзац перший пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 1 від 03.01.2025 «Про визначенняпорядкувиплати пенсійдеяким категоріямосіб у 2025 році уперіод воєнного стану» в частині його застосування до осіб, яким пенсії (пенсійні виплати), призначені (перераховані) відповідно до Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Рішення не набрало законної сили.

Суд наголошує, що відповідно до частини другої статті 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Аналогічні положення стосовно часових меж чинності нормативно-правового акта також містяться в абзаці шостому частини шостої статті 57 Закону України від 24.08.2023 № 3354-IX «Про правотворчу діяльність» (набрав чинності 20.09.2023 та буде введений в дію через один рік з дня припинення або скасування воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022), згідно з яким у разі якщо припинення дії нормативно-правового акту здійснюється на підставі рішення суду, дія нормативно-правового акту припиняється з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Враховуючи вищевказані положення, суд дійшов висновку про те, що рішення, ухвалене у справі № 320/2229/25, незалежно від результату її розгляду, не може змінювати правове регулювання правовідносин у справі № 200/2562/25, оскільки оскаржуване у справі № 320/2229/25 положення абзацу першого пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» на момент виникнення спірних правовідносин у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії були чинними і застосовувались відповідачем.

З урахуванням зазначеного, а також враховуючи те, що наведена відповідачем обставина не може вважатися такою, що зумовлює неможливість розгляду цієї справи, в задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про зупинення провадження у справі слід відмовити.

Керуючись статтями 236, 241-243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Відмовити в задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про зупинення провадження у справі.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню в апеляційному порядку окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя А.С. Михайлик