06 жовтня 2025 рокуСправа №160/4931/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Савченка А.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «ОМЕГА» до Дніпровської митниці про визнання дій протиправними та скасування рішення,
установив:
26 лютого 2025 року позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із вищезазначеною позовною заявою, в якій заявлені вимоги:
- визнати протиправним та скасувати Рішення щодо класифікації товарів Дніпровської митниці № 24UA 11000000073-КТ від 01.11.2024р;
- визнати протиправним та скасувати картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA110130/2024/000773 від 05.11.2024 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначається, що згідно з зовнішньоекономічним контрактом від 01.07.2016 №010716 ТОВ «ОМЕГА» придбало у виробника Ningbo Multi Channel Co, Ltd товар, який був пред'явлений останнім до митниці для митного оформлення за митною декларацією №24UA110130024965U5 від 31.10.2024 рок. Разом з митною декларацією було надано відповідні документи. При оформленні вказаної митної декларації товар класифікований позивачем за кодом УКТЗЕД:9505109000 і визначений як вироби для новорічних, різдвяних свят з інших матеріалів. У ході проведення митного оформлення на підставі зазначеної митної декларації відповідачем прийнято спірне рішення щодо класифікації товарів № 24UA 11000000073-КТ від 01.11.2024р, в якому деякі товарні позиції було класифіковано відповідачем за кодом УКТЗЕД 3926400000 та 6307909800, а також винесено спірну картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA110130/2024/000773 від 05.11.2024 року. Позивач не погоджується з винесеним рішенням відповідача, зауважуючи, що останній при його винесенні керувався тільки візуальним оглядом фотознімків товару, що надавались декларантом при митному оформленні товару та нормами чинного законодавства України. При цьому, будь-яких експертних досліджень не проводилось. Крім того, позивачем зауважується, що аналогічний товар, а саме фігурки новорічні за кодом УКТ ЗЕД 9505109000 було замитнено без зауважень за попередніми митними деклараціями. Оскільки декларантом не було допущено порушення правил класифікації товару за УКТ ЗЕД у вказаних митних деклараціях, у Дніпровської митниці були відсутні правові підстави, визначені ч. 4 ст. 69 Митного кодексу України, для прийняття спірних рішень. Таким чином, не погоджуючись з висновками відповідача та винесеним ним рішенням, позивач звернувся з даною позовною заявою до суду для захисту своїх порушених прав та законних інтересів.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.02.2025 року вказана позовна заява була залишена без руху та встановлено позивачу строк десять днів з дня отримання копії цієї ухвали, для усунення недоліків, шляхом надання доказів, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, а саме: всі ксерокопії документів, складених іноземною мовою, повинні бути складені (переведені) державною мовою, у відповідності до вимог ст.15, ч.4 ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України.
На виконання вимог ухвали суду від 26.02.2025 р., позивачем 07.03.2025 р. усунуто означені недоліки позовної заяви.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.03.2025 року прийнято до розгляду вищевказану позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «ОМЕГА» та відкрито провадження в адміністративній справі №160/4931/25, призначено цю справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами, а також встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали.
08.04.2025 року до суду через підсистему «Електронний суд» надійшов відзив Дніпровської митниці на позовну заяву ТОВ «ОМЕГА», в якому відповідач пред'явлений позов не визнав та заперечував проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що відповідно до Додаткової примітки до групи 95, серед інших виробів до товарної підпозиції 9505 10 включаються "вироби, що використовуються на різдвяних святах і мають давні національні традиції, такі як: штучні ялинки, різдвяні панчохи, імітація торту "Різдвяне поліно", різдвяні крекери, Дід Мороз з санчатами або без них, різдвяні ангели". Натомість, до товарної підпозиції 9505 10 не включаються вироби зимового сезону, які підходять для більш загального використання як прикраси протягом цього сезону, оскільки їх об'єктивні характеристики свідчать про те, що вони використовуються не виключно для різдвяних свят, а переважно як зимові прикраси, такі як бурульки, снігові кристали, зірки, північні олені, дрозди, сніговики та інші зображення зимового сезону, незалежно від того, вказують кольори чи вбрання тощо на зв'язок з Різдвом. Тлумачення поняття «вироби для свят» викладено у додаткових поясненнях до товарної позиції 9505, відповідно до яких статуетки, прикрашені святковим одягом, що символізує теми, які відносяться до певної пори року чи пов'язані з сезонними подіями також вважаються виробами для свят. У свою чергу, поняття “свято» визначається як певний день або період протягом року, признаний спільнотою, з характерними символами та пов'язаними з ним традиціями. Деякі з таких свят започатковані в давнину з ритуальним дотриманням певних релігійних подій; інші відповідають урочистості та являються важливими у національному житті. Прикладами таких подій є Різдво, Великдень, Хеловін, День святого Валентина, дні народження та весілля. Також, вироби у вигляді статуеток, фігурок чи інших зображень, які були виготовлені та призначені для використання під час різдвяних свят, як елементи декору або дизайну, прикрашені святковим одягом, що так чи інакше символізує тематику Різдва у широкому сенсі або мають інші елементи, пов'язані із традиційними уявленнями про традиції святкування Різдва, включаються до товарної підпозиції 9505 10. До традиційних елементів, що відносяться до тематики Різдва у широкому сенсі, серед іншого, належать: різдвяні панчохи, різдвяні солодощі та цукерки певного виду та форми, символічні зображення ялинки, дійових осіб традиційного вертепу, одяг, який символізує вбрання традиційних фігур, таких як Санта Клаус та подібні йому персонажі у різних національних традиціях. Водночас, товари, визначені у додаткових поясненнях до товарної позиції 9505 як такі, що придатні для більш загального використання як прикраси або елементи декору чи дизайну протягом зимового сезону, оскільки їх об'єктивні характеристики свідчать про те, що вони використовуються не виключно для різдвяних свят, не охоплюються товарною позицією 9505, та класифікуються відповідно до інших властивостей, які визначають їх основний характер, наприклад, відповідно до матеріалу, з якого вони виготовлені, або інших визначальних характеристик. Враховуючи зазначене, відповідно до рішення Комітету з ГС, правил 1 та 6 Основних правил інтерпретації УКТЗЕД, пояснення до товарної позиції 9505, оскільки вироби придатні для більш загального використання як прикраси або елементи декору чи дизайну протягом зимового сезону та використовуються не виключно для різдвяних свят, спірні товари класифіковано наступним чином: - товар « Вироби для новорічних свят, з комбінованих метаріалів: Ялинка штучна декорована 40 см, арт.20TJ2054 - 60 шт, вінок новорічний, діаметр 24 см, арт.20TJ1660 - 360 шт, набір куль новорічних 20 шт, колір золотистий/червоний, 8 см, арт.20TJ7825 - 504 шт, набір куль новорічних 12 шт, 8 см, колір червоний, арт.20TJ7820-1 - 684 шт, набір куль новорічних 12 шт, 8 см, колір синій, арт.20TJ7820- 2 - 684 шт, набір куль новорічних 12 шт, 8 см, колір золотистий, арт.20TJ7820-3 - 684 шт, набір куль новорічних 12 шт, 8 см, колір сріблястий, арт.20TJ7820-4 - 612 шт, набір прикрас новорічних "Льодяники" 6шт, 9,5см, арт.24EX1627 - 360 шт.» класифіковано в товарній підкатегорії 9505109000 згідно УКТЗЕД; товар «Декоративні вироби з пластмас: набір декору "Птахи", 3 шт, 12 см, арт.21EX3287 - 180 шт, набір декору "Птахи", 2 шт, 15 см, арт.21EX3305 - 180 шт, набір прикрас новорічних "Подарунок" 6 шт, 8*5 см, арт.20TJ1924 - 232 шт, набір прикрас новорічних "Подарунок" 6 шт, 8*5 см, арт.20TJ1927 - 240 шт. Матеріал виготовлення: пінопласт, фарба» класифіковано в товарній підкатегорії 3926400000 згідно УКТЗЕД; - товар « Готові текстильні вироби: фігурка новорічна "Дівчинка", арт.368023 - 384 шт, фігурка новорічна "Фея", арт.368044 - 360 шт, фігурка новорічна "Фея у рожевому костюмі", 52*25 см, арт.368068 - 360 шт, фігурка новорічна "Фея у червоному костюмі", 80*25 см, арт.368042 - 360 шт, набір бантів, колір пісочний, 3 шт, 10*10 см, арт.JH42-23616 - 700 шт, набір бантів, колір сріблястий, 3 шт, 10*10 см, арт.JH42- 23628 - 700 шт, набір бантів, колір золотистий, 2 шт, 13*15 см, арт.JH42-23704 - 420 шт, набір бантів, колір червоний, 2 шт, 13*15 см, арт.JH42-23700 - 420 шт, набір бантів, колір сріблястий, 2 шт, 13*15 см, арт.JH42-23708 - 420 шт. Матеріал виготовлення: синтетична тканина» класифіковано в товарній підкатегорії 6307909800 згідно УКТЗЕД. Таким чином, Рішення про визначення коду товару прийняте митницею в межах наданих повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством. У зв'язку із прийнятим класифікаційним рішенням Позивачу відмовлено в митному оформленні шляхом видачі Картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UA110130/2024/000773. Таким чином, підстави для задоволення позову відсутні.
14.04.2025 року до суду через підсистему «Електронний суд» від ТОВ «Омега» надійшла відповідь на відзив, в якій останнім було, зокрема, наголошено, що лист Держмитслужби від 01.10.2024 № 15/15-04-03/7/5203 не був зазначений як обґрунтування класифікації товарів у рішенні щодо класифікації товарів №24UA11000000073-КТ від 01.11.2024. Вищезазначений лист не є в загальному доступі та є внутрішнім документом митниці, отже, декларант не мав змоги з ним ознайомитися і відповідно посилання на нього як обґрунтування класифікації товарів є неправомірним. Таким чином Дніпровська митниця при винесенні оскаржуваного рішення керувались тільки візуальним оглядом фотознімків товару, що надавались декларантом при митному оформленні товару та нормами чинного законодавства України. Будь-яких експертних досліджень не проводилось. У рішенні щодо класифікації товарів Дніпровської митниці № 24UA 11000000073-КТ від 01.11.2024р не здійснювалось обґрунтування класифікації для кожного конкретного товару. Не здійснювався аналіз деталей, орнаментів, та елементів на виробах і отже це не знайшло своє відображення в оскаржуваному рішенні. Також у відзиві на позов не було роз'яснено з застосуванням підходу «on case by case basic» на який посилається Дніпровська митниця, чому кожний товар не міг бути залишений під кодом зазначеним декларантом при митному оформленні.
Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Частинами 5, 8 ст.262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Відповідно до ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожній фізичній або юридичній особі гарантується право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, в якій вона є стороною.
Розумність строків є одним із основоположних засад (принципів) адміністративного судочинства відповідно до п.8 ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним уважається строк, який необхідний для вирішення справи відповідно до вимог матеріального і процесуального права.
Зважаючи на наведене та відповідно до вимог ст.ст. 257, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позовна заява, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд доходить висновку про задоволення позовних вимог, з огляду на таке.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Омега» (код ЄДРПОУ 30982361) зареєстроване 12.06.2000, про що 27.01.2005 внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про проведення державної реєстрації юридичної особи за номером: 47.11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами; основний вид діяльності за КВЕД: 47.11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами.
01.07.2016 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Омега" (Покупець) та компанією Ningbo Multi Channel Co, Ltd (Китай) (Продавець) укладено контракт №010716, відповідно до умов якого продавець зобов'язується у порядку та на умовах, встановлених сторонами виготовити та поставити, а покупець прийняти та оплатити товари, які зазначені в специфікації к цьому Контракті, в подальшому іменовані «товар».
Відповідно до п.1.2 та п. 1.3 Контракту, поставлений товар повинен бути поставлений партіями у повній відповідності з вимогами, на умовах і за цінами, вказаними у Специфікаціях до цього контракту, які є невід'ємною його частиною. Найменування та кількість кожної окремої партії товару визначається на підставі інвойса, виставленого Продавцем Покупцю на кожну окрему партію товару.
Згідно із пунктом 2.1 Контракту ціни на товар встановлюються в специфікаціях до цього Контракту в доларах США та включають в себе вартість товарів, упаковки, тари, маркування, стикерування, навантаження на транспортний засіб, доставки до вказаного місця призначення згідно Інкотерм 2010, а також витрати по митному оформленню товарів в країні продавця та видачі товаросупроводжуючих документів, вказаних в п.4.8 цього Контракту.
Відповідно до п.3.1 Контракту від 01.07.2016 №010716, оплата за товар у розмірі 100% на підставі специфікації здійснюється протягом 90 календарних днів після відвантаження товару.
Пунктом 4.2 Контракту визначено, що сторони погодили, що товар має бути поставлений на умовах FOB Нинбо, Китай, згідно з умовами Інкотермс 2010, якщо інше не погоджено в специфікації та інвойсі.
До вказаного договору сторонами було погоджено Специфікацію №148 від 04.09.2024, згідно з якою було узгоджено найменування товару, його загальну кількість та вартість, а також виданий інвойс № B24LE06013-3 від 04.09.2024 року на загальну вартість 40 223, 07 доларів США.
Так, з метою здійснення митного оформлення ввезених в режимі імпорту товарів, ТОВ «Омега» з метою митного оформлення товарів «Головоломки з картону в асортименті, в наборах: Конструктор ботанічний "Сонечка" 596 елементів, арт.24JA0021 - 480 шт, соняшниках" 548 елементів, арт.24JA0022 Конструктор ботанічний "Бджоли на - 480 шт, Конструктор ботанічний "Бабка на лотосах" 568 елементів, арт.24JA0023; Ігри у наборах або комплектах: Ігровий набір сумочка з аксесуарами, арт.23JU0360 - 352шт, Ігровий набір валіза з аксесуарами, арт.23JU0361 - 352шт, Ігровий набір трек "Магічний Трек" арт.18F514 - 192шт, Ігровий набір "Лялька з аксесуарами"; Інструменти та пристрої музичні іграшкові: Дитячий мікрофон арт.18F221 - 288шт. Див. "електронний інвойс" 2.Місць 4 CT 3.1/TRHU7286683/221/2; Іграшки для конструювання з пластмас: Іграшка машина- трансформер, арт.23JU0021 - 96шт, Іграшка машина-трансформер, арт.23JU0025 - 432шт.; Капелюхи та інші головні убори з синтетичної тканини: Капелюх "Дід Мороз" р.38*28 см, арт.18F782 - 1800шт. Див. "електронний інвойс" 2.Місць 6 CT 3.1/TRHU7286683/221/2; Сумочки для косметики з синтетичних матеріалів: Косметичка, арт. 24FT1342 - 1800шт. Див. "електронний інвойс" 2.Місць 5 CT 3.1/TRHU7286683/221/2; Кухонне приладдя з пластмас: Відро складне, 10 л , арт. 24EJ086 - 1240шт, Мішок кондитерський з насадками, набір, арт. 24HT736 - 3600шт. Див. "електронний інвойс"; Ножі з фіксованим лезом: Ніж для сиру арт. 24ET1481 - 1920шт. Див. "електронний інвойс" 2.Місць 8 CT 3.1/TRHU7286683/221/2; Інструменти ручні побутові: Терка арт. 24ET1482 - 1800шт, Мультислайсер, набір, арт. 24HT734 - 3000шт. Див. "електронний інвойс" 2.Місць 65 CT 3.1/TRHU7286683/221/2; Машини електромеханічні побутові з умонтованим електродвигуном: Щітка зубна електрична, набір, арт. 24DD005 - 1300 шт. Див. "електронний інвойс" 2.Місць 13 CT 3.1/TRHU7286683/221/2; Вироби для новорічних свят, з комбінованих метаріалів: Ялинка штучна декорована 40 см, арт.20TJ2054 - 60 шт, Вінок новорічний, діаметр 24 см, арт.20TJ1660 - 360 шт, Набір куль новорічних 20 шт, колір золотистий/червоний, 8 см, арт.20TJ7825 - 504 шт,Набір куль новорічних 12 шт, 8 см, колір; Штучні квіти з комбінованих метаріалів:Декор "Гілка з шишками, ягодами і бавовною" 36 см, арт.JH19-2329 - 144 шт, Декор "Гілка з льодяниками і бавовною" 36 см, арт.JH19-2328 - 144 шт, Декор "Гілка з ягодами", 63 см, арт.21EX1471 - 432 шт,Декор "Гілка" 24 см, арт.JH92-394 - 600шт. Декор "Гілка с ягодами засніженими" 48» (далі - товари) подало до Дніпровської митниці електронну митну декларацію: №24UA110130024965U5 від 31.10.2024 року.
Під час декларування товарів за вказаною електронною митною деклараціяєю ТОВ «Омега» обрано основний метод визначення митної вартості товару - за ціною договору та подані документи, що підтверджують заявлену митну вартість товару відповідно до вимог статті 53 Митного кодексу України, зокрема: Контракт №010716 від 01.07.2016 року; Додаткову угоду №6 до Контракту; Договір доручення №307/2 від 18.03.2013р; Специфікацію №148 від 04.09.2024 року до Контракту; Комерційний інвойс №B24LE06013-3 від 04.09.2024 р; Пакувальний лист від 04.09.2024р; Сертифікат якості від 04.09.2014 року; Заявку на перевезення №TNG-10E/2024 від 22.08.2024 року; Заявку на перевезення №TNG-12E/2024 від 17.10.2024 року; Рахунок №TG281024003 від 28.10.2024р; Коносамент №WMSS24082656 від 10.09.2024 року; ЦМР 16493 від 28.10.2024р., супровідний документ Т1 №24PL322080NS72VC56 від 28.10.2024, сертифікат про походження товарів №24С3302А1777/50058 від 15.10.2024
01.11.2024 року Дніпровською митницею прийнято рішення про визначення коду товару № 24UA 11000000073-КТ, яким визначено код задекларованого за митною декларацією №24UA110130024965U5 від 31.10.2024 року товару:
1. товар «Вироби для новорічних свят, з комбінованих метаріалів: Ялинка штучна декорована 40 см, арт.20TJ2054 - 60 шт, вінок новорічний, діаметр 24 см, арт.20TJ1660 - 360 шт, набір куль новорічних 20 шт, колір золотистий/червоний, 8 см, арт.20TJ7825 - 504 шт, набір куль новорічних 12 шт, 8 см, колір червоний, арт.20TJ7820-1 - 684 шт, набір куль новорічних 12 шт, 8 см, колір синій, арт.20TJ7820-2 - 684 шт, набір куль новорічних 12 шт, 8 см, колір золотистий, арт.20TJ7820-3 - 684 шт, набір куль новорічних 12 шт, 8 см, колір сріблястий, арт.20TJ7820-4 - 612 шт, набір прикрас новорічних "Льодяники" 6шт, 9,5см, арт.24EX1627 - 360 шт.» класифіковано в товарній підкатегорії 9505109000 згідно УКТЗЕД;
2. товар «Декоративні вироби з пластмас: набір декору "Птахи", 3 шт, 12 см, арт.21EX3287 - 180 шт, набір декору "Птахи", 2 шт, 15 см, арт.21EX3305 - 180 шт, набір прикрас новорічних "Подарунок" 6 шт, 8*5 см, арт.20TJ1924 - 232 шт, набір прикрас новорічних "Подарунок" 6 шт, 8*5 см, арт.20TJ1927 - 240 шт. Матеріал виготовлення: пінопласт, фарба» класифіковано в товарній підкатегорії 3926400000 згідно УКТЗЕД;
3. товар « Готові текстильні вироби: фігурка новорічна "Дівчинка", арт.368023 - 384 шт, фігурка новорічна "Фея", арт.368044 - 360 шт, фігурка новорічна "Фея у рожевому костюмі", 52*25 см, арт.368068 - 360 шт, фігурка новорічна "Фея у червоному костюмі", 80*25 см, арт.368042 - 360 шт, набір бантів, колір пісочний, 3 шт, 10*10 см, арт.JH42-23616 - 700 шт, набір бантів, колір сріблястий, 3 шт, 10*10 см, арт.JH42- 23628 - 700 шт, набір бантів, колір золотистий, 2 шт, 13*15 см, арт.JH42-23704 - 420 шт, набір бантів, колір червоний, 2 шт, 13*15 см, арт.JH42-23700 - 420 шт, набір бантів, колір сріблястий, 2 шт, 13*15 см, арт.JH42-23708 - 420 шт. Матеріал виготовлення: синтетична тканина» класифіковано в товарній підкатегорії 6307909800 згідно УКТЗЕД.
У зв'язку з прийняттям митницею вищевказаного рішення щодо класифікації товару, позивачу відмовлено в митному оформленні та видано картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA110130/2024/000773 від 05.11.2024 року.
Водночас, не погодившись з вищевказаними рішеннями митного органу про визначення коду товару та карткою відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення, позивач звернувся до суду з цією позовною заявою.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зважає на таке.
Стаття 1 Митного кодексу України (далі МК України) визначає, що законодавство України з питань державної митної справи складається з Конституції України, МК України, інших законів України, що регулюють питання, зазначені у ст. 7 МК України, з міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також з нормативно-правових актів, виданих на основі та на виконання МКУ та інших законодавчих актів.
Відповідно до пунктів 23 та 24 частини 1 статті 4 Митного кодексу України (далі - МК України) митне оформлення - це виконання митних формальностей, необхідних для випуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення; митний контроль - це сукупність заходів, що здійснюються з метою забезпечення додержання норм цього Кодексу, законів та інших нормативно-правових актів з питань державної митної справи, міжнародних договорів України, укладених у встановленому законом порядку.
Згідно зі ст. 544 МК України основними завданнями, покладеними на митні органи, в тому числі, є здійснення митного контролю та виконання митних формальностей щодо товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України; застосування передбачених законом заходів митнотарифного та нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності; ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до ч. 1 ст. 318 МК України митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України.
Частиною 1 ст. 320 МК України визначено, що форми та обсяги контролю, достатнього для забезпечення додержання законодавства з питань державної митної справи та міжнародних договорів України при митному оформленні, обираються митницями (митними постами) на підставі результатів застосування системи управління ризиками.
Як передбачено ст. 336 МК України, однією з форм митного контролю є перевірка документів та відомостей, які надаються митницям під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України.
Відповідно до п. 4.5 розділу 4 «Оформлення митної декларації» Порядку виконання митних формальностей при здійсненні митного оформлення товарів із застосуванням митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30 травня 2012 року № 631, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 10.08.2012 за № 1360/21672 (далі Порядок 631), при здійсненні митного оформлення митної декларація виконуються такі митні формальності, у т.ч.: «4.5.5. Перевірка правильності класифікації товарів».
Главою 11 МК України врегульовано питання ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності (далі УКТЗЕД), її структури та класифікації товарів.
На підставі статті 67 МК України Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) складається на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів та затверджується законом про Митний тариф України.
Крім того, згідно зі ст. 68 МК України ведення УКТЗЕД здійснює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну митну політику, в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. На виконання цієї норми постановою КМУ від 21 травня 2012 року № 428 затверджено Порядок ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності
В УКТ ЗЕД товари систематизовано за розділами, групами, товарними позиціями, товарними підпозиціями, найменування і цифрові коди яких уніфіковано з Гармонізованою системою опису та кодування товарів.
Для докладнішої товарної класифікації використовується сьомий, восьмий, дев'ятий та десятий знаки цифрового коду.
Ведення УКТ ЗЕД здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частинами 1, 2 статті 69 МК України встановлено, що товари при їх декларуванні підлягають класифікації, тобто у відношенні товарів визначаються коди відповідно до класифікаційних групувань, зазначених в УКТ ЗЕД.
Митні органи здійснюють контроль правильності класифікації товарів, поданих до митного оформлення, згідно з УКТ ЗЕД.
За частинами 3-5 статті 69 МК України на вимогу посадової особи митного органу декларант або уповноважена ним особа зобов'язані надати усі наявні відомості, необхідні для підтвердження заявлених ними кодів товарів, поданих до митного оформлення, а також зразки таких товарів та/або техніко-технологічну документацію на них.
З метою приведення класифікаційної роботи митних органів у відповідність до Митного кодексу України, удосконалення здійснення контролю правильності класифікації товарів відповідно до вимог УКТЗЕД під час проведення процедур митного контролю та митного оформлення, упорядкування процедури класифікації товарів і запобігання випадкам ухилення підприємствами та громадянами від сплати митних платежів у повному обсязі та від установлених заходів нетарифного регулювання розроблено Порядок роботи відділу митних платежів, підрозділу митного оформлення митного органу та митного поста при вирішенні питань класифікації товарів, що переміщуються через митний кордон України, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 30.05.2012 № 650, зареєстрований в Мін'юсті України 02.07.2012 за № 1085/21397 (далі Порядок № 650).
Відповідно до п. 1 розділу ІІІ Порядку № 650 декларант або уповноважена ним особа класифікує товари згідно з УКТЗЕД при їх декларуванні відповідно до ст. 69 МКУ. Пунктом 2 розділу ІІІ Порядку № 650 передбачено, що посадові особи митниці здійснюють контроль правильності класифікації товарів під час проведення митних формальностей при митному оформленні товарів. Обсяг контролю, достатнього для забезпечення додержання правил класифікації товарів при митному оформленні, визначається на основі результатів застосування системи управління ризиками.
Відповідно до п. 2, 3 розділу III Порядку роботи відділу митних платежів, підрозділу митного оформлення митного органу та митного поста при вирішенні питань класифікації товарів, що переміщуються через митний кордон України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 30.05.2012 року №650 (надалі - Порядок №650), посадові особи ПМО чи митного поста, ВМП здійснюють контроль правильності класифікації товарів під час проведення митних формальностей при митному оформленні товарів. Обсяг контролю, достатнього для забезпечення додержання правил класифікації товарів при митному оформленні, визначається на основі результатів застосування системи управління ризиками. Рішення приймається за результатами класифікації товарів згідно з УКТЗЕД у разі необхідності зміни задекларованого коду товару згідно з УКТЗЕД, у тому числі за результатами спрацювання автоматизованої системи аналізу та управління ризиками у складних випадках митних формальностей
Згідно з п. 4 Порядку № 650 контроль правильності класифікації товарів здійснюється шляхом перевірки відповідності:
- опису товару в митній декларації процедурі декларування згідно з вимогами ст. 257 МКУ;
- відомостей про товар та коду товару згідно з УКТЗЕД, заявлених у митній декларації, відомостям про товар (найменування, опис, визначальні характеристики для класифікації товарів тощо), зазначеним у наданих для митного контролю документах, шляхом перевірки дотримання вимог Основних правил інтерпретації УКТЗЕД, з врахуванням Пояснень до УКТЗЕД, рекомендацій, розроблених центральним органом виконавчої влади у сфері митної справи відповідно до вимог ст. 68 МКУ;
- заявленого коду товару відомостям, наведеним у базі даних «Класифікаційні рішення» програми «Інспектор» ЄАІС.
У разі виявлення під час митного оформлення товарів або після нього порушення правил класифікації товарів митний орган має право самостійно класифікувати такі товари. Рішення митних органів щодо класифікації товарів для митних цілей є обов'язковими. У разі незгоди з рішенням митного органу щодо класифікації товару декларант або уповноважена ним особа має право оскаржити це рішення у порядку, встановленому главою 4 Митного кодексу України.
Відповідно до п. 14 Порядку № 650 рішення приймається посадовими особами митниці на підставі встановлених характеристик товару, які є визначальними для класифікації товару, згідно з Основними правилами інтерпретації УКТЗЕД.
Згідно з частиною 7 статті 69 МК України рішення митних органів щодо класифікації товарів для митних цілей є обов'язковими. Такі рішення оприлюднюються у встановленому законодавством порядку. У разі незгоди з рішенням митного органу щодо класифікації товару декларант або уповноважена ним особа має право оскаржити це рішення відповідно до глави 4 цього Кодексу.
У Додатку до Закону України "Про Митний тариф України" від 19 жовтня 2022 року № 2697-IX наведені основні правила інтерпретації УКТ ЗЕД, за якими класифікація товарів в УКТ ЗЕД здійснюється за такими правилами:
1. Назви розділів, груп і підгруп наводяться лише для зручності користування УКТ ЗЕД; для юридичних цілей класифікація товарів в УКТ ЗЕД здійснюється виходячи з назв товарних позицій і відповідних приміток до розділів чи груп і, якщо цими назвами не передбачено іншого.
2. (a) будь-яке посилання в назві товарної позиції на будь-який виріб стосується також некомплектного чи незавершеного виробу за умови, що він має основну властивість комплектного чи завершеного виробу. Це правило стосується також комплектного чи завершеного виробу (або такого, що класифікується як комплектний чи завершений згідно з цим правилом), незібраного чи розібраного;
(b) будь-яке посилання в назві товарної позиції на будь-який матеріал чи речовину стосується також сумішей або сполук цього матеріалу чи речовини з іншими матеріалами чи речовинами. Будь-яке посилання на товар з певного матеріалу чи речовини розглядається як посилання на товар, що повністю або частково складається з цього матеріалу чи речовини. Класифікація товару, що складається більше ніж з одного матеріалу чи речовини, здійснюється відповідно до вимог правила 3.
3. У разі якщо згідно з правилом 2 (b) або з будь-яких інших причин товар на перший погляд (prіma facіe) можна віднести до двох чи більше товарних позицій, його класифікація здійснюється таким чином:
(a) перевага надається тій товарній позиції, в якій товар описується конкретніше порівняно з товарними позиціями, де подається більш загальний його опис. Проте в разі коли кожна з двох або більше товарних позицій стосується лише частини матеріалів чи речовин, що входять до складу суміші чи багатокомпонентного товару, або лише частини товарів, що надходять у продаж у наборі для роздрібної торгівлі, такі товарні позиції вважаються рівнозначними щодо цього товару, навіть якщо в одній з них подається повніший або точніший опис цього товару;
(b) суміші, багатокомпонентні товари, які складаються з різних матеріалів або вироблені з різних компонентів, товари, що надходять у продаж у наборах для роздрібної торгівлі, класифікація яких не може здійснюватися згідно з правилом 3 (a), повинні класифікуватися за тим матеріалом чи компонентом, який визначає основні властивості цих товарів, за умови що цей критерій можна застосувати; і
(c) товар, класифікацію якого не можна здійснити відповідно доправила 3 (a)або3 (b), повинен класифікуватися в товарній позиції з найбільшим порядковим номером серед номерів товарних позицій, що розглядаються.
6. Для юридичних цілей класифікація товарів у товарних підпозиціях, товарних категоріях і товарних підкатегоріях здійснюється відповідно до назви останніх, а також приміток, які їх стосуються, з урахуванням певних застережень (mutatіs mutandіs), положень вищезазначених правил за умови, що порівнювати можна лише назви одного рівня деталізації. Для цілей цього правила також можуть застосовуватися відповідні примітки до розділів і груп, якщо в контексті не зазначено інше.
Отже, враховуючи вимоги товарної номенклатури Митного тарифу України класифікація товару здійснюється наступним чином:
1. Визначається відповідна товарна позиція товарної номенклатури Митного тарифу України (ТН МТУ), в текстовому описі якої описано класифікований товар. При цьому необхідно визначити, чи не існує відповідних приміток до розділу або групи, які регламентують класифікацію таких товарів.
2. Після визначення відповідної товарної позиції визначаються послідовно підпозиція, категорія та підкатегорія, текстовий опис яких відповідає товару.
3. У випадку коли не існує товарної позиції, текстовий опис якої конкретно описує товар, послідовно застосовуються Основні правила інтерпретації (далі ОПІ) класифікації товарів (від другого до четвертого).
4. Застосовуються перші чотири правила виключно послідовно, переходячи від Правила 1 до Правилу 2(а), від Правила 2(а) до Правила 2(б) і так далі.
Не можна застосовувати Правило 3(а), не застосувавши послідовно Правила 1, 2(а), 2(б).
Лише у випадку неможливості застосування попереднього правила при класифікації товару допускається застосування наступного.
Шосте правило може бути застосовано при необхідності визначення угруповання в рамках визначеної товарної позиції.
Відповідно до товаросупровідних документів товар, який надійшов на адресу ТОВ «Омега», а саме «Вироби для новорічних свят, з комбінованих метаріалів: Ялинка штучна декорована 40 см, арт.20TJ2054 - 60 шт, вінок новорічний, діаметр 24 см, арт.20TJ1660 - 360 шт, набір куль новорічних 20 шт, колір золотистий/червоний, 8 см, арт.20TJ7825 - 504 шт, набір куль новорічних 12 шт, 8 см, колір червоний, арт.20TJ7820-1 - 684 шт, набір куль новорічних 12 шт, 8 см, колір синій, арт.20TJ7820-2 - 684 шт, набір куль новорічних 12 шт, 8 см, колір золотистий, арт.20TJ7820-3 - 684 шт, набір куль новорічних 12 шт, 8 см, колір сріблястий, арт.20TJ7820-4 - 612 шт, набір прикрас новорічних "Льодяники" 6шт, 9,5см, арт.24EX1627 - 360 шт.; Декоративні вироби з пластмас: набір декору "Птахи", 3 шт, 12 см, арт.21EX3287 - 180 шт, набір декору "Птахи", 2 шт, 15 см, арт.21EX3305 - 180 шт, набір прикрас новорічних "Подарунок" 6 шт, 8*5 см, арт.20TJ1924 - 232 шт, набір прикрас новорічних "Подарунок" 6 шт, 8*5 см, арт.20TJ1927 - 240 шт. Матеріал виготовлення: пінопласт, фарба; Готові текстильні вироби: фігурка новорічна "Дівчинка", арт.368023 - 384 шт, фігурка новорічна "Фея", арт.368044 - 360 шт, фігурка новорічна "Фея у рожевому костюмі", 52*25 см, арт.368068 - 360 шт, фігурка новорічна "Фея у червоному костюмі", 80*25 см, арт.368042 - 360 шт, набір бантів, колір пісочний, 3 шт, 10*10 см, арт.JH42-23616 - 700 шт, набір бантів, колір сріблястий, 3 шт, 10*10 см, арт.JH42- 23628 - 700 шт, набір бантів, колір золотистий, 2 шт, 13*15 см, арт.JH42-23704 - 420 шт, набір бантів, колір червоний, 2 шт, 13*15 см, арт.JH42-23700 - 420 шт, набір бантів, колір сріблястий, 2 шт, 13*15 см, арт.JH42-23708 - 420 шт. Матеріал виготовлення: синтетична тканина» був класифікований позивачем у митній декларації №24UA110130024965U5 від 31.10.2024 року за кодом 9505109000 згідно УКТЗЕД (графа 33).
Згідно з поясненнями до товарної позиції 9505109000 відносяться:
9505 - Вироби для свят, карнавалів або інші вироби для розваг, включаючи вироби для фокусів та жартів:
9505 10 - вироби для новорічних, різдвяних свят:
9505 10 90 00 - з інших матеріалів.
До підпозиції 9505 10 включаються:
(а) вироби, які загалом вважаються такими, що традиційно використовуються на різдвяні свята та виготовляються виключно і розробляються як вироби для різдвяних свят. Це: (1) вироби, пов'язані з Різдвом (тобто вироби для традиційного різдвяного ліжечка), такі як різдвяні фігурки, фігурки тварин, Віфлеємські зірки, фігури трьох царів, різдвяні сцени; (2) вироби, що використовуються на різдвяних святах і мають давні національні традиції, такі як: штучні ялинки, різдвяні панчохи, імітація торту "Різдвяне поліно", різдвяні крекери, Дід Мороз з санчатами або без них, різдвяні ангели.
До цієї підпозиції не включаються вироби зимового сезону, які підходять для більш загального використання як прикраси протягом цього сезону, оскільки їх об'єктивні характеристики свідчать про те, що вони використовуються не виключно для різдвяних свят, а переважно як зимові прикраси, такі як бурульки, снігові кристали, зірки, північні олені, дрозди, сніговики та інші зображення зимового сезону, незалежно від того, вказують кольори чи вбрання тощо на зв'язок з Різдвом.
(б) декоративні вироби для ялинок. Це вироби, призначені для підвішування на ялинку (тобто легкі вироби, як правило, з неміцного матеріалу, призначені для прикраси Різдвяної ялинки). Вироби повинні мати відношення до Різдва.
До коду 9505 віднесені вироби для свят, карнавалів або інші вироби для розваг, включаючи вироби для фокусів та жартів, а до коду 9505 10 90 00 - вироби для новорічних, різдвяних свят з інших матеріалів, та ставка мита становить 0 %.
Відповідно до Пояснень до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, затверджених наказом ДФС України від 09 червня 2015 року № 401, згідно пояснень до товарної позиції 9505 до цієї товарної позиції включаються:
(А) Вироби для свят, карнавалів та інших розваг, які через їхнє призначення, як правило, зроблені з недовговічного матеріалу. До них входять: (1) Святкові прикраси, які використовуються для прикрашання приміщень, столу і т.д. (такі як гірлянди, ліхтарики і т.д.); декоративні вироби для різдвяних та новорічних ялинок (мішура, кольорові кульки, фігурки тварин та інші фігурки, і т.д.); прикраси для кондитерських виробів, які традиційно пов'язані з проведенням певних свят (наприклад, зображення звірів, прапорці); (2) Товари, що традиційно використовуються на різдвяні та новорічні свята, наприклад, штучні різдвяні та новорічні ялинки, декорації (сценічні), фігурки людей та тварин для зображення Різдва Христового, зображення ангелів, різдвяні хлопавки, різдвяні панчохи, штучні святкові поліна, Діди Морози; (3) Маскарадні приладдя, наприклад, маски, приставні вуха та носи, перуки, накладні бороди та вуса (якщо не є імітацією товарна позиція 6704), та паперові капелюхи. Проте до цієї товарної позиції не включається маскарадний одяг з текстильних матеріалів, який включається до групи 61 або 62; (4) Сніжки з паперу або вати, паперові вузькі довгі стрічки (серпантин), картонні рупори, свистунці, конфетті, карнавальні парасольки і т.д.
До цієї товарної позиції не включаються статуетки, статуї та аналогічні предмети, що використовуються для оздоблення місць відправлення культу.
До цієї товарної позиції також не включаються вироби, які мають святкові малюнки (візерунки), святкову символіку (емблеми) або святково прикрашені та використовуються за призначенням, наприклад, посуд та прибори столові або кухонні, туалетно-гігієнічні вироби, килими та інші текстильні покриття для підлоги, вбрання, постільна білизна, столова білизна, туалетна білизна, кухонна білизна.
(B) Предмети для показу фокусів і жартів, наприклад, колоди карт, столи, ширми і контейнери, спеціально обладнані для показу фокусів; предмети для жартів, такі як чхальний порошок, цукерки із сюрпризом, бутоньєрки, які випускають цівку води, і «японські квіти».
До цієї товарної позиції також не включаються: (а) натуральні різдвяні та новорічні ялинки (група 06); (b) свічки (товарна позиція 3406); (c) упакування з пластмас або з паперу, що використовуються під час свят (класифікуються відповідно до матеріалу, з якого виготовлене, наприклад, група 39 або 48); (d) підставки для різдвяних або новорічних ялинок (класифікуються відповідно до матеріалу, з якого виготовлені); (e) прапори з текстильних матеріалів або тканини для прапорів товарної позиції 6307; (f) електричні гірлянди всіх типів (товарна позиція 9405).
Додаткові пояснення до товарної позиції 9505:
В додаток до пояснень до товарної позиції 9505 (А), товари, що класифікуються як вироби для свят, повинні мати декоративне призначення (дизайн та орнамент) та бути призначеними, виготовленими чи вважатися виключно виробами для свят. Ці товари використовуються в певний день або період року.
Ці товари в залежності від їх конструкції та дизайну (штампів, прикрас, символів або надписів) призначені для використання на певне свято.
Свято це певний день або період протягом року, признаний спільнотою, з характерними символами та пов'язаними з ним традиціями. Деякі з таких свят започатковані в давнину з ритуальним дотриманням певних релігійних подій; інші відповідають урочистості та являються важливими у національному житті. Прикладами таких подій є Різдво, Великдень, Хелоуін, День святого Валентина, дні народження та весілля.
Наступні товари також вважаються виробами для свят: - статуетки, прикрашені святковим одягом, що символізує теми, які відносяться до певної пори року чи по'вязані з сезонними подіями; - штучні гарбузи для Хеловіна (що посміхаються або не посміхаються); - вироби, що традиційно використовуються на свята Великодня (наприклад, штучні великодні яйця (що не використовуються для цілей пакування), жовті Великодні курчата та Великодні кролики); - друковані паперові прикраси, які асоціюються з певним святом, для встановлення навколо тортів; - керамічні вироби, що мають святкове оформлення та декоративні функції.
Вироби з утилітарними функціями не включаються, навіть якщо вони мають дизайн та оформлення, що відповідають певному святу.
До цієї товарної позиції не включаються: а) іграшки, включаючи пугала тварин та ігри; в) магніти з прикрасами (так звані «магніти на холодильник»); с) рамки для фотографій; d) штучні Великодні яйця, що використовуються для цілей пакування; e) статуї ангелів; f) мініатюрні декоративні прикраси (наприклад, у вигляді сумки або дзвоника), що використовуються в якості упаковки для шоколаду або цукерок; g) контейнери та коробки (наприклад, у формі різдвяної ялинки або Діда Мороза); h) підсвічники з святковими прикрасами; іj) керамічні вироби, що мають святкове оформлення та утилітарні функції; k) скатертини, ошатні скатертини та серветки, що мають святкове оформлення; l) одяг та костюми
Згідно з поясненнями до товарної позиції 6307909800 відноситься:
6307 - Інші готові вироби, включаючи викройки одягу:
6307 90 - інші:
6307 90 98 00 - інші.
Згідно Пояснень до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, затвердженої наказом Держмитслужби №543 від 14.12.2022 року, до товарної позиції 6307 включаються готові вироби з будь-якого текстильного матеріалу, не включені до інших товарних позицій розділу XІ або не зазначені в іншому місці УКТЗЕД.
До цієї товарної позиції не включаються у тому числі але не виключно: o) іграшки, ігри та вироби для розваг і т.д. групи 95.
Так, позивачем наголошується, що у своїх назвах товарні позиції: Фігурка новорічна "Дівчинка"; Фігурка новорічна "Фея"; Фігурка новорічна "Фея у рожевому костюмі"; Фігурка новорічна"Фея у червоному костюмі", містять призначення використання виробів, а саме для Нового Року, що також знайшло своє відображення специфікації №148 від 04.09.2024 року; інвойсі № B24LE06013-3 від 04.09.2024 року; сертифікаті якості від 04.09.2024 року.
Всі вищезазначені новорічні фігурки виготовлені з застосуваням або блискучого матеріалу або нитки люріксу та вдягнені у теплі черевички, шапки, шарфи, що є відсиланням до різдвяних та новорічних свят.
Набіри бантів виконані з блискучої тканини, мають маленький розмір та можуть прикрашати різдвяну або новорічну ялинку. На фото, які додавалися до митного оформлення та надаються до позову, чітко вбачається на упаковці «Merry Christmas», що є читким відсиланням з застосуванням до різдвяних свят.
Згідно з поясненнями до товарної позиції 3926400000 наступне:
3926 - Інші вироби з пластмас та вироби з інших матеріалів товарних позицій 3901-3914:
3926 40 00 00 - статуетки та інші декоративні вироби
Згідно Пояснень до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, затвердженої наказом Держмитслужби №543 від 14.12.2022 року, до товарної позиції 3926400000 надані наступні пояснення: у цій товарній категорії класифікуються декоративні вироби для будинку та саду, які складаються з мінерального порошку (біля 59 мас. % карбонату кальцію) та пластику (приблизно 39 мас. % ненасиченого поліефіру) та інших добавок, які додані у невеликій кількості, де пластик надає виробам суттєво переважаючі властивості. Мінеральний порошок в цьому випадку відіграє функцію наповнюючого матеріалу.
Так, позивачем наголошується, що товарні позиції «Декоративні вироби: Набір декору "Птахи", 3 шт, 12 см, арт.21ЕХ3287 - 180 шт, Набір декору "Птахи", 2 шт, 15 см, арт.21ЕХ3305 - 180 шт, Набір прикрас новорічних "Подарунок" 6 шт, 8*5 см, арт.20ТЈ1924 - 232 шт, Набір прикрас новорічних "Подарунок" 6 шт, 8*5 см, арт.20TJ1927 - 240 шт. Матеріал виготовлення: пінопласт, фарба» яким Дніпровська митниця присвоїла код УКТ ЗЕД - 3926400000 є типовими прикрасами для різдвяних та новорічних свят.
Птахи символізуть «Дух святий» та традиційно використовуються для прикрашання на Різдво. Крім того, вони невеликого розміру та прикрашені блистками та пір'ям, що є прямим відсиланням до свят.
Набір прикрас новорічних «Подарунок» також невиликого розміру представляє собою коробочки з блистками та яскравим бантом, що імітують подарунок під різдвяну або новорічну ялинку. В назві самого товару міститься його призначення саме до новічних свят, що знайшло своє відображення у: специфікація №148 від 04.09.2024 року; інвойсі № B24LE06013-3 від 04.09.2024 року; сертифікаті якості від 04.09.2024 року.
Крім того, деталізований опис товарної позиції код УКТ ЗЕД - 9505109000 є більш читким по відношенню до опису товарної позиції код УКТ ЗЕД -3926400000.
Також судом береться й до уваги, що аналогічні товари за кодом УКТ ЗЕД - 9505109000 було замитнено без зауважень за митними деклараціями 23UA110130021198U5 від 17.10.2023 року та №23UA110130024287U0 від 23.11.2023 рок, копії яких містяться в матеріалах справи.
З огляду на викладене, суд робить висновок, що в оскаржуваному рішенні про визначення коду товару № 24UA 11000000073-КТ від 01.11.2024р та в даній справі, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, належних і достатніх доказів, які б свідчили, що декларантом невірно визначено класифікацію товару, не надав.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до положень ст.9 Конституції України та ст.17, ч.5 ст.19 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди та органи державної влади повинні дотримуватись положень Європейської конвенції з прав людини та її основоположних свобод 1950 року, застосовувати в своїй діяльності рішення Європейського суду з прав людини з питань застосування окремих положень цієї Конвенції.
Європейський Суд підкреслює особливу важливість принципу «належного урядування». Він передбачає, що в разі коли йдеться про питання загального інтересу, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (див. рішення у справах «Беєлер проти Італії» [ВП] (Beyeler v. Italy [GC]), заява №33202/96, п.120, ECHR 2000, «Онер'їлдіз проти Туреччини» [ВП] (Oneryэldэz v. Turkey [GC]), заява №48939/99, п.128, ECHR 2004-XII, «Megadat.com S.r.l. проти Молдови» (Megadat.com S.r.l. v. Moldova), заява №21151/04, п.72, від 8 квітня 2008 року, і «Москаль проти Польщі» (Moskal v. Poland), заява №10373/05, п.51, від 15 вересня 2009 року). Також, на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (див., наприклад, рішення у справах «Лелас проти Хорватії» (Lelas v. Croatia), заява №55555/08, п.74, від 20.05.2010 року, і «Тошкуце та інші проти Румунії» (Toscuta and Others v. Romania), заява №36900/03, п.37, від 25.11.2008 року) і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах.
Відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірності свого рішення. Натомість, позивачем доведено та підтверджено належними доказами обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення відповідача про визначення коду товару є протиправним та підлягає скасуванню.
Щодо позовних вимог в частині визнання протиправною та скасування спірної картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення, винесену Дніпровською митницею, то суд зазначає наступне.
Так, у відповідності до п. 2 ч. 2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про, зокрема, визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Підставою скасування акту індивідуальної дії має передувати дослідження обставин та встановлення факту протиправності такого акта.
За результатом розгляду цієї справи, судом було встановлено, що у зв'язку з прийняттям митницею рішення щодо класифікації товарів № 24UA 11000000073-КТ від 01.11.2024р, позивачу відмовлено в митному оформленні та видано картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA110130/2024/000773 від 05.11.2024 року, в якому роз'яснено вимоги, виконання яких забезпечує можливість прийняття митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення, а саме подати нову МД з заповненнями графи 33 ЕМД відповідно до рішення про визначення коду товару від 01.11.2024 №КТ-UA 110000-0073-2024 та наведенням реквізитів вказаного рішення в графі 44 ЕМД.
Отже, належним способом захисту прав позивача у цій справі є саме визнання протиправним та скасування вищевказаної картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення, винесену Дніпровською митницею.
За таких обставин, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Залишаючи без оцінки окремі аргументи учасників справи, суд виходить з того, що такі обставини лише опосередковано стосуються суті і природи спору, а їх оцінка не має вирішального значення для його правильного вирішення.
При цьому суд вважає за можливе врахувати позицію Європейського суду з прав людини, яку він висловив у справі "Федорченко та Лозенко проти України" (заява №387/03, 20 вересня 2012 року, п.53), відповідно до якої суд при оцінці доказів керується критерієм доведення "поза розумним сумнівом", тобто, аргументи сторони мають бути достатньо вагомими, чіткими та узгодженими.
Одночасно суд враховує позицію Європейського суду з прав людини, сформовану у справі "Серявін та інші проти України" (№4909/04), згідно з якою у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (RuizTorijav. Spain) №303-A, пункт 29).
Окрім того, відповідно до пункту 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Відповідно до частини першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В адміністративних процедурах із митного контролю та митного оформлення митний орган повинен обґрунтувати (довести) законність свого рішення; відповідно рішення митного органу не може ґрунтуватися на припущеннях, на сумнівах про повноту і достовірність відомостей про заявлену митну вартість товару; висновки цього органу повинні ґрунтуватися на достовірних і вичерпних доказах.
Аналогічна позиція стосовно обов'язку доказування була висловлена Європейським судом з прав людини у п.36 справи "Суомінен проти Фінляндії" (Suominen v. Finland), від 01.07.2003 №37801/97, в якому він зазначив, що хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (рішення).
Суд, враховуючи встановлені обставини справи та положення чинного законодавства, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, приходить до переконання, що позовні вимоги підлягають до задоволення.
Відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України суд виходить із того, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З урахуванням наведеного, а також зважаючи на задоволення позовних вимог у повному обсязі, судові витрати зі сплати судового збору, понесені позивачем при зверненні до суду з цією позовною заявою, у сумі 2422,40 грн. підлягають відшкодуванню на користь останнього шляхом стягнення їх з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань.
Керуючись ст. ст. 242-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Омега» (місцезнаходження: ул. Панікахи, буд. 15, м. Дніпро, 49041;, код ЄДРПОУ 30982361) до Дніпровської митниці (місцезнаходження: вул. Княгині Ольги, буд. 22, м. Дніпро, 49038, код ЄДРПОУ 43971371) про визнання дій протиправними та скасування рішення - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати Рішення щодо класифікації товарів Дніпровської митниці № 24UA 11000000073-КТ від 01.11.2024 року.
Визнати протиправним та скасувати картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA110130/2024/000773 від 05.11.2024 року.
Стягнути з Дніпровської митниці (місцезнаходження: вул. Княгині Ольги, буд. 22, м. Дніпро, 49038, код ЄДРПОУ 43971371) за рахунок її бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Омега» (місцезнаходження: ул. Панікахи, буд. 15, м. Дніпро, 49041;, код ЄДРПОУ 30982361) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2422,40 грн. (дві тисячі чотириста двісті дві гривні 40 копійок).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду в порядку та у строки, передбачені ст.ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя А.В. Савченко