Вирок від 26.09.2025 по справі 331/108/24

Справа № 331/108/24

Провадження № 1-кп/331/222/2025

ВИРОК
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 вересня 2025 року м. Запоріжжя

Олександрівський районний суд міста Запоріжжя у складі:

головуючого судді ОСОБА_1 ,

за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

прокурора ОСОБА_3 , (ВКЗ)

захисника ОСОБА_4 (ВКЗ),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Запоріжжя у режимі відео конференції кримінальне провадження, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №22023050000004748 від 20.12.2023 року, відносно

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Костянтинівка Донецької області, громадянки України, зареєстроване місце проживання АДРЕСА_1 , раніше судима:

-11.12.2018 Костянтинівським міським судом Донецької області за ч. 2 ст. 110 КК України до 8 років позбавлення волі,

за обвинуваченням у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 5 ст. 111-1 КК України та ч. 5 ст. 111-1 КК України

І. Формулювання обвинувачення, яке пред'явлено особі і визнане Судом доведеним.

1.1. Громадянка України ОСОБА_5 , усвідомлюючи вищенаведені обставини, діючи умисно, будучи добровільно висунутою від політичної партії «Комуністічна партія Російської Федерації», 28.02.2023 призначена постановою № ІІ-802П-НС так званого «Народного совета ДНР» членом виборчої комісії ДНР з правом вирішального голосу, та з того часу реалізуючи свій протиправний умисел та попередню злочинну домовленість з іншими членами виборчої комісії, розуміючи протиправність своїх дій, перебуваючи за місцем розташування так званої «Центральної виборчої комісії ДНР» за адресою: м. Донецьк, Ворошилівський район, бульвар Пушкіна, буд. №34, почав виконувати повноваження, відповідно до статті 11 закону № 430-ІІНС «Про систему виборчих комісій, комісій референдуму» в Донецькій народній республіці», згідно до яких виборча комісія:

-здійснює контроль за дотриманням виборчих прав та права на участь у референдумі громадян Російської Федерації;

-здійснює закупівлю технологічного обладнання (кабіни для голосування, ящики для голосування) для дільничних комісій, у тому числі за дорученням Центральної виборчої комісії Російської Федерації при проведенні виборів до федеральних органів державної влади, референдуму Російської Федерації; здійснює контроль за дотриманням нормативів технологічного обладнання для дільничних комісій;

-забезпечує реалізацію заходів, пов'язаних із підготовкою та проведенням виборів, референдумів, розвитком виборчої системи, впровадженням, експлуатацією та розвитком засобів автоматизації, правовим навчанням виборців, професійною підготовкою членів комісій та інших організаторів виборів, референдумів, виданням необхідної друкованої продукції;

-здійснює заходи щодо організації єдиного порядку розподілу ефірного часу та друкованої площі між зареєстрованими кандидатами, виборчими об'єднаннями для проведення передвиборчої агітації, між ініціативною групою з проведення референдуму та іншими групами учасників референдуму для проведення агітації з питань референдуму, встановлення підсумків голосування, визначення результатів виборів, референдумів , а також порядку опублікування підсумків голосування та результатів виборів, референдумів;

-здійснює заходи щодо організації фінансування підготовки та проведення виборів до органів державної влади Донецької Народної Республіки, референдуму Донецької Народної Республіки, розподіляє виділені з федерального бюджету, бюджету Донецької Народної Республіки кошти на фінансове забезпечення підготовки та проведення виборів, референдуму, контролює цільове використання зазначених коштів;

-затверджує перелік територіальних комісій;

-встановлює єдину нумерацію виборчих дільниць біля Донецької Народної Республіки;

-затверджує перелік територіальних комісій; встановлює єдину нумерацію виборчих дільниць біля Донецької Народної Республіки; надає правову, методичну, організаційно-технічну допомогу нижчим комісіям; заслуховує повідомлення органів виконавчої влади Донецької Народної Республіки та органів місцевого самоврядування з питань, пов'язаних із підготовкою та проведенням виборів до Народної Ради Донецької Народної Республіки, муніципальних виборів, референдуму Донецької Народної Республіки, місцевого референдуму;

-за дорученням Центральної виборчої комісії Російської Федерації встановлює нормативи, відповідно до яких виготовляються списки виборців, учасників референдуму та інші виборчі документи, і навіть документи, пов'язані з підготовкою та проведенням референдуму;

-розглядає скарги (заяви) на рішення та дії (бездіяльність) нижчестоящих комісій та приймає за зазначеними скаргами (заявами) мотивовані рішення;

-звертається в порядку, встановленому Центральною виборчою комісією Російської Федерації, до федерального органу виконавчої влади, який здійснює функції з контролю та нагляду у сфері засобів масової інформації, масових комунікацій, інформаційних технологій та зв'язку, з поданням про припинення поширення в інформаційно-телекомунікаційних мережах, у тому числі у мережі «Інтернет», агітаційних матеріалів, виготовлених та (або) розповсюджуваних з порушенням вимог законодавства Російської Федерації про вибори та референдуми, інформації, що розповсюджується з порушенням законодавства Російської Федерації про вибори та референдуми, при проведенні виборів до органів державної влади, референдуму Донецької Народної Республіки;

-звертається в порядку, встановленому Центральною виборчою комісією Російської Федерації, до федерального органу виконавчої влади, який здійснює функції з контролю та нагляду у сфері засобів масової інформації, масових комунікацій, інформаційних технологій та зв'язку, з поданням про припинення поширення в інформаційно-телекомунікаційних мережах, у тому числі у мережі «Інтернет», агітаційних матеріалів, виготовлених та (або) поширюваних з порушенням вимог законодавства Російської Федерації про вибори та референдуми, інформації, що розповсюджується з порушенням законодавства Російської Федерації про вибори та референдуми, при проведенні виборів до органів місцевого самоврядування, місцевих референдумів на підставі матеріалів, спрямованих на організацію місцевих вибори; місцевий референдум комісією;

-бере участь в організації державної системи реєстрації (обліку) виборців, учасників референдуму та у здійсненні цієї реєстрації (обліку), у формуванні та веденні регістру виборців, учасників референдуму;

-бере участь у здійсненні перевірки зведених фінансових звітів та відомостей про надходження та витрачання коштів політичних партій, контролю за джерелами та розмірами майна, одержуваного політичними партіями у вигляді вступних та членських внесків, пожертв громадян та юридичних осіб, інформування громадян про результати цих перевірок

-подає на запит виборчої комісії, яка організує підготовку та проведення виборів до органів місцевого самоврядування, місцевого референдуму, відомості про чисельність на відповідній території виборців, учасників референдуму, які є інвалідами, із зазначенням груп інвалідності;

-здійснює контроль за забезпеченням гарантій рівності політичних партій, представлених у Народній Раді Донецької Народної Республіки, під час висвітлення їхньої діяльності регіональними телеканалом та радіоканалом;

-здійснює інші повноваження відповідно до закону.

1.2. 02.03.2023, ОСОБА_5 , будучи «членом виборчої комісії днр», з правом вирішального голосу, реалізуючи свій протиправний умисел та попередню злочинну домовленість з іншими членами виборчої комісії, досудове розслідування стосовно яких здійснюється в іншому кримінальному провадженні, розуміючи протиправність своїх дій, перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці на території м. Шахтарськ Донецької області, взяв участь в першому засіданні «виборчої комісії ДНР», та виконуючи свої повноваження прийняв участь в обранні «голови виборчої комісії ДНР», «заступника голови виборчої комісії ДНР» та «секретаря виборчої комісії ДНР», шляхом проведення таємного голосування.

Як наслідок, за участю ОСОБА_5 та 11 інших членів так званої «Избирательной комиссии ДНР» (досудове розслідування стосовно яких здійснюється в іншому кримінальному провадженні), організовано процес проведення зазначених «виборів», запланованих з 30.08.2023 по 10.09.2023 на усій тимчасово окупованій території Донецької області, які фактично розпочалися о 07 годині 00 хвилин 31.08.2023, та закінчились 10.09.2023 о 15 годині 00 хвилин. За результатами «виборов в народный совет Донецкой народной республики» представники «ВК ДНР» оголосили, що за партію «Единая россия» проголосовало 78,03 % виборців, а в подальшому обрано голову так званої «Донецької народної республіки» та сформовано так званий «парламент ДНР», який складається з 90 депутатів.

ІІ. Підстави для здійснення судового розгляду у кримінальному провадженні за відсутності обвинуваченої (in absentia)

Судовий розгляд кримінального провадження щодо ОСОБА_5 здійснювався у порядку спеціального судового провадження на підставі ухвали суду від 07.10.2024 за відсутності обвинуваченої.

Обвинувачена ОСОБА_5 неодноразово викликалась до суду (під час формування поштового відправлення для направлення повістки за адресою реєстрації обвинуваченої на офіційному вебсайті оператора потового зв'язку АТ «Укрпошта» зазначено про неможливість формування поштового відправлення у зв'язку із тим, що відділення зв'язку на території м. Костянтинівка Донецької області тимчасово не працюють), через засоби масової інформації шляхом опублікування повісток про виклик у газеті «Урядовий кур'єр» № 40 (7700) від 23.02.2024; № 70 (7730) від 05.04.2024, № 102 (7762) від 18.05.2024, №131 (7791) від 28.06.2024, №196 (7856) від 27.09.2024, №235 (7895) від 20.11.2024, №255 (7915) від 18.12.2024, №43 (7968) від 27.02.2025, №107 (8032) від 28.05.2025, а також в газеті «Голос України» №155 (407) від 08.08.2025, а також шляхом розміщення оголошення про її виклик на офіційному веб-сайті Жовтневого (Олександрівського) районного суду міста Запоріжжя. Крім того, повістка про виклик обвинуваченої вручалась особисто її захиснику ОСОБА_4 ..

Жодного разу обвинувачена ОСОБА_5 до суду не прибула, заяв про неможливість взяти участь у судовому розгляді суду не подала, письмових пояснень із повідомленням поважності причин своєї неявки до суду не надіслала, що свідчить про її небажання скористатися передбаченим діючим КПК України правами обвинуваченої.

Дане кримінальне провадження здійснювалось з обов'язковою участю захисника ОСОБА_4 , який реально був забезпечений державою.

Зважаючи на специфіку спеціального судового провадження (ч. 3 ст. 323 КПК України), суд, зберігаючи неупередженість та безсторонність, надає особливого значення охороні прав та законних інтересів обвинуваченої як учасника кримінального провадження, яке відбувається за її відсутності, забезпеченню повного та неупередженого судового розгляду з тим, щоб до обвинуваченої була застосована належна правова процедура в контексті приписів ст. 2 КПК України з дотриманням всіх загальних засад кримінального провадження з урахуванням особливостей, встановлених виключно законом. Ці особливості вимагають від суду прискіпливої оцінки кожного поданого доказу обвинувачення, відтак поріг вимогливості до доказування у даному випадку має бути підвищений.

Також під час вирішення питання про здійснення судового розгляду in absentia враховані наступні письмові докази:

Постановою слідчого-криміналіста СВ 2-го управління 9 з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях ОСОБА_6 від 20.12.2023 про оголошення у державний, міждержавний та міжнародний розшук ОСОБА_5 .

За даними начальника ГВ ЗНД 2 управління ( з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях ОСОБА_7 , проведеними заходами встановлено, що ОСОБА_5 перебуває на ТОТ Донецької області та працює в виборчій комісії т.зв. «днр».

Разом з тим, положення закону щодо здійснення спеціального досудового розслідування та спеціального судового провадження не визнані неконституційними і є такими, що узгоджуються зі стандартами, визначеними в Резолюції (75) 11 Комітету Міністрів Ради Європи щодо критеріїв, які регламентують провадження, що здійснюється за відсутності обвинуваченої.

ІІІ. Позиція сторони захисту.

Захисник вказав про те, що йому не вдалося зв'язатися із підзахисною та узгодити із нею правову позицію у справі.

Під час дослідження у судовому засіданні документів, які подавалися прокурором на підтвердження наявності у діях обвинуваченої складу кримінального правопорушення, яке викладене у обвинувальному акті, вказав, що більшість матеріалів не містять жодної інформації щодо його підзахисної.

У судових дебатах захисник вказав на недовденість вчинення обвинуваченим кримінальних правопорушень за обставин, які зазначені у обвинувальному акті. Вказав на те, що доказування грунтуєтсья на доказах, здобутих під час огляду мережі Інтернет. З огляду на викладене, відеозаписи розміщені у мережі інтернет не можуть вважатися допустимими доказами, оскільки їх авторство не встановлено, ці електронні докази не завірені відповідним електронним цифровим підписом.

Допитана у судовому засіданні свідок не була очевидцем подій, викладених у обвинувальному акті.

Інших доказів вчинення ОСОБА_5 кримінальних правопорушень під час розгляду кримінального провадження стороною обвинувачення не надано.

Просила виправдати обвинувачену у вчиненні інкримінованих злочинів у зв'язку із недовденням, що вони вчинені саме обвинуваченим. У разі визнання обвинуваченої винуватою, просив призначити мінімальне покарання, визначене санкцією статті.

ІV. Докази досліджені на підтвердження встановлених судом обставин.

У судовому засіданні досліджені письмові докази, надані стороною обвинувачення, які стали підставою для реєстрації кримінального провадження.

Постанова прокурора Лівобережної окружної прокуратури Донецької області ОСОБА_3 20.12.2023 виділено з кримінального провадження №2202305000002087, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 18.05.2023 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 110, ч. 2 ст. 28 ч. 5 ст. 111-1, ч. 5 ст. 111-1 КК України матеріали досудового розслідування за ознаками вчинення ОСОБА_5 кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 2 ст. 28 ч. 5 ст. 111-1 КК України в окреме провадження, номер якого встановлений Єдиним реєстром досудових розслідувань.

Повідомлення начальника ГВ ЗНД 2 управління з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях про вчинене кримінальне правопорушення, 13.09.2023 на тимчасово окупованій території Донецької області російською окупаційною владою заплановане проведення «выборов» у 20 створених ними міських та муніципальних округів так званої «днр» з метою обрання 90 депутатів народної ради так званої «днр» ( псевдо парламент) 435 депутатів міських та муніципальних округів місцевих органів влади квазіреспубліки. Однією із членів виборчої комісії так званої «днр» була громадянка України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рапортом начальника ГВ ЗНД 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях, відповідно до якого проведеними заходами встановлено, що громадянка України - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є членом виборчої комісії т.зв. «днр».

Заперечень щодо підстав для початку проведення досудового розслідування, об'єднання кримінальних проваджень від учасників кримінального провадження не надходило.

Крім того досліджені відповідні процесуальні рішення щодо визначення групи слідчих та групи прокурорів у кримінальному провадженні, та визначення органу, який буде здійснювати досудове розслідування.

Учасники судового провадження не ставили під сумнів наявність відповідних повноважень у слідчих та прокурорів, не встановлені такі факти і судом. Орган досудового розслідування визначений згідно вимог ст. 216 КПК України. Слідчі і процесуальні дії проведені особами із відповідними повноваженнями.

Також у судовому засіданні досліджені письмові докази, добуті під час досудового розслідування:

У судовому засіданні досліджений протокол огляду від 30.06.2023, (ЄРДР №2202305000002087) мережі Інтернет з входом до сайту під назвою «Донецкое агентство новостей» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_2 » за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_3 . Сторінка містить фото- та текстовий матеріал щодо призначення ІНФОРМАЦІЯ_4 парламентом т.зв. «днр» шістьох членів виборчої комісії з правом вирішального голосу, одна з яких стала ОСОБА_8 від партії «Комуністична партія рф». Всі дані з метою недопущення видалення інформації з мережі Інтернет архівовані за допомогою Інтернет ресурсу «archive.today» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5 та записані на матеріальний носій інформації - DVD-R, який доданий до протоколу.

Протокол огляду від 14.07.2023, мережі Інтернет з входом до сайту під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_6 » за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_7 . Досліджено вкладку «О назначении членов Избирательной комиссии Донецкой Народной Республики первого состава» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_8 . Сторінка містить текстовий матеріал щодо призначення ІНФОРМАЦІЯ_4 т.в.о. голови т.зв. «днр» ОСОБА_9 шістьох членів виборчої комісії з правом вирішального голосу. До протоколу доданий «Указ о назначении членов Избирательной комиссии Донецкой Народной Республики первого состава главы Донецкой народной республики» (вказаний протокол не містить інформації щодо призначення ОСОБА_5 однак доводить формування складу органу влади - виборчої комісії);

Протокол огляду від 17.07.2023, мережі Інтернет сайту під назвою «ЦИК ДНР - Центральная избирательная комиссия Донецкой народной республики» за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_9 . Досліджено вкладку «Состоялось первое заседание Избирательной комиссии ДНР в новом составе» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_10 ,. щодо проведення 02.03.2023 року першого засідання виборчої комісії т.зв. «днр» в її новому складі. Всі дані з метою недопущення видалення інформації з мережі Інтернет архівовані за допомогою Інтернет ресурсу «archive.today» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5 та записані на матеріальний носій інформації - DVD-R, який доданий до протоколу. Під час огляду вищезазначеної вкладки встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_11 , відповідно до федерального закону «Об основных гарантиях избирательных прав и права на участие в референдуме граждан российской федерации», законом т.зв. «днр» «О системе избирательных комиссий, комиссий референдума в Донецкой народной республике» на першому засідання Виборчої комісії т.зв. «днр» у її повному складі були обрані:голова виборчої комісії т.зв. «днр» - ОСОБА_10 ; заступник голови виборчої комісії т.зв. «днр» - ОСОБА_11 ; секретар виборчої комісії т.зв. «днр» - ОСОБА_12 . У режимі відео конференції були присутні голова центральної виборчої комісії російської федерації ОСОБА_13 ; заступник голови центральної виборчої комісії російської федерації ОСОБА_14 ; керівник апарату центральної виборчої комісії російської федерації ОСОБА_15 . Також у залі були тимчасово виконуючий обов'язки голови т.зв. «днр» ОСОБА_16 , голова народної ради т.зв. «днр» ОСОБА_17 , член комісії центральної виборчої комісії російської федерації ОСОБА_18 . Серед документів, розміщених у розділі «Нормативные правовые акты ЦИК ДНР» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_12 виявлено документ з назвою «Постановление №3 от 02.03.2023», винесена за результатами протоколу рахункової комісії №3 від 02.03.2023 «О результатах тайного голосования по выборам председателя Избирательной комиссии Донецкой народной республики» про обрання головою виборчої комісії т.зв. «днр» ОСОБА_19 , за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_12 документ з назвою «Постановление №4 от 02.03.2023» винесена за результатами протоколу рахункової комісії №4 від 02.03.2023 «О результатах тайного голосования по выборам заместителя председателя Избирательной комиссии Донецкой народной республики» про обрання заступником головою виборчої комісії т.зв. «днр» ОСОБА_20 , за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_12 виявлено документ з назвою «Постановление №5 от 02.03.2023», винесена за результатами протоколу рахункової комісії №5 від 02.03.2023 «О результатах тайного голосования по выборам секретаря Избирательной комиссии Донецкой народной республики» про обрання секретарем виборчої комісії т.зв. «днр» ОСОБА_21 ;

Також у судовому засіданні досліджений протокол огляду від 19.07.2023, мережі Інтернет, сайту під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_13 » за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_14 . Серед публікацій, розміщених на вищезазначеному сайті виявлено публікацію під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_15 » за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_16 . На даній сторінці містяться фото, відео та текстовий матеріал щодо проведення 02.03.2023 року за участі т.в.о. голови т.зв. «днр» ОСОБА_9 першого засідання виборчої комісії т.зв. «днр». Всі дані з метою недопущення видалення інформації з мережі Інтернет архівовані за допомогою Інтернет ресурсу «archive.today» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5 та записані на матеріальний носій інформації - DVD-R, який доданий до протоколу. Оглядом встановлено, що тимчасово виконуючий обов'язки голови т.зв. «днр» ОСОБА_22 02 березня 2023 року взяв участь у першому засіданні виборчої комісії т.зв. «днр». На засідання зібралися 12 членів комісії з правом вирішального голосу, які, виходячи з вимог ст. 23 Федерального закону «Об основных гарантиях избирательных прав и права на участие в референдуме граждан российской федерации», ст. 10 Закону т.зв. «днр» призначено Народною радою та головою т.зв. «днр». Також, у роботі засідання брали участь голова Народної Ради т.зв. «днр» ОСОБА_23 , член центральної виборчої комісії Російської Федерації ОСОБА_24 . У режимі відео конференції брали участь голова Центральної виборчої комісії російської федерації ОСОБА_25 , заступник голова ЦВК РФ ОСОБА_26 , секретар ЦВК РФ ОСОБА_27 , керівник апарату ЦВК РФ ОСОБА_28 подякувала керівництву квазіутворення та учасникам заходу за розуміння важливості чіткої та нормальної роботи виборчої системи. З її слів, важливо, щоб до виборів усе було готове. «Очень четко, внимательно, вдумчиво относитесь ко всему, что необходимо с вашей стороны», - закликала голова ЦВК РФ. ОСОБА_22 подякував членам Центральної виборчої комісії та представникам усієї виборчої системи російської федерації за особливе ставлення до т.зв. «днр». Він нагадав, що 30.12.2022 було прийнято Конституцію т.зв. «днр», відповідно до якої у вересні належить провести низку важливих для псевдо республіки виборчих кампаній. «Это первоначально выборы в Народный Совет и муницыпальных выборов. В этом году мы озбираем 90 депутатов Народного Совета и 435 депутатов у 20 муниципальных образований. Это первая для нас избирательная кампания в новом статусе. Сегодня состоится первое организационное заседание избирательной комиссии, задача которой организовать и провести эти важные выборы. Хочу указать, что и мы, и исполнительная власть, и Народный Совет, сделаем все, что зависит от нас, что зависит от нас, чтобы выборы состоялись честно, открыто и в полном соответствии с русским законодательством»,- заявив ОСОБА_22 . Він додав, що до складу виборчої комісії т.зв. «днр» увійшли професіонали, багато з яких брали участь у проведенні референдуму. «Уверен, что они в полной мере обеспечат главные принципы российской избирательной системы - принципы равенства и открытости, - наголосив голова т.зв. «днр», ОСОБА_9 висловив вдячність керівництву та членам Центральної виборчої комісії російської федерації за рекомендацію для призначення на посаду голови Виборчої комісії т.зв. «днр» ОСОБА_29 «Именно он возглавил избирательную комиссию во время проведения исторического для нас события - референдума касательно вхождения в состав России. Уверен, что члены нашей Избирательной комиссии поддержат ходатайство ЦИК РФ во время тайного голосования касательно его кандидатуры», - сказав ОСОБА_22 . ОСОБА_9 наголосив, що у Виборчої комісії чекає велика робота. «Выборы в днр состоятся как и по всей России, в единый день голосования 10 сентября. И мы расчитываем на помощь и поддержку российских коллег, потому что, например, выборов местных депутатов мы не имели с 2010 года», - підсумував керівник псевдо утворення. Згідно з порядком денним, на першому засіданні було розглянуто питання обрання лічильної комісії, голови, заступника голови та секретаря Виборчої комісії т.зв. «днр».

Досліджений протокол огляду від 11.08.2023, мережі Інтернет, а саме сайту під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_17 » за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_18 з подальшим здійсненням скрін шотів з екрану, а також з використанням вбудованої функції Інтернет-браузера «GOGLE-CHROME» для створення посилання на сторінку у вигляді QR коду. Оглянуто вкладку за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_19 . Сторінка містить текстовий матеріал щодо прийнятого закону т.зв. «днр» «О выборах депутатов представительных органов муниципальных образований первого созыва в Донецкой народной республике» №452-ІІНС від 29.05.2023. ІНФОРМАЦІЯ_20 народна рада т.зв. «днр» прийняла закон «О выборах депутатов представительных органов муниципальных образований первого созыва в Донецкой народной республике», який регламентує порядок проведення виборів депутатів органів місцевої окупаційної влади т.зв. «днр». Одночасно вказаний закон квазіутворення встановлює повноваження виборчої комісії, територіальної виборчої комісії та дільничної виборчої комісії т.зв. «днр» під час проведення вказаних виборів;

Крім того, судом досліджений протокол огляду від 14.08.2023, мережі Інтернет, а саме сайту під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_17 » за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_18 з подальшим здійсненням скрін шотів з екрану, а також з використанням вбудованої функції Інтернет-браузера «GOGLE-CHROME» для створення посилання на сторінку у вигляді QR коду. Оглянуте посилання ІНФОРМАЦІЯ_19 яка ідентичного змісту;

Судом також досліджений протокол огляду від 18.08.2023, мережі Інтернет, вебсайту «dnronline.su», виявлено вкладку «законодательство» серед наявних документів виявлено т.зв. «Закон о системе избирательных комиссий, комиссий референдума в Донецкой народной республике», який «Принят постановлением Народного совета 18 января 2023 года.. Встановлено, що законом регулюються створення, діяльність, права та обов'язки членів виборчих комісій т.зв. «днр», зокрема: «Статья 4. Организация деятельности комиссий. Организация деятельности комиссий осуществляется в соответствии со ст. 28 федерального закона «Об основных гарантиях избирательных прав и права на участие в референдуме граждан российской федерации». Всі дані з метою недопущення видалення інформації з мережі Інтернет архівовані за допомогою Інтернет ресурсу «archive.today» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5 та записані на матеріальний носій інформації - DVD-R, який доданий до протоколу;

Протокол огляду від 18.08.2023, мережі Інтернет, посилання ІНФОРМАЦІЯ_21 при переході на яке виявлено відео матеріал щодо прийнятою народною радою т.зв. «днр» постанови №11-802П-НС «О назначении членов Избирательной комиссии Донецкой Народной Республики с правом решающего голоса от Народного Совета Донецкой Народной Республики» із можливістю завантаження електронної копії, з подальшим здійсненням скрін шотів з екрану, а також з використанням вбудованої функції Інтернет-браузера «GOGLE-CHROME» для створення посилання на сторінку у вигляді QR коду. В ході огляду зазначеної публікації встановлено, що вказаною постановою призначено членами виборчої комісії т.зв. «днр» з правом вирішального голосу від народної ради квазіутворення ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_22 , що має вищу освіту, яка працює директором департаменту адміністративного управління державної корпорації «Недра» т.зв. «днр», запропонована політичною партією рф «Комуністична партія російської федерації». Всі дані з метою недопущення видалення інформації з мережі Інтернет архівовані за допомогою Інтернет ресурсу «archive.today» за посиланням http://archive.ph;

Протокол огляду від 18.08.2023, мережі Інтернет, посилання ІНФОРМАЦІЯ_23 », при переході на яке виявлено офіційний вебсайт «Донецкой народной республики», на якому виявлено розділ «законодательство» та при переході на який виявлено посилання: « ІНФОРМАЦІЯ_23 », в ході якого встановлено, що дана сторінка являє собою повним текстом конституції т.зв. «днр» в редакції від «30 декабря 2022 года» із можливістю завантаження електронної копії, з подальшим здійсненням скрін шотів з екрану, а також з використанням вбудованої функції Інтернет-браузера «GOGLE-CHROME» для створення посилання на сторінку у вигляді QR коду. В ході огляду вказаного електронного документу виявлено, що вказаний документ передбачає проведення виборів на ТОТ т.зв. «днр», а також строк обрання депутатів до «Народного совета днр» та їхні повноваження. Всі дані з метою недопущення видалення інформації з мережі Інтернет архівовані за допомогою Інтернет ресурсу «archive.today» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5 та записані на матеріальний носій інформації - DVD-R, який доданий до протоколу;

Протокол огляду від 30.08.2023, мережі Інтернет, посилання https://rutube.ru/», при переході на яке виявлено офіційний вебсайт « ІНФОРМАЦІЯ_24 », та при переході на який виявлено посилання: « ІНФОРМАЦІЯ_25 », з відеоматеріаллом щодо прийнятою народною радою т.зв. «днр» нової конституції т.зв. «днр», із можливістю завантаження електронної копії, з подальшим здійсненням скрін шотів з екрану, а також з використанням вбудованої функції Інтернет-браузера «GOGLE-CHROME» для створення посилання на сторінку у вигляді QR коду. В ході огляду вищевказаної публікації встановлено, що 30.12.2022 року з метою організації та забезпечення підготовки проведення виборів в органи влади квазіутворення 76 депутатів народної ради т.зв. «днр» на чолі з головою народної ради т.зв. «днр» громадянином України ОСОБА_30 , ІНФОРМАЦІЯ_26 та за участі т.в.о. голови т.вз. «днр» громадянина України ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_27 одноголосно проголосували за прийняття нової конституції т.зв. «днр». Всі дані з метою недопущення видалення інформації з мережі Інтернет архівовані за допомогою Інтернет ресурсу «archive.today» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5 та записані на матеріальний носій інформації - DVD-R, який доданий до протоколу;

Судом досліджений протокол огляду від 13.09.2023 мережі Інтернет, посилання ІНФОРМАЦІЯ_25 з подальшим здійсненням скрін шотів з екрану, а також з використанням вбудованої функції Інтернет-браузера «GOGLE-CHROME» для створення посилання на сторінку у вигляді QR коду. Оглядом виявлено вкладку за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_28 , де розміщений відео матеріал щодо брифінгу в т.зв. «днр» за результатами голосування. Всі дані з метою недопущення видалення інформації з мережі Інтернет архівовані за допомогою Інтернет ресурсу «archive.today» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5 та записані на матеріальний носій інформації - DVD-R, який доданий до протоколу. В ході огляду вищезазначеної публікації встановлено, що 11.09.2023 року в будівлі уряду т.зв. «днр» за адресою: м. Донецьк, бул. Пушкіна, буд. 34, к.102 головою виборчої комісії т.зв. «днр» громадянином України ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_29 спільно з іншими членами ВК т.зв. «днр» проведено підведення підсумків виборів «депутатів» у «законодавчі/представницькі» органи т.зв. «днр», які незаконно відбувалися на тимчасово окупованій території Донецької області з 31.08.2023 по 10.09.2023 року;

Також досліджений протокол огляду від 17.11.2023 мережі Інтернет вебсайту «https://cikrf.ru/», вкладку «Федеральные законы» серед наявних документів «Федеральный закон №67-ФЗ «Об основных гарантиях избирательных прав и права на участие в референдуме граждан Российской Федерации», який «принят Государственной думой 22 мая 2022 года, одобрен Советом федерации 29 мая 2022 года», з подальшим здійсненням скрін шотів з екрану, а також з використанням вбудованої функції Інтернет-браузера «GOGLE-CHROME» для створення посилання на сторінку у вигляді QR коду. Оглянутий закон «О системе избирательных комиссий, комиссий референдума в Донецкой народной республике» встановлено, що ним регулюється створення, діяльність, права та обов'язки членів виборчих комісій, зокрема «Статья 4. Организация комиссий, ст. 28 Организация деятельности комиссий» «…4. Председатель избирательной комиссии субьекта российской федерации избирается тайным голосованием на ее первом заседании из числа членов избирательной комиссии с правом решающего голоса по предложению центральной избирательной комиссии российской федерации. ..5.1 Председатель избирательной комиссии поселения избирается тайным голосованием на ее первом заседании из числа членов этой комиссии с правом решающего голоса на основе предложения избирательной комиссии муниципального района, а если избирательная комиссия муниципального района не образована - на основе предложения территориальной комиссии. В случае отсутствия такого предложения председатель избирательной комиссии поселения избирается на основе предложений членов избирательной комиссии поселения с правом решающего голоса. 6. Если предложенная избирательной комиссией кандидатура на должность председателя комиссии будет отклонена, избирательная комиссия, по предложению которой в соответствии с пунктами 4, 5 и 5.1 настоящей статьи он избирается, обязана предложить новую кандидатуру из числа членов с правом решающего голоса. 7. Председатели окружных, территориальных и участковых комиссий назначаются на должность из числа их членов с правом решающего голоса и освобождаются от должности непосредственно вышестоящими комиссиями. 8. Заместитель председателя и секретарь комиссии избираются тайным голосованием на ее первом заседании из числа членов комиссии с правом решающего голоса. 9. Заседания комиссии созываются ее председателем по мере необходимости. Заседание также обязательно проводится по требованию не менее одной трети от установленного числа членов комиссии с правом решающего голоса. 10. Член комиссии с правом решающего голоса обязан присутствовать на всех заседаниях комиссии. 11. Заседание центральной избирательной комиссии российской федерации является правомочным, если на нем присутствует не менее десяти членов центральной избирательной комиссии российской федерации с правом решающего голоса. Заседание иной комиссии является правомочным, если на нем присутствует большинство от установленного числа членов комиссии с правом решающего голоса… 13.Решения комиссии об избрании, о назначении на должность либо об освобождении от должности председателя, заместителя председателя, заместителя председателя, секретаря комиссии, а также о внесении предложений по кандидатурам на указанные должности, о финансовом обеспечении подготовки и проведения выборов, референдума, о регистрации кандидатов, списки кандидатов и об обращении в суд с заявлением об отмене их регистрации, об итогах голосования или о результатах выборов, референдума, о признании выборов, референдума несостоявшимися или недействительными, о проведении повторного голосования или повторных выборов, об отмене решения комиссии в порядке, предусмотренном пунктом 11 статьи 20 и пунктами 6 и 7 статьи 75 настоящего федерального закона, принимаются на заседании комиссии большинством голосов от установленного числа членов комиссии с правом решающего голоса… 14. Решения комиссии по иным вопросам принимаются большинством голосов от числа присутствующих членов комиссии с правом решающего голоса. 15. При принятии комиссией решения в случае равного числа голосов членов комиссии с правом решающего голоса, поданных «за» и «против», голос председателя комиссии (председательствующего на заседании) является решающим…17. Члены комиссии с правом решающего голоса, несогласные с решением комиссии, вправе изложить в письменной форме особое мнение, отражаемое в протоколе комиссии и прилагаемое к ее решению, в связи с которым это мнение изложено…» Всі дані з метою недопущення видалення інформації з мережі Інтернет архівовані за допомогою Інтернет ресурсу «archive.today» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5 та записані на матеріальний носій інформації - DVD-R, який доданий до протоколу;

Протокол огляду від 17.11.2023 мережі Інтернет, посилання ІНФОРМАЦІЯ_18 з подальшим здійсненням скрін шотів з екрану, а також з використанням вбудованої функції Інтернет-браузера «GOGLE-CHROME» для створення посилання на сторінку у вигляді QR коду, виявлено документ з назвою «Постановление №44-ПНС от 20.09.2023 О составах комитетов Народного Совета Донецкой Народной Республики». Оглядом постанови «О составах комитетов Народного Совета Донецкой Народной Республики» встановлено, що ним затверджено склад комітетів Донецької народної республіки 1 складу, затвердженого т.зв. «председателем Донецкого народного ОСОБА_31 » відповідно до якого затверджено «состав Комитета Народного Совета по бюджету, финансам и налоговой политики в количестве пяти депутатов Народного Совета Донецкой Народной Республики»; «Состав Комитета Народного Совета по конституционному законодательству, государственному строительству и местному самоуправлению в количестве пяти депутатов Народного Совета Донецокй Народной Республики», «Состав Комитета Народного Совета по поддержке участников специальной военной операции в количестве пяти депутатов Народного Совета Донецкой Народной Республики», «Состав Комитета Народного Совета по труду, занятости, социальной политике и делам ветеранов в количестве пяти депутатов Народного Совета Донецкой Народной Республики», «Состав Комитета Народного Совета по информационной политике и информационным технологиям в количестве пяти депутатов Народного Совета Донецкой Народной Республики», «Состав Комитета Народного Совета по природопользованию, экологии, недрам и природным ресурсам в количестве пяти депутатов Народного Совета Донецкой Народной Республики», «Состав Комитета Народного Совета по транспорту и связи в количестве пяти депутатов Народного Совета Донецкой Народной Республики», «Состав Комитета Народного Совета по промышленности и торговле в количестве пяти депутатов Народного Совета Донецкой Народной Республики», «Состав Комитета Народного Совета по вопросам агропромышленного комплекса, земельных отношений в количестве пяти депутатов Народного Совета Донецкой Народной Республики», «Состав Комитета Народного совета по образованию, науке, культуре и делам общественных организаций в количестве пяти депутатов Народного Совета Донецкой Народной Республики», «Состав Комитета Народного Совета по этике, регламенту, организации парламентской деятельносты и межпарламентским связям в количестве пяти депутатов Народного Совета Донецкой Народной Республики», «Состав Комитета Народного Совета по здравоохранению, охране материнства и детства в количестве пяти депутатов Народного Совета Донецкой Народной Республики», «Состав Комитета Народного Совета по молодежной политике и патриотическому воспитанию в количестве пяти депутатов Народного Совета Донецкой Народной Республики», «Состав Комитета Народного Совета по восстановлению, строительству и инфраструктурному развитию в количестве пяти депутатов Народного Совета Донецкой народной Республики», «Состав Комитета Народного Совета по развитию предпринимательства, инвестициям и экономической политике в количистве пяти депуатов Народного Совета Донецкой Народной Республики», «Состав Комитета Народного Совета по жилищно-комунальному хозяйству в количестве пяти депутатов Народного Совета Донецкой Народной Республки», «Состав Комитета Народного Совета по физической культуре, спорту и туризму в колчестве пяти депутатов Народного Совета Донецкой Народной Республики». Всі дані з метою недопущення видалення інформації з мережі Інтернет архівовані за допомогою Інтернет ресурсу «archive.today» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5 та записані на матеріальний носій інформації - DVD-R, який доданий до протоколу. До протоколу додано роздруківку «Постановление №44-ПНС от 20.09.2023 О составах комитетов Народного Совета Донецкой Народной Республики»;

Протокол огляду від 20.11.2023 мережі Інтернет, а саме вебсайт « ІНФОРМАЦІЯ_30 », посилання на інформацію щодо т.зв. «Избирательной комиссии Донецкой народной республики», з подальшим здійсненням скрін шотів з екрану, а також з використанням вбудованої функції Інтернет-браузера «GOGLE-CHROME» для створення посилання на сторінку у вигляді QR коду. Під час огляду встановлено дані щодо місцезнаходження виборчої комісії днр, дату реєстрації та реквізити органу. Всі дані з метою недопущення видалення інформації з мережі Інтернет архівовано за допомогою Інтернет ресурсу «archive.today» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5 та записані на матеріальний носій інформації - DVD-R, який доданий до протоколу. Також до протоколу додану скрін-шот вказаних відомостей;

Протокол огляду від 21.11.2024, проведений за участю свідка ОСОБА_32 , яка вказала, що з пред'явлених фотознімків у фото таблиці, впізнає за характерними зовнішніми рисами, зокрема по зачісці, очам, формі обличчя, під №2 ОСОБА_5 . Так згідно довідки, доданої до протоколу, на фотографії № 2 зображена ОСОБА_5 . Також до протоколу додано диск із записом проведеної слідчої дії;

Протокол огляду мережі Інтернет від 21.11.2024, проведений за участю свідка ОСОБА_33 .. Так в ході огляду та аналізу Інтернет мережі на сайті за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_31 виявлено відеофайл під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_15 », в якому виявлено матеріал, що розміщений 03.03.2023. Під час огляду вказаної публікації виявлено фотоматеріали, на яких зображено особу, схожу на ОСОБА_5 . Свідок ОСОБА_32 вказала та засвідчила власним підписом, що на скрін-шотах з відео публікацій вона впізнає ОСОБА_5 . Всі дані з метою недопущення видалення інформації з мережі Інтернет архівовано за допомогою Інтернет ресурсу «archive.today» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Протокол пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 21.11.2023, проведений за участю свідка ОСОБА_34 , яка вказала, що з пред'явлених фотознімків у фото таблиці, впізнає за характерними зовнішніми рисами, зокрема по очам, формі обличчя, під №2 ОСОБА_5 . Так згідно довідки, доданої до протоколу, на фотографії № 2 зображена ОСОБА_5 . Також до протоколу додано диск із записом проведеної слідчої дії.

Протокол огляду мережі Інтернет від 21.11.2024, проведений за участю свідка ОСОБА_35 .. Так в ході огляду та аналізу Інтернет мережі на сайті за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_31 виявлено відеофайл під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_15 », в якому виявлено матеріал, що розміщений 03.03.2023. Під час огляду вказаної публікації виявлено фотоматеріали, на яких зображено особу, схожу на ОСОБА_5 . Свідок ОСОБА_36 вказала та засвідчила власним підписом, що на скрін-шотах з відео публікацій вона впізнає ОСОБА_5 . Всі дані з метою недопущення видалення інформації з мережі Інтернет архівовано за допомогою Інтернет ресурсу «archive.today» за посиланням http://archive.ph.

Також у судовому засіданні була допитана свідок обвинувачення, а саме

ОСОБА_37 , ІНФОРМАЦІЯ_32 , яка повідомила, що знала ОСОБА_5 з 2007 року по 2014 рік. В той час свідок працювала помічником народного депутата та була одним із керівників громадської приймальні політичної партії. ОСОБА_5 на той момент перебувала на посаді першого заступника міського голови та представляла політичну партію «Партія регіонів». ОСОБА_5 займалась безпосередньо виборчим процесом, а саме виборами в м. Костянтинівка Донецької області. Свідок вказала, що була інформація, що ОСОБА_5 виїхала з м. Костянтинівка та прибула на окуповану територію, де в м. Горлівка Донецької області працювала в адміністрації. Щодо участі у виборчому процесі ОСОБА_5 в «днр» свідку стало відомо з мережі Інтернет, де в статтях було повідомлено, що обвинувачена намагалась зайняти якусь посаду на боці «днр». На продемонстрованому першому відеозаписі в судовому засіданні ОСОБА_32 вказала, що впізнає ОСОБА_5 , яка вдягнена в кофту з квітковим принтом. На думку свідка, ОСОБА_5 на відеозаписі підписувала підсумковий протокол засідання виборчої комісії, таким чином обіймала посаду голови комісії. На другому відеозаписі свідок також впізнала обвинувачену, яка була вдягнена у рубашку та кофту. На відеозаписі ОСОБА_5 повідомляла про перший день засідання комісії та вітала всіх. ОСОБА_32 зазначила, що не побачила на відеозаписі, що ОСОБА_5 під примусом вчиняла будь-які дії.

V. Фактичні обставини, які суд визнає загально відомими і такими, що не потребуються доказування в межах даного провадження.

Верховною Радою Української Радянської Соціалістичної Республіки 24.08.1991 схвалено «Акт проголошення незалежності України», яким урочисто проголошено незалежність України та створення самостійної української держави - України. У преамбулі Декларації про державний суверенітет України від 16.07.1990 вказано, що Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки проголошує державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах. Відповідно до розділу V Декларації територія України в існуючих кордонах є недоторканною і не може бути змінена та використана без її згоди. Україна самостійно визначає адміністративно-територіальний устрій та порядок утворення національно-адміністративних одиниць.

Рішенням Конституційного Суду України № 3-зп від 11.07.1997 визначено, що засади конституційного ладу в Україні закріплені у розділах І, ІІІ та ХІІІ Основного Закону України - Конституції України.

Зокрема, положеннями статей 1 та 2 Конституції України визначено, що Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою, унітарною державою, суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.

Відповідно до ст. 5 Конституції України носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування. Право визначати і змінювати конституційний лад в Україні належить виключно народові і не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами.

Відповідно до Рішень Конституційного Суду № 6-рп/2005 від 05.10.2005,

№ 6-рп/2008 від 16.04.2008 зазначені норми визначають, що влада народу є первинною, єдиною і не відчуженою та здійснюється народом шляхом вільного волевиявлення через вибори, референдум, інші форми безпосередньої демократії у порядку, визначеному Конституцією та законами України, через органи державної влади та органи місцевого самоврядування, сформовані відповідно до Конституції та законів України. Тільки народ має право безпосередньо шляхом всеукраїнського референдуму визначати конституційний лад в Україні, який закріплюється Конституцією України, а також змінювати конституційний лад внесенням змін до Основного Закону України в порядку, встановленому його розділом XIII.

Стаття 6 Конституції України передбачає, що державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.

Відповідно до ч. 1 ст. 17, ч. 1 ст. 65 Конституції України захист незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України є справою всього Українського народу та обов'язком громадян України, а на території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом.

Статтями 69, 71-73 Конституції України передбачено, що народне волевиявлення здійснюється через вибори, референдум та інші форми безпосередньої демократії. Вибори до органів державної влади та органів місцевого самоврядування є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування. Всеукраїнський референдум призначається Верховною Радою України або Президентом України відповідно до їхніх повноважень, встановлених цією Конституцією. Виключно всеукраїнським референдумом вирішуються питання про зміну території України.

Статтями 132, 133 Конституції України визначено, що територіальний устрій України ґрунтується на засадах єдності та цілісності державної території, поєднання централізації і децентралізації у здійсненні державної влади, збалансованості і соціально-економічного розвитку регіонів, з урахуванням їх історичних, економічних, екологічних, географічних і демографічних особливостей, етнічних і культурних традицій. До системи адміністративно - територіального устрою України входить АР Крим, області, зокрема, Донецька область, а також райони, міста, райони у містах, селища і села.

У березні - квітні 2014 року в місті Донецьку та інших населених пунктах Донецької області розпочалася збройна агресія Російської Федерації шляхом неоголошених та прихованих вторгнень підрозділів збройних сил та інших силових відомств Російської Федерації, організації та підтримки терористичної діяльності та діяльності, направленої на зміну меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України.

Так, 07.04.2014 у місті Донецьку видано «Акт о провозглашении государственной самостоятельности Донецкой народной республики», яким публічно закликано місцеве населення до проведення 11.05.2014 так названого «загального обласного референдуму» на території Донецької області з питання визнання державної самостійності «ДНР» та чинення збройного опору державній владі України, військовим підрозділам Міністерства оборони України та Міністерства внутрішніх справ України. При цьому протягом квітня-травня 2014 року в окремих містах Донецької області організовано та проведено низку мітингів з метою привернення уваги та схилення громадян України з числа місцевих мешканців до визнання державної самостійності «ДНР».

За таких обставин 11.05.2014 в окремих містах та районах Донецької області всупереч законодавству України проведено так званий «загальний обласний референдум», за результатами якого 12.05.2014 проголошено про суверенітет «ДНР» на території Донецької області.

Надалі представниками самопроголошеної «ДНР», які контролюються окупаційною адміністрацією Російської Федерації, з числа своїх громадян та місцевого населення області сформовано політично-управлінські (т. зв. «органи державної влади ДНР») та силові органи.

Так, на учасників органів силового блоку покладено обов'язки підтримки збройної агресії Російської Федерації та вчинення дій, направлених на зміну меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України, зокрема шляхом:

- систематичної організації та здійсненні актів застосування збройної сили проти держави України в особі Збройних Сил України, інших військових формувань, Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції України, зокрема шляхом ведення збройного опору, незаконної протидії та перешкоджання виконанню їх службових обов'язків, обстрілів населених пунктів тощо;

- створення не передбачених законом озброєних підрозділів та участь у їх діяльності;

- вербування нових учасників до складу силового блоку «ДНР» та організація їх у групи, навчання, озброєння та керівництво їхніми діями;

- захоплення населених пунктів, будівель, військових частин та інших об'єктів на території Донецької області з метою їх виводу з-під контролю органів державної влади України та їх включення до самопроголошеного псевдодержавного утворення «ДНР»;

- захоплення чи заволодіння в інший спосіб зброєю, боєприпасами, вибуховими речовинами, військовою технікою, транспортними засобами з метою оснащення незаконних збройних формувань, які вчиняють дії, направлені на зміну меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України;

- координації та узгодження своїх дій з діями регулярних з'єднань і підрозділів збройних сил та інших військових формувань Російської Федерації, підпорядкованих і скеровуваних ними російських радників та інструкторів, з метою спільного та ефективного протистояння Збройним Силам України, іншим військовим формуванням;

- блокування виконання правоохоронними органами та підрозділами Збройних Сил України передбачених Конституцією та законодавством України функцій на тимчасово окупованій території України;

- силового подолання опору цивільного населення окупаційній адміністрації шляхом фізичної розправи та незаконного позбавлення волі;

- силової підтримки учасників органів політичного та управлінського блоку незаконних утворень «ДНР», захопленні, укріпленні та охороні зайнятих ними будівель та споруд.

Водночас на учасників органів політичного блоку покладено обов'язки підтримки збройної агресії Російської Федерації та вчинення дій, направлених на зміну меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України, шляхом:

- створення та участі в діяльності окупаційної адміністрації Російської Федерації, яку складають її державні органи і структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованими територіями України, та підконтрольні Російській Федерації самопроголошені органи, які узурпували виконання владних функцій на тимчасово окупованих територіях Донецької області;

- видачі нормативно-правових актів від імені окупаційної адміністрації Російської Федерації та самопроголошених органів влади «ДНР»;

- проведення агітаційної роботи серед населення щодо діяльності псевдодержавного утворення «ДНР» з метою схиляння їх до участі у вказаній організації, приховування факту збройної агресії Російської Федерації проти України, отримання підтримки власної діяльності серед мешканців східних регіонів України;

- організація збору, отримання матеріальної і фінансової допомоги від інших учасників організації та осіб, лояльно налаштованих до їх діяльності, а також її розподілу;

- налагодження взаємодії з незаконним псевдодержавним утворенням «ДНР» та її лідерами з метою координації дій, спрямованих на насильницьку зміну конституційного ладу України;

- налагодження взаємодії з прихильниками злочинної діяльності, що перебувають за кордоном з метою координації дій, отримання матеріальної і гуманітарної допомоги та озброєння, а також залучення іноземних громадян для протидії правоохоронним органам та Збройним Силам України;

- координація та узгодження своїх дій з радниками та інструкторами Російської Федерації з метою спільного та ефективного протистояння Збройним Силам України, іншим військовим формуванням та вчинення умисних дій, спрямованих на зміну меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України;

- налагодження взаємодії з місцевими та закордонними засобами масової інформації з метою їх використання для агітації, висвітлення діяльності «ДНР», дискредитації діяльності органів державної влади України та осіб, задіяних у ході проведення антитерористичної операції і заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, стримування і відсічі російської збройної агресії в Донецькій та Луганській областях та формування думки серед населення про законність власних дій;

- надання матеріальної та організаційної допомоги учасникам силового блоку «ДНР» для забезпечення їх протиправної діяльності;

- забезпечення учасників «ДНР» транспортом, символікою, агітаційними матеріалами тощо.

При цьому кожний учасник органів політичного та силового блоків «ДНР» (у т.ч. які долучалися в подальшому до їх складу) усвідомлював, що головним їх завданням є підтримка збройної агресії Російської Федерації та зміна меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України.

В результаті вищезазначених подій значна кількість території та населених пунктів Донецької області протягом квітня-вересня 2014 року опинилась під контролем регулярних з'єднань і підрозділів збройних сил та інших військових формувань Російської Федерації, підпорядкованих і скеровуваних ними російських радників та інструкторів, окупаційних адміністрацій Російської Федерації на території Донецької області, які Законом України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» № 2268-VIII від 18.01.2018, Постановою Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» № 254-VIII від 17.03.2015 та Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» № 1680-VII від 16.09.2014 визнані тимчасово окупованими територіями.

Одночасно з метою зміни меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України, на тимчасово окупованій частині Донецької області з числа представників політичного блоку «ДНР» створено органи і структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованими територіями України, які узурпували виконання владних функцій, та згідно з Законом України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» № 2268-VIII від 18.01.2018 є органами окупаційної адміністрації Російської Федерації.

Так, на тимчасово окупованій території Донецької області створено так звану «центральну виборчу комісію ДНР» (далі за текстом - «ЦВК ДНР»), яку розташовано за адресою: Донецька область, місто Донецьк, Ворошиловський район, бульвар Пушкіна, буд. 34.

21 лютого 2022 року керівники російських окупаційних адміністрацій на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей звернулися до Президента Російської Федерації з проханням визнати незалежність так званих Донецької та Луганської народних республік.

В цей же день, Президент Російської Федерації скликав позачергове засідання Ради безпеки Російської Федерації, де обговорено питання щодо доцільності визнання незалежності Донецької та Луганської народних республік.

Службові особи з числа вищого керівництва РФ, які входять до складу Ради безпеки РФ, публічно підтримали звернення Державної думи РФ та заявили про необхідність визнання Президентом РФ незалежності «Донецької народної республіки» та «Луганської народної республіки», а одним із основних аргументів для прийняття такого рішення членами Ради безпеки РФ було проживання на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей громадян Російської Федерації у кількості понад 800 тисяч осіб, а також понад 1,2 мільйонів осіб, котрі подали документи на громадянство РФ.

Цього ж дня Президент Російської Федерації підписав указ про визнання незалежності Донецької народної республіки та Луганської народної республіки.

У подальшому, президент Російської Федерації, а також інші невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади РФ, діючи всупереч вимогам п. п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (ХХV) від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (ХХІХ) віддали наказ на вторгнення підрозділів Збройних сил РФ (далі - ЗС РФ) на територію України.

24.02.2022 на виконання вищевказаного наказу військовослужбовці ЗС РФ, із застосуванням зброї незаконно вторглись на територію Україну через державні кордони України в Автономній Республіці Крим, Донецькій, Луганській, Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, інших областях та здійснили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, житлові масиви та інші цивільні об'єкти та здійснили окупацію частини території України, чим вчинили дії з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, що продовжується по теперішній час та призводить до загибелі значної кількості людей та інших тяжких наслідків.

24 лютого 2022 року Указом Президента України № 64/2022 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України, який неодноразово був продовжений.

Як наслідок, агресія ЗС РФ та інших військових формувань, що діють на їх боці, призвела до тимчасової окупації частини території Донецької області.

19.09.2022 головою так званої «громадської палати ДНР» (стосовно якого досудове розслідування триває в рамках іншого кримінального провадження) з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, направлено звернення до так званого «голови ДНР» (стосовно якого досудове розслідування проводиться в іншому кримінальному провадженні) з ініціативою проведення на тимчасово окупованій території Донецької області так званого «референдуму» з питання приєднання до Російської Федерації на правах адміністративно-територіальної одиниці РФ.

На підставі вказаного звернення, 20.09.2022 так званою «народною радою ДНР» прийнято так званий «Закон «О референдуме Донецкой народной республики по вопросу о вхождении в составе Российской Федерации на правах субъекта РФ», який підписаний так званим «головою ДНР».

Далі, згідно прийнятих так званою «Центральною виборчою комісією ДНР», нормативних актів, організовано процес проведення зазначеного «референдуму», на усій тимчасово окупованій території Донецької області та на так званих «закордонних дільницях» та території РФ, який фактично розпочався о 08 годині 00 хвилин 23.09.2022 та закінчився 27.09.2022 о 18 годині 00 хвилин.

Після проведення даного референдуму, 27.09.2022 голова «ЦВК ДНР» оголосив, що за приєднання території Донецької області до РФ проголосувало 99,23 %.

Як наслідок 30.09.2022 президент РФ ініціював зустріч із так званими «головами республік», а фактично тимчасово окупованих територій Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей, у тому числі із так званим «головою ДНР», у місті Москва РФ (більш точні місце та час органом досудового розслідування не встановлено), в ході якої публічно визнав результати так званих референдумів, у тому числі на тимчасово окупованій території Донецької області.

Під час вказаної зустрічі 30.09.2022, перебуваючи у м. Москва РФ (більш точні час та місце органом досудового розслідування не встановлено), так званий «голова ДНР» та президент РФ підписали так званий «договор между Российской Федерацией и Донецкой народной республикой о принятии в Российскую Федерацию Донецкой народной республики и образовании в составе Российской Федерации новых субъектов». Таким чином на підставі Федерального закону №372-ФЗ, вказаний вище договір, 04.10.2022, було ратифіковано та підписано президентом РФ, чим введений в дію на тимчасово окупованій території Донецької області.

В подальшому, 04.10.2022, президентом РФ підписано Федеральний Конституційний закон №5-ФКЗ, яким визначено порядок формування органів державної влади так званої «Донецької народної республіки», а саме вибори в законодавчий (представницький) орган так званої «Донецької народної республіки», які проводяться в другу неділю вересня 2023 року.

До обрання у відповідності з законодавством Російської Федерації законодавчого (представницького) органу так званої «Донецкой народной республики» його повноваження здійснює так званий «Народный Совет Донецкой народной республики - Парламент Донецкой народной республики», яке продовжує виконувати повноваження до формування так званого «Правительства Донецкой народной республики» тимчасово виконуючим обов'язки так званого «Главы Донецкой Народной республики» у відповідності з законодавством РФ.

Крім того, так званий «Народный совет Донецкой народной республики -«Парламент Донецкой народной республики» приймає «Конституцію Донецької народної республіки», яка не може суперечити Конституції РФ.

Таким чином, «постановлением Народного совета» 30.12.2022 прийнята «Конституция Донецкой народной республики».

В подальшому, з метою проведення так званих «виборів» на тимчасово окупованій території Донецької області, так званим законодавчим (представницьким) органом 18.01.2023 прийнято закон № 430-ІІНС «О системе избирательных комиссий, комиссий референдума в Донецкой народной республике», що регламентує порядок формування, організацію діяльності та повноваження виборчкомів на підставі указу підписаного «Врио Главы» так званої «ДНР» ОСОБА_9 , який призначений президентом РФ, як «временно исполняющий обязанности Главы Донецкой Народной республики на основе предложений указанных в статье 3 настоящего Закона»

Відповідно до вказаного закону та інших раніше зазначених законодавчо правових актів, на території так званої «Донецької Народної республіки» почались формуватися, виборча комісія, територіальні, дільничні комісії.

Згідно до ст. 9 закону № 430-ІІНС «О системе избирательных комиссий, комиссий референдума в Донецкой народной республике», встановлено, що виборча комісія республіки, є державним органом так званої «Донецької народної республіки», організуючим підготовку та проведення виборів, референдумів на території «Донецької народної республіки» у відповідності з компетенцією, встановленою законом. Виборча комісія республіки діє на постійній основі і є юридичною особою. Строк повноважень виборчої комісії складає 5 років. Виборча комісія складається з 12 членів з правом вирішального голосу. Шість членів виборчої комісії республіки з правом вирішального голосу призначаються так званим «Народным советом Донецкой народной республики» шість членів комісії з правом вирішального голосу - «Главой Донецкой Народной республики».

VI. Оцінка тверджень сторони захисту щодо недопустимості доказів.

Частиною першої статті 86 КПК України передбачено, що доказ визнається допустимим, якщо він отриманий у порядку, встановленому цим Кодексом

Так, відповідно до ч. 1 ст. 99 КПК України документ - це спеціально створений з метою збереження інформації матеріальний об'єкт, який містить зафіксовані за допомогою письмових знаків, звуку, зображення тощо відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження. До документів, за умови наявності в них відомостей, передбачених ч. 1 ст. 99 КПК України, можуть належати матеріали фотозйомки, звукозапису, відеозапису та інші носії інформації (у тому числі комп'ютерні дані).

Оригіналом електронного документа є його відображення, якому надається таке ж значення, як документу (ч. 3 ст. 99 КПК України). При цьому дублікат документа (документ, виготовлений таким самим способом, як і його оригінал), а також копії інформації, у тому числі комп'ютерних даних, що міститься в інформаційних (автоматизованих) системах, електронних комунікаційних системах, інформаційно-комунікаційних системах, комп'ютерних системах, їх невід'ємних частинах, виготовлені слідчим, прокурором із залученням спеціаліста, визнаються судом як оригінал документа (ч. 4 ст. 99 КПК України).

Ототожнення електронного доказу як засобу доказування та матеріального носія такого документа є безпідставним, оскільки характерною рисою електронного документа є відсутність жорсткої прив'язки до конкретного матеріального носія. (Постанова об'єднаної палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду (від 29 березня 2021 року у справі № 554/5090/16-к)

Досліджені у судовому засіданні відеозаписи та інша інформація із веб-сайтв мережі Інтернет оглянуті під час досудовго розслудвання слідчим із складанням відповідного протоколу огляду, фіксації данних. Також у кожному випадку слідчим здійснено збереження отриманих даних для недопущення видалення інформації. Такі дії із іноформаціює, отриманою із відкритих джерел (у даному випадку мережі інтернет) відповідає загальним рекомендаціям виклеєним у Протоколі Берклі (набір глобальних керівних положень щодо використання цифрових даних, які є у відкритому доступі)

Електронні (цифрові) докази, до яких належать матеріали фотози?омки, звукозапису, відеозапису та інші носіі? інформаціі? (у тому числі комп'ютерні дані), що містяться у відкритих (інтернет, різноманітні засоби масовоі? інформаціі?, соціальні мережі) чи закритих мережах (приватні месенджери та телеграм- канали, особисте листування з використанням комп'ютерноі? техніки і мобільних телефонів, флешнакопичувачі, карти пам'яті тощо), у яких зафіксовано фактичні дані про протиправні діяння окремих осіб та груп осіб, зібрані оперативними підрозділами з дотриманням вимог процесуального законодавства, є основними доказами у кримінальних провадженнях щодо злочинів проти основ національноі? безпеки Украі?ни. На це вказав Касаційний кримінальний суд Верховного Суду у постанові від 12 червня 2024 року по справі 569/1908/23.

З огляду на викладене, суд вважає, що докази зібрані під час проденення досудового росзлудвання і цій справі, та подані суду стороною обвинувачення є належними, відповідають визначенню та ознакам певного виду документів. Відсутність цифрового підпису або даних щодо особи, якою був створений цей документ не свідчать про його недопустимість, оскільки такі ознаки є лише окремими ознаками електронного документу (згідно визначення, наданого Зконом України «Про електронні документи та електронний документообіг»)

VІI. Кваліфікація дій обвинуваченої за законом України про кримінальну відповідальність

Той факт, що обвинувачена є суб'єктом кримінального правопорушення підтверджується наявністю громадянства України, згідно паспорту громадянина України НОМЕР_1 , виданий Костянтинівським МВ УМВС України в Донецькій області 10.02.1999 року.

Отже, ОСОБА_5 є громадянкою України, а тому суб'єктом кримінального правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Частиною 5 ст.111-1 КК України, серед іншого, передбачена відповідальність за добровільне зайняття громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора.

Так, окупаційна адміністрація російської федерації - це сукупність державних органів і структур російської федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних російській федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг (п.6 ст.1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод та правовий режим на тимчасово окупованій території України»).

У складі цього правопорушення важливим для кваліфікації є місце його вчинення - тимчасово окупована територія України. У даному випадку кримінальні правопорушення були вчинені як на території м. Донецька, так і на території м. Шахтарська Донецької області, які є окупованими та внесені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженому Наказом № 309 від 22.12.2022.

Крім того, статус виборчих комісій, як частини окупаційної адміністрації РФ підтверджується дослідженими нормативними актами РФ та так званої ДНР. Вказаними документами закріплені повноваження виборчої комісії, що підтверджують наявність у них функцій, які властиві виборчим комісіям згідно Закону України «Про вибори народних депутатів України», «Про вибори президента України», тощо.

Аналізуючи, чи наявна у діях обвинуваченої ОСОБА_5 ознака добровільності, суд спирається на постанову Третьої судової палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду від 31.01.2024 у справі № 638/5446/22 (провадження №51-4092км23), у якій зазначено, що у кримінальному праві добровільним вважається діяння, яке вчинено при можливості вибрати декілька варіантів поведінки, з урахуванням сукупності обставин, які можуть виключати кримінальну протиправність за приписами статей 39, 40 КК України. Організаційно-розпорядчі обов'язки - це обов'язки зі здійснення керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форми власності. Адміністративно-господарські обов'язки - це обов'язки з управління чи розпорядження державним, колективним або приватним майном.

На свідомий і добровільний характер дій з надання допомоги РФ у проведенні підривної діяльності на шкоду суверенітетові та територіальної цілісності України вказує сам характер таких дій, їх послідовність та динаміка розвитку.

Дослідивши наведені вище докази, суд не знайшов підтвердження того, що ОСОБА_5 була вимушена зайняти зазначену вище посаду та діяла під фізичним чи психічним примусом з боку осіб, які представляли іноземну державу - РФ. Більш того, сама посада, зайняття якої інкриміноване обвинуваченій не пов'язана із задоволенням первинних потреб, а діяльність, яку вона передбачає пов'язана саме із поширенням і укріпленням окупаційної влади, надання їй показової законності та легітимності.

З матеріалу відеозапису засідання виборчої комісії, на якому була присутня ОСОБА_5 , встановлено, що остання активно бере участь у голосуванні та підрахунку голосів, діє самостійно та на власний розсуд, підтримуючи висловлювання та виступи інших членів виборчої комісії аплодуванням, що також підтверджує усвідомлення нею не тільки своїх дій, а їх наслідків - заподіяння шкоди територіальній цілісності України.

Також, у судовому засіданні було встановлено, що організація та проведення незаконних виборів на тимчасово окупованій території Донецької області здійснювалась колегіальним органом, який складався з дванадцяти осіб - "Виборчою комісією ДНР", до складу якої входила і ОСОБА_5 .. Зокрема, у судовому засіданні підтверджено факт участі ОСОБА_5 у засіданні "Виборчої комісії ДНР", яке відбулось 02.03.2023 у м. Шахтарськ, разом із іншими членами комісії, які зафіксовані на відеозаписі, відтвореному у судовому засіданні, що, вочевидь, доводить вчинення нею кримінального правопорушення саме за попередньою змовою групою осіб.

Суд також звертає увагу, що виборчий процес є тривалим, і формування виборчих комісій, та розподіл ролей у них (із обранням секретаря та голови комісії) є частиною виборчого процесу та організації проведення виборів. З огляду на викладене, суд вважає, що у діях обвинуваченої наявний склад злочину - організація та проведення незаконних виборів на тимчасово окупованій території.

Суд кваліфікує дії обвинуваченої за ч. 5 ст. 111-1 КК України як добровільне зайняття громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих функцій в окупаційній адміністрації держави-агресора, створеної на тимчасово окупованій території.

Також суд кваліфікує дії обвинуваченої за ч. 2 ст. 28 ч. 5 ст. 111-1 КК України як участь громадянина України в організації та проведенні незаконних виборів на тимчасово окупованій території, за попередньою змовою групою осіб

VIІІ. Призначення покарання.

Призначаючи вид і міру покарання обвинуваченій ОСОБА_5 суд враховує характер і ступінь небезпечності вчиненого нею злочину, сукупність всіх обставин його вчинення, дані про особу обвинуваченої.

Відповідно до ст. 50 КК України, покарання є заходом примусу, полягає в передбаченому законом обмеженні прав і свобод засудженого і має на меті не тільки кару, а й виправлення засудженого, а також запобігання вчиненню нових злочинів як засудженим, так і іншими особами.

Обставини, що пом'якшують покарання, відповідно до положень ст. 66 КК України : не встановлені.

Обставиною, що обтяжує покарання, передбачені ст. 67 КК України у обвинувальному акті зазначено скоєння кримінальних правопорушень з використанням умов воєнного стану. Однак, суд вважає, що стороною обвинувачення не наведено доказів використання умов воєнного стану. Окупація території на якій вчинене кримінальне правопорушення відбулася до введення на території України воєнного стану, тому суд не враховує зазначену у обвинувальному акті обставину обтяжуючою.

Санкцією частини 5 статті 111-1 Кримінального кодексу України передбачено покарання у вигляді позбавленням волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої.

Зокрема, суд враховує, що обвинувачена ОСОБА_5 скоїла кримінальні правопорушення, які згідно ст. 12 КК України, відносяться до категорії тяжких злочинів, раніше притягувалась до кримінальної відповідальності, на обліку у лікарів нарколога та психіатра не перебуває, мешкає на тимчасово окупованій території України, відомостей щодо наявності у обвинуваченої неповнолітніх дітей на утриманні матеріали провадження не містять.

З огляду на відсутність обставин, які пом'якшують та обтяжують покарання, суд вважає за можливе призначити покарання у межах санкції статті.

Підстав для застосування ст. 69 КК України судом не вбачається.

При вирішенні питання про призначення додаткового покарання обвинуваченій ОСОБА_5 у виді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, суд враховує, що ОСОБА_5 скоїла злочин, об'єктом якого є основи національної безпеки України і, на думку суду, остання своїми діями фактично допомагала державі-агресору в проведенні незаконного виборчого процесу і фактично вчинила злочин проти незалежності, суверенітету та територіальної цілісності нашої держави. Крім того, обвинувачена за віком є особою, яка може претендувати на зайняття посад в органах державної влади. За таких обставин, суд вважає за необхідне призначити обвинуваченій покарання в межах санкції ч.5 ст.111-1 КК України, у виді позбавлення волі з забороною займати будь які посади в органах державної влади, а також займатися будь якою діяльністю, пов'язаною із виборчим процесом з конфіскацією усього особистого майна, так як вказане покарання буде необхідне і достатнє для її виправлення і попередження вчинення нових злочинів.

У зв'язку із вчиненням кількох правопорушень, остаточне покарання необхідно призначити відповідно до ч.1 ст. 70 КК України, із застосуванням принципу поглинення менш суворого покарання більш суворим.

Судом також встановлено, що вироком Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 11.12.2018 року ОСОБА_5 визнано винною у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 110 КК України та призначено покарання у вигляді 8 років позбавлення волі.

Оскільки кримінальні правопорушення, що є предметом розгляду у цій справі вчинені після винесення вироку, визначаючи остаточне покарання суд керується приписами ч.1 ст. 71 КК України, застосовує принцип часткового складання.

Суд вважає, що призначення такого покарання буде відповідати принципу необхідності і достатності для виправлення обвинуваченого, випливає з дотримання судом принципів «рівних можливостей» та «справедливого судового розгляду», встановлених ст.6 Конвенції про захист прав людини і основних свобод 1950 року і зважує на вимоги ст. 65 КК України щодо законності, справедливості, обґрунтованості та індивідуалізації покарання.

ІХ. Інші рішення, щодо питань, які вирішуються Судом при ухваленні вироку.

Речових доказів у кримінальному провадженні немає.

Ухвалою Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 27.12.2023 щодо ОСОБА_5 був обраний запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без визначення розміру застави, однак на момент винесення вироку ОСОБА_5 затримана не була, до суду не доставлена, рішення щодо застосування обраного запобіжного заходу судом не приймалось, розгляд справи здійснювався за відсутності обвинуваченої. Прокурор у судових дебатах зазначив про необхідність продовження запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. Однак, прокурором не наведені ризики, з огляду на те, що вироком призначене покарання у вигляді реального позбавлення волі, що підлягає виконанню після набрання ним законної сили. Ризик переховування відсутній, оскільки обвинувачена не була доставлена для розгляду справи по суті. З викладеного вбачається, що підстав для застосування будь-якого запобіжного заходу щодо ОСОБА_5 до набрання вироком законної сили немає.

Крім того, ухвалою слідчого судді Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська ( провадження № 1-кс/201/5441/2023) від 22.12.2023 накладено арешт на майно ОСОБА_5 , а саме об'єкт житлової нерухомості (будинок), реєстраційний номер 5924200, приватна власність, розмір частки якої складає 1/1, нерухомість розташована за адресою АДРЕСА_1 . Окрім того, арешт вказаною ухвалою накладений на об'єкт рухомого майна, а саме автомобіль TOYOTA RAV4 державний номерний знак НОМЕР_2 . Що належить на праві приватної власності ОСОБА_5 . У зв'язку із застосуванням конфіскації майна, що належить обвинуваченій, як додаткового покарання, суд не вбачає підстав скасування арешту, накладеного вищезгаданою ухвалою слідчого судді, до приведення до виконання вироку у цій частині.

Судові витрати по справі відсутні.

Керуючись статтями 373 та 374 КПК України, суд,

УХВАЛИВ :

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 визнати винною у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.5 ст.111-1, ч.2 ст.28 ч.5 ст.111-1 КК України, та призначити їй покарання:

- за ч.5 ст. 111-1 КК України у виді позбавлення волі на строк 9 (дев'ять) років, з позбавленням права займати будь які посади в органах державної влади та займати посади, пов'язані із виборчим процесом на строк 15 (п'ятнадцять) років, із конфіскацією всього належного їй майна,

- за ч.2 ст. 28 ч.5 ст. 111-1 КК України у виді позбавлення волі на строк 10 (десять) років, з позбавленням права займати будь які посади в органах державної влади та займати посади, пов'язані із виборчим процесом на строк 15 (п'ятнадцять) років, із конфіскацією всього належного їй майна.

На підставі ч.1 ст.70 КК України за сукупністю кримінальних правопорушень шляхом поглинання менш суворого покарання більш суворим остаточно призначити ОСОБА_5 покарання у вигляді 10 (десяти) років позбавлення волі з конфіскацією всього належного йому майна з позбавленням права займати будь які посади в органах державної влади та займати посади, пов'язані із виборчим процесом на строк 15 (п'ятнадцять) років.

На підставі ч. 1 ст. 71 КК України, до покарання, призначеного цим вироком, частково приєднати не відбуту частину покарання, призначену вироком Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 11.12.2018 року і призначити остаточне покарання у вигляді 11 років позбавлення волі з конфіскацією всього належного йому майна з позбавленням права займати будь які посади в органах державної влади та займати посади, пов'язані із виборчим процесом на строк 15 (п'ятнадцять) років.

Строк відбування покарання рахувати з моменту фактичного затримання ОСОБА_5 ..

Запобіжний захід до набрання вироком законної сили щодо ОСОБА_5 не обирати.

Вирок набуває законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на вирок може бути подана до Запорізького апеляційного суду через Олександрівський районний суд міста Запоріжжя протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Копію вироку після його проголошення надіслати захиснику у порядку абз. 6 ч.3 ст. 323 КПК України та вручити прокурору. Інші учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку.

Інформацію про ухвалення вироку розмістити на сайті Олександрівського районного суду міста Запоріжжя та у засобі масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження.

Суддя ОСОБА_1