06 жовтня 2025 року Справа № 160/28466/25
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Горбалінський В.В., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
01.10.2025 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить:
1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, які виразилися у відмові в донарахуванні страхового стажу в розмірі 4 роки 9 місяців 2 дні - не врахованих при здійсненні розрахунку пенсії за віком в 2018 р., до страхового стажу 38 років 06 місяців 27 днів, зарахованого станом на 29.02.2020 р, та в зв'язку з чим у відмові здійснити перерахунок: а)розміру, нарахованої пенсії з 28.01.2018 р; б) пенсії у зв'язку з індексацією заробітку з 01.03.2021, 01.03.2022, 01.03.2023, 01.03.2024 та 01.03.2025 роках; в)доплати за понаднормовий стаж з 28.01.2018 р.;
2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області до зарахованого станом на 29.02.2020 р. страхового стажу 38 років 06 місяців 27 днів донарахувати страховий стаж в розмірі 4 роки 7 місяць 7 днів, а саме не враховані при нарахуванні пенсії за віком періоди часу:
- період часу з 30,04.1978 по 10.07.1978- після армійська відпустка, яка відповідно до законодавства чинного на той час зараховувалася до безперервного трудового стажу (2м. 10д.);
- період часу з 16.05.1995 по 26.05.1995 - оплату до пенсійного фонду внесено повністю за весь календарний 1995 рік (9д.);
- період часу з 01.11.1995 по 01.01.1998 - сплачено внески до пенсійного фонду в повному обсязі у відповідності до отриманого прибутку (2р. 2м.);
- період часу з 30.06.2003 по 01.09.2003 сплачено єдиний соціальний внесок в повному обсязі (2 м.);
- за 2004, 2005, 2006, 2008 та 2020 роки - за який сплачено єдиний соціальний внесок в повному обсязі з яких: в 2004 р. - 24 дні: в січні - 10 днів, лютому - 4 дні, квітні - 9 днів, жовтні -1 день; в 2005 р. - 29 днів: в травні - 2 дня, червні - 6 днів, липні - 8 днів, листопаді - 4 дня, в грудні - 9 днів.; в 2006 р. - 4 дні: в січні - 1 день, червні - 1 день, липні - 1 день, жовтні - 1 день; в 2008 р. -1 день: в листопаді; в 2019 р. - 8 днів: в березні - 8 днів (2м. 6д.);
- період часу з 01,01.2004 по 31.12.2010 за який з 01.01,2004 по 31.06.2004 р. - до пенсійного фонду сплачено внесок о загальній системі оподаткування, а з 31.06.2004 по 31.12.2010 р. сплачено єдиним соціальним внеском на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (1м. 21д.);
- період часу з 31.12.2010 по 01.01.2013 (тобто повністю не зараховано 2011 та 2012 рр., за які сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (2р.), про що внести відповідну інформацію до індивідуальних відомостей ОСОБА_1 «Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування», та «Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України» (ІКІС ПФУ);
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок величини коефіцієнта страхового стажу та величини індивідуального коефіцієнта заробітної плати;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з 27.01.2018 р. здійсни перерахунок пенсії за віком з урахуванням донарахованого страхового стажу в розмірі 4 роки 7 місяць 7 днів, що становить 43 роки 4 місяці 5 днів та з урахуванням перерахунків величини коефіцієнта страхового стажу і величини індивідуального коефіцієнта заробітної плати.
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з врахуванням раніше виплачених сум, здійснити перерахунок раніше нарахованої та виплаченої суми пенсії за віком з 27.01.2018 р. по теперішній час - нараховану різницю, що є недорахованою сумою до пенсії за віком, виплатити позивачу.
Позовна заява обґрунтована тим, що відповідачем протиправно не враховано до страхового стажу позивача періоди роботи.
Позовна заява відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161, 171 Кодексу адміністративного судочинства України, підсудна Дніпропетровському окружному адміністративному суду та підлягає розгляду в порядку спрощеного позовного провадження згідно частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
З позовної заяви порушень строків, передбачених статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України, не вбачається.
Підстав для її повернення або відмови у відкритті провадження у справі не має.
Крім цього суд зазначає наступне.
Позивачем в позовній заяві заявлено клопотання про розгляд справи в порядку загального позовного провадження.
Вирішуючи вказане клопотання по суті, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.3, 4, п.3 ч.6 ст.12 Кодексу адміністративного судочинства України загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Виключно за правилами загального позовного провадження розглядаються справи у спорах:
1) щодо оскарження нормативно-правових актів, за винятком випадків, визначених цим Кодексом;
2) щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо позивачем також заявлено вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної такими рішеннями, діями чи бездіяльністю, у сумі, що перевищує сто розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
3) про примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності;
4) щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що перевищує: для юридичних осіб - п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; для фізичних осіб та фізичних осіб - підприємців - вісімдесят розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
5) щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років";
6) щодо оскарження індивідуальних актів Національного банку України, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Міністерства фінансів України, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, рішень Кабінету Міністрів України, визначених частиною першою статті 266-1 цього Кодексу.
Для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Згідно ч.2, 3, 4 ст.257 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
При вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує:
1) значення справи для сторін;
2) обраний позивачем спосіб захисту;
3) категорію та складність справи;
4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо;
5) кількість сторін та інших учасників справи;
6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес;
7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
За правилами спрощеного позовного провадження не можуть бути розглянуті справи у спорах:
1) щодо оскарження нормативно-правових актів, за винятком випадків, визначених цим Кодексом;
2) щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо позивачем також заявлено вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної такими рішеннями, діями чи бездіяльністю, у сумі, що перевищує сто розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
3) про примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності;
4) щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що перевищує: для юридичних осіб - п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; для фізичних осіб та фізичних осіб - підприємців - сто розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
5) щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років";
6) щодо оскарження індивідуальних актів Національного банку України, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Міністерства фінансів України, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, рішень Кабінету Міністрів України, визначених частиною першою статті 266-1 цього Кодексу.
Кодексом адміністративного судочинства України визначено перелік адміністративних справ, які належить розглядати за правилами загального позовного провадження. В свою чергу, дана адміністративна справа не віднесена до вказаного переліку, а віднесена до переліку справ незначної складності.
Суд зазначає, що характер спірних правовідносин та предмет доказування, а саме: визнання протиправним та скасування наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки, є незначної складності та не вимагає проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
В свою чергу суд зазначає, що позивачем не наведено підстав необхідності розгляду даної адміністративної справи в порядку загального позовного провадження.
З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку, що клопотання позивачатків про розгляд справи в порядку загального позовного провадження є безпідставним та задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.12, 80, 171, 257, 260, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Відкрити провадження в адміністративній справі №160/28466/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Здійснювати розгляд адміністративної справи одноособово суддею Горбалінським В.В.
В задоволенні клопотання ОСОБА_1 про розгляд справи в порядку загального позовного провадження - відмовити.
Витребувати у Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області належним чином завірену копію пенсійної справи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ).
Встановити відповідачу п'ятнадцятиденний строк з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позов та витребуваних судом доказів.
Згідно ч.3 ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України, копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана іншим учасникам справи одночасно з надісланням відзиву до суду.
Роз'яснити, що клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має право подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п'яти днів з дня отримання відзиву.
Копію ухвали надіслати особам, які беруть участь у справі, разом з інформацією про їхні процесуальні права і обов'язки.
Інформацію щодо розгляду даної справи її учасники можуть отримати в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України -://adm.dp.court.gov.ua.
Здійснювати розгляд (формування та зберігання) справи у змішаній (паперова та електронна) формі.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя В.В. Горбалінський