06 жовтня 2025 року ЛуцькСправа № 140/10404/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Дмитрука В.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання неправомірною та скасування постанови,
Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ України у Волинській області, позивач) звернулось до суду із позовом до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (далі - відділ, відповідач) про визнання неправомірною та скасування постанови про накладення штрафу у розмірі 5 100 грн у виконавчому провадженні №78510674.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуваною постановою на ГУ ПФУ у Волинській області накладено штраф в розмірі 5 100 грн за невиконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 11.10.2024 у справі №140/7878/24.
Позивач не погоджується із вказаною постановою та зазначає, що в листі від 16.07.2025 №0300-0307-8/46048 зазначено, що за результатами проведеного перерахунку основний розмір пенсії ОСОБА_1 становить 16 744,00 грн, а заборгованість за період з 23.01.2024 по 31.03.2025 складає 138 084,69 грн. Вказана сума внесена до електронної пенсійної підсистеми «Реєстр судових рішень» для її подальшого погашення.
У межах виконавчого провадження державним виконавцем Новосадом О.Ю. 01.08.2025 було винесено вимогу №12599, якою ГУ ПФУ у Волинській області зобов'язано належним чином виконати рішення та надати розрахунки.
У відповідь листом від 08.08.2025 №0300-0307-5/51437 державного виконавця поінформовано про стан виконання судового рішення. У ньому зазначено, що пенсія ОСОБА_1 нараховується відповідно до судового рішення - у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, а її основний розмір становить 16 744,00 грн. В подальшому пенсійна справа ОСОБА_1 була переглянута, і рішенням від 15.08.2025 №907080100634 здійснено новий перерахунок з урахуванням висновків суду та вимог чинного законодавства. Про це ГУ ПФУ у Волинській області повідомило державного виконавця листом від 25.08.2025 №0300-0307- 5/55072. До листа також долучено копію рішення від 15.08.2025 №907080100634 про проведення перерахунку пенсії.
Вказаним рішенням визначено, що на виконання судового рішення розмір пенсії ОСОБА_1 , як особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, становить 18 888,00 грн. Таким чином, починаючи з 01.03.2024 при перерахунку застосовано мінімальний розмір пенсії за віком у сумі прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб за 2024 рік - 2 361,00 грн.
З огляду на вище наведене, просить скасувати постанову відповідача про накладення на ГУ ПФУ у Волинській області штрафу.
Ухвалою суду від 22.09.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом, та ухвалено розгляд справи проводити за правилами розділу 2 Глави 11 «Розгляд окремих категорій термінових адміністративних справ» Кодексу адміністративного судочинства України, без повідомлення учасників справи, у порядку, визначеному статтею 287 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відзив на позов до суду не надходив.
Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи сторін у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 11.10.2024 у справі №140/7878/24 зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області здійснити ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) з 23.01.2024 перерахунок та виплат пенсії, передбаченої статтею 54 Закону України від 28 лютого 1991 року №796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильсько катастрофи», у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.
Рішення набрало законної сили 27.02.2025 з дати ухвалення Восьмим апеляційним адміністративним судом постанови, якою рішення суду першої інстанції залишено без змін.
03.07.2025 старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Новосадом Олегом Юрійовичем (далі - державний виконавець або Новосад О.Ю.) винесено постанову про відкриття виконавчого провадження №78510674 на виконання зазначеного рішення.
На вказану вище постанову про відкриття виконавчого провадження було подано лист про стан виконання рішення. В листі від 16.07.2025 №0300-0307-8/46048 зазначено, що за результатами проведеного перерахунку основний розмір пенсії ОСОБА_1 становить 16 744,00 грн, а заборгованість за період з 23.01.2024 по 31.03.2025 складає 138 084,69 грн. Вказана сума внесена до електронної пенсійної підсистеми «Реєстр судових рішень» для її подальшого погашення.
У межах виконавчого провадження державним виконавцем Новосадом О.Ю. 01.08.2025 було винесено вимогу №12599, якою ГУ ПФУ у Волинській області зобов'язано належним чином виконати рішення та надати розрахунки.
У відповідь листом від 08.08.2025 №0300-0307-5/51437 державного виконавця поінформовано про стан виконання судового рішення. У ньому зазначено, що пенсія ОСОБА_1 нараховується відповідно до судового рішення - у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, а її основний розмір становить 16 744,00 грн. В подальшому пенсійна справа ОСОБА_1 була переглянута, і рішенням від 15.08.2025 №907080100634 здійснено новий перерахунок з урахуванням висновків суду та вимог чинного законодавства.
ГУ ПФУ у Волинській області, щодо вище зазначеного, повідомило державного виконавця листом від 25.08.2025 №0300-0307-5/55072. До листа також долучено копію рішення від 15.08.2025 №907080100634 про проведення перерахунку пенсії.
Вказаним рішенням визначено, що на виконання судового рішення розмір пенсії ОСОБА_1 , як особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, становить 18 888,00 грн.
Таким чином, починаючи з 01.03.2024 при перерахунку застосовано мінімальний розмір пенсії за віком у сумі прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб за 2024 рік - 2 361,00 грн.
Крім того, у листі ГУ ПФУ у Волинській області від 25.08.2025 №0300-0307-5/55072 державному виконавцю було повідомлено суму, що підлягає виплаті відповідно до рішення суду, яка станом на зазначену дату складає 176 676,69 грн. Це підтверджується відповідним розпорядженням, доданим до листа.
Однак, 01.09.2025 державним виконавцем винесено постанову про накладення штрафу у розмірі 5 100 грн за невиконання судового рішення без поважних причин.
В обґрунтування постанови про накладення штрафу зазначено, що, за заявою стягувача, ГУ ПФУ у Волинській області при нарахуванні пенсії застосовує прожитковий мінімум 2023 року у розмірі 2 093,00 грн, унаслідок чого замість 18 888,00 грн стягувач отримує 16 744,00 грн.
Позивач вважає постанову про накладення штрафу незаконною та такою, що підлягає скасуванню, тому звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
При вирішенні спору суд застосовує наступні нормативно-правові акти.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
За правилами частин першої - третьої статті 14 КАС України судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України. Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно із частинами першою, другою статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Статтею 1 Закону України «Про виконавче провадження» №1404-VIII від 02.06.2016 (далі - Закон № 1404-VIII) визначено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Як установлено пунктом 1 частини першої статті 3 Закону №1404-VIII, відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.
За правилами частини першої статті 18 Закону №1404-VIII виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Пунктом 1 частини другої статті 18 Закону №1404-VIII передбачено, що виконавець зобов'язаний: здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
За приписами пунктів 1, 16 частини третьої статті 18 Закону №1404-VIII виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право: проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону; накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом.
Згідно із частиною шостою статті 26 Закону №1404-VIII за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів.
Частиною четвертою статті 19 зазначеного Закону на сторону виконавчого провадження покладено обов'язок невідкладно, не пізніше наступного робочого дня після настання відповідних обставин, письмово повідомити виконавцю про повне чи часткове самостійне виконання рішення боржником.
Згідно із частинами п'ятою, шостою статті 26 Закону №1404-VIII виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей. У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону. За рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню, рішень про встановлення побачення з дитиною).
Відповідно до частин першої, другої статті 63 Закону №1404-VIII за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження. У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Частиною першою статті 75 Закону №1404-VIII визначено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Аналізуючи наведені положення законодавства в контексті цієї справи потрібно зауважити, що накладення штрафу за невиконання рішення, що зобов'язує боржника до вчинення певних дій, є видом юридичної відповідальності боржника за невиконання покладеного на нього зобов'язання. Застосування такого заходу реагування є обов'язком державного виконавця і націлено на забезпечення реалізації мети виконавчого провадження як завершальної стадії судового провадження. Умовою застосування до боржника у виконавчому проваджені штрафу є невиконання виконавчого документа (судового рішення) без поважних причин. Залежно від характеру правовідносин і змісту зобов'язання, примусове виконання якого відбувається у межах виконавчого провадження, поважними причинами можуть визнаватися такі обставини, що створили об'єктивні перешкоди для невиконання зобов'язання, і подолання яких для боржника було неможливим або ускладненим.
Таким чином, підставою для прийняття державним виконавцем рішення про накладення штрафу є встановлення факту невиконання боржником судового рішення без поважних причин - об'єктивних причин, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення боржником та які не залежали від його власного волевиявлення.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постановах від 10.09.2019 у справі №0840/3476/18, від 19.09.2019 у справі №686/22631/17 та від 07.11.2019 у справі №420/70/19, від 20.03.2024 у справі №560/18384/23.
Як зазначалося вище, рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 11.10.2024 у справі №140/7878/24 позов задоволено повністю, зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з 23.01.2024 перерахунок та виплату пенсії, передбаченої статтею 54 Закону України від 28.02.1991 №796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.
Водночас, слід зауважити, що згідно приписів частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Вказана розрахункова величина є змінною і встановлюється законом про Державний бюджет України на кожен рік, а відтак розмір пенсії, що підлягає виплаті згідно рішення суду від 11.10.2024 у справі №140/7878/24 підлягає перерахунку у відповідності до зміни вказаної розрахункової величини.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» установлено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність - 2 093,00 гривня.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» установлено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність - 2 361,00 гривня.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» установлено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність - 2 361,00 гривня.
Тому, на виконання судового рішення відповідач був зобов'язаний здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 основної пенсії по інвалідності в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із застосуванням розмірів прожиткового мінімуму на рівні 2 361,00 грн.
Водночас, суд зазначає таке.
Відповідно до пункту 8 Розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» установлено, що перерахунок пенсій, надбавок, підвищень та інших доплат до пенсії, який здійснюється з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого Законом на 01.01.2024, проводиться з 01.03.2024 разом зі здійсненням щорічної індексації пенсій, передбаченої частиною другою статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Отже, нарахування ОСОБА_1 пенсії із застосуванням прожиткового мінімуму встановленого станом на 01 січня 2023 року (2 093,00 грн) після 01.03.2024 не відповідає вимогам закону.
З наданих позивачем 08.08.2025 у відповідь на вимогу державного виконавця від 01.08.2025 відомостей про перерахунок пенсії ОСОБА_1 вбачається, що такий перерахунок було здійснено з 23.01.2024 та довічно із врахуванням розміру розрахункової величини 2 093,00 грн, тобто виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік».
Однак, а подальшому пенсійна справа ОСОБА_1 була переглянута, і рішенням від 15.08.2025 №907080100634 здійснено новий перерахунок з урахуванням висновків суду та вимог чинного законодавства.
Вказаним рішенням визначено, що на виконання судового рішення розмір пенсії ОСОБА_1 , як особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, становить 18 888,00 грн. Таким чином, починаючи з 01.03.2024 при перерахунку застосовано мінімальний розмір пенсії за віком у сумі прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб за 2024 рік - 2 361,00 грн.
Крім того, у листі Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 25.08.2025 №0300-0307-5/55072 державному виконавцю було повідомлено суму, що підлягає виплаті відповідно до рішення суду, яка станом на зазначену дату складає 176 676,69 грн., що є більшою за попередню 138 084,69 грн.
Зі змісту оскаржуваної постанови слідує, що основною підставою для накладення штрафу є відсутність доказів фактичного виконання рішення суду згідно з виконавчим документом.
Поряд тим суд звертає увагу, що матеріалами справи підтверджено, що після відкриття виконавчого провадження, ГУ ПФУ у Волинській області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком - становить 18 888,00 грн.
Отже, з наданих доказів слідує, що на момент прийняття постанови про накладення штрафу (01.09.2025) ГУ ПФУ у Волинській області належно виконало судове рішення у межах покладених судом зобов'язань. Також матеріали справи свідчать про те, що позивач дотримався обов'язку щодо повідомлення державного виконавця про виконання рішення суду, надіславши листи від 25.08.2025 №0300-0307-5/55072 про виконання рішення суду ОСОБА_1 (виконавче провадження №78510674).
Таким чином, з огляду на встановлені обставини справи та наведені норми чинного законодавства, суд дійшов висновку про те, що оскаржувана постанова про накладення штрафу від 01.09.2025 ВП №78510674 є протиправною та такою, що підлягає скасуванню, оскільки фактично на момент її винесення позивачем виконане рішення суду у справі №140/7878/24 відповідно до змісту виконавчого листа та резолютивної частини рішення.
Згідно з частинами першою та другою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач не довів правомірність спірної постанови, факт порушення прав позивача знайшов своє підтвердження у ході розгляду справи, а тому адміністративний позов слід задовольнити повністю.
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача необхідно стягнути судовий збір в сумі 2422,40 грн, що був сплачений за подання позовної заяви в електронній формі платіжною інструкцією від 11.09.2025 №4977 (а.с. 4).
Керуючись статтями 2, 72-77, 229, 243-246, 271, 272, 287 КАС України, суд Керуючись статтями 229, 243 - 246, 268, 287 КАС України, суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Новосада Олега Юрійовича від 01.09.2025 у виконавчому провадженні №78510674 про накладення штрафу.
Стягнути з Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції за рахунок бюджетних асигнувань на користь Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області судовий збір в розмірі 2 422, 40 грн (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні сорок копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Позивач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43027, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, 6, код ЄДРПОУ 13358826).
Відповідач: Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (43001, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Володимирська, будинок 1, код ЄДРПОУ 43316386).
Суддя В.В. Дмитрук