29607, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1, e-mail: inbox@km.arbitr.gov.ua, тел.(0382)71-81-84
"02" жовтня 2025 р.Справа № 924/625/25
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Димбовського В.В., при секретарі судового засідання Нечаюк А.О., розглянувши матеріали
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю ''КТВ ЗемГруп'', м. Хмельницький
до Кам'янець-Подільського акціонерного товариства ''Гіпсовик'', м. Кам'янець - Подільський, Хмельницька область
про 10 000 грн. майнової шкоди
Представники сторін:
від позивача Товариства з обмеженою відповідальністю '' КТВ ЗемГруп'': не з'явився
від відповідача Кам'янець-Подільського акціонерного товариства ''Гіпсовик'': Костюкович Д.К згідно довіреності 736/1 від 08.10.19
У підготовчому засіданні, відповідно до ч. 6 ст. 233 ГПК України, оголошено скорочену (вступну та резолютивну частини) ухвалу.
В провадженні Господарського суду Хмельницької області перебуває справа № 924/625/25 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю ''КТВ ЗемГруп'' до Кам'янець-Подільського акціонерного товариства ''Гіпсовик'' про 10 000 грн. майнової шкоди.
17.09.2025 від представника позивача надійшло клопотання про зменшення розміру позовних вимог.
Також в поданому клопотанні позивач просить суд повернути Товариству з обмеженою відповідальністю ''КТВ ЗемГруп'' частину сплаченого судового збору в розмірі 42 577,60 грн, сформувати та подати до Головного управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області подання про повернення (перерахування) Товариству з обмеженою відповідальністю ''КТВ ЗемГруп'' судового збору.
22.09.2025 у підготовчому засіданні судом прийнято заяву Товариства з обмеженою відповідальністю ''КТВ ЗемГруп'' про зменшення розміру позовних вимог, ухвалено здійснювати подальший розгляд справи з врахуванням такої заяви, підготовче засідання відкладено на 15год. 00хв. ''02'' жовтня 2025 року.
23.09.2025 року від представника Товариства з обмеженою відповідальністю ''КТВ ЗемГруп'' надійшла заява про залишення позову без розгляду.
Представник позивача у підготовче засідання не з'явився, розгляд заяви просив проводити за відсутності уповноваженого представника.
У підготовчому засіданні представник відповідача проти залишення позову без розгляду не заперечував.
За результатами розгляду заяви про залишення позову без розгляду суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 226 Господарського процесуального кодексу України суд залишає позов без розгляду, якщо позивач до початку розгляду справи по суті подав заяву про залишення позову без розгляду.
Як вбачається із даної норми, вказане право позивача може бути реалізоване ним лише до початку розгляду справи по суті та є абсолютним, тобто не залежить від мотивів позивача чи волі інших сторін у справі.
Як вбачається з матеріалів справи, заява позивача про залишення позову без розгляду підписана уповноваженим представником Товариства з обмеженою відповідальністю ''КТВ ЗемГруп'' адвокатом Савченко О.В. та подана до початку розгляду спору по суті.
Зважаючи на те, що розгляд справи по суті не розпочався, а також враховуючи, що подання заяви про залишення позову без розгляду є диспозитивним правом позивача, суд приходить до висновку про задоволення останньої та залишення позову без розгляду.
Щодо повернення судового збору, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 123 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Статтею 2 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що платники судового збору - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила, за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" у випадках, установлених пунктом 1 частини першої цієї статті, судовий збір повертається в розмірі переплаченої суми; в інших випадках, установлених частиною першою цієї статті, - повністю.
За положеннями частини п'ятої статті 7 Закону України "Про судовий збір" повернення сплаченої суми судового збору здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної фінансової політики.
Як вбачається з матеріалів справи при зверненні до суду з позовом, позивачем сплачено 45000 грн. судового збору, що підтверджується платіжною інструкцією № 0.0.4437355908.1 від 01 липня 2025 року.
Протокольною ухвалою від 22.09.2025 у справі прийнято заяву позивача про зменшення розміру позовних вимог.
Факт сплати, судового збору за подання позовної заяви, підтверджується копією квитанції, що міститься в матеріалах справи.
Згідно з наявною інформацією у Комп'ютерній програмі "Діловодство спеціалізованого суду" у виписці про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України, кошти у сумі 45000,00 грн сплачені та зараховані до спеціального фонду Державного бюджету України.
Суд перевіривши як факт оплати так і факт зарахування судового збору в сумі 45000 грн. за відповідною квитанцією, ураховуючи, платника судового збору, розрахунковий рахунок платника, призначення платежу у їх сукупності, перевіривши наявність підстави для його повернення на підставі пункту 1 частини першої статті 7 Закону України "Про судовий збір" (прийняття судом заяви про зменшення розміру позовних вимог), дійшов до висновку про задоволення зазначеної заяви в частині повернення судового збору.
На момент подання заяви про залишення позову без розгляду, сума позовних вимог у даній справі становила 10 000 грн., отже для повернення позивачу підлягає надлишково сплачена сума в розмірі 42577,60 грн.
Згідно з пунктом 5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, та перерахування компенсації частини суми штрафних (фінансових) санкцій, визначених за даними системи обліку даних реєстраторів розрахункових операцій (далі - Порядок), затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 №787, (з урахуванням змін внесених наказом Міністерства фінансів України від 26.11.2024 №606 "Про внесення змін до Порядку повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10.12.2024 за № 1888/43233) повернення (перерахування) помилково або надміру зарахованих до бюджету або повернення на єдиний рахунок (у разі його використання) податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів, або перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок, здійснюється за поданням (висновком, повідомленням) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету. У разі повернення (перерахування) помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи ДПС та органи Держмитслужби) орган, що контролює справляння надходжень бюджету, засобами системи Казначейства формує подання в електронній формі згідно з додатком 1 до цього Порядку та подає його до відповідного головного управління Казначейства за місцем зарахування платежу до бюджету, Казначейства.
Заява про повернення (перерахування) коштів з бюджету складається та подається платником до органу, що контролює справляння надходжень бюджету, з платежу, який підлягає поверненню, із обов'язковим зазначенням інформації в такій послідовності: найменування платника (суб'єкта господарювання) (латиницею у разі повернення коштів в іноземній валюті), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) фізичної особи (латиницею у разі повернення коштів в іноземній валюті), реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), дата та номер судового рішення, яке набрало законної сили (у разі повернення судового збору, за виключенням помилково зарахованого), місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи (латиницею у разі повернення коштів в іноземній валюті) та номер контактного телефону (за згодою), сума коштів, що підлягає поверненню (перерахуванню), причина повернення (перерахування) коштів з бюджету, найменування банку або небанківського надавача платіжних послуг, місцезнаходження банку (у разі повернення коштів в іноземній валюті (латиницею)), в якому відкрито рахунок отримувача коштів, та реквізити такого рахунка (латиницею у разі повернення коштів в іноземній валюті), номер карткового рахунка отримувача коштів (за наявності).
Разом із заявою про повернення (перерахування) коштів з бюджету платником подається до органу, що контролює справляння надходжень бюджету, оригінал або копія платіжної інструкції, яка підтверджує перерахування коштів до бюджету.
Суд з огляду на приписи статті 7 Закону України "Про судовий збір", статті 19 Конституції України, ГПК України, Порядку доходить до висновку, що на платника судового збору покладається вчинення дій щодо подання заяви про повернення судового збору до органу, що контролює справляння надходжень бюджету в якій (заяві), зокрема, має бути зазначено дата та номер судового рішення, яке набрало законної сили (у разі повернення судового збору, за виключенням помилково зарахованого).
Саме платник судового збору має подати власну заяву про повернення коштів з бюджету разом з оригіналом чи копією платіжної інструкції, яка підтверджує перерахування коштів до бюджету.
Суд, вважає за необхідне зазначити, що ні ГПК України, ні Закон України "Про судовий збір", ні інший діючий нормативний акт не передбачають обов'язок суду сформувати в системі електронне подання від імені платника про повернення з бюджету судового збору та направлення його на виконання до відповідного органу Казначейства.
Судом береться до уваги стаття 19 Конституції України, згідно з якою органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Тому у господарського суду відсутні наразі підстави для оформлення електронного подання про повернення з бюджету судового збору та направлення його на виконання до відповідного органу Казначейства.
За наведених обставин господарський суд відмовляє в клопотанні Товариства з обмеженою відповідальністю "КВТ Груп" в частині формування та подання до Головного управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області подання про повернення з бюджету судового збору.
Керуючись ст. ст. 226, 233, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, статтями 2, 7 Закону України "Про судовий збір", суд
Позов залишити без розгляду.
Повернути Товариству з обмеженою відповідальністю ''КТВ ЗемГруп'' (код ЄДРПОУ 44127369, 29001, Хмельницька область, Хмельницький район, м. Хмельницький, вул. Героїв Майдану, буд. 19) з Державного бюджету України судовий збір у сумі 42577,60 грн. (сорок дві тисячі п'ятсот сімдесят сім гривень 60 копійок) сплачений відповідно до платіжної інструкції №0.0.4437355908.1 від 01.07.2025.
У задоволенні клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю '' КТВ ЗемГруп'' про формування та подання до Головного управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області подання про повернення з бюджету судового збору відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її прийняття 02.10.2025 року та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статтями 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.
Повну ухвалу складено 07.10.2025.
Суддя В.В. Димбовський