Ухвала від 07.10.2025 по справі 905/1049/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5

УХВАЛА

07.10.2025 № 905/1049/25

Господарський суд Донецької області у складі судді Аксьонової К.І., розглянувши матеріали

позовної заяви Публічного акціонерного товариства «Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банку», м. Київ,

до Донецької обласної військової адміністрації, м. Краматорськ, Донецька область,

про визнання права власності на об'єкт нерухомого майна,

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство «Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банку», м. Київ, звернулось до Господарського суду Донецької області з позовом до Донецької обласної військової адміністрації, м. Краматорськ, Донецька область, про визнання за Публічним акціонерним товариством «Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк» права власності на об'єкт нерухомого майна - бокси гаражів та майстерня, що знаходиться за адресою: Донецька область, Горлівський р-н, м.Чистякове (Торез), вулиця Ніколаєва, будинок 35 (тридцять п'ять), загальною площею 244,3кв.м.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями Господарського суду Донецької області від 03.10.2025 матеріалам присвоєно єдиний унікальний номер № 905/1049/25 та передано на розгляд судді Аксьонової К.І.

Дослідивши матеріали позову, суд дійшов висновку про направлення позовної заяви Публічного акціонерного товариства «Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банку» та доданих до неї матеріалів до Господарського суду міста Києва з огляду на таке.

Відповідно до ч.ч. 1,2 ст.2 Господарського процесуального кодексу України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави. Суд та учасники судового процесу зобов'язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.

Згідно з ч.ч. 1,2 ст.4 Господарського процесуального кодексу України право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом. Юридичні особи та фізичні особи-підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

За загальними правилами територіальної підсудності, встановленими ч.1 ст.27 Господарського процесуального кодексу України, позов подається до господарського суду за місцезнаходженням чи місцем проживання відповідача, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

З наведених положень вбачається, що загальне правило територіальної підсудності щодо пред'явлення позову за місцезнаходженням відповідача застосовується у випадку, коли інші правила підсудності не встановлені положеннями Господарського процесуального кодексу України.

Поряд з тим приписи ст.30 Господарського процесуального кодексу України встановлюють правила виключної підсудності господарських спорів.

Виключна підсудність означає, що певні категорії справ не можуть розглядатись за загальними правилами підсудності, а також за правилами альтернативної підсудності.

Так, відповідно до ч. 5 ст.30 Господарського процесуального кодексу України спори, у яких відповідачем є Кабінет Міністрів України, міністерство чи інший центральний орган виконавчої влади, Національний банк України, Рахункова палата, Верховна Рада Автономної Республіки Крим або Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські ради або обласні, Київська і Севастопольська міські державні адміністрації, а також справи, матеріали яких містять державну таємницю, розглядаються місцевим господарським судом, юрисдикція якого поширюється на місто Київ, незалежно від наявності інших визначених цією статтею підстав для виключної підсудності такого спору іншому господарському суду.

Виключна підсудність за змістом ч.5 ст.30 Господарського процесуального кодексу України визначає суд, яким має бути розглянуто справу. Правило про виключну підсудність застосовується судом у будь-якому випадку за наявності визначених законом умов, не залежить від волі сторін, а також наявності чи відсутності обґрунтувань учасників справи щодо її застосування.

В силу прямої вказівки ч.5 ст.30 Господарського процесуального кодексу України Господарський суд міста Києва є єдиним судом, до виключної підсудності якого віднесені справи, відповідачем у яких є, зокрема, обласні державні адміністраці незалежно від наявності інших визначених цією статтею підстав для виключної підсудності такого спору іншому господарському суду.

У випадку виникнення конкуренції норм ч.3 та ч.5 ст.30 Господарського процесуального кодексу України під час визначення підсудності спору з приводу нерухомого майна, відповідачем у якому є орган, зазначений у ч.5 ст.30 Господарського процесуального кодексу України, судам слід керуватись ч.5 ст.30 Господарського процесуального кодексу України.

Таким чином якщо відповідачем у справі є орган, зазначений у ч. 5 ст.30 Господарського процесуального кодексу України, розгляд такої справи у будь-якому разі відноситься до компетенції Господарського суду міста Києва та будь-який інший суд не уповноважений здійснювати розгляд відповідної справи.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 27.07.2022 у справі № 910/1718/21, від 12.01.2021 у справі № 918/572/19 та від 04.02.2020 у справі №914/240/18.

Слід зазначити, що на підставі Указу Президента України № 68/2022 від 24.02.2022 «Про утворення військових адміністрацій», прийнятого на виконання Закону України «Про правовий режим воєнного стану», для здійснення керівництва у сфері забезпечення оборони, громадської безпеки і порядку постановлено утворити 25 обласних військових адміністрацій, в тому числі і Донецьку обласну військову адміністрацію. Тобто, фактично обласні та Київська міська державні адміністрації набули статусу відповідних військових адміністрацій, а голови цих державних адміністрацій посади начальників військових адміністрацій. Зазначене рішення Президента тимчасове і діятиме до скасування режиму воєнного стану, по закінченню якого ОВА повернуться до звичного режиму роботи в форматі ОДА.

Судом встановлено, що позов про визнання права власності на об'єкт нерухомого майна, подано до Донецької обласної військової адміністрації, тобто, відповідачем у спірних правовідносинах є орган, зазначений у ч. 5 ст.30 Господарського процесуального кодексу України, з огляду на що вказаний спір відноситься до виключної підсудності іншого суду в силу приписів ч. 5 ст.30 Господарського процесуального кодексу України.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про необхідність застосування до спірних правовідносин правил виключної підсудності та направлення вказаної справи за підсудністю Господарському суду міста Києва.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 31 Господарського процесуального кодексу України якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду, суд передає справу на розгляд іншому суду.

Відповідно до ч. 3 ст. 31 Господарського процесуального кодексу України передача справи на розгляд іншого суду за встановленою цим Кодексом підсудністю з підстави, передбаченої п.1 ч.1 цієї статті, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п'яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги не пізніше п'яти днів після залишення її без задоволення.

Керуючись ст. ст. 31, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

Передати матеріали позовної заяви Публічного акціонерного товариства «Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банку», м. Київ, до Донецької обласної військової адміністрації, м. Краматорськ, Донецька область, про визнання права власності на об'єкт нерухомого майна, за виключною підсудністю до Господарського суду міста Києва.

Повний текст ухвали суд склав та підписав 07.10.2025.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в порядку, визначеному Главою 1 Розділу IV Господарського процесуального кодексу України.

Суддя К.І. Аксьонова