Справа № 686/15931/25
Провадження № 1-кс/686/9569/25
07 жовтня 2025 року м. Хмельницький
Слідчий суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Хмельницькому клопотання старшого слідчого відділу розслідування злочинів в сфері господарської та службової діяльності СУ ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_3 , погоджене з прокурором, про тимчасовий доступ до документів, у кримінальному провадженні № 12025240000000480 від 17.03.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України,-
07 жовтня 2025 року старший слідчий відділу розслідування злочинів в сфері господарської та службової діяльності СУ ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_3 звернулась до суду з клопотанням, погодженим процесуальним прокурором у кримінальному провадженні ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до судових справ, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , юридична адреса: АДРЕСА_1 ), а саме 10 - 15 документів, які містять вільні зразки підпису ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , які виконанні до 17.03.2025 року, а саме заяви, акти виконаних робіт, рахунки на оплату та інші документи в яких містяться вільні зразки підпису.
В обґрунтування даного клопотання зазначено, що відповідно до матеріалів кримінального провадження встановлено, що головний спеціаліст ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_5 , залучивши до своєї протиправної діяльності осіб, які здійснюють свою діяльність у сфері надання митно-брокерських послуг, діючи умисно з корисливих мотивів, усвідомлюючи суспільно-небезпечні наслідки своїх дій та бажаючи їх настання, з метою протиправного збагачення, маючи у зв'язку з виконанням службових обов'язків право доступу до інформаційної автоматизованої системи Phytosanitary Inspection System (PHIS), зловживаючи правом доступу до вказаної інформаційної автоматизованої системи та використовуючи надані йому можливості для вчинення заборонених законом дій, шляхом несанкціонованої зміни інформації в ній, складані та видачі підроблених актів про проведення фітосанітарних процедур та фітосанітарних сертифікатів суб'єктам господарської діяльності, які здійснюють експорт продукції за межі України, за неправомірну вигоду, вчинив кримінальні правопорушення за наступних обставин.
Так, порядком проведення інспектування, огляду, фітосанітарної експертизи (аналізів), повторної фітосанітарної (арбітражної) експертизи (аналізів), нагляду, обстеження, моніторингу, знезараження об'єктів регулювання, оформлення сертифікатів, передбачених Законом України "Про карантин рослин», контролю за проведенням огляду в частині відбору зразків та вибіркового контролю за проведенням фітосанітарної експертизи (аналізів) затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2019 року №1177 визначено процедуру інспектування, огляду, фітосанітарної експертизи (аналізів) об'єктів регулювання, оформлення сертифікатів, передбачених Законом України “Про карантин рослин», контролю за проведенням огляду в частині відбору зразків та вибіркового контролю за проведенням фітосанітарної експертизи (аналізів).
Відповідно до п. 5 Порядку у разі проведення фітосанітарних процедур за ініціативою власника власник подає особисто або через засоби електронного зв'язку до відповідного територіального органу ІНФОРМАЦІЯ_1 шляхом звернення до державного фітосанітарного інспектора, відповідального за відповідну зону обслуговування, заяву на проведення фітосанітарних процедур.
Пунктом 7 Порядку передбачено, що державний фітосанітарний інспектор протягом двох робочих годин з моменту отримання заяви або повідомлення погоджує із власником час проведення фітосанітарної процедури на найближчий можливий час, але не пізніше ніж через вісім робочих годин від часу, запропонованого власником, якщо з власником не погоджено інший час.
Відповідно до п. 10 Порядку плата за фітосанітарні процедури щодо об'єктів регулювання та/або об'єктів здійснюється до їх проведення.
Пунктом 19 Порядку визначено, що об'єкти регулювання, в тому числі дерев'яний пакувальний матеріал у значенні Міжнародного стандарту з фітосанітарних заходів № 15, транспортні засоби та транспортне обладнання (контейнери) з об'єктами регулювання, вживане сільськогосподарське знаряддя, а також вживана техніка і обладнання для агропромислового комплексу, що переміщується через карантинні зони, підлягають інспектуванню, яке проводиться державним фітосанітарним інспектором.
Відповідно до п. 20 Порядку під час інспектування проводиться: візуальна перевірка для визначення наявності регульованих шкідливих організмів для України або регульованих шкідливих організмів для країни-імпортера; перевірка відповідності об'єктів регулювання фітосанітарним заходам України або фітосанітарним заходам країни-імпортера; визначення необхідності проведення інших фітосанітарних процедур та/або знезараження. Методи проведення інспектування включають візуальну перевірку (фізичну перевірку об'єктів регулювання неозброєним оком, за допомогою лупи, бінокуляра або мікроскопа).
Окрім того, відповідно до п. 22 Порядку під час інспектування об'єктів регулювання державний фітосанітарний інспектор пересвідчується у наявності об'єктів регулювання у вантажі.
Також, п. п. 25 та 26 Порядку передбачено, що об'єкти регулювання, які потребують встановлення фітосанітарного стану шляхом проведення фітосанітарної експертизи (аналізів), підлягають огляду. Огляд проводиться державним фітосанітарним інспектором. Під час огляду об'єктів регулювання проводиться їх візуальна перевірка та відбір зразків. Відбір зразків об'єктів регулювання для проведення фітосанітарної експертизи (аналізів), виключно з метою експорту здійснюється державними фітосанітарними інспекторами.
Пунктом 29 Порядку передбачено, що зразок, арбітражний зразок, а також зразок- документ запаковуються в окремі сейф-пакети.
У разі здійснення огляду державним фітосанітарним інспектором складається акт про проведення фітосанітарних процедур та оформлюється направлення на проведення фітосанітарної експертизи (аналізів). Запаковані у сейф-пакети зразки надсилаються до відповідної фітосанітарної лабораторії (п. 30 Порядку).
Під час проведення фітосанітарної експертизи (аналізів) фітосанітарною лабораторією оформлюється протокол фітосанітарної експертизи (аналізів). На підставі протоколу фітосанітарної експертизи (аналізів) формується висновок фітосанітарної експертизи (аналізів), вимоги до якого визначені у додатку 7, який видається за результатами аналізу щодо наявності або відсутності шкідливих організмів у зразках об'єктів регулювання (п.п. 39, 40 Порядку).
Відповідно до п. 107 Порядку Фітосанітарний сертифікат та фітосанітарний сертифікат на реекспорт оформлюється державним фітосанітарним інспектором за результатами проведення інспектування, огляду, фітосанітарної експертизи (аналізів), які проводилися не раніше ніж за 14 діб до переміщення.
Пунктом 111 Порядку передбачено, що для отримання фітосанітарного сертифіката державному фітосанітарному інспектору подається: заява на оформлення фітосанітарного сертифіката, заповнена українською та англійською мовами або однією з офіційних мов Продовольчої та сільськогосподарської організації ІНФОРМАЦІЯ_4 (ФАО); документ, що підтверджує внесення плати за видачу фітосанітарного сертифіката або фітосанітарного сертифіката на реекспорт; висновок фітосанітарної експертизи (аналізів) або висновок повторної фітосанітарної (арбітражної) експертизи (аналізів) об'єктів регулювання. Власник несе відповідальність за достовірність поданої інформації.
Державний фітосанітарний інспектор зобов'язаний видати заявнику фітосанітарний сертифікат або фітосанітарний сертифікат на реекспорт чи прийняти рішення про відмову в його видачі протягом восьми робочих годин після отримання ним висновку фітосанітарної експертизи (аналізів) (п. 112 Порядку).
Переслідуючи кінцеву мету протиправної діяльності - одержання неправомірної вигоди, а як спосіб її досягнення - видача, всупереч Методам інспектування, огляду, у тому числі відбору зразків, та проведення фітосанітарної експертизи (аналізів) затвердженим Наказом ІНФОРМАЦІЯ_5 22.02.2021 року № 343 актів про проведення фітосанітарних процедур та фітосанітарних сертифікатів, до яких внесені завідомо неправдиві відомості щодо фактів інспектування та відбору зразків та проведення фітосанітарної експертизи (аналізів), маючи у зв'язку з виконанням службових обов'язків право доступу до інформаційної автоматизованої системи Phytosanitary Inspection System (PHIS), порядок ведення якої затверджено постановою Кабінету Міністрів України за №1177 від 15.11.2019, ОСОБА_5 , зловживаючи правом доступу до вказаної інформаційної автоматизованої системи та використовуючи надані йому можливості для вчинення заборонених законом дій, перебуваючи в службовому кабінеті № 102, що знаходиться в адмінбудівлі митного посту « ІНФОРМАЦІЯ_6 » ІНФОРМАЦІЯ_7 за адресою АДРЕСА_2 , отримує від осіб, які здійснюють свою діяльність у сфері митно брокерських послуг неправомірну вигоду в сумі від 200 гри., за виготовлення та видачу ним фітосанітарних сертифікатів, без проведення інспектування, огляду та відібрання зразків вантажу, який експортується.
Так, відомості про несанкціоновану зміну інформації в ІНФОРМАЦІЯ_8 ОСОБА_5 містяться в інформаційній системі проведення інспекційних заходів фітосанітарних інспекцій ( ІНФОРМАЦІЯ_8 ).
26.09.2025 року у кримінальному провадженні № 12025240000000480 від 17.03.2025 призначено судову почеркознавчу експертизу, виконання якої доручено експертам ІНФОРМАЦІЯ_9 . На даний час виникла необхідність у наданні вільних зразків підпису ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 на 10-15 документах, які виконанні до початку справи і не пов'язані із нею та за датою виконання відповідають досліджуваним документам.
Тому, з метою встановлення істини у кримінальному провадженні виникла необхідність у отриманні тимчасового доступу до документів, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , юридична адреса: АДРЕСА_1 ).
Слідча в судове засідання не з'явилась, проте у клопотанні слідчої міститься прохання про проведення розгляду даного клопотання без її участі, в якому вона підтримує подане клопотання та просить його задовольнити. Також слідча просить проводити розгляд клопотання без виклику представників у володінні яких перебувають документи.
Вивчивши надані матеріали, приходжу до висновку, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
За змістом ст.131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження, різновидом яких є тимчасовий доступ до речей і документів, застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Статтею 160 КПК України встановлено, що сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв'язку, без їх вилучення. Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Відповідно до ч. 7 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів. З матеріалів клопотання слідує, що необхідність вилучення оригіналів документів обумовлене потребою призначення судово-почеркознавчої, а тому є підстави для надання розпорядження щодо можливості вилучення оригіналів документів.
Оцінивши обґрунтованість та підставність наведених слідчою доводів, слідчий суддя дійшов висновку, що під час розгляду клопотання слідчою доведено наявність достатніх підстав вважати, що речі та документи, про тимчасовий доступ до яких клопоче ініціатор клопотання, знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , такі речі та документи відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 162 КПК України належать до охоронюваної законом таємниці, так як містять персональні дані осіб; самі по собі так і в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Також слідчою доведено, що ці речі та документи можливо використати як доказ та те, що без їх отримання не виявляється можливим іншими способами довести обставини, які передбачається довести в ході досудового розслідування кримінального провадження.
Відповідно до п. 1.8 Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України за №53/5 від 08.10.1998, як вільні, так і експериментальні зразки буквеного або цифрового письма бажано надавати не менше ніж на 15 аркушах. Чим коротший досліджуваний текст (запис), тим більша потреба у вільних зразках. Вільні зразки підпису надаються по змозі не менше ніж на 15 документах, експериментальні - у кількості не менше 5 - 8 аркушів.
А тому слідчий суддя дійшла до висновку щодо необхідності надання тимчасового доступу до заяв, актів виконаних робіт, рахунків на оплату та інших документів, в яких містяться вільні зразки підписув та почерку ОСОБА_5 в кількості не10-15 документів.
Керуючись ст.ст.163, 164 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання задовольнити.
Надати дозвіл старшому слідчому відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУНИ в Хмельницькій області ОСОБА_3 , заступнику начальника відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_6 , начальнику відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_7 на тимчасовий доступ до документів, з можливістю їх вилучення, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , юридична адреса: АДРЕСА_1 ), а саме:
- 10 - 15 документів, які містять вільні зразки підпису ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , які виконанні до 17.03.2025 року, а саме заяви, акти виконаних робіт, рахунки на оплату та інші документи в яких містяться вільні зразки підпису.
Ухвала діє по 06 грудня 2025 року.
Відповідно до ст. 166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1