м. Вінниця
06 жовтня 2025 р. Справа № 120/3698/25
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Альчук М.П., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовано протиправністю дій відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії із урахуванням відомостей про заробітну плату за період відносно якого відсутні відомості про сплату страхових внесків. Зокрема, позивач зауважує, що він е може нести тягар відповідальності за невиконання уповноваженим суб'єктом своїх повноважень.
Відповідач скористався своїм правом на подання відзиву, у якому заперечив проти задоволення позову. Зокрема, вказує на неможливістю зарахування відомостей про заробітну плату за оскаржуваний період з огляду на відсутність відомостей в системі персоніфікованого обліку.
Ухвалою суду від 29.09.2025 року судом витребувано докази.
На виконання вимог ухвали представником відповідача надано матеріали пенсійної справи позивача.
Ознайомившись з матеріалами справи, судом встановлено такі обставини.
З 04.11.2015 року позивач отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 21.05.2020 року у справі № 400/1270/20 зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в зарахувати до стажу роботи позивача для нарахування пенсії період роботи в комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 05.06.2012 року по 30.09.2019 року.
У зв'язку з переїздом на постійне місце проживання до м. Вінниці, пенсійна справа позивача передана до головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області".
06.01.2025 року та 24.01.2025 року позивач, встановивши, що йому не зараховано заробітну плату за період працевлаштування в комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 05.06.2012 року по 30.09.2019 року, звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії.
Листом від 03.02.2025 року позивачеві відмовлено у здійсненні такого перерахунку.
Не погоджуючись із вказаним позивач звернувся за захистом своїх прав до суду.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд керується таким.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частинами першою, другою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Відповідно до частини першої статті 24 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (частина друга статті 24 Закону № 1058-IV).
Згідно з частиною 1 статті 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Відповідно до матеріалів справи, на виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 21.05.2020 року у справі № 400/2070/20 головним управлінням Пенсійного фонду України у Миколаївській області зараховано до стажу роботи ОСОБА_1 для нарахування пенсії період роботи в комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 05.06.2012 по 30.09.2019.
Водночас, заробітну плату за вказаний період враховано в нульовому значенні у зв'язку з відсутністю відомостей в реєстрі застрахованих осіб.
Суд зауважує, що відомості з персоніфікованого обліку позивача містять відомості про отримувану позивачем заробітну плату в комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 05.06.2012 по 30.09.2019.
Відповідно до статті 1 Закону № 1058-IV страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Відповідно до статті 106 Закону № 1058-IV відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.
Страхові внески є складовою умовою існування солідарної системи і підлягають обов'язковій сплаті, перерахунок пенсії провадиться з урахуванням часу, коли особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, та за який підприємством, де працює людина, (страхувальником) сплачені щомісячні страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
За змістом вищезазначених норм, обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.
Таким чином, позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, факт не сплати підприємством страхових внесків не може бути підставою для не зарахування відомостей про заробітну плату на такому підприємстві.
Відтак, фактично внаслідок невиконання страхувальником обов'язку по сплаті страхових внесків до Пенсійного фонду України позивач позбавлений соціальної захищеності та стажу за час роботи на вказаних підприємствах, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.
Більше того, судом враховано, що Миколаївським окружним адміністративним судом у рішенні від зазначено, що позивач надав суду довідки про заробітну плату для обчислення пенсії за періоди з червня місяця 2012 року по вересень 2019 року від 25.02.2020 року видані КП Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал", згідно з якими страхові внески (єдиний внесок) за спірні періоди нараховувались.
Відтак, суд дійшов до висновку, що відповідач протиправно відмовив у здійсненні перерахунку пенсії із врахування відомостей про заробітну плату за період працевлаштування комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 05.06.2012 по 30.09.2019.
З метою ефективного та належного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити перерахунок пенсії із врахуванням відомостей про заробітну плату за період працевлаштування комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 05.06.2012 по 30.09.2019.
Таким чином, адміністративний позов підлягає задоволенню.
Розподіл судових витрат зі сплати судового збору здійснюється у відповідності до ч. 1 ст. 139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Зодчих, 22, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 13322403) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, задовольнити.
Визнати протиправними дії головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо відмови ОСОБА_1 у врахуванні заробітної плати за період працевлаштування в комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 05.06.2012 року по 30.09.2019 року.
Зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 із урахуванням відомостей про заробітну плату за період працевлаштування в комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 05.06.2012 року по 30.09.2019 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 понесені витрати зі сплати судового збору у розмірі 1211,20 грн за рахунок бюджетних асигнувань головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення (ухвалу) суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Альчук Максим Петрович