м. Вінниця
06 жовтня 2025 р. Справа № 120/15506/24
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бошкової Юлії Миколаївни, розглянувши в письмовому проваджені звіт про виконання судового рішення за виконанням судового рішення в справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії
У провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії.
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 12.05.2025, адміністративний позов задоволено, зокрема зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01.07.2021 пенсію без обмеження її максимальним розміром.
28.07.2025 позивачем до суду подано заяву про встановлення судового контролю за виконання рішення суду. Позивач зауважує, що 22.07.2025 отримавши пенсію, позивачу стало відомо, що виплату пенсії управлінням Пенсійного фонду повторно нараховано з обмеженням у розмірі 23610 грн., що свідчить про те, що відповідачем не вчинено жодних дій з добровільного виконання рішення суду.
Ухвалою від 31.07.2025 заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 12.05.2025 призначено до розгляду в порядку письмового провадження та встановлено відповідачу 7 строк для надання пояснень.
06.08.2025представником Пенсійного фонду до суду подано письмові пояснення з яких слідує, що на виковання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 12.05.2025 у справі за №120/15506/24, що набуло законної сили 12.06.2025, Головним управлінням здійснено перерахунок пенсії з 01.07.2021 без обмеження її максимальним розміром.
Розмір пенсії з 01.07.2021 склав 21970,44 грн. Та донараховано позивачу за період з 01.07.2021 року по 29.02.2024 року 59674,08 грн.
У зв'язку із чим просить відмовити у задоволенні заяви поданої позивачем в порядку ст. 382 КАС України.
Ухвалою від 27.08.2025 задоволено заяву позивача та встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України у Вінницькій області місячний строк для надання звіту про виконання рішення суду від 12.05.2025 у справі № 120/15506/24.
26.09.2025 до суду від Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області надійшов зазначений звіт, з якого слідує, що на виконання рішення суду у справі 120/15506/24 від 12.05.2025 Головним управлінням перераховано ОСОБА_1 з 01.07.2021 пенсію без обмеження її максимальним розміром.
Розмір пенсії позивача після перерахунку склав 21970,44 грн. Донараховані кошти в сумі 59674,08 грн. за період з 01.07.2021 по 28.02.2024 року внесено до в підсистеми «Реєстр судових рішень» ІКІС ПФУ
З врахуванням висновків суду викладених в ухвалі Вінницького окружного адміністративного суду від 27.08.2025 у справі №120/15506/24, Головним управлінням переглянуто розмір пенсії заявника, з 01.07.2021 та здійснено її перерахунок без обмеження максимальним розміром.
Після перерахунку розмір пенсії заявника склав: з 01.07.2021 року - 21970,44 грн.; з 01.12.2021 року -21990,44 грн.; з 01.03.2022 року - 25001,41 грн.; з 01.07.2022 року - 25024,66 грн.; з 01.12.2022 року - 25041,16 грн.; з 01.01.2023 року - 42319,13 грн.; з 01.03.2024 року - 43886,13 грн.; з 01.01.2025 року - 30262,33 грн. з 01.03.2025 року - 30562,33 грн.;
Окремо стороною відповідача наголошено, що розмір пенсії позивача з 01.01.2025 обраховано без обмеження максимальним розміром, з урахуванням пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № l «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану».
При цьому, зазначено, що донараховані кошти на виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду у справі 120/15506/24 від 12.05.2025 в сумі 622535,74 грн. (562861,66+59674,08) грн. обліковуються в підсистемі «Реєстр судових рішень» ІКІС ПФУ та будуть виплачені після виділення необхідного обсягу коштів Державного бюджету України, оскільки нормами статті 8 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХI «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» обумовлено проведення пенсійних виплат особам, які мають право на пенсію за цим Законом з рахунок коштів Державного бюджету України.
У зв'язку із зазначеним управління просить прийняти звіт у справі № 120/15506/24.
Згідно з ч. 1 ст. 3822 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Враховуючи наведені норми, суд дійшов висновку про розгляд звіту в порядку письмового провадження.
Надаючи правову оцінку поданому звіту, суд зважає на таке.
Статтею 14 КАС України передбачено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Відповідно до ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Розділом IV КАС України врегульовано окремі процесуальні питання, пов'язані з виконанням судового рішення, та передбачено, що судовий контроль за виконанням судового рішення здійснює суд, який його ухвалив.
Водночас особливості судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах визначено статтями 381-1, 382, 382-1, 3822 та 382-3 КАС України.
За приписами ч. 1 ст. 381-1 КАС України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 3823 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Як унормовано ч. 2 ст. 3823 КАС України, суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
Як слідує із поданого звіту Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області виконано рішення суду від 12.05.2025, шляхом перерахунку пенсії позивача з 01.07.2021.
Отже, після перерахунку розмір пенсії заявника склав 01.07.2021 року - 21970,44 грн.; з 01.12.2021 року -21990,44 грн.; з 01.03.2022 року - 25001,41 грн.; з 01.07.2022 року - 25024,66 грн.; з 01.12.2022 року - 25041,16 грн.; з 01.01.2023 року - 42319,13 грн.; з 01.03.2024 року - 43886,13 грн.; з 01.01.2025 року - 30262,33 грн. з 01.03.2025 року - 30562,33 грн.
Відтак наведені вище обставини свідчать про наявність підстав для прийняття звіту Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
Окремо суд вважає за необхідне зазначити, що розмір пенсії позивача з 01.01.2025 обраховано без обмеження максимальним розміром, однак з урахуванням пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану». Разом з тим, питання застосування пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України № 1 від 03.01.2025 не було предметом розгляду в адміністративній справі № 120/15506/24, у зв'язку з чим суд не має повноважень надавати оцінку щодо застосування відповідних норм постанови № 1.
Таким чином, суд констатує, що розрахунок пенсії позивача здійснено з урахуванням чинного законодавства, проте питання застосування постанови Кабінету Міністрів України № 1 від 03.01.2025 виходить за межі предмета даного судового розгляду.
Також питання правомірності нарахування чи ненарахування з 01.07.2021 виплати, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», було предметом дослідження в адміністративній справі № 120/15506/24. Відтак у межах цієї справи зазначене питання не підлягає повторній оцінці суду.
Керуючись ст.ст. 248, 256, 382 КАС України, -
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 12.05.2025 у справі №120/15506/24.
Ухвала набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення (ухвалу) суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Бошкова Юлія Миколаївна