Справа №127/30425/23
Провадження № 1-кп/127/889/23
02 жовтня 2025 року місто Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області у складі:
головуючого судді: ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання: ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали об'єднаного кримінального провадження відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12023020010001193 від 08.08.2023 та за № 12023020020000710 від 05.08.2023 за обвинуваченням ОСОБА_3 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 4 ст. 185 КК України,
за участю сторін кримінального провадження:
прокурора: ОСОБА_4 ,
захисника: ОСОБА_5 ,
У провадженні Вінницького міського суду Вінницької області перебуває на розгляді об'єднане кримінальне провадження по обвинуваченню ОСОБА_3 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 4 ст. 185 КК України.
Під час судового розгляду обвинувачений ОСОБА_3 неодноразово зазначав, що під час проведення досудового розслідування, працівниками правоохоронних органів чинився тиск на ОСОБА_3 з метою змушування його зізнатись у вчиненні злочинів, яких він не вчиняв.
Так, обвинувачений ОСОБА_3 вказував, що під час проведення слідчого експерименту 11.08.2023 розповідав працівникам поліції під відеозапис не правду, оскільки останні змусили його повідомляти неправдиву інформацію для швидкого розкриття злочину, який ОСОБА_3 , згідно його позиції не вчиняв. Обвинувачений вказував, що працівники правоохоронних органів відносно нього застосовували постійний моральний тиск, погрожували йому, що він буде перебувати у місцях позбавлення волі дуже довго, а тому ОСОБА_3 побоюючись даних погроз, під час досудового розслідування надавав покази про які його просив слідчий та у ході проведення слідчого експерименту також намовляв на себе.
Відповідно до ч. 6 ст. 206 КПК України якщо під час будь-якого судового засідання особа заявляє про застосування до неї насильства під час затримання або тримання в уповноваженому органі державної влади, державній установі (орган державної влади, державна установа, яким законом надано право здійснювати тримання під вартою осіб), слідчий суддя зобов'язаний зафіксувати таку заяву або прийняти від особи письмову заяву та: 1) забезпечити невідкладне проведення судово-медичного обстеження особи; 2) доручити відповідному органу досудового розслідування провести дослідження фактів, викладених в заяві особи; 3) вжити необхідних заходів для забезпечення безпеки особи згідно із законодавством.
Європейський суд з прав людини визначив у справах «Вергельський проти України» (заява № 19312/06, рішення від 12.03.2009) та «Яременко проти України» (заява № 32092/02, рішення від 12.06.2008), коли особа висуває небезпідставну скаргу про те, що вона була піддана поганому поводженню з боку суб'єктів владних повноважень усупереч статті 3 Конвенції, це положення, якщо його тлумачити у світлі загального обов'язку держави відповідно до статті 1 Конвенції, вимагає за своїм змістом проведення ефективного офіційного розслідування.
Верховний Суд у своєму рішенні від 21.06.2018 у справі № 532/47/16-к зазначив, що перевірка доводів обвинуваченого стосовно незаконних методів ведення слідства має суттєве значення для прийняття законного та обґрунтованого судового рішення і формальний підхід до перевірки таких тверджень є неприпустимим.
Залишення судом не перевіреними заяв засудженого про застосування щодо нього фізичного та психологічного тиску є істотним порушенням закону та підставою для нового розгляду.
Таким чином, враховуючи, що з'ясування обставин наведених обвинуваченим ОСОБА_3 має важливе значення для об'єктивного, повного та всебічного розгляду даного кримінального провадження та постановлення рішення, суд вважає за доцільне провести відповідну перевірку фактів, про які заявляє обвинувачений, шляхом проведення відповідної перевірки уповноваженими на це органами.
Крім того, суд враховує позицію Верховного Суду викладену у постанові від 23.04.2024 справа № 127/21001/17, де вказано, що під час перевірки заяв засуджених про здійснення на них тиску під час проведення досудового розслідування, судами було доручено проведення перевірки органу, до якого належали особи, причетність яких до поганого поводження розслідувалась. Більше того, під час проведення цього службового розслідування було допитано лише працівників поліції, які проводили слідчі експерименти, інформації про намагання отримати детальну інформацію від заявників або здійснення інших заходів, які б відповідали вимогам ретельного розслідування в значенні практики ЄСПЛ за ст. 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод цей висновок не містить.
З урахування вказаного, суд вважає за доцільне доручити проведення службової перевірки викладених обвинуваченим ОСОБА_3 фактів саме територіальному управлінню Державного бюро розслідувань розташоване у м. Хмельницькому, вказавши при цьому на необхідності отримання детальної інформації також і від заявника.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 206, 370, 372 КПК України суд,
Доручити уповноваженим особам Територіального управління Державного бюро розслідувань розташоване у м. Хмельницькому провести перевірку фактів викладених обвинуваченим ОСОБА_3 про застосування до нього тиску під час проведення досудового розслідування об'єднаного кримінального провадження відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12023020010001193 від 08.08.2023 та за № 12023020020000710 від 05.08.2023 за обвинуваченням ОСОБА_3 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 4 ст. 185 КК України.
Контроль за виконанням ухвали покласти на прокурора Вінницької окружної прокуратури Вінницької області ОСОБА_4 .
Копію ухвали суду для виконання направити до Територіального управління Державного бюро розслідувань розташоване у м. Хмельницькому та повідомлення Вінницького міського суду Вінницької області про результати її виконання.
Ухвала є остаточно та оскарженню не підлягає.
Суддя: