Рішення від 07.10.2025 по справі 140/3134/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 жовтня 2025 року ЛуцькСправа № 140/3134/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , досягнувши 60-ти річного пенсійного віку, 13.05.2024 звернулася до відповідача із письмовою заявою про переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV(далі - Закон № 1058-IV), та надала необхідний пакет документів для призначення пенсії.

Проте, для розрахунку розміру пенсії за віком відповідач взяв показник середньої заробітної плати по Україні за 2014-2016 рр. як для перерахунку пенсії, а не згідно з нормами частини другої статті 40 Закону № 1058-IV, визначеної для призначення нової пенсії.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 28.11.2024 у справі № 140/8720/24 відновлено право позивача на перерахунок пенсії відповідно до вимог частини другої статті 40 Закону № 1058-IV. Однак, при виконанні рішення суду відповідач при перерахунку пенсії виключив п'ятирічку до 01.07.2000 та застосував коефіцієнт заробітної плати з урахуванням заробітної плати, набутої після призначення пенсії за вислугу років (з 01.01.2013 по 30.04.2024), що призвело до зменшення коефіцієнта заробітної плати з 0,86269 до 0,76805 та, як наслідок, - до зменшення розміру пенсії, про що листом від 12.03.2025 відповідач повідомив позивача.

Позивач, з покликанням на нормативно-правові акти, наведені у тексті позовної заяви, вказує, що дії відповідача щодо включення періоду страхового стажу з 01.01.2013 по 30.04.2024 до періоду, за яким обчислюється заробітна плата для перерахунку розміру пенсії по віку згідно із Законом № 1058-IV, носять протиправний характер, та вважає, що має право на спірний перерахунок з дати звернення за перерахунком пенсії - з 13.05.2024, оскільки перерахунок пенсії в зменшеному розмірі проведений відповідачем у січні 2025 року.

Позивач просить визнати протиправними дії ГУ ПФУ у Волинській області щодо включення періоду страхового стажу, набутого після призначення пенсії до періоду, за яким обчислюється заробітна плата для перерахунку розміру пенсії по віку із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), та зобов'язати відповідача здійснити з 13.05.2024 перерахунок та виплату пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) без врахування періоду страхового стажу, набутого після призначення пенсії до періоду, за яким обчислюється заробітна плата для перерахунку розміру пенсії по віку та з урахуванням рішення Волинського окружного адміністративного суду від 28.11.2024 по справі № 140/8720/24.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 01.04.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а. с. 29).

В поданому до суду відзиві на позовну заяву (а. с. 35-36) представник відповідача ГУ ПФУ у Волинській області Романчук А.С. позов не визнала та просить врахувати, що після перерахунку пенсії на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 28.11.2024 у справі № 140/8720/24 розмір пенсії склав 4227,70 грн, тоді як до перерахунку - 2980,00 грн. Також вважає, що провадження у цій справі необхідно закрити на підставі пункту 4 частини першої статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні на адресу суду від учасників справи не надходило.

Суд наголошує, що за змістом статті 162 КАС України у відзиві на позовну заяву відповідач викладає виключно заперечення проти позову, відзив не може містити будь-яких заяв чи клопотань, позаяк заяви та клопотання учасники справи подають окремо у письмовій формі із зазначенням підстав та з дотриманням інших вимог статті 167 КАС України. Отже, заявлене у відзиві клопотання про закриття провадження не підлягало судом вирішенню по суті.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та з 14.01.2013 отримувала пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII), обчислення розміру пенсії за вислугу років проводилось з урахуванням страхового стажу 31 рік 03 місяці 25 днів (порахований по 31.12.2012), індивідуальний коефіцієнт для обчислення пенсії становив 0,86269, середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014-2016 рр. (3764,40 грн), що вбачається з матеріалів електронної пенсійної справи (а. с. 8-12), рішення Волинського окружного адміністративного суду від 28.11.2024 у справі № 140/8720/24 (а. с. 23). З 13.05.2024 позивача за її заявою (а. с. 18) переведено на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 28.11.2024 у справі № 140/8720/24 за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії позов задоволено, визнано протиправним та скасовано рішення ГУ ПФУ у Волинській області від 17.05.2024 № 907550166229 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 в частині застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2014-2016 рр. та врахування заробітної плати до 01.07.2000, зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області здійснити з 13.05.2024 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком, відповідно до статті 40 Закону № 1058-IV, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2021, 2022, 2023 роки та без врахування заробітної плати до 01.07.2000, з урахуванням раніше виплачених сум (а. с. 23).

На виконання рішення суду, відповідач з 13.05.2024 провів перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2021-2023 рр. Обчислення розміру пенсії за віком проводилось з урахуванням страхового стажу 39 років 08 місяців 15 днів (порахований по 30.04.2024). Індивідуальний коефіцієнт для обчислення пенсії становив 0,76805. Вказані обставини підтверджуються матеріалами електронної пенсійної справи (а. с. 14-17), листом ГУ ПФУ у Волинській області від 22.01.2025 № 922-17308/К-02/8-0300/25 (а. с. 13).

Листом від 12.03.2025 № 3285-2175/К-02/8-0300/25 (а. с. 3-4), у відповідь на звернення позивача щодо виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 28.11.2024 у справі № 140/8720/24, відповідач повідомив, що на виконання рішення суду проведено перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в України - 13559,41 грн з 13.05.2024. Страховий стаж та розмір середньомісячного заробітку для призначення (перерахунку) пенсії визначено відповідно до норм чинного законодавства. Рішення суду виконано в повному обсязі. Перерахований розмір пенсії становить 4227,70 грн.

При вирішенні спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.

Згідно зі статтею 1 Закону № 1058-ІV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.

За правилами статті 27 Закону № 1058-IV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи.

За змістом частини другої статті 40 Закону № 1058-ІV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1+ Кз2+ Кз3+ ... + Кзn);

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Відповідно до частини четвертої статті 42 Закону № 1058-ІV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії. У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Отже, зміст статті 42 Закону № 1058-ІV свідчить про те, що пенсіонеру, при здійсненні перерахунку пенсії на підставі наведених положень Закону № 1058-ІV, надано право обирати заробітну плату (дохід), зокрема, той, з якого була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону. Чинне законодавство не наділяє орган Пенсійного фонду України правом самостійно змінювати періоди страхового стажу, за які взято заробітну плату для обчислення розміру пенсії при її призначенні або останньому перерахунку.

Подібний підхід до тлумачення зазначених норм викладено в постанові Верховного Суду України від 10.04.2012 у справі № 21-104а12, у постанові Верховного Суду від 29.06.2022 у справі № 160/1052/19.

З матеріалів справи видно, що розмір пенсії при її призначенні обчислено з урахуванням коефіцієнта заробітної плати (доходу) 0,86269 (а. с. 12 зворот), тоді як на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 28.11.2024 у справі № 140/8720/24 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача із перерахунком загального страхового стажу та заробітної плати, з якої обчислюється розмір пенсійної виплати, а коефіцієнт заробітної плати, з якого обчислюється розмір пенсії зменшив до 0,76805 (а. с. 17). На думку суду, позивач має право на перерахунок пенсії за віком з урахуванням періодів, які вона вважає за необхідне виключити з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, з урахуванням коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи 0,86269, та відповідач протиправно відмовив у перерахунку пенсії позивача із урахуванням зазначеного коефіцієнта.

З урахуванням наведеного, позов підлягає задоволенню у спосіб визнання протиправними дій ГУ ПФУ у Волинській області щодо включення періоду страхового стажу, набутого після призначення пенсії до періоду, за яким обчислюється заробітна плата для перерахунку розміру пенсії по віку із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), та зобов'язання відповідача здійснити з 13.05.2024 перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) без врахування періоду страхового стажу, набутого після призначення пенсії до періоду, за яким обчислюється заробітна плата для перерахунку розміру пенсії по віку, та з урахуванням рішення Волинського окружного адміністративного суду від 28.11.2024 у справі № 140/8720/24.

Суд відхиляє доводи представника відповідача про необхідність закриття провадження у справі на підставі пункту 4 частини першої статті 238 КАС України, оскільки спір у цій справі не є тотожним спору у справі № 140/8720/24 за предметом та підставами позову.

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в сумі 1211,20 грн, що був сплачений квитанцією від 28.03.2025 (а. с. 27).

Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо включення періоду страхового стажу ОСОБА_1 , набутого після призначення пенсії до періоду, за яким обчислюється заробітна плата для перерахунку розміру пенсії по віку із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу).

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська обл., м. Луцьк, Київський м-н, 6, код ЄДРПОУ 13358826) здійснити з 13 травня 2024 року перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії за віком ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) без врахування періоду страхового стажу, набутого після призначення пенсії до періоду, за яким обчислюється заробітна плата для перерахунку розміру пенсії по віку, та з урахуванням рішення Волинського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2024 року у справі № 140/8720/24.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська обл., м. Луцьк, Київський м-н, 6, код ЄДРПОУ 13358826) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 1211 гривень 20 копійок (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.М. Валюх