Рішення від 07.10.2025 по справі 129/1407/25

Справа № 129/1407/25

Провадження по справі № 2-а/129/79/2025

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"07" жовтня 2025 р. Гайсинський районний суд Вінницької області

в складі: головуючого судді Капуша І.С.,

з участю секретаря судового засідання Іванченко О.В.,

представника позивача - адвоката Вітер С.В. (в режимі відеоконференції),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Гайсині в порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 , інтереси якого представляє адвокат Вітер Сергій Вікторович, до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення, -

УСТАНОВИВ:

18.04.2025 року позивач ОСОБА_1 , в особі представника - адвоката Вітер С.В. звернувся до Гайсинського районного суду Вінницької області із позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що постановою тимчасово виконуючого обов'язки начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 підполковника ОСОБА_2 від 04.04.2025 року за справою про адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.210 КУпАП ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в сумі 17000 гри.

Відповідно до постанови про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про військовий обов?язок і військову службу» та абз. 2 п. 1 ч. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних резервістів згідно додатку 2 до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022 р. (до 05.01.2022 року абз. 2 п. 1 Правил військового обліку призовників і військовозобов'язаних затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 921 від 7 грудня 2016 року), а саме не перебував на військовому обліку військовозобов'язаних за своїм задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання, зазначене підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та відсутністю військово-облікового документу з відповідною відміткою про взяття на військовий облік за своїм місцем проживання, і має ознаки ухилення ОСОБА_1 від військового обліку та є порушенням правил військового обліку в частині не перебування на військовому обліку за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання в територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

Вважає вказану постанову незаконною і такою, що підлягає скасуванню, оскільки 21.03.2025 року позивач ОСОБА_1 під час виконання службових розпоряджень рухаючись на автомобілі з міста Київ до міста Вінниця, був зупинений працівниками ІНФОРМАЦІЯ_2 . На прохання працівників ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_1 було надано для перевірки витяг із системи «Резерв+», посвідчення водія, та документи ТОВ «ПРО ТРЕЙДІНГ ГРУП», як критично важливе підприємство для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період. Під час перевірки військово-облікових документів, було встановлено, що позивачем вчасно 11.07.2024 року оновлено дані як військовозобов'язаного та запропоновано оновити дані щодо бронювання та надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації. В подальшому, наказом Начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_1 направлено для проходження військової служби до військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 ).

Зазначив, що 05.04.2025 року членами родини позивача ОСОБА_1 , за його місцем реєстрації, отримано повідомлення (датоване 25.03.2025 року) про розгляд на 04.04.2025 року справи про притягнення його до адміністративної відповідальності.

У відповідь на адвокатський запит (вих. №05042025/1 від 05.04.2025 року), членами родини ОСОБА_1 , 15.04.2025 року отримано оскаржувану постанову №464 від 04.04.2025 року, однак позивач з даною постановою не згоден, вважає її незаконною та такою, що підлягає скасуванню, оскільки позивач не отримував вчасно та у визначений чинним законодавством спосіб лист про необхідність з'явитись до ТЦК на засідання розгляду справи.

Вказав, що він з об'єктивних причин не прибув до ТЦК у строк визначений в повістці на 04.04.2025 року, яку фактично позивач не міг отримати, оскільки перебував на військовій службі.

Крім цього, у березні 2025 року позивач отримав військово-обліковий документ №210320250693476300002, в якому зазначено про вчасне оновлення даних, та 21.03.2025 року пройдено ВЛК при ТЦК.

Враховуючи викладене, позивач вважає, що суб'єктивна сторона складу адміністративного правопорушення відсутня, а оскаржувана постанова №464 від 04.04.2025 року підлягає скасуванню.

Ухвалою Гайсинського районного суду Вінницької області від 22.04.2025 року відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено проводити в порядку спрощеного позовного провадження, визначено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.

02.05.2025 року на адресу суду через підсистему «Електронний суд» надійшов відзив, поданий представником відповідача ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 , який у відзиві проти задоволення позовних вимог заперечує, обґрунтовуючи тим, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , є військовозобов'язаним та не перебував на військовому обліку в жодному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, що підтверджуються даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та відсутністю у Позивача військово-облікового документа військовозобов'язаного з відміткою про перебування на військовому обліку.

Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , як військовозобов'язаний по віку не включений до зазначеного реєстру, та не перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних в жодному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, про що свідчить статус «не прив'язаний до військкомату».

21 березня 2025 року ОСОБА_1 був взятий на облік до ІНФОРМАЦІЯ_2 у зв'язку із призовом на військову службу під час мобілізації, згідно вимог пункту п.81 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року №560 (далі - Порядок №560). Відповідно до п.81 Порядку №560 у разі призову військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період не за місцем їх перебування на військовому обліку (крім тих осіб, що добровільно виявили бажання проходити військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період) такі особи перед призовом на військову службу беруться на військовий облік у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, який здійснює їх призов. Відомості про взяття таких осіб на військовий облік вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів перед їх направленням на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.

При взятті ОСОБА_1 на військовий облік у ІНФОРМАЦІЯ_5 начальником відділення військового обліку та бронювання ІНФОРМАЦІЯ_2 майором ОСОБА_3 було виявлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , не перебуває на військовому обліку в жодному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, що підтверджується відомостями в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також відсутністю у ОСОБА_1 військово-облікового документа з відміткою про перебування на військовому обліку.

У зв'язку з виявленням в діях Позивача складу адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 210 КУпАП, 21.03.2025 року стрільцем-помічником гранатометника 3 відділення охорони взводу охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 - старшим солдатом ОСОБА_4 , уповноваженим складати протоколи про адміністративні правопорушення наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 №1169 від 25.12.2024 року, на підставі статей 235, 254, 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення було складено відносно ОСОБА_1 протокол №464 про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210 КУпАП (за вхідним №9194 від 21.03.2025 року), згідно якого: ОСОБА_1 в порушення вимог п. 2 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та абз. 2 пп. 1 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів та в порушенні вимог п.81 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022 р. (до 05.01.2023 року абз. 2 п. 1 Правил військового обліку призовників і військовозобов'язаних затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 921 від 7 грудня 2016 року) не перебував на військовому обліку військовозобов'язаних за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання та для оформлення військово-облікового документа до цього часу не з'являвся, що має ознаки ухилення ОСОБА_1 від військового обліку.

Згідно вимог п. 81 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022 р. (до 05.01.2023 року абз. 18 п. 56 Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 921 від 7 грудня 2016 р.), взяття на військовий облік військовозобов'язаних у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, здійснюється за їх особистої присутності та за умови наявності паспорта громадянина України та військово-облікового документа у разі, якщо він видавався та не був втрачений.

Згідно абз. 4 пункту 15 Порядку № 1487 від 30 грудня 2022 р., у разі звернення призовника, військовозобов'язаного або резервіста до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, за новим задекларованим місцем проживання в його військово-облікових документах проставляються відповідні відмітки про взяття на військовий облік за новим місцем проживання.

Так, керуючись п. 15 та п. 81 Порядку № 1487 від 30 грудня 2022 р., на вимогу посадових осіб відділення військового обліку та бронювання пред'явити свій військово-обліковий документ військовозобов'язаного ОСОБА_1 повідомив, що раніше не отримував військово-облікового документу військовозобов'язаного та на обліку військовозобов'язаних не перебував.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу'взяттю на військовий облік військовозобов'язаних у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки підлягають громадяни України: які звільнені з військової служби в запас та не зараховані до військового оперативного резерву; призовники, які пройшли базову загальновійськову підготовку з додержанням умов, передбачених частиною одинадцятою статті 1 цього Закону; які припинили альтернативну (невійськову) службу в разі закінчення строку її проходження або достроково відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу" та підлягають взяттю на військовий облік військовозобов'язаних; військовозобов'язані, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання; які набули громадянство України і згідно з цим Законом підлягають взяттю на облік військовозобов'язаних; зняті з військового обліку Збройних Сил України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України відповідно за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України; які відповідно до статті 18 цього Закону звільнені від направлення для проходження базової військової служби; які досягли 25-річного віку під час перебування на військовому обліку призовників; які звільнені із служби у військовому резерві та не досягли граничного віку перебування в запасі; які старші 25 років і раніше не перебували на військовому обліку; які прибули після відбування покарання з установ виконання покарань.

Проте, ОСОБА_1 не перебував на військовому обліку в територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за зареєстрованим місцем проживання, що підтверджується відсутністю військово-облікового документа військовозобов'язаного з відміткою про перебування на військовому обліку, відомостями з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на військовозобов'язаного ОСОБА_1 .

Відповідно до абз. 2 пп. 1 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів згідно додатку 2 до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022 р. військовозобов'язані повинні перебувати на військовому обліку за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки.

Відтак, законодавством покладається на військовозобов'язаних обов'язок з дотримання правил військового обліку, зокрема виконання обов'язку перебувати на військовому обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, що встановлений абз. 2 підпункту 1 пункту 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів згідно додатку 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року №1487 та пунктом 2 частини 1 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Проте ОСОБА_1 , в порушення вимог п. 2 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та абз. 2 п. 1 ч. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів згідно додатку 2 до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022 р. (до 05.01.2023 року абз. 2 п. 1 Правил військового обліку призовників і військовозобов'язаних затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 921 від 7 грудня 2016 року) не перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних за своїм задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання, зазначене підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та відсутністю військово-облікового документу з відповідною відміткою про взяття на військовий облік за своїм місцем проживання, і має ознаки ухилення ОСОБА_1 від військового обліку та є порушенням правил військового обліку в частині не перебування на військовому обліку за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання в територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

Внаслідок своїх дій ОСОБА_1 вчинив триваюче правопорушення, яке почалося з того моменту, коли даний громадянин особисто мав прибути для взяття на військовий облік військовозобов'язаних, та яке закінчилося у березні 2025 року, коли ОСОБА_1 взяли на військовий облік військовозобов'язаних, що є порушенням правил військового обліку.

За порушення правил військового обліку передбачена адміністративна відповідальність згідно ст.210 КУпАП та враховуючи, що з моменту оприлюднення Указу Президента України від 17.03.2014 року №303/2014 «Про часткову мобілізацію» та до цього часу в Україні діє особливий період то ОСОБА_1 підлягає притягненню до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210 КУпАП.

ОСОБА_1 в присутності свідків було роз'яснено положення ст. 63 Конституції України про те, що особа не несе відповідальності за відмову давати показання або пояснення щодо себе, членів сім'ї чи близьких родичів, коло яких визначається законом, а також права та обов'язки передбачені ст. 268 КУпАП (знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі).

Повідомлено в присутності свідків, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться о 11 год. 20 хв. 04.04.2025 року в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 . Також, додатково на адресу Позивача 25.03.2025 року було направлено рекомендованим листом повідомлення №4098 про час і дату розгляду справи про адміністративне правопорушення, розпочатої протоколом №464 від 21.03.2025 року.

Крім того, ОСОБА_1 відмовився від надання пояснень або підписання протоколу, а також від отримання другого примірника протоколу в присутності свідків: 1) ОСОБА_5 ; 2) ОСОБА_6 .

З протоколу про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.210 КУпАП № 464 від 21.03.2025 року встановлено, що ОСОБА_1 також відмовився від отримання другого примірника протоколу в присутності свідків.

До протоколу додано: копію паспорта громадянина України та РНОКПП ОСОБА_1 , витяг з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на ОСОБА_1 , рапорт начальника відділення військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_2 майора ОСОБА_7 .

04.04.2025 року на вказаний у протоколі про адміністративне правопорушення час, будучи належним чином повідомленим про час і дату розгляду, ОСОБА_1 не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_2 на розгляд справи про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210 КУпАП.

Згідно статті 277 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається у п'ятнадцятиденний строк з дня одержання органом (посадовою особою), правомочним розглядати справу, протоколу про адміністративне правопорушення та інших матеріалів справи.

Згідно статті 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання:

1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи;

2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення;

3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду;

4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали;

5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.

ОСОБА_1 про поважність причин нез'явлення на розгляд справи про адміністративне правопорушення не повідомив, клопотань про відкладення розгляду справи від нього не надходило. Крім того, від нього не надходило письмових пояснень щодо протоколу про адміністративне правопорушення та клопотань/заяв про те, що він особисто має намір надати такі пояснення під час розгляду справи.

Відповідно до ст. 268 КУпАП участь у розгляді справи зазначеної категорії не є обов'язковою, тому розгляд справи можливий у відсутності ОСОБА_1 .

ОСОБА_1 був належним чином повідомленим про дату й час розгляду справи, 04.04.2025 року на 11 год. 20 хв. не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_2 для розгляду справи про адміністративне правопорушення, тому розгляд справи відбувся без участі ОСОБА_1 , відповідно до статей 276-280 КУпАП.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу», ч. 1 ст. 1 якого передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку (ч. 3 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»).

Згідно абз. 4 пункту 15 Порядку № 1487 від 30 грудня 2022 р., у разі звернення призовника, військовозобов'язаного або резервіста до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, за новим задекларованим місцем проживання в його військово-облікових документах проставляються відповідні відмітки про взяття на військовий облік за новим місцем проживання. Так, керуючись п. 15 та п. 81 Порядку № 1487 від 30 грудня 2022 р., на вимогу посадових осіб відділення військового обліку та бронювання пред'явити свій військово-обліковий документ військовозобов'язаного ОСОБА_1 , повідомив, що раніше не отримував військово-облікового документу військовозобов'язаного та на обліку військовозобов'язаних не перебував.

Згідно вимог п. 81 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022 р. (до 05.01.2023 року абз. 18 п. 56 Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 921 від 7 грудня 2016 р.), взяття на військовий облік військовозобов'язаних у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, здійснюється за їх особистої присутності та за умови наявності паспорта громадянина України та військово-облікового документа у разі, якщо він видавався та не був втрачений.

Згідно абз. 4 пункту 15 Порядку № 1487 від 30 грудня 2022 р., у разі звернення призовника, військовозобов'язаного або резервіста до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, за новим задекларованим місцем проживання в його військово-облікових документах проставляються відповідні відмітки про взяття на військовий облік за новим місцем проживання.

Так, керуючись п. 15 та п. 81 Порядку № 1487 від 30 грудня 2022 р., на вимогу посадових осіб відділення військового обліку та бронювання пред'явити свій військово-обліковий документ військовозобов'язаного ОСОБА_1 повідомив, що раніше не отримував військово-облікового документу військовозобов'язаного та на обліку військовозобов'язаних не перебував.

Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , як військовозобов'язаний по віку не включений до зазначеного реєстру, та не перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних в жодному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, про що свідчить статус «не прив'язаний до військкомату».

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» взяттю на військовий облік військовозобов'язаних у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки підлягають громадяни України: які звільнені з військової служби в запас та не зараховані до військового оперативного резерву; призовники, які пройшли базову загальновійськову підготовку з додержанням умов, передбачених частиною одинадцятою статті 1 цього Закону; які припинили альтернативну (невійськову) службу в разі закінчення строку її проходження або достроково відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу" та підлягають взяттю на військовий облік військовозобов'язаних; військовозобов'язані, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання; які набули громадянство України і згідно з цим Законом підлягають взяттю на облік військовозобов'язаних; зняті з військового обліку Збройних Сил України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України відповідно за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України; які відповідно до статті 18 цього Закону звільнені від направлення для проходження базової військової служби; які досягли 25-річного віку під час перебування на військовому обліку призовників; які звільнені із служби у військовому резерві та не досягли граничного віку перебування в запасі; які старші 25 років і раніше не перебували на військовому обліку; які прибули після відбування покарання з установ виконання покарань.

Відповідно до абз. 2 пп. 1 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів згідно додатку 2 до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022 р. військовозобов'язані повинні перебувати на військовому обліку за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки.

Відтак, законодавством покладається на військовозобов'язаних обов'язок з дотримання правил військового обліку, зокрема виконання обов'язку перебувати на військовому обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, що встановлений абз. 2 підпункту 1 пункту 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів згідно додатку 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року №1487 та пунктом 2 частини 1 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Проте ОСОБА_1 , в порушення вимог п. 2 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та абз. 2 п. 1 ч. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів згідно додатку 2 до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022 р. (до 05.01.2023 року абз. 2 п. 1 Правил військового обліку призовників і військовозобов'язаних затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 921 від 7 грудня 2016 року) не перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних за своїм задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання, зазначене підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та відсутністю військово-облікового документу з відповідною відміткою про взяття на військовий облік за своїм місцем проживання, і має ознаки ухилення ОСОБА_1 від військового обліку та є порушенням правил військового обліку в частині не перебування на військовому обліку за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання в територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

В теорії адміністративного права під триваючим правопорушенням розуміють тривале невиконання вимог правової норми у вигляді дії або бездіяльності. Характер триваючого правопорушення оцінюється судом в кожному конкретному випадку індивідуально. Верховний Суд у постанові від 11 квітня 2018 року у справі №804/401/17 зазначив, що триваюче правопорушення - це проступок, пов'язаний з тривалим, неперервним невиконанням обов'язків, передбачених законом.

Тобто, триваючі правопорушення характеризуються тим, що особа, яка вчинила якісь певні дії чи бездіяльність, перебуває надалі у стані безперервного продовження цих дій (бездіяльності). Ці дії безперервно порушують закон протягом якогось часу. Іноді такий стан продовжується значний час і увесь час винний безперервно вчиняє правопорушення у вигляді невиконання покладених на нього обов'язків. Триваюче правопорушення припиняється лише у випадку усунення стану за якого об'єктивно існує цей обов'язок, виконанням обов'язку відповідним суб'єктом або припиненням дії відповідної норми закону.

Згідно ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення в особливий період правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше одного року з дня його вчинення.

Внаслідок своєї бездіяльності ОСОБА_1 вчинив триваюче правопорушення, яке закінчилося у березні 2025 року, коли останній був взятий на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_2 .

За порушення правил військового обліку передбачена адміністративна відповідальність згідно ст.210 КУпАП та враховуючи, що з моменту оприлюднення Указу Президента України від 17.03.2014 року №303/2014 «Про часткову мобілізацію» та до цього часу в Україні діє особливий період то ОСОБА_1 , підлягає притягненню до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210 КУпАП.

Відповідно до вимог ст. 245, 280 КУпАП, одним із завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови.

Орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно статті 277 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається у п'ятнадцятиденний строк з дня одержання органом (посадовою особою), правомочним розглядати справу, протоколу про адміністративне правопорушення та інших матеріалів справи.

Відповідно до статті 277-2 КУпАП повістка особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, вручається не пізніш як за три доби до дня розгляду справи в суді, в якій зазначаються дата і місце розгляду справи.

Положеннями ч.1 ст.283 КУпАП передбачено, що розглянувши справу про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить постанову по справі.

Постанова повинна містити: найменування органу (прізвище, ім'я та по батькові, посада посадової особи), який виніс постанову; дату розгляду справи; відомості про особу, стосовно якої розглядається справа (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності), дата народження, місце проживання чи перебування; опис обставин, установлених під час розгляду справи; зазначення нормативного акта, що передбачає відповідальність за таке адміністративне правопорушення; прийняте у справі рішення.

При встановленні розміру штрафу на виконання загальних правил накладення стягнення за адміністративне правопорушення, що передбачені ст.33 КУпАП було встановлено, що особа яка притягується до адміністративної відповідальності: відмовився надати інформацію, правопорушення вчинено умисно, оскільки особа яка притягується до адміністративної відповідальності усвідомлювала протиправний характер своєї бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки та свідомо допускала настання цих наслідків.

Обставини, що пом'якшують відповідальність відповідно до ст.34 КУпАП відсутні.

Відповідно до п.5 ч.1 ст.35 КУпАП обставиною, що обтяжує відповідальність є вчинення правопорушення в умовах стихійного лиха або за інших надзвичайних обставин, такою надзвичайною обставиною є введений на території України воєнний стан.

Згідно зі статтею 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.

На підставі вищевикладеного і керуючись статтями 210, 235, 245, 247, 276-280 та статтею 284 КУпАП 04.04.2024 року Постановою №464 за підписом начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 Позивача було визнано винним у вчиненні правопорушення передбаченого ч.3 ст.210 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у розмірі 17 000 гривень 00 копійок (сімнадцять тисяч гривень 00 копійок).

Копію постанови Позивачу направлено рекомендованим листом 07.04.2025 року, що підтверджується квитанцією №2370000129614.

Так, диспозиція статті 210 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність саме за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку.

Оцінюючи спірні правовідносини варто врахувати, що закріплюючи процесуальні гарантії прав особи, що притягається до адміністративної відповідальності, у тому числі й на участь у розгляді її справи, положення КУпАП містять й певні застереження, націлені на забезпечення належної реалізації компетентними органами (особами) наданих їм повноважень, зокрема, передбачені щодо розгляду справи про адміністративне правопорушення за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, лише у випадку наявності даних, що підтверджують належне повідомлення такої особи про місце і час розгляду справи.

З матеріалів справи вбачається, що складений уповноваженою особою ІНФОРМАЦІЯ_1 протокол про адміністративне правопорушення від 21.03.2025 року відповідає положенням ст.ст. 235 та 255 КУпАП.

В зазначеному протоколі відображено дату та місце його складання, повну інформацію про особу правопорушника, суть вчиненого правопорушення, нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення.

ОСОБА_1 , роз'яснено положення ст. 63 Конституції України, його права та обов'язки, передбачені ст. 268 КУпАП, у присутності свідків. ОСОБА_1 , про час, дату та місце розгляду справи про адміністративне правопорушення був повідомлений в присутності свідків під час складання протоколу, а також шляхом направлення рекомендованого листа за вих. №4092 від 25.03.2025 року, що підтверджується квитанцією про направлення листа №2370000128731 від 25.03.2025 року.

Враховуючи вищевикладене, Відповідачем з дотриманням вимог КУпАП було правомірно притягнуто Позивача до адміністративної відповідальності згідно ч. 3 ст. 210 КУпАП за порушення останнім правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а саме: вимог п.2 ч.1 ст.37 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» та п.81 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022 р., у зв'язку з не перебуванням Позивача на військовому обліку.

Позивач в позовній заяві зазначив, що не отримував жодних повісток та викликів від ТЦК та СП для взяття на облік, а також він не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_2 у строк, визначений у повістці на 04.04.2025 року, яку фактично не міг отримати перебуваючи на військовій службі.

Водночас, 21 березня 2025 року до відділення військового обліку та бронювання ІНФОРМАЦІЯ_2 прибув ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

В ході прийому вищевказаного громадянина було виявлено, що він раніше не отримував військово-облікового документа військовозобов'язаного та на військовому обліку не перебував.

Згідно з відомостей з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , як військовозобов'язаний по віку не включений до зазначеного реєстру, та не перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних в жодному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, про що свідчить статус «не прив'язаний до військкомату» (відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів додаються до матеріалів справи).

Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку (ч. 3 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»).

Таким чином, законодавством покладається на військовозобов'язаних обов'язок з дотримання правил військового обліку, зокрема виконання обов'язку перебувати на військовому обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, що встановлений пунктом 2 частини 1 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Відтак, військовозобов'язані повинні особисто прибувати до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем свого проживання для взяття на військовий облік.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» взяттю на військовий облік військовозобов'язаних у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки підлягають громадяни України: які звільнені з військової служби в запас та не зараховані до військового оперативного резерву; призовники, які пройшли базову загальновійськову підготовку з додержанням умов, передбачених частиною одинадцятою статті 1 цього Закону; які припинили альтернативну (невійськову) службу в разі закінчення строку її проходження або достроково відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу" та підлягають взяттю на військовий облік військовозобов'язаних; військовозобов'язані, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання; які набули громадянство України і згідно з цим Законом підлягають взяттю на облік військовозобов'язаних; зняті з військового обліку Збройних Сил України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України відповідно за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України; які відповідно до статті 18 цього Закону звільнені від направлення для проходження базової військової служби; які досягли 25-річного віку під час перебування на військовому обліку призовників; які звільнені із служби у військовому резерві та не досягли граничного віку перебування в запасі; які старші 25 років і раніше не перебували на військовому обліку; які прибули після відбування покарання з установ виконання покарань.

Відтак, законодавством покладається на військовозобов'язаних обов'язок з дотримання правил військового обліку, зокрема виконання обов'язку перебувати на військовому обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, що встановлений абз. 2 підпункту 1 пункту 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів згідно додатку 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року №1487 та пунктом 2 частини 1 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Проте громадянин ОСОБА_1 , в порушення вимог п. 2 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та абз. 2 п. 1 ч. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів згідно додатку 2 до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022 р. (до 05.01.2023 року абз. 2 п. 1 Правил військового обліку призовників і військовозобов'язаних затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 921 від 7 грудня 2016 року) не перебував на військовому обліку військовозобов'язаних за своїм задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання, зазначене підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та відсутністю військово-облікового документу з відповідною відміткою про взяття на військовий облік за своїм місцем проживання, і має ознаки ухилення громадянина ОСОБА_1 від військового обліку та є порушенням правил військового обліку в частині не перебування на військовому обліку за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання в територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

Внаслідок своєї бездіяльності громадянин ОСОБА_1 вчинив триваюче правопорушення, яке закінчилося у березні 2025 року, коли останній був взятий на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Крім того, громадянин ОСОБА_1 був обізнаним з датою розгляду справи про адміністративне правопорушення під час оформлення відносно нього протоколу про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210 КУпАП, та у подальшому направленням на його адресу повідомлення про розгляд справи, що підтверджується матеріалами справи.

Позивачем та його представником відповіді на відзив не надано.

В судовому засіданні представник позивача - адвокат Вітер С.В. підтримав вимоги позову, просив вимоги позову задовільнити у повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, подав суду заяву про розгляд справи без участі представника відповідача.

Дослідивши матеріали справи, встановивши фактичні обставини та відповідні їм правовідносини, суд дійшов висновку про відмову у задоволені позовних вимог з наступних підстав.

Указом Президента України №69/2022«Про загальну мобілізацію» у зв'язку із військовою агресією рф проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової та мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань оголошено про загальну мобілізацію.

Період з моменту оголошення рішення про мобілізацію чи з моменту введення воєнного стану в Україні визначається як особливий період (ст. 1 Закону України «Про оборону України»).

Згідно зі статтями 1,3 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України. Виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування в межах їх повноважень. Правовою основою військового обов'язку і військової служби є Конституція України, цей Закон, Закони України «Про оборону України», «Про Збройні Сили України», «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію».

За змістом ч. 1 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію'громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.

Відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію передбачена статтею 210-1 КУпАП.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , є військовозобов'язаним та не перебував на військовому обліку в жодному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, що підтверджуються даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та відсутністю у Позивача військово-облікового документа військовозобов'язаного з відміткою про перебування на військовому обліку.

Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , як військовозобов'язаний по віку не включений до зазначеного реєстру, та не перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних в жодному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, про що свідчить статус «не прив'язаний до військкомату».

21 березня 2025 року громадянин ОСОБА_1 був взятий на облік до ІНФОРМАЦІЯ_2 у зв'язку із призовом на військову службу під час мобілізації, згідно вимог пункту п.81 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року №560 (далі - Порядок №560). Відповідно до п.81 Порядку №560 у разі призову військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період не за місцем їх перебування на військовому обліку (крім тих осіб, що добровільно виявили бажання проходити військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період) такі особи перед призовом на військову службу беруться на військовий облік у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, який здійснює їх призов. Відомості про взяття таких осіб на військовий облік вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів перед їх направленням на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.

При взятті громадянина ОСОБА_1 на військовий облік у ІНФОРМАЦІЯ_5 начальником відділення військового обліку та бронювання ІНФОРМАЦІЯ_2 майором ОСОБА_3 було виявлено, що громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , не перебуває на військовому обліку в жодному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, що підтверджується відомостями в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також відсутністю у ОСОБА_1 військово-облікового документа з відміткою про перебування на військовому обліку.

У зв'язку з виявленням в діях Позивача складу адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 210 КУпАП, 21.03.2025 року стрільцем-помічником гранатометника 3 відділення охорони взводу охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 - старшим солдатом ОСОБА_4 , уповноваженим складати протоколи про адміністративні правопорушення наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 №1169 від 25.12.2024 року, на підставі статей 235, 254, 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення було складено відносно ОСОБА_1 протокол №464 про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210 КУпАП (за вхідним №9194 від 21.03.2025 року), згідно якого: Громадянин ОСОБА_1 в порушення вимог п. 2 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та абз. 2 пп. 1 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів та в порушенні вимог п.81 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022 р. (до 05.01.2023 року абз. 2 п. 1 Правил військового обліку призовників і військовозобов'язаних затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 921 від 7 грудня 2016 року) не перебував на військовому обліку військовозобов'язаних за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання та для оформлення військово-облікового документа до цього часу не з'являвся, що має ознаки ухилення громадянина ОСОБА_1 від військового обліку.

Згідно вимог п. 81 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022 р. (до 05.01.2023 року абз. 18 п. 56 Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 921 від 7 грудня 2016 р.), взяття на військовий облік військовозобов'язаних у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, здійснюється за їх особистої присутності та за умови наявності паспорта громадянина України та військово-облікового документа у разі, якщо він видавався та не був втрачений.

Згідно абз. 4 пункту 15 Порядку № 1487 від 30 грудня 2022 р., у разі звернення призовника, військовозобов'язаного або резервіста до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, за новим задекларованим місцем проживання в його військово-облікових документах проставляються відповідні відмітки про взяття на військовий облік за новим місцем проживання.

Так, керуючись п. 15 та п. 81 Порядку № 1487 від 30 грудня 2022 р., на вимогу посадових осіб відділення військового обліку та бронювання пред'явити свій військово-обліковий документ військовозобов'язаного громадянин ОСОБА_1 повідомив, що раніше не отримував військово-облікового документу військовозобов'язаного та на обліку військовозобов'язаних не перебував.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу'взяттю на військовий облік військовозобов'язаних у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки підлягають громадяни України: які звільнені з військової служби в запас та не зараховані до військового оперативного резерву; призовники, які пройшли базову загальновійськову підготовку з додержанням умов, передбачених частиною одинадцятою статті 1 цього Закону; які припинили альтернативну (невійськову) службу в разі закінчення строку її проходження або достроково відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу" та підлягають взяттю на військовий облік військовозобов'язаних; військовозобов'язані, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання; які набули громадянство України і згідно з цим Законом підлягають взяттю на облік військовозобов'язаних; зняті з військового обліку Збройних Сил України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України відповідно за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України; які відповідно до статті 18 цього Закону звільнені від направлення для проходження базової військової служби; які досягли 25-річного віку під час перебування на військовому обліку призовників; які звільнені із служби у військовому резерві та не досягли граничного віку перебування в запасі; які старші 25 років і раніше не перебували на військовому обліку; які прибули після відбування покарання з установ виконання покарань.

Проте, ОСОБА_1 не перебував на військовому обліку в територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за зареєстрованим місцем проживання, що підтверджується відсутністю військово-облікового документа військовозобов'язаного з відміткою про перебування на військовому обліку, відомостями з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на військовозобов'язаного ОСОБА_1 .

Відповідно до абз. 2 пп. 1 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів згідно додатку 2 до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022 р. військовозобов'язані повинні перебувати на військовому обліку за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки.

Проте громадянин ОСОБА_1 , в порушення вимог п. 2 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та абз. 2 п. 1 ч. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів згідно додатку 2 до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022 р. (до 05.01.2023 року абз. 2 п. 1 Правил військового обліку призовників і військовозобов'язаних затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 921 від 7 грудня 2016 року) не перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних за своїм задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання, зазначене підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та відсутністю військово-облікового документу з відповідною відміткою про взяття на військовий облік за своїм місцем проживання, і має ознаки ухилення громадянина ОСОБА_1 від військового обліку та є порушенням правил військового обліку в частині не перебування на військовому обліку за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання в територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

Внаслідок своїх дій громадянин ОСОБА_1 вчинив триваюче правопорушення, яке почалося з того моменту, коли даний громадянин особисто мав прибути для взяття на військовий облік військовозобов'язаних, та яке закінчилося у березні 2025 року, коли громадянина ОСОБА_1 взяли на військовий облік військовозобов'язаних, що є порушенням правил військового обліку.

За порушення правил військового обліку передбачена адміністративна відповідальність згідно ст.210 КУпАП та враховуючи, що з моменту оприлюднення Указу Президента України від 17.03.2014 року №303/2014 «Про часткову мобілізацію» та до цього часу в Україні діє особливий період то громадянин ОСОБА_1 підлягає притягненню до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210 КУпАП.

Громадянину ОСОБА_1 в присутності свідків було роз'яснено положення ст. 63 Конституції України про те, що особа не несе відповідальності за відмову давати показання або пояснення щодо себе, членів сім'ї чи близьких родичів, коло яких визначається законом, а також права та обов'язки передбачені ст. 268 КУпАП (знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі).

Повідомлено в присутності свідків, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться о 11 год. 20 хв. 04.04.2025 року в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 . Також, додатково на адресу Позивача 25.03.2025 року було направлено рекомендованим листом повідомлення №4098 про час і дату розгляду справи про адміністративне правопорушення, розпочатої протоколом №464 від 21.03.2025 року.

Крім того, ОСОБА_1 відмовився від надання пояснень або підписання протоколу, а також від отримання другого примірника протоколу в присутності свідків: 1) ОСОБА_5 ; 2) ОСОБА_6 .

З протоколу про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.210 КУпАП № 464 від 21.03.2025 року встановлено, що ОСОБА_1 також відмовився від отримання другого примірника протоколу в присутності свідків.

До протоколу додано: копію паспорта громадянина України та РНОКПП ОСОБА_1 , витяг з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на громадянина ОСОБА_1 , рапорт начальника відділення військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_2 майора ОСОБА_7 .

04.04.2025 року на вказаний у протоколі про адміністративне правопорушення час, будучи належним чином повідомленим про час і дату розгляду, ОСОБА_1 не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_2 на розгляд справи про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210 КУпАП.

ОСОБА_1 про поважність причин нез'явлення на розгляд справи про адміністративне правопорушення не повідомив, клопотань про відкладення розгляду справи від нього не надходило. Крім того, від нього не надходило письмових пояснень щодо протоколу про адміністративне правопорушення та клопотань/заяв про те, що він особисто має намір надати такі пояснення під час розгляду справи.

З огляду на вищевикладене, суд не приймає до уваги твердження позивача про необізнаність та неповідомлення позивача про розгляд справи про адміністративне правопорушення, оскільки ОСОБА_1 був належним чином повідомленим про дату й час розгляду справи, 04.04.2025 року на 11 год. 20 хв. не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_2 для розгляду справи про адміністративне правопорушення, тому розгляд справи відбувся без участі громадянина ОСОБА_1 , відповідно до статей 276-280 КУпАП.

Водночас, громадянин ОСОБА_1 був обізнаним з датою розгляду справи про адміністративне правопорушення під час оформлення відносно нього протоколу про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210 КУпАП, та у подальшому направленням на його адресу повідомлення про розгляд справи, що підтверджується матеріалами справи.

Відповідно до ст. 268 КУпАП участь у розгляді справи зазначеної категорії не є обов'язковою, тому розгляд справи можливий у відсутності громадянина ОСОБА_1 .

З врахуванням встановлених обставин та наведених вище положень чинного законодавства України, суд дійшов висновку про те, що винесена постанова у справі про адміністративне правопорушення № 464 від 21.03.2025 року якою позивача притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 210 КУпАП із накладенням адміністративного стягнення у виді штрафу у розмірі 17000 гривень є законною та такою, що не підлягає скасуванню, а отже у задоволені позовних вимог слід відмовити.

На підставі наведеного та керуючись ст.2,9,90,139,244- 246,255,286,295 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 , інтереси якого представляє адвокат Вітер Сергій Вікторович, до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови №464 від 04.04.2025р. про адміністративне правопорушення, - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя: