Рішення від 06.10.2025 по справі 160/21327/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 жовтня 2025 рокуСправа №160/21327/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Турлакової Н.В.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Міністерства освіти і науки України, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Державне підприємство "Інфоресурс" про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду за допомогою підсистеми "Електронний суд" надійшов позов ОСОБА_1 до Міністерства освіти і науки України, третя особа: Державне підприємство "Інфоресурс", в якому позивач просить суд (з урахуванням уточненого позову):

- визнати протиправними дії Міністерства освіти і науки України які полягають у внесенні до Єдиної державної електронної бази з питань інформації відомостей про порушення ОСОБА_1 послідовності навчання, а саме в розділі «На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної ч.2 ст. 10 Закону України «Про освіту» - вказано «Ні, порушує», яка відображена в Довідці від 16.06.2025 року за №659297;

- зобов'язати Міністерство освіти і науки України внести виправлення у записі в Єдиній державній електронній базі з питань освіти відомостей про порушення ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , послідовності здобуття освіти, визначеної частиною 2 статті 10 Закону України «Про освіту» при поточному здобутті ним на денній формі навчання освіти рівня магістр за спеціальністю «222 Медицина» в Полтавському державному медичному університеті, а саме в розділі «На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної ч.2 ст. 10 Закону України «Про освіту» - вказати «Так, не порушує».

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у вересні 2020 року позивач був зарахований до Дніпровського державного аграрно-економічного університету за освітньо-професійною програмою магістра зі спеціальності 211 «Ветеринарна медицина», але 15.02.2022 був відрахований за власним бажанням до завершення навчання й не отримав диплом магістра. З 05.09.2022 позивач був зарахований до Полтавського державного медичного університету за освітнім ступенем магістра за спеціальністю 222 «Медицина», в якому навчається на денній формі на час подання позовної заяви. За запитом позивача в системі ЄДЕБО йому сформовано Довідку щодо документів про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти, №659297 вказано про порушення послідовності навчання, а саме зазначено: На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної ч.2 статті Закону Про освіти зазначено - «Ні, порушує». Не погоджуючись із вищевказаними діями, позивач звертається до суду з даним адміністративним позовом про оскарження дій Міністерства освіти і науки України в частині внесення до Єдиної державної електронної бази з питань освіти інформації про те, що поточне здобуття освіти ОСОБА_1 порушує послідовність здобуття освіти, визначену частиною 2 статті 10 Закону України "Про освіту" від 05.09.2017 року №2145-VIII (далі по тексту - Закон Про освіту).

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.08.2025 року відкрито провадження у справі та призначено розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, за наявними у справі матеріалами (письмове провадження).

Від відповідача надійшов відзив на позов, в якому зазначено, що з наданою позивачем у позовній заяві та додаткових поясненнях інформацією, здобувач освіти ОСОБА_1 10.09.2020 зарахований на навчання за освітнім рівнем магістра до Дніпровського державного аграрно-економічного університету, відрахований 15.02.2022 за власним бажанням. Отже, ОСОБА_1 сукупно протягом часу понад півтора роки набував сукупність систематизованих знань, умінь і практичних навичок, способів мислення, професійних, світоглядних і громадянських якостей, морально-етичних цінностей, інших компетентностей за освітнім рівнем магістр. Згодом він 05.09.2022 повторно зарахований на навчання за освітнім рівнем магістра до Полтавського державного медичного університету. Вважає, що позивач здобуває освіту в непослідовному порядку.

Від третьої особи письмові пояснення на адресу суду не надходили.

Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

За приписами ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

За викладених обставин, у відповідності до вимог ст.ст.258, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

Дослідивши чинне законодавство та матеріали справи, суд встановив наступне.

Згідно копії диплому молодшого спеціаліста НОМЕР_2 ОСОБА_1 закінчив у 2020 році КЗ вищої освіти "Криворізький медичний коледж" ДОР та здобув кваліфікацію: освітньо-кваліфікаційний рівень молодший спеціаліст, спеціальність медсестринство, освітня програма лікувальна справа, професійна кваліфікація фельдшер.

Згідно Виписки з Єдиної державної електронної бази з питань освіти щодо документів про освіту та інформації про навчання особи, ОСОБА_1 :

1. свідоцтво про базову загальну середню освіту НОМЕР_3 Криворізький навчально-виховний комплекс №35 "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів - багатопрофільний ліцей "Імпульс" від 10.06.2015;

2. атестат про повну загальну середню освіту НР 50607917 Комунальний ВНЗ "Криворізький медичний коледж" ДОР від 27.06.2018;

3. Диплом молодшого спеціаліста Е20118119 КЗ вищої освіти "Криворізький медичний коледж" ДОР від 30.06.2020.

Інформація про навчання ОСОБА_1 :

1. КЗ вищої освіти "Криворізький медичний коледж" ДОР, молодший спеціаліст, навчання 01.09.2016-30.06.2020, завершено навчання.

2. Дніпровський державний аграрно-економічний університет, магістр, навчання 15.09.2020-30.06.2026, відраховано із закладу освіти за власним бажанням 15.02.2022.

3. Полтавський державний медичний університет, магістр, навчання 15.09.2022 по 30.06.2028, поновлено з поточного закладу освіти 03.09.2024.

Згідно довідки про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань світи №659297 від 16.06.2025р. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 порушує послідовність здобуття освіти.

Листом від 03.07.2025 №3/5496/25 Міністерством освіти і науки України розглянуто звернення ОСОБА_1 щодо порушення послідовності здобуття освіти та внесення змін до ЄДЕБО та повідомлено зокрема, що 05.09.2022 повторно зарахований на навчання за освітнім рівнем магістра до Полтавського державного медичного університету. Здобуття освіти на тому ж самому рівні, що й рівень попереднього навчання не вважається послідовним. Таким чином ОСОБА_1 здобуває освіту в непослідовному порядку.

Позивач вважає дії відповідача в частині внесення відомостей до Єдиної державної електронної бази з питань освіти інформації про те, що поточне здобуття освіти позивача порушує послідовності, визначені частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту» протиправними та такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства, що і стало підставою для звернення з цим позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положенням про Міністерство освіти і науки України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 № 630 (далі Положення № 630), визначено, що Міністерство освіти і науки України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах освіти і науки, наукової, науково-технічної діяльності, інноваційної діяльності в зазначених сферах, трансферу (передачі) технологій, а також забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері здійснення державного нагляду (контролю) за діяльністю закладів освіти, підприємств, установ та організацій, які надають послуги у сфері освіти або провадять іншу діяльність, пов'язану з наданням таких послуг, незалежно від їх підпорядкування і форми власності.

Міністерство освіти і науки України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.

Відповідно до Указу Президента України від 30.09.2010 № 926 "Про заходи щодо забезпечення пріоритетного розвитку освіти в Україні" постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.2011 № 752, затверджено Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти.

Міністерству освіти і науки, молоді та спорту: забезпечено створення до 01.01.2012 та функціонування Єдиної державної електронної бази з питань освіти; розробити та затвердити порядок формування та функціонування зазначеної Єдиної бази.

16.05.2024 постановою Кабінету Міністрів України № 560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі Порядок № 560).

Відповідно до абз. 1 п. 62 Порядку № 560 здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України Про освіту, а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, надають до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки довідку про здобувача освіти, сформовану в Єдиній державній електронній базі з питань освіти за формою, визначеною у додатку 9, та документи (нотаріально засвідчені копії документів), що підтверджують зарахування на навчання до інтернатури згідно з додатком 5.

Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також, зокрема: здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.

Таким чином, у період проведення загальної мобілізації, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, які є здобувачами, зокрема, вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту».

Суспільні відносини, що виникають у процесі реалізації конституційного права людини на освіту, прав та обов'язків фізичних і юридичних осіб, які беруть участь у реалізації цього права, а також визначає компетенцію державних органів та органів місцевого самоврядування у сфері освіти регулюються Законом України «Про освіту» від 05.09.2017 № 2145-VIII (далі Закон № 2145-VIII).

Відповідно до ч. 2 ст. 10 Закону № 2145-VIII рівнями освіти є: дошкільна освіта; початкова освіта; базова середня освіта; профільна середня освіта; перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; фахова передвища освіта; початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень вищої освіти; другий (магістерський) рівень вищої освіти; третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про вищу освіту» від 01.07.2014 № 1556-VII (далі Закон № 1556-VII), вища освіта - це сукупність систематизованих знань, умінь і практичних навичок, способів мислення, професійних, світоглядних і громадянських якостей, морально-етичних цінностей, інших компетентностей, здобутих у закладі вищої освіти (науковій установі) у відповідній галузі знань за певною кваліфікацією на рівнях вищої освіти, що за складністю є вищими, ніж рівень повної загальної середньої освіти.

Згідно з абз. 1-5 ч. 1 ст. 5 Закону № 1556-VII підготовка фахівців з вищою освітою здійснюється за відповідними освітніми програмами на таких рівнях вищої освіти: початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень; другий (магістерський) рівень; третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень.

З вищевикладеного слідує, що у разі здобуття військовозобов'язаним вищої освіти, який навчається за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти, за відсутності з його боку зловживанням права на освіту у різних формах, він не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Судом встановлено, що згідно копії диплому молодшого спеціаліста НОМЕР_2 ОСОБА_1 закінчив у 2020 році КЗ вищої освіти "Криворізький медичний коледж" ДОР та здобув кваліфікацію: освітньо-кваліфікаційний рівень молодший спеціаліст, спеціальність медсестринство, освітня програма лікувальна справа, професійна кваліфікація фельдшер.

Отже, наступним рівнем освіти для позивача згідно із ч. 2 ст. 10 Закону № 2145-VIII є один із рівнів, що йде після першого (бакалаврський) рівень вищої освіти.

Згідно листа від 03.07.2025 року №3/5496-25, ОСОБА_1 10.09.2020 зарахований на навчання за освітнім рівнем магістра до Дніпровського державного аграрно-економічного університету, відрахований 15.02.2022 за власним бажанням, що підтверджується матеріалами справи та сторонами не заперечується.

05.09.2022 ОСОБА_1 повторно зарахований на навчання за освітнім рівнем магістра до Полтавського державного медичного університету.

Отже, у період з 05.09.2022 позивач навчається за денною формою здобуття освіти і здобуває другий (магістерський) рівень вищої освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти.

Проте, у період з 15.09.2020 по 15.02.2022 (дата відрахування) позивач здобував освіту за рівнем, який був вищий наявного у нього рівня освіти, у Дніпровському державному аграрно-економічному університеті, з якого був відрахований.

Суд зазначає, що після першого зарахування на навчання для здобуття відповідного рівня вищої освіти, особі, яка приступила до навчання, впродовж періоду навчання надавалися необхідні освітні послуги, які забезпечували, зокрема, формування знань, умінь, навичок та загальних компетентностей на відповідному рівні вищої освіти. Повторне зарахування означає, що особа знову формуватиме такі знання, уміння, навички та загальні компетентності на тому самому рівні вищої освіти. У термінах визначення послідовності здобуття освіти це свідчить про здобуття вищої освіти в непослідовному порядку.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позивачем порушено послідовність здобуття рівнів освіти, визначену ч. 2 ст. 10 Закону № 2145-VIII, оскільки ОСОБА_1 вже здобував освіту за рівнем, який був вищий наявного у нього рівня освіти, отримував необхідні освітні послуги, які забезпечували, зокрема, формування знань, умінь, навичок та загальних компетентностей на відповідному рівні вищої освіти, а тому довідка про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти від 16.06.2025 № 659297 сформована та видана правомірно.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Перевіривши обґрунтованість ключових доводів сторін та оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими, а тому не підлягають задоволенню.

Розподіл судового збору не здійснюється у зв'язку із відмовою у задоволенні позову.

Керуючись ст. 2, 77, 78, 94, 139, 241-246, 257-258, 262 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Міністерства освіти і науки України (код ЄДРПОУ 38621185, 01135, Україна, місто Київ, проспект Берестейський, будинок, 10), третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ДЕРЖАВНЕ ПІДПРИЄМСТВО "ІНФОРЕСУРС" (код ЄДРПОУ 37533381, 03057, місто КИЇВ, місто КИЇВ, вулиця О.Довженка, буд.3) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,- відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Н.В. Турлакова