Ухвала від 06.10.2025 по справі 160/8173/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

06 жовтня 2025 року Справа №160/8173/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Кучугурної Н.В., розглянувши заяву ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Лисуненко Максим Валерійович, про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі №160/8173/25 за позовною заявою ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Лисуненко Максим Валерійович, до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.07.2025 у справі №160/8173/25 позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та скасування рішення задоволено частково; визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , вчинені під час проведення військово-лікарської експертизи для визначення придатності ОСОБА_1 до військової служби; зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 провести військово-лікарську експертизу стану здоров'я ОСОБА_1 , з урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні, та за наслідками проведеної військово-лікарської експертизи прийняти рішення відповідно до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402; в іншій частині позовних вимог у їх задоволенні відмовлено.

05.09.2025 Дніпропетровським окружним адміністративним судом видано виконавчі листи.

24.09.2025 через систему «Електронний суд» від ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Лисуненко Максим Валерійович, надійшла заява в порядку ст. 382 КАС України про встановлення судового контролю за виконання рішення суду у справі №160/8173/25.

Заява мотивована тим, що відповідач відмовляється виконувати рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.07.2025 у справі №160/8173/25, та станом на день подання заяви про встановлення судового контролю, вказане рішення суду відповідачем не виконано. У зв'язку з цим представник позивача просить суд встановити судовий контроль.

Згідно з протоколом передачі судової справи раніше визначеному складу суду зазначену вище заяву у справі №160/8173/25 передано для розгляду судді Кучугурній Н.В.

Ухвалою суду від 30.09.2025 прийнято до розгляду заяву ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Лисуненко Максим Валерійович, про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі №160/8173/25; призначено до розгляду заяву ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Лисуненко Максим Валерійович, про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі №160/8173/25 за позовною заявою ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Лисуненко Максим Валерійович, до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та скасування рішення; запропоновано відповідачу надати пояснення з приводу поданої позивачем заяви з наданням доказів на їх обґрунтування у строк до 03.10.2025 включно.

02.10.2025 до суду від відповідача надійшли пояснення, згідно з якими, відповідач заперечує проти заяви про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі № 160/8173/25. Відповідач зазначає, що для виконання зазначеного рішення суду заявнику необхідно особисто з'явитись до ІНФОРМАЦІЯ_3 , отримати направлення для проходження повторного ВЛК та особисто пройти військово-лікарську експертизу. Без особистої явки заінтересованої особи до ІНФОРМАЦІЯ_3 для отримання направлення на ВЛК, з наступним проходженням повторного ВЛК, виконання рішення суду неможливе.

У поясненнях, які надійшли до суду 03.10.2025, відповідач зазначає, що ОСОБА_1 був призваний на військову службу 19.02.2025 до в/ч НОМЕР_1 та є на цей час військовослужбовцем, у зв'язку з чим, для отримання направлення для проходження ВЛК військовослужбовцю ОСОБА_1 необхідно звертатись до командира військової частини.

Розглянувши заяву про встановлення судового контролю, суд зазначає про таке.

Відповідно до ст.129-1 Конституції України, судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Згідно ст.13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.

Відповідно до ч.2, 3 ст.14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Згідно ст.370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Одним із способів судового контролю за виконанням судового рішення є зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.

Згідно з ч. 1 ст. 382-1 КАС України, суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.

За наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення (ч. 2 ст. 382-1 КАС України).

Як зазначено вище, рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.07.2025 у справі №160/8173/25 позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та скасування рішення задоволено частково; визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , вчинені під час проведення військово-лікарської експертизи для визначення придатності ОСОБА_1 до військової служби; зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 провести військово-лікарську експертизу стану здоров'я ОСОБА_1 , з урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні, та за наслідками проведеної військово-лікарської експертизи прийняти рішення відповідно до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402; в іншій частині позовних вимог, у їх задоволенні відмовлено.

У цьому рішенні суд указав про таке.

Відповідно до частини десятої статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення №402 в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до пункту 1.1. глави 1 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Пунктом 2.1 розділу І Положення №402 передбачено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця. Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.

Штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону (п.2.2. глави 2 розділу І Положення №402).

Відповідно до підпунктів 2.5.1. пункту 2.5. глави 2 розділу І Положення №402, до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать: госпітальні ВЛК; гарнізонні ВЛК; ЛЛК; ВЛК Десантно-штурмових військ; ВЛК ТЦК та СП; ВЛК розвідувального органу Міністерства оборони України; ВЛК Сил спеціальних операцій Збройних Сил України; ВЛК інших закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності.

Підпунктами 2.5.3, 2.5.5. пункту 2.5. глави 2 розділу І Положення №402 позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЛК призначаються у складі голови, заступника голови (може призначатись один з членів комісії), членів комісії (не менше ніж три лікарі) і секретаря з числа фахівців з медичною освітою. До складу ВЛК можуть призначатися лікарі інших спеціальностей.

До складу ВЛК (ЛЛК) ТЦК та СП входять медичні працівники закладу охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, визначеного рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради (голови обласної, Київської міської військових адміністрацій, а також районних військових адміністрацій та військових адміністрацій населених пунктів).

Відповідно до п.3.1. глави 3 розділу ІІ Положення №402, медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням керівників ТЦК та СП ВЛК ТЦК та СП на збірних пунктах районних (міських) ТЦК та СП або за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності лікарями, які включаються до складу ВЛК ТЦК та СП.

За п.3.8. глави 3 розділу ІІ Положення №402 постанова ВЛК ТЦК та СП про ступінь придатності військовозобов'язаного до військової служби, прийнята в облікових цілях в мирний час, дійсна протягом п'яти років з дня закінчення медичного огляду.

Постанова ВЛК районних, міських ТЦК та СП про ступінь придатності військовозобов'язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період дійсна протягом одного року з дня закінчення медичного огляду.

Під час дії особливого періоду постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про непридатність до військової служби військовозобов'язаних оформлюються свідоцтвами про хворобу (додаток 11 до цього Положення) у трьох примірниках, які не пізніше десятиденного строку з дня закінчення медичного огляду та перевірки ВЛК обласних (Київського та Севастопольського міських) ТЦК та СП, направляються на затвердження до штатних ВЛК згідно адміністративно-територіальної зони відповідальності за проведення військово-лікарської експертизи.

Інші постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП, на особливий період оформлюються довідкою військово-лікарської комісії (додаток 4 до цього Положення) у трьох примірниках.

Копія довідки ВЛК з підписом про ознайомлення та датою видається особі, яка пройшла медичний огляд.

Крім цього, згідно з абз.1 п.3.8. глави 3 розділу ІІ Положення №402 постанови ВЛК ТЦК та СП щодо військовозобов'язаних приймаються згідно з главою 20 цього розділу.

Так, відповідно до п.20.1. глави 20 розділу ІІ Положення №402 постанови ВЛК приймаються колегіально, більшістю голосів. У прийнятті постанови голова та члени ВЛК незалежні і у своїй роботі керуються цим Положенням. У разі незгоди голови або членів комісії з думкою інших членів їх окрема думка заноситься до протоколу засідання ВЛК. Члени ВЛК зобов'язані дотримуватися вимог Положення.

Постанова ВЛК про придатність військовослужбовця (військовозобов'язаного, резервіста) до військової служби оформлюється довідкою ВЛК, затвердженню штатною ВЛК не підлягає (п.22.7. глави 22 розділу ІІ Положення №402).

Аналізуючи наведені вище норми чинного законодавства, суд зазначає, що придатність за станом здоров'я, зокрема, військовозобов'язаних, визначає військово-лікарська експертиза, яка може проводитись військово-лікарською комісією територіального центру комплектування та соціальної підтримки, яка у свою чергу, є позаштатною постійно діючою військово-лікарською комісією (ВЛК).

При цьому, позаштатні постійно діючі ВЛК призначаються у складі голови, заступника голови (може призначатись один з членів комісії), членів комісії (не менше ніж три лікарі) і секретаря з числа фахівців з медичною освітою.

Військово-лікарські комісії у разі придатності військовозобов'язаного до військової служби приймають постанови, які на особливий період оформлюються довідкою військово-лікарської комісії, яка приймається колегіально, більшістю голосів.

Як зазначено вище, до матеріалів справи також надана картка обстеження та медичного огляду ОСОБА_1 .

З цієї картки видно, що вона підписана головою ВЛК та секретарем ВЛК, але картка не містить підписів членів ВЛК, що свідчить про відсутність факту прийняття оскаржуваної у цій справі довідки членами ВЛК у колегіальному складі.

Наведене суд уважає порушенням процедури, встановленої Положенням №402, для прийняття постанов військово-лікарськими комісіями.

Крім того, суд указує, що як до матеріалів справи на вимогу ухвал суду, так і на адвокатський запит адвоката позивача, не була надана постанова ВЛК, яка складається за результатами проходження, зокрема, військовозобов'язаним, військово-лікарської експертизи для визначення придатності за станом здоров'я до військової служби.

Як указує позивач, така постанова не була надана і йому за його вимогою.

Із зазначеного суд робить висновок про те, що така постанова військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_1 стосовно позивача не складалась, протилежного відповідачем не доведено.

Отже, відповідачем була порушена процедура, встановлена Положенням №402.

Відповідно до п.3.2. глави 3 розділу ІІ Положення №402 під час дії правового режиму воєнного стану кожний військовозобов'язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, офтальмологом, оториноларингологом, а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей.

Згідно з п.3.4. глави 3 розділу ІІ Положення №402 перед оглядом військовозобов'язаних їм проводиться загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, серологічний аналіз крові на: антитіла до вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ), поверхневий антиген до вірусу гепатиту «В» (HbsAg), загальні антитіла до вірусу гепатиту «С» (anti-HCV), реакція мікропреципітації з кардіоліпіновим антигеном або загальні антитіла до блідої трепонеми (RW); визначається група крові та резус-належність, проводяться рентгенологічне обстеження органів грудної клітки, ЕКГ. Особам старшим 40 років обов'язково проводиться вимір внутрішньоочного тиску, дослідження крові на цукор. Інші дослідження проводяться за показаннями.

Направлення для проведення вказаних лабораторних та інструментальних досліджень може здійснюватися лікарями із закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, які залучаються для проведення медичного огляду військовозобов'язаних.

Лікарі, які включаються до складу ВЛК із закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, під час проведення медичного огляду ознайомлюються з медичними записами в ЕСОЗ та з іншими медичними документами, які надає військовозобов'язаний, що характеризують його стан здоров'я, а також вносять до ЕСОЗ відповідні медичні записи на підставі отриманої інформації.

Під час дії правового режиму воєнного стану кожний військовозобов'язаний прибуває на медичний огляд ВЛК з результатами рентгенологічного обстеження органів грудної клітки.

ЕКГ виконується після 40-річного віку та за наявності медичних показань. Інші лабораторні та інструментальні дослідження виконуються за показанням.

Отже, під час дії правового режиму воєнного стану кожний військовозобов'язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, офтальмологом, оториноларингологом, а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей.

При цьому, перед оглядом військовозобов'язаних їм проводиться загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, серологічний аналіз крові на: антитіла до вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ), поверхневий антиген до вірусу гепатиту «В» (HbsAg), загальні антитіла до вірусу гепатиту «С» (anti-HCV), реакція мікропреципітації з кардіоліпіновим антигеном або загальні антитіла до блідої трепонеми (RW); визначається група крові та резус-належність, проводяться рентгенологічне обстеження органів грудної клітки, ЕКГ. Особам старшим 40 років обов'язково проводиться вимір внутрішньоочного тиску, дослідження крові на цукор.

Проте, указана вище картка обстеження та медичного огляду військовозобов'язаного не містить даних про те, що позивачу проводився загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, біохімічний аналіз крові: вміст глюкози, вміст білірубіну, вміст АЛТ, вміст загального білка, визначалась група крові та резус-належність та проводилось ЕКГ. Оскільки, позивач народився ІНФОРМАЦІЯ_4 , на дату про ведення ВЛК 19.02.2025, йому виповнилось 44 роки, йому обов'язково мав бути проведений вимір внутрішньоочного тиску, а також дослідження крові на цукор. Проте, доказів проведення цих досліджень до матеріалів справи не надано.

До того ж, суд указує, що картка обстеження та медичного огляду на придатність до військової служби позивача складена 19.02.2025, цього ж дня, згідно з указаною карткою, позивач був оглянутий лікарями: хірургом, невропатологом, офтальмологом, ЛОРом, дерматовенерологом, психіатром. Поряд з цим, огляд позивача терапевтом, як зазначено у картці, відбувся 11.02.2025.

Всі вказані вище обставини вказують на порушення відповідачем наведених норм Положення №402.

З огляду на викладені висновки, суд зобов'язав ІНФОРМАЦІЯ_2 провести військово-лікарську експертизу стану здоров'я ОСОБА_1 , з урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні, та за наслідками проведеної військово-лікарської експертизи прийняти рішення відповідно до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402.

Висновків щодо особистого звернення позивача до відповідача для проведення військово-лікарської експертизи рішення суду не містить.

Водночас, виходячи із норм Положення №402, позивач повинен особисто з'явитись до ІНФОРМАЦІЯ_1 для проведення військово-лікарської експертизи стану здоров'я, з урахуванням висновків суду, викладених у рішенні у справі №160/8173/25.

До заяви про встановлення судового контролю не надано доказів того, що ОСОБА_1 особисто звертався до ІНФОРМАЦІЯ_1 , і доказів того, що після такого звернення ІНФОРМАЦІЯ_2 відмовив у проведенні військово-лікарської експертизи на виконання рішення суду.

Наведені вище обставини вказують на відсутність підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі №160/8173/25.

Таким чином, заява про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення задоволенню не підлягає.

Керуючись статтями 243, 248, 256, 370, 371, 382, 382-1 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Лисуненко Максим Валерійович, про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі №160/8173/25.

Ухвала набирає законної сили 06.10.2025.

Ухвала може бути оскаржена до Третього апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного її тексту шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Ухвала складена 06.10.2025.

Суддя Н.В. Кучугурна