Справа № 635/4116/25
Провадження № 3/635/1997/2025
01 жовтня 2025 року с-ще Покотилівка
Суддя Харківського районного суду Харківської області Базов О.В., за участю секретаря судового засідання Макаренко С.І., захисника Попова А.О., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Управління патрульної поліції в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Новоолександрівка, Вовчанського району, Харківської області, військовослужбовця, зареєстрованого за адресою:
АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП,
11.05.2025 о 14 год. 34 хв. за адресою: Харківська область, Харківський район,
с-ще Безлюдівка, вул. Зміївська, 1, водій ОСОБА_2 керував автомобілем GEELY CK, реєстраційний номер НОМЕР_1 , з ознаками наркотичного сп'яніння (блідне обличчя, зиніці очей які не реагують на світло, поведінка яка не відповідає обстановці, тремор пальців рук), від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу та в медичному закладі відмовився під відео у присутності ВСП, чим порушив вимоги
п. 2.5 Правил дорожнього руху України - відмова особи, яка керує транспортним засобом від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, за що передбачена адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Дії ОСОБА_2 кваліфіковані за ч. 1 ст.130 КУпАП, як відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння.
В судовому засіданні захисник ОСОБА_2 - адвокат Попов А.О. вину свого підзахисного у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.130 КУпАП
не визнав та прохав закрити провадження у зв'язку з істотним порушенням закону з боку працівників поліції. ОСОБА_2 є військовослужбовцем Збройних Сил України.
Був зупинений без будь-якої законної підстави. Чоловік вдягнутий у поліцейську форму
не представився, не назвав посаду, звання та підставу зупинки, одразу запропонував поїхати
до медичного закладу пройти медичний огляд, не зазначивши жодних ознак сп'яніння
та не зафіксувавши їх у присутності двох свідків. Жодного огляду на місці не проводилось, не було запропоновано пройти на місці огляд на стан сп'яніння, акт відсторонення від керування автотранспортом не складався. Оскільки ОСОБА_2 є військовослужбовцем ЗСУ
та безпосередньо виконує завдання та стримує агресію, огляд проводиться посадовою особою уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у ЗСУ. Просить провадження по справі закрити у зв'язку з відсутністю належних і допустимих доказів
та відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Заслухавши пояснення захисника, дослідивши матеріали справи та оцінивши надані по справі докази в їх сукупності, суддя дійшов наступного висновку.
Відповідно ст.252 КУпАП суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням,
що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи
в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Статтею 280 КУпАП передбачено, що необхідною умовою для притягнення особи до адміністративної відповідальності є встановлення на підставі належних та допустимих доказів факту вчинення певного діяння такою особою та наявність в діянні цієї особи, що є суб'єктом правопорушення, всіх обов'язкових ознак складу певного адміністративного правопорушення.
Відповідно до вимог ст.ст.245, 251, 252, 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, дослідити в судовому засіданні наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і, в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
Судом встановлено, що 11.05.2025 о 14 год. 34 хв. за адресою: Харківська область, Харківський район, с-ще Безлюдівка, вул. Зміївська, 1, водій ОСОБА_2 керував автомобілем GEELY CK, реєстраційний номер НОМЕР_1 , з ознаками наркотичного сп'яніння (блідне обличчя, зиніці очей які не реагують на світло, поведінка яка не відповідає обстановці, тремор пальців рук), від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу та в медичному закладі відмовився під відео у присутності ВСП, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху України - відмова особи, яка керує транспортним засобом від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, за що передбачена адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Своїми діями ОСОБА_2 порушив вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху України, згідно яких водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Частиною 1 ст. 130 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Винуватість особи підтверджена дослідженими в судовому засіданні доказами, в тому числі відеозаписом 1113057280/74, долученого до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 327190 від 11.05.2025.
Аналізуючи заперечення захисника, суд дійшов до наступних висновків.
Процедуру проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі стан сп'яніння),та оформлення результатів такого огляду закріплено в Інструкції Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України 09.11.2015 № 1452/735 та зареєстрованої в МЮУ від 11.11.2015 за №1413/27858 (далі Інструкція).
Згідно з п.12 Розділу ІІ Інструкції у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними
в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
З відеозаписів з нагрудної камери працівника поліції чітко вбачається, що
ОСОБА_2 було неодноразово запропоновано проїхати до найближчого закладу охорони здоров'я, в якому можна пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння, але ОСОБА_2 категорично відмовлявся від цього.
У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння
на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до ст. 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі заклад охорони здоров'я).
Найближчим закладом охорони здоров'я, в якому може бути проведено огляд на стан наркотичного сп'яніння, є КНП ХОР «Харківський обласний наркологічний диспансер», куди
і було виписано направлення водію.
Незважаючи на невизнання провини в інкримінованому правопорушенні, вчиненого ОСОБА_2 адміністративного правопорушення, передбачених ч.1 ст.130 КУпАП, підтверджується зібраними у справі доказами:
- змістом протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 327190 від 11.05.2025, який складено стосовно ОСОБА_2 за ч. 1 ст. 130 КУпАП;
- направленням від 11.05.2025, яким підтверджується, що водій ОСОБА_2 направлявся до КНП ХОР «Харківського обласного наркологічного диспансере» для проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння, однак такий огляд не проводився, у зв'язку з відмовою водія;
- розписка написаної власноручно про те, що ОСОБА_2 був зупинений поліцією
в смт. Безлюдівка, на автомобілі Джилі СК НОМЕР_1 , поліцейським було запропоновано пройти тест на наркотичне сп'яніння в закладі охорони здоров'я, останній відмовився, був відсторонений від керування транспортним засобом, провину визнав;
- довідкою інспектора САП Харківського РУП № 1 ГУНП в Харківській області
Дудко І. відповідно облікової бази «Інформаційний портал Національної поліції України» підсистеми «Головний сервісний центр МВС України» «Посвідчення водія» ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , не отримував посвідчення водія на право керування транспортними засобами в органах МВС України;
- відеозаписами, долученими до протоколу.
Суд, всебічно, повно, об'єктивно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, оцінивши за своїм внутрішнім переконанням докази, прийшов до висновку, що в діях ОСОБА_2 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, а саме: відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до вимог п. 2.5 ПДР України, водій повинен на вимогу поліцейського пройти
в установленому порядку огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП настає за керування транспортними засобами
в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмову особи, яка керує транспортним засобом від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Поліцейські, виявивши у водія ознаки сп'яніння (алкогольного або наркотичного),
які свідчить про зниження уваги та швидкості реакції водія, з метою забезпечення безпеки дорожнього руху, зобов'язані вчинити дії по перевірці стану водія на предмет перевірки дотримання водієм вимог підпунктів «а» та «б» п. 2.9 ПДР України, а водій відповідно до
п. 2.5 ПДР України повинен на вимогу працівника поліції - пройти в установленому порядку огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
Відповідно до Інструкції «Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 за № 1452/735, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Пунктом 12 розділу ІІ вказаної Інструкції передбачено, що у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в п. 4 розд. I цієї Інструкції, а саме, наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
Таким чином, вимога інспектора поліції щодо проведення огляду ОСОБА_2 на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу та проведення такого огляду у медичному закладі, з огляду на зазначені в протоколі про адміністративне правопорушення ознаки сп'яніння, відповідає порядку закріпленому в зазначеній вище Інструкції та не суперечить нормам КУпАП.
Згідно з вимогами ст. 266 КУпАП, особи, які керують транспортними засобами, і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться
в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється
в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення.
Відповідно до пункту 7 «Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції,
і проведення такого огляду», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1103, поліцейський забезпечує проведення огляду водія транспортного засобу в закладі охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення відповідних підстав.
Згідно з п. 8 зазначеного Порядку, у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський із застосуванням технічних засобів відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Причини, з яких водій ОСОБА_2 відмовився виконати вимогу поліцейського
про проходження ним огляду у встановленому законом порядку з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння, правового значення для розгляду цієї справи не мають.
Отже, відмова водія на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку огляд
з метою встановлення стану алкогольного сп'яніння, є порушенням вимог п. 2.5 ПДР України
і утворює самостійний склад правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Матеріали справи не містять належних та допустимих доказів на підтвердження того, що ОСОБА_2 оскаржував заходи забезпечення провадження у справі про адміністративне правопорушення.
Враховуючи викладене, в діях водія ОСОБА_2 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, тобто відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння громадянин.
Враховуючи вищевикладене, суд накладає на порушника ОСОБА_2 адміністративне стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч . 1 ст. 130 КУпАП у виді штрафу на користь держави в розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, без позбавлення права керування транспортними засобами.
Статтею 401 КУпАП визначено, що у разі винесення судом (суддею) постанови
про накладення адміністративного стягнення судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір
і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Однак, відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються, між іншим, військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні
(або перевірочні) та спеціальні збори - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.
Таким чином, ОСОБА_2 є військовослужбовцем від сплати судового збору звільнений.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 36, 245, 251, 252, 268, 283, 284, 285, 294 КУпАП,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 17000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 коп., без позбавленням права керування транспортними засобами.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Документ, що підтверджує сплату штрафу, або його копія не пізніше трьох робочих днів після закінчення строку, передбаченого частиною першою статті 307 КУпАП, надсилається правопорушником до органу (посадовій особі), який виніс постанову про накладення штрафу.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці.
В разі оскарження постанови перебіг строку давності зупиняється до розгляду скарги.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду протягом 10 діб з дня її винесення.
Суддя Олександр БАЗОВ