707/3187/25
3/707/1312/25
07 жовтня 2025року
суддя Черкаського районного суду Тептюк Є.П., розглянувши матеріали, які надійшли з ЧРУП ГУНП в Черкаській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за ст.173 КУпАП, -
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №439018від 12.08.2025 року, ОСОБА_1 30.07.2025 року близько 17години 40 хвилин, перебуваючи в домоволодінні за адресою: АДРЕСА_1 , образливо чіплявся до громадянки ОСОБА_2 , висловлювався нецензурною лайкою, чим порушив громадський порядок. .
В судовому засіданні ОСОБА_1 та його представник адвокат Нікітюк А.М. заперечили проти даного протоколу. Зазначили, що всі події відбулися на території домоволодіння ОСОБА_1 і громадський порядок порушено не було.
Дослідивши адміністративні матеріали, вислухавши ОСОБА_1 та адвоката Нікітюка А.М. суд встановив наступне.
Відповідно до ст.173 КУпАП дрібне хуліганство, тобто нецензурна лайка в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян, - тягне за собою накладення штрафу від трьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин, або виправні роботи на строк від одного до двох місяців з відрахуванням двадцяти процентів заробітку, або адміністративний арешт на строк до п'ятнадцяти діб.
Відповідно до ч. 2 ст.9 КУпАП адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності, тобто питання щодо наявності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП, можливо вирішувати лише за відсутності в його діях ознак кримінального правопорушення.
Питання щодо можливої кримінальної відповідальності вирішується у відповідності до вимог ст. 214 КПК України, відповідно до якої слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування.
Вказаний адміністративний матеріал надійшов з Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області, з якого вбачається, що працівники поліції формально підійшли до розгляду даного випадку правопорушення, оскільки з матеріалів даної справи, зокрема з пояснень громадянки ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 вбачається, що ОСОБА_1 завдав удару по голові її малолітньому п'ятирічному сину ОСОБА_4 .
Суд зауважує, що до протоколу про адміністративне правопорушення не надано доказів на підтвердження того, чи оглядався малолітній ОСОБА_5 , чи в ході огляду потерпілого наявні чи відсутні тілесні ушкодження, не долучено відповідні медичні висновки.
Відсутні пояснення самого малолітнього ОСОБА_6 , щодо завданих йому тілесних ушкоджень, фізичного болю.
З наведеного вбачається, що дії ОСОБА_1 можуть мати ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 126 КК України.
Враховуючи, що побої завдані малолітньому суд приходить до висновку, що обставини побиття ОСОБА_6 , підлягають ретельній перевірці в рамках досудового розслідування кримінального провадження.
Відповідно до вимог ч. 2 ст.7КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Як передбачено ст. 253 КУпАП, якщо при розгляді справи орган (посадова особа) прийде до висновку, що в порушенні є ознаки кримінального правопорушення, він передає матеріали прокурору або органу досудового розслідування.
При цьому, закон не вимагає, щоб на момент направлення матеріалів прокурору чи органу досудового розслідування суд з достовірністю встановив усі елементи складу злочину. Для ініціювання питання про проведення досудового розслідування достатньо наявності в діях особи, яка притягається до відповідальності, ознак кримінального правопорушення.
Разом з тим, направляючи справу для проведення досудового розслідування, суд заздалегідь не вирішує питання про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, а також про правову кваліфікацію її діянь, оскільки з'ясування всіх обставин у справі, зокрема щодо наявності умислу, вини, причинно-наслідкового зв'язку та надання правильної кваліфікації дій, можливо лише на підставі оцінки доказів, які можуть бути отримані процесуальним шляхом в ході проведення досудового розслідування.
З огляду на вище викладені обставини вважаю, що дана справа про адміністративне правопорушення підлягає направленню прокурору для вирішення питання щодо наявності в діях ОСОБА_1 складу кримінального правопорушення.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.7,9,253,284 КУпАП, суд,
Матеріали адміністративної справи відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ст.173 КУпАП направити до Черкаської окружної прокуратури для вирішення питання щодо внесення відомостей до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань в порядку ст. 214 КПК України та початку досудового розслідування.
Постанова суду оскарженню не підлягає.
Суддя: Є. П. Тептюк