Україна
Донецький окружний адміністративний суд
06 жовтня 2025 року Справа№200/2562/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув у спрощеному позовному (письмовому) провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними рішень та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить:
визнати протиправним рішення щодо виключення із довідки про середню заробітну плату від 08.11.2005 № 7/1462, виданої ЗАТ «Костянтинівський металургійний завод», премії у розмірі 824.49 грн;
зобов'язати поновити з 20.03.2024 нарахування та виплату пенсії по інвалідності відповідно довідки про середню заробітну плату від 08.11.2005 № 7/1462, виданої ЗАТ «Костянтинівський металургійний завод», із урахуванням премії до заробітної плати у розмірі 824,49 грн та рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15.08.2024 № 200/3823/24;
визнати протиправним рішення щодо застосування до розрахунку та виплати пенсії з 01.01.2025 коефіцієнтів зменшення, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану»;
зобов'язати здійснити нарахування та виплату пенсії по інвалідності з 01.01.2025 без застосування коефіцієнтів зменшення, передбачених Постановою КМУ № 1, та без обмеження максимальним розміром, відповідно рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15.08.2024 року № 200/3823/24.
Позивач зазначив, що є отримувачем пенсії по інвалідності внаслідок захворювання, одержаного при виконанні обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, призначену згідно із Законом України від 28.02.1991 року №796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». З відповіді Головного управління Пенсійного фонду України за номером 7391-6678/ А-02/8-0500/25 від 01.04.2025 на звернення від 22.03.2025 № ВЕБ-05001-Ф-С-25- 052837 вх. № 6678/А-0500-25 позивач дізнався про те, що після проведення у березні 2025 року перерахунку пенсії на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15.08.2024 по справі № 200/3823/24, розмір його пенсії проведено з урахуванням коефіцієнтів зменшення, як визначено пунктом 1 Постанови № 1.
Крім цього, з розпорядження про перерахунок пенсії від 18.03.2025, позивач дізнався про зменшення середньої заробітної плати для розрахунку пенсії внаслідок неврахування премії в розмірі 824,49 грн, що зазначена в довідці про заробітну плату від 08.11.2005 № 7/1462, виданої «Костянтинівським металургійним заводом» під час проведеного на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15.08.2024 по справі № 200/3823/24, перерахунку пенсії з 20.03.2024.
Позивач зазначив, що зазначені дії відповідача є протиправними та призвели до необґрунтованого зменшення розміру призначеної йому пенсії.
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області у наданому до суду відзиві на позов проти задоволення заявлених позивачем вимог заперечував, просив суд відмовити позивачу в задоволенні заявлених ним вимог.
За змістом позову, під час опрацювання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15.08.2024 у справі №200/3823/24 встановлено, що в електронній пенсійній справі відсутнє положення про преміювання до довідки про заробітну плату № 7/1462, виданої ЗАТ “Костянтинівський металургійний завод». Відповідач зазначив, що відповідно до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 (далі - Порядок № 1210) пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати (доходу), яку (який) вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки. За змістом відзиві підстави для врахування премії в розмірі 824,49 при обчисленні пенсії відсутні, у зв'язку з відсутністю первинних документів в електронній пенсійній справі.
Щодо застосування обмежувальних коефіцієнтів відповідач зазначив, що статтею 46 Закону № 4059-ІХ встановлено, що у 2025 році у період дії воєнного стану пенсії, призначені (перераховані) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких (пенсійної виплати) перевищує десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням до суми перевищення коефіцієнтів у розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
На виконання статті 46 Закону № 4059-ІХ Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 1, якою визначено розміри й порядок застосування обмежувальних коефіцієнтів до спеціальних пенсій: 1) до частини пенсії, що перевищує 10 прожиткових мінімумів, тобто 23610,00 гривень та не перевищує 11 прожиткових мінімумів, а саме 25971,00 гривня застосовується коефіцієнт 0,5; 2) до частини пенсії, що перевищує 11 прожиткових мінімумів, тобто 25971,00 гривень та не перевищує 13 прожиткових мінімумів, а саме 30693,00 грн застосовується коефіцієнт 0,4; 3) до частини пенсії, що перевищує 13 прожиткових мінімумів, тобто 30693,00 гривні та не перевищує 17 прожиткових мінімумів, а саме 40137,00 грн застосовується коефіцієнт 0,3; 4) до частини пенсії, що перевищує 17 прожиткових мінімумів, тобто 40137,00 гривень та не перевищує 21 прожиткових мінімумів, а саме 49581,00 грн застосовується коефіцієнт 0,2; 5) до частини пенсії, що перевищує 21 прожитковий мінімум, тобто 49581,00 грн застосовується коефіцієнт 0,1.
Посилаючись на те, що положення статті 46 Закону № 4059-ІХ неконституційними не визнавалися, є чинними, а тому підлягають застосуванню відповідач просив відмовити позивачу у задоволенні зазначених позовних вимог.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 14.04.2025 відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою від 23.09.2025 призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні на 29.09.2025.
Через неявку представників сторін до судового засідання, призначеного на 29.09.2025, подальший розгляд справи здійснювався у порядку письмового провадження.
Згідно з ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Відповідно до ч. 5 ст. 250 цього Кодексу датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Позивач, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , має статус особи з інвалідністю і право на пільги та компенсації, що встановлені Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», група інвалідності 2, що підтверджується посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987 році (категорія 1), серії НОМЕР_1 від 07.08.2019, виданим Донецькою обласною ОДА.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, як отримувач пенсії по інвалідності відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII в розмірі відшкодування фактичних збитків.
Згідно з розрахунком від 28.02.2024 на підставі рішення № 914250162621 позивачу проведено перерахунок пенсії по інвалідності у зв'язку із зміною прожиткового мінімуму (масовий перерахунок). За змістом зазначеного розрахунку пенсію позивача визначено на рівні 79 011,30 грн (70% середнього заробітку 112 873,28 грн). При цьому, розмір пенсії з 01.03.2024 обмежено максимальним розміром 23 610,00 грн. Згідно з розрахунком заробітку для обчислення пенсії його розмір обчислено шляхом добутку середнього заробітку в сумі 7994,47 грн та суми коефіцієнтів заробітної плати 14,11892.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 15.08.2024 у справі №200/3823/24 зобов'язано Головне управління провести перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії по інвалідності без обмеження десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, починаючи з дня ухвалення Рішення Конституційним Судом України №2-р(ІІ)/2024 від 20.03.2024 з виплатою заборгованості та з урахуванням вже виплачених сум. Зазначене рішення набрало законної сили 28.10.2024.
В березні 2025 року відповідачем відпрацьовано рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15.08.2024 по справі №200/3823/24 та проведено перерахунок пенсії позивача.
Згідно з розрахунком перерахунку пенсії від 18.03.2025 на підставі рішення від 19.03.2025 № 914250162621 позивачу проведено перерахунок пенсії на підставі рішення суду з 20.03.2024. Відповідно до зазначеного перерахунку розмір пенсії визначено на рівні 70% втрати працездатності, основний розмір пенсії становить 46 100,01 грн та визначено як добуток суми заробітку (65857,16 грн) та відсотку втрати працездатності (70%). Згідно з розрахунком до основного розміру пенсії додано: цільова допомога інвалідам війни ІІ групи розміром 50,00 грн, підвищення інвалідам армії, прирівняних до інвалідів війни 2 групи (40% від 2361,00 грн) - 944,40 грн, додаткова пенсія інвалідам армії, прирівняних до інвалідів війни 2 групи з числа ліквідаторів ЧАЕС пост № 112 п. 5 - 379,60 грн, обмеження в індексації з 01.03.2023 - «- 10 544,81 грн, обмеження індексації з 01.03.2024 - «- 4325,58 грн», розмір пенсії з надбавками - 32 603,62 грн.
Крім цього, в розрахунку зазначено про виплату пенсії в сумі 27 252,49 грн із пониженням на 5 351,13 грн. згідно з постановою КМУ № 1 від 03.01.2025, наведено розшифровку суми пенсії на виплату: розрахунок пониження по діапазону 1: 1,0 * 23610 =23610; розрахунок пониження по діапазону 2: 0,5 * 2361 =1180,50; розрахунок пониження по діапазону 3: 0,4 * 4722 =1188,80, розрахунок пониження по діапазону 4: 0,3 * 1910,62 =573,49.
Листом від 01.04.2025 № 7391-6678/А-02/8-0500/25 відповідач повідомив позивача про проведення у березні 2025 року перерахунку пенсії позивача на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15.08.2024 по справі № 200/3823/24, яке набрало законної сили 28.10.2024, без обмеження десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, починаючи з дня ухвалення Рішення Конституційним Судом України № 2-р(ІІ)/2024 від 20.03.2024. В листі зазначено, що оскільки до довідки про заробітну плату від 11.2005 № 7/1462, виданої ЗАТ «Костянтинівський металургійний завод», не надано Положення про преміювання, підстав для врахування премії в розмірі 824,49 грн при обчисленні пенсії немає. Враховуючи зазначене, розмір пенсії позивача переглянуто та обчислено відповідно до зазначеної довідки без врахування премії в розмірі 824,49 грн.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з частиною 1 ст. 54 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв'язку смерті з Чорнобильською катастрофою.
Частинами першою, другою статті 54 Закону № 796-ХІІ встановлено, що пенсії з інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, що визначається згідно із законодавством. В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців.
Статтею 67 Закону № 796-ХІІ визначено порядок підвищення розміру доплат, пенсій і компенсацій, передбачених цим Законом:
конкретні розміри всіх доплат, пенсій і компенсацій підвищуються Кабінетом Міністрів України відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати (частина перша);
пенсії, передбачені цим Законом, підвищуються відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (частина друга);
максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень (частина третя).
Статтею 71 Закону № 796-ХІІ визначено особливості внесення змін до цього Закону, відповідно до яких дія положень цього Закону не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону.
Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2010 № 1210.
Згідно з п. 1 Порядку № 1210 Цей Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - пенсії), а також визначення заробітної плати (доходу) для їх обчислення. Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсій враховується за будь-які 12 місяців підряд такої роботи (п. 2 Порядку № 1210).
Пунктом 3 Порядку 120 встановлено, що у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження:
1) з дня аварії не менш як 12 місяців підряд, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати (доходу) за будь-який повний календарний місяць роботи в зазначеній зоні;
2) на промисловому майданчику Чорнобильської АЕС не менш як 12 місяців у період з 26 квітня 1986 р. до 1 серпня 1987 р., за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати (доходу) за будь-який повний календарний місяць роботи в зоні відчуження. Якщо така особа виводилася із зони Чорнобильської АЕС за медичними показниками у зв'язку з переопроміненням, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати (доходу) за будь-який повний календарний місяць роботи на промисловому майданчику Чорнобильської АЕС;
3) менш як 12 місяців підряд, пенсія обчислюється виходячи із заробітної плати (доходу) за повні календарні місяці підряд у зоні відчуження;
4) менше календарного місяця у 1986-1990 роках (в тому числі особа, яка захворіла на променеву хворобу), за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної (одержаного) за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати (доходу) за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата (дохід) за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати (доходу) проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати (доходу).
Пунктом 5 постанови визначено, що у разі коли кількість відпрацьованих днів у неповному календарному місяці роботи більш як 25,4, пенсія обчислюється виходячи із заробітної плати за фактично відпрацьований час.
Згідно з пунктом 6 постанови № 1210 в усіх випадках премія, передбачена підпунктом 3 пункту 1 постанови Ради Міністрів УРСР, Укрпрофради від 10.06.1986 № 207-7 (не більш як 400 карбованців на місяць), що була визначена умовами оплати праці для осіб, які безпосередньо брали участь у роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи і запобіганням забрудненню навколишнього природного середовища, після проведеного розрахунку додається до суми обчисленої заробітної плати (обчисленого доходу).
Пунктом 7 Порядку № 1210 визначено, що пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати (доходу), яку (який) вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата (дохід) для розрахунку пенсії не може бути нижчою (нижчим) від фактично одержаної суми у зазначений період.
Пунктом 3 Постанови Ради міністрів УРСР від 27.04.1988 від 27.04.1988 «Про умови оплати праці та матеріального забезпечення працівників підприємств, організацій та установ, які зайняті на роботах, пов'язаних із ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та запобіганням забруднення навколишнього середовища»
Пунктом 9 постанови № 1210 визначено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, для осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і пенсії у зв'язку з втратою годувальника з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС визначаються за формулою П= Зс х Кзс х Кв/100%,
де П - розмір пенсії;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої (якого) сплачено страхові внески за 2014-й, 2015-й та 2016 роки, збільшена (збільшений) на відповідні коефіцієнти збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої (якого) сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, визначені починаючи з 2019 року згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.0.22019 № 124;
Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати (доходу), який враховується під час обчислення пенсії;
Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).
Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати (доходу), який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), визначається за формулою Кзс= Ск/К,
де Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) (Кз1 + Кз2 + Кз3 + + ... + Кзn) за кожний місяць роботи в зоні відчуження у 1986-1990 роках;
К - кількість місяців, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу).
Коефіцієнт заробітної плати (доходу) (Кз1, Кз2, Кз3, ..., Кзn) за кожний місяць роботи в зоні відчуження, який враховується під час обчислення пенсії, визначається за формулою Кз= Зв/Зсм
де Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу);
Зв - сума заробітної плати (доходу) за роботу в зоні відчуження за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу),за період 1986-1990 років;
Зсм - показник середньомісячної заробітної плати (доходу) робітників та службовців, зайнятих у галузях національної економіки, згідно з додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 20.11.2003№ 1783 "Про заходи щодо поліпшення пенсійного забезпечення громадян", за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), за період 1986-1990 років.
Згідно зі ст. 46 Закону України від 19.11.2024 № 4059-IX «Про Державний бюджет України на 2025 рік» (далі Закон № 4059-IX) установлено, що у 2025 році у період дії воєнного стану пенсії, призначені (перераховані) відповідно до Митного кодексу України, законів України "Про державну службу", «Про прокуратуру», &qПро статус народного депутата України", «Про Національний банк України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про дипломатичну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про судову експертизу», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови Верховної Ради України від 13.10.1995 № 379/95-ВР «Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України» (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких (пенсійної виплати) перевищує десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням до суми перевищення коефіцієнтів у розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 установлено, що у період воєнного стану у 2025 році пенсії (пенсійні виплати), призначені (перераховані) відповідно до Митного кодексу України, Законів України “Про державну службу», “Про прокуратуру», “Про статус народного депутата України», “Про Національний банк України», “Про Кабінет Міністрів України», “Про дипломатичну службу», “Про службу в органах місцевого самоврядування», “Про судову експертизу», “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», “Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», “Про наукову і науково-технічну діяльність», “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови Верховної Ради України від 13.10.1995 № 379/95-ВР “Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України» (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням коефіцієнтів до відповідних сум перевищення:
до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,5;
до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,4;
до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,3;
до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,2;
до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,1.
Для осіб, пенсії яким призначено (перераховано) відповідно до актів законодавства, зазначених в абзаці першому цього пункту, та які мають право на пенсію відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», і в яких розмір пенсії, обчисленої відповідно до частини першої статті 27, абзацу другого частини першої статті 28 і статті 29 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, коефіцієнти застосовуються до відповідних сум перевищення пенсії, призначеної (перерахованої) відповідно до актів законодавства, зазначених в абзаці першому цього пункту, понад суму пенсії, обчислену відповідно до частини першої статті 27, абзацу другого частини першої статті 28 і статті 29 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»
Спірним питанням в межах цієї справи є правомірність визначення відповідачем розміру пенсії позивача після проведеного перерахунку пенсії у березні 2015 року.
Згідно з наданими відповідачем документами після проведеного перерахунку пенсії у березні 2025 року на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15.08.2024 у справі №200/3823/24, яким було зобов'язано здійснити перерахунок пенсії без застосування максимального обмеження розміру пенсії, розмір пенсії позивача зменшився за рахунок зменшення розміру заробітної плати для обчислення пенсії, внаслідок виключення премії у розмірі 824,49 грн. Крім цього, з 01.01.2025 розмір пенсії до виплати обмежено із застосуванням постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1.
Під час вирішенні питання щодо обґрунтованості проведеного відповідачем перерахунку пенсії суд виходить із наступного.
Не є спірними обставинами у справі отримання позивачем пенсії по інвалідності, розмір якої відповідає розміру відшкодування фактичних збитків, що встановлено на рівні 70 % втрати працездатності. Розмір заробітку для обчислення пенсії визначений на підставі підпункту 4 пункту 3 Порядку №1210 із заробітної плати (доходу) позивача за період роботи позивача в зоні відчуження - березень 1987 року.
Згідно зі встановленим п. 9 Порядку № 1210 правилом розрахунку пенсії по інвалідності, розмір заробітку за період роботи в зоні відчуження впливає на значення показника «Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати (доходу), який враховується під час обчислення пенсії», оскільки його значення обчислюється із застосуванням суми показників заробітної плати, що визначається як співвідношення показника «Сума заробітної плати (доходу) за роботу в зоні відчуження за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), за період 1986-1990 років» (Зв) та «Середньомісячна заробітна плата (дохід) робітників та службовців, зайнятих у галузях національної економіки, згідно з додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 № 1783 "Про заходи щодо поліпшення пенсійного забезпечення громадян" (Зсм). Зменшення показника суми заробітної плати в зоні відчуження має наслідком зменшення показника «Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати».
Як встановлено судом до перерахунку пенсії у березні 2015 року на виконання судового рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15.08.2024 у справі №200/3823/24 під час визначення заробітку для обчислення пенсії відповідачем застосовано індивідуальний коефіцієнт 14,11892 (2612 (1374,14+413,78+824,49) /185).
Відповідно до розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії після проведеного перерахунку у березні 2025 року індивідуальний коефіцієнт заробітку становить 9,66486 та визначений шляхом визначення співвідношення суми заробітку - 1788,00 грн (1374,14+413,78) та середньої заробітної плати робітників та службовців, зайнятих у галузях національної економіки, - 185,00 грн. При цьому, при визначенні суми заробітної плати для обчислення пенсії відповідачем застосовується ще менший коефіцієнт - 8,23784, належних доказів правомірності якого відповідачем не надано. В матеріалах справи наявний доданий відповідачем до відзиву документ «Розрахунок середньомісячного заробітку для обчислення пенсії ОСОБА_1 », де наведені такі обчислення індивідуального коефіцієнту застосованого відповідачем під час обчислення заробітку позивача для обчислення пенсії 8,23784 (413.78 + 1374.14 = 1787.92 /10000 = 0.001788 / 30 = 0.00060 х 25.4 = 0.01524 / 0.00185). Втім, суд зазначає, що зазначений розрахунок не підписано уповноваженою особою відповідача та здійснено з порушенням п. 5 Порядку № 1210, який визначає, що у разі коли кількість відпрацьованих днів у неповному календарному місяці роботи більш як 25,4, пенсія обчислюється виходячи із заробітної плати за фактично відпрацьований час. Тобто, у випадку позивача, кількість відпрацьованих днів у березні 1987 року становить 30 днів, підстави для поділу середнього заробітку на кількість відпрацьованих днів та множення на 25,4 відсутні.
Згідно з наданою відповідачем з матеріалів пенсійної справи довідкою ЗАТ «Костянтинівський металургійний завод» від 08.11.2005 № 07/432 заробіток позивача за березень 1987 року в зоні відчуження становить 2612,40 грн, у т. ч. збережений заробіток за роботу в зоні відчуження - 413,78 грн, оплата праці за роботу в зоні відчуження - 1374,14 грн, премія за чинною системою преміювання за роботу в зоні відчуження - 824,49 грн.
Суд зазначає, що враховуючи наявність в пенсійного органу повноважень щодо перевірки обґрунтованості та достовірності відомостей у зазначеній довідці згідно зі ч. 3 ст. 44 Закону № 1058, відповідач, частково врахувавши відомості довідки ЗАТ «Костянтинівський металургійний завод» від 08.11.2005 № 07/432, за відсутності доказів, які б свідчили про наявність підстав для виникнення обґрунтованого сумніву щодо достовірності відомостей довідки та не здійснивши будь-яких дій спрямованих на перевірку довідки, фактично переклав юридичну відповідальність за оформлення довідки на позивача. Суд також зауважує на тому, що проведений відповідачем перерахунок пенсії у березні 2025 року був спрямований на виконання судового рішення, яким встановлено протиправність застосування максимального розміру пенсії, а тому підстави для перерахунку розміру пенсії з інших причин були у відповідача відсутні, проведений перерахунок не відповідає заявленій легітимній меті (перерахунок пенсії без застосування обмеження максимального розміру пенсії). З огляду на таке, суд вважає неправомірним здійснення перерахунку пенсії позивача, під час якого змінено суми заробітку, що зазначений у довідці ЗАТ «Костянтинівський металургійний завод» від 08.11.2005 № 07/432, за виключенням премії є протиправним.
Враховуючи неприйняття відповідачем окремого рішення з приводу неврахування премії у складі заробітку під час обчислення індивідуального коефіцієнту стажу, суд, із врахуванням ст. 5 та 9 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за можливе задовольнити вимоги позивача шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо здійснення перерахунку пенсії позивача з 20.03.2024 із обчисленням індивідуального коефіцієнту заробітку без врахування у складі заробітку за березень 1987 року розміру премії позивача в сумі 824,49 грн згідно з довідкою ЗАТ «Костянтинівський металургійний завод» від 08.11.2005 № 07/432 та п. 5 Постанови № 1210 та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з 20.03.2024 із врахуванням премії до заробітної плати у розмірі 824,49 грн, що зазначена у довідці ЗАТ «Костянтинівський металургійний завод» про середню заробітну плату від 08.11.2005 № 7/1462.
При вирішенні вимог позивача щодо виплати пенсії без застосування понижуючих коефіцієнтів, що встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1, суд зазначає таке.
22.05.2008 Конституційний Суд України у Рішенні № 10-рп/2008 зазначив, що однією з конституційних гарантій прав і свобод людини і громадянина є недопущення їх скасування чи звуження їх змісту та обсягу при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів. Тлумачення словосполучення «звуження змісту та обсягу прав і свобод людини і громадянина», що міститься в частині третій статті 22 Конституції України, Конституційний Суд України дав у рішенні від 22.09.2005 № 5-рп/2005, згідно з яким «...конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Скасування конституційних прав і свобод це їх офіційна (юридична або фактична) ліквідація. Звуження змісту та обсягу прав і свобод є їх обмеження. У традиційному розумінні, визначальними поняття змісту прав людини є умови і засоби, які становлять можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування та розвитку. Обсяг прав людини це їх сутнісна властивість, виражена кількісними показниками можливостей людини, які відображені відповідними правами, що не є однорідними і загальними». Конституційний Суд України також підкреслив, що загальновизнаним є правило, згідно з яким сутність змісту основного права в жодному разі не може бути порушена.
Визнання законом правових актів такими, що втратили чинність, зупинення їх дії, внесення до них змін і доповнень стосовно раніше закріплених в них прав і свобод людини і громадянин Конституційний Суд України вважає скасуванням або обмеженням цих прав і свобод.
Виходячи з викладеного у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій осіб, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства або прийняттям нових законодавчих актів.
Статтею 46 Закону № 4059-ІХ та Постановою № 1 установлено додаткові підстави для обмеження розміру пенсій, призначених на підставі Закону № 796-ХІІ, шляхом застосування коефіцієнтів до відповідних сум перевищення.
Зазначені нормативно-правові акти фактично змінили умови та норми пенсійного забезпечення осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, які мають право на пенсію за цим Законом, без унесення відповідних змін до Закону № 796-ХІІ та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що порушує соціальну гарантію гідного пенсійного забезпечення таких осіб, які встановлені Законом № 796-ХІІ.
Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12.03.2019 у справі № 913/204/18, від 10.03.2020 у справі № 160/1088/19).
Така ж правова позиція була неодноразово викладена й у постановах Верховного Суду України, зокрема у постанові від 10.02.2016 у справі № 537/5837/14-а, де суд зазначив, що, керуючись принципом законності та виходячи із визначених у частині четвертій статті 9 КАС (у редакції, чинній на час прийняття судових рішень) загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, для визначення розміру разової грошової допомоги учасникам бойових дій у 2014 році слід застосовувати не постанову Кабінету Міністрів України, а закон.
Отже, з урахуванням вимог статті 7 КАС України, суди у період чинності норм постанови Кабінету Міністрів України повинні застосовувати Закон № 796-ХІІ (безвідносно до того, чи скасовані ці норми судом), хоч ці норми й не були скасовані на момент спірних правовідносин.
У рішеннях від 09.07.2007 № 6-рп/2007, від 22.05.2008 №10-рп/2008 та від 30.11.2010 №22-рп/2010 Конституційний Суд України дійшов висновку, що законом про Державний бюджет України не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві; у разі необхідності зупинення дії законів, внесення до них змін і доповнень, визнання їх нечинними мають використовуватися окремі закони.
В абзаці третьому пункту 4 мотивувальної частини рішення від 28.08.2020 №10-р/2020 Конституційний Суд України вкотре наголосив на тому, що скасування чи зміна законом про Державний бюджет України обсягу прав і гарантій та законодавчого регулювання, передбачених у спеціальних законах, суперечить статті 6, частині другій статті 19, статті 130 Конституції України.
Тож у разі суперечності між правовими нормами Закону України про Державний бюджет України та правовими нормами спеціальних законів України, якими врегульовано ті ж самі правовідносини, застосуванню підлягають правові норми спеціальних законів України.
Оскільки Законом № 796-ХІІ, як спеціальним законом, і Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не передбачено обмеження розміру пенсій, установлених для осіб, які втратили працездатність, у спосіб застосування до суми перевищення коефіцієнтів, тому до спірних правовідносин не підлягають застосуванню положення статті 46 Закону № 4059-ІХ та Постанови № 1.
За встановлених у справі обставин та нормативно-правового регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що відповідач зобов'язаний був виплачувати позивачу з 01.01.2025 пенсію без застосування обмежувальних коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, встановлених Постановою № 1.
Враховуючи неприйняття відповідачем окремого рішення з приводу застосування коефіцієнтів, встановлених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», суд, із врахуванням ст. 5 та 9 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за можливе задовольнити вимоги позивача шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо зниження розміру пенсії позивача з 01.01.2025 шляхом застосування коефіцієнтів, встановлених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану». Із врахуванням задоволення зазначених вимог вимоги позивача про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії з 01.01.2025 без застосування коефіцієнтів, встановлених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», з урахуванням раніше проведених виплат також підлягають задоволенню.
Щодо вимог позивача про зобов'язання відповідача врахувати рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15.08.2024 № 200/3823/24 під час здійснення перерахунку та виплати пенсії з 20.03.2024, перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2025, то в цій частині вимоги позивача не підлягають задоволенню, оскільки будь-яке рішення суду є обов'язковим до виконання та не потребує додаткового судового рішення для забезпечення його виконання.
Таким чином, заявлені позивачем вимоги підлягають частковому задоволенню.
Підстави для здійснення розподілу судових витрат відсутні звільнення позивача від сплати судового збору на підставі п. 10 ч. 1 ст. 5 Закону України «По судовий збір».
Беручи до уваги викладене вище та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними рішень та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 20.03.2024 із обчисленням індивідуального коефіцієнту заробітку без врахування у складі заробітку за березень 1987 року розміру премії позивача в сумі 824,49 грн згідно з довідкою ЗАТ «Костянтинівський металургійний завод» від 08.11.2005 № 07/432 та п. 5 Постанови № 1210.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 20.03.2024 із врахуванням премії до заробітної плати у розмірі 824,49 грн, зазначеної у довідці ЗАТ «Костянтинівський металургійний завод» про середню заробітну плату від 08.11.2005 № 7/1462.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо зниження розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2025 шляхом застосування коефіцієнтів, встановлених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2025 без застосування коефіцієнтів, встановлених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», з урахуванням раніше проведених виплат.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду або якщо справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відомості про сторін:
ОСОБА_1 (позивач), адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2
Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (відповідач), юридична адреса: 84122, Донецька обл., місто Слов'янськ, площа Соборна, будинок 3, ЄДРПОУ 13486010
Суддя А.С. Михайлик