Справа № 761/38715/25
Провадження № 1-кс/761/25030/2025
23 вересня 2025 року слідчий суддя Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_1 при секретарі ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , захисників ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання старшого слідчого 1 відділу 3 управління досудового розслідування Головного слідчого управління Служби безпеки України ОСОБА_8 , погоджене з прокурором відділу Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22025000000000629, відомості щодо якого внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 22 травня 2025 року, за підозрою ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 110, ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 437 КК України, -
12 вересня 2025 року до Шевченківського районного суду м. Києва звернулась старший слідчий 1 відділу 3 управління досудового розслідування Головного слідчого управління Служби безпеки України ОСОБА_8 , за погодженням з прокурором відділу Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 , з клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22025000000000629, відомості щодо якого внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 22 травня 2025 року, за підозрою ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 110, ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 437 КК України.
Своє клопотання слідчий обґрунтовує тим, що Головним слідчим управлінням СБ України здійснюється досудове розслідування кримінального провадження № 22025000000000629, відомості щодо якого внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 22 травня 2025 року, за підозрою ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 110, ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 437 КК України.
04 березня 2022 року складено письмове повідомлення про підозру ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 110, ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 437 КК України.
09 березня 2022 року складено письмове повідомлення про підозру ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 110, ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 437 КК України.
22 березня 2022 року складено письмове повідомлення про підозру ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 110, ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 437 КК України.
23 березня 2022 року складено письмове повідомлення про підозру ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 110, ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 437 КК України.
03 травня 2023 року складено письмове повідомлення про підозру ОСОБА_20 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 110, ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 437 КК України.
03 травня 2023 року складено письмове повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 110, ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 437 КК України.
Підозра ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 у вчиненні даних кримінальних правопорушень обґрунтовується зібраними в ході досудового розслідування доказами, у тому числі: протоколом огляду від 03 березня 2022 року відеотрансляції порядку денного засідання Ради Федерації Федеральних зборів рф № 518 від 22 лютого 2022 року; протоколом огляду від 12 березня 2022 року стенограми із результатами голосування на засіданні Ради Федерації Федеральних зборів рф № 518 від 22 лютого 2022 року; протоколами огляду від 05-07 березня 2022 року та додатками до нього - (відеохостингу «Ютуб»), та веб-сторінки офіційного сайту Ради Федерації Федеральних зборів російської федерації, відповідно до якого зафіксовано порядок денний, виступи сенаторів на засіданні, порядок проведення голосування та результати; протоколом огляду від 09 березня 2022 року з додатками до нього інтернет сторінки http://publication.pravo.gov.ru/ (офіційна сторінка для опублікування правових актів), та оглянуто «Постанову Ради Федерації Федеральних зборів російської федерації «Про використання збройних сил рф за межами території рф»; протоколом огляду від 04 березня 2022 року з наслідками від авіаудару по житлових будинках м. Чернігова, нанесеного рф; протоколом огляду від 12 січня 2023 року стенограми із результатами голосування на засіданні Ради Федерації Федеральних зборів рф № 530 від 04 жовтня 2022 року; матеріалами виконаного доручення; іншими матеріалами вказаного кримінального провадження, які у своїй сукупності обґрунтовують підозри у вчиненні інкримінованих кримінальних правопорушень.
Так, з 19 лютого 2014 року до цього часу триває міжнародний збройний конфлікт, викликаний збройною агресією російської федерації проти України, окупацією частини території України, що вказує на поширення дії на території України законів та звичаїв війни (норм міжнародного гуманітарного права).
Досудовим розслідуванням встановлено, що з метою створення приводів для ескалації воєнного конфлікту і здійснення спроби виправдання своєї агресії перед громадянами рф та світовою спільнотою, представниками влади та ЗС рф розроблено окремий план, який передбачав вчинення дій, спрямованих на введення в оману і залякування громадян рф та мешканців тимчасово окупованих територій України, а також вчинення провокацій, які полягали в імітації нападів і вогневих ударів, вчинених нібито підрозділами Збройних Сил України по території рф та тимчасово окупованим територіям України.
На виконання зазначених намірів, 22 лютого 2022 року Президент рф підписав з керівниками російських окупаційних адміністрацій на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей договори про дружбу, співробітництво та взаємну допомогу, які в той же день ратифіковані Державною Думою та Радою Федерації Федеральних зборів російської федерації.
У свою чергу, сенатори Ради Федерації Федеральних зборів рф ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , будучи представниками влади рф відповідно до законодавства, уповноваженими приймати участь у засіданнях палати і голосувати за прийняття поставлених на голосування актів та інших питань, серед яких, зокрема питання ратифікації міжнародних договорів рф, а також питання про можливість використання Збройних сил рф за межами її території, діючи умисно, усвідомлюючи явну злочинність власних дій та передбачаючи можливість настання тяжких наслідків, у тому числі загибелі людей, зокрема й цивільного населення, розуміючи, що вони порушують встановлений ст.ст. 1-3, 68 Конституції України державний устрій та порядок, посягаючи на суверенітет та територіальну цілісність України, з метою зміни меж її території та розширення впливу рф, з мотивів перешкоджання Євроінтеграційному курсу розвитку України, відновлення контролю рф над політичними та економічними процесами в Україні, усвідомлюючи протиправність своїх дій, 22 лютого 2022 року за адресою: рф, м. москва, вул. Велика Дмитрівка, 26, прийняли участь у засіданні Ради Федерації Федеральних зборів рф, де підтримали ратифікацію договорів про дружбу, співробітництво та взаємну допомогу між російською федерацією і так званими «Донецькою і Луганською народними республіками», а також щодо можливості використання ЗС рф за межами її території, при цьому очевидним було їх використання саме в Україні, таким чином забезпечивши прийняття постанови Ради Федерації Федеральних зборів рф від 22 лютого 2022 року № 33-СФ, якою схвалено Федеральний закон «Про ратифікацію Договору про дружбу, співпрацю та взаємну допомогу між Російською Федерацією та Донецькою Народною Республікою»; постанови Ради Федерації Федеральних зборів рф від 22 лютого 2022 року № 34-СФ, якою схвалено Федеральний закон «Про ратифікацію Договору про дружбу, співпрацю та взаємну допомогу між Російською Федерацією та Луганською Народною Республікою»; постанови Ради Федерації Федеральних зборів рф від 22 лютого 2022 року № 35-СФ «Про використання Збройних Сил Російської Федерації за межами території Російської Федерації».
Крім того, сенатори Ради Федерації Федеральних зборів рф ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , будучи представниками влади рф відповідно до законодавства, усвідомлюючи, що Україна є незалежною і суверенною державою, території Донецької, Луганської, Запорізької і Херсонської областей відносяться до території України, а створення так званих Донецької і Луганської народних республік, Запорізької і Херсонської областей як окремих держав і суб'єктів міжнародних правовідносин, суперечитиме частині 4 статті 2 Статуту ООН, розуміючи, що прийняття запропонованих до розгляду нормативно-правових актів спрямоване на зміну меж території та державного кордону України та є черговою спробою виправдання агресивної війни рф проти України під приводом захисту населення указаних регіонів, які нібито бажають приєднатися до складу рф, а також демонстрації «позитивних» результатів спеціальної військової операції у вигляді «звільнення» указаних регіонів та обґрунтування необхідності проведення триваючої мобілізації для захисту «нових суб'єктів» рф, з мотивів беззаперечної підтримки злочинної політики рф по відношенню до України, яка спрямована на зміну меж території і державного кордону України та відновлення контролю рф над політичними і економічними процесами в Україні, та з тією ж метою, 04 жовтня 2022 року за адресою: рф, м. москва, вул. Велика Дмитрівка, буд. 26, під час засідання Ради Федерації Федеральних зборів рф взяли участь у відкритому голосуванні щодо ратифікації договорів між російською федерацією та так званими «Донецькою народною республікою», «Луганською народною республікою», Запорізькою областю та Херсонською областю про прийняття до рф указаних «суб'єктів» і утворення у складі російської федерації нових суб'єктів, а також відповідних Федеральних конституційних законів, під час якого віддали голос «за», тобто підтримали зазначені рішення, чим забезпечили прийняття постанови Ради Федерації Федеральних зборів рф від 04 жовтня 2022 року № 404-СФ, якою схвалено Федеральний закон «Про ратифікацію Договору між російською федерацією та Донецькою Народною Республікою про прийняття до російської федерації Донецької Народної Республіки та утворення у складі російської федерації нового суб'єкта»; постанови Ради Федерації Федеральних зборів рф від 04 жовтня 2022 року № 405-СФ, якою схвалено Федеральний закон «Про ратифікацію Договору між російською федерацією та Луганською Народною Республікою про прийняття до російської федерації Луганської Народної Республіки та утворення у складі російської федерації нового суб'єкта»; постанови Ради Федерації Федеральних зборів рф від 04 жовтня 2022 року № 406-СФ, якою схвалено Федеральний закон «Про ратифікацію Договору між російською федерацією та Запорізькою областю про прийняття до російської федерації Запорізької області та утворення у складі російської федерації нового суб'єкта»; постанови Ради Федерації Федеральних зборів рф від 04 жовтня 2022 року № 407-СФ, якою схвалено Федеральний закон «Про ратифікацію Договору між російською федерацією та Херсонською областю про прийняття до російської федерації Херсонської області та утворення у складі російської федерації нового суб'єкта»; постанови Ради Федерації Федеральних зборів рф від 04 жовтня 2022 року № 408-СФ, якою схвалено «Федеральний конституційний закон «Про прийняття до російської федерації Донецької Народної Республіки та утворення у складі російської федерації нового суб'єкта - Донецької Народної Республіки» та згідно якої указаний Федеральний конституційний закон вважається прийнятим; постанови Ради Федерації Федеральних зборів рф від 04 жовтня 2022 року № 409-СФ, якою схвалено «Федеральний конституційний закон «Про прийняття до російської федерації Луганської Народної Республіки та утворення у складі російської федерації нового суб'єкта - Луганської Народної Республіки» та згідно якої указаний Федеральний конституційний закон вважається прийнятим; постанови Ради Федерації Федеральних зборів рф від 04 жовтня 2022 року № 410-СФ, якою схвалено «Федеральний конституційний закон «Про прийняття до російської федерації Запорізької області та утворення у складі російської федерації нового суб'єкта - Запорізької області» та згідно якої указаний Федеральний конституційний закон вважається прийнятим; постанови Ради Федерації Федеральних зборів рф від 04 жовтня 2022 року № 411-СФ, якою схвалено «Федеральний конституційний закон «Про прийняття до російської федерації Херсонської області та утворення у складі російської федерації нового суб'єкта - Херсонської області» та згідно якої указаний Федеральний конституційний закон вважається прийнятим.
За таких обставин, ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 підозрюються у вчиненні представником влади повторно умисних дій з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, які призвели до загибелі людей та інших тяжких наслідків, а також у пособництві у веденні агресивної війни, тобто у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 110, ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 437 КК України.
Так, у зв'язку з перебуванням ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 на території російської федерації, повістки на 24 травня 2023 року, 25 травня 2023 року, 26 травня 2023 року про їх виклик до Головного слідчого управління СБ України опубліковані в газеті «Урядовий кур'єр», яка являється друкованим засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, випуск № 88 (7486) від 03 травня 2023 року, а також на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
На виклики слідчого підозрювані ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 не з'явились.
Також, відповідно до інформування ДЗНД СБ України від 06 червня 2025 року № 5/3/946-6.4.5 ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 переховуються від органу досудового розслідування та фактично перебувають на території російської федерації.
Таким чином, у зв'язку з тим, що ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 переховуються від органу досудового розслідування, останніх, постановами від: 09 березня 2022 року ОСОБА_9 оголошено у державний, міждержавний та міжнародний розшук, 10 березня 2022 року ОСОБА_16 , ОСОБА_15 оголошено у державний, міждержавний та міжнародний розшук, 22 березня 2022 року ОСОБА_13 оголошено у державний, міждержавний та міжнародний розшук, 23 березня 2022 року ОСОБА_10 , ОСОБА_12 , ОСОБА_14 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 оголошено у державний, міждержавний та міжнародний розшук, 28 березня 2022 року ОСОБА_11 оголошено у державний, міждержавний та міжнародний розшук, 26 травня 2023 року ОСОБА_20 оголошено у державний, міждержавний та міжнародний розшук, виконання яких доручено співробітникам Департаменту захисту національної державності Служби безпеки України.
У судовому засіданні прокурор ОСОБА_3 клопотання підтримала та просила його задовольнити з підстав у ньому наведених.
Захисники ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 заперечували щодо задоволення клопотання слідчого.
Заслухавши доводи прокурора, доводи захисників, дослідивши клопотання та додані до нього матеріали кримінального провадження, слідчий суддя дійшов наступного висновку.
Одними із завдань кримінального провадження є забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожен, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини (ст. 2 КПК України).
Згідно вимог ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави.
Спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо кримінальних правопорушень, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258-6, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 442-1, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошені у міжнародний розшук, та розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.
Якщо у кримінальному провадженні повідомлено про підозру декільком особам, слідчий, прокурор вправі звернутися до слідчого судді із клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування лише стосовно тих підозрюваних, щодо яких наявні передбачені частиною другою цієї статті підстави, а стосовно інших підозрюваних подальше досудове розслідування у цьому самому кримінальному провадженні здійснюватиметься згідно із загальними правилами, передбаченими цим Кодексом.
У судовому засіданні встановлено, що Головним слідчим управлінням Служби безпеки України здійснюється досудове розслідування кримінального провадження № 22025000000000629, відомості щодо якого внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 22 травня 2025 року, за підозрою ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 110, ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 437 КК України.
04 березня 2022 року складено письмове повідомлення про підозру ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 110, ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 437 КК України.
09 березня 2022 року складено письмове повідомлення про підозру ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 110, ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 437 КК України.
22 березня 2022 року складено письмове повідомлення про підозру ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 110, ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 437 КК України.
23 березня 2022 року складено письмове повідомлення про підозру ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 110, ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 437 КК України.
03 травня 2023 року складено письмове повідомлення про підозру ОСОБА_20 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 110, ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 437 КК України.
03 травня 2023 року складено письмове повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 110, ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 437 КК України.
Шляхом розміщення повісток на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора та у газеті «Урядовий кур'єр», здійснено виклик підозрюваних ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 на 24 травня 2023 року, 25 травня 2023 року та 26 травня 2023 року, однак останні за викликами не з'явились без поважних причин.
У зв'язку з тим, що ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 переховуються від органу досудового розслідування, останніх, постановами від: 09 березня 2022 року ОСОБА_9 оголошено у державний, міждержавний та міжнародний розшук, 10 березня 2022 року ОСОБА_16 , ОСОБА_15 оголошено у державний, міждержавний та міжнародний розшук, 22 березня 2022 року ОСОБА_13 оголошено у державний, міждержавний та міжнародний розшук, 23 березня 2022 року ОСОБА_10 , ОСОБА_12 , ОСОБА_14 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 оголошено у державний, міждержавний та міжнародний розшук, 28 березня 2022 року ОСОБА_11 оголошено у державний, міждержавний та міжнародний розшук, 26 травня 2023 року ОСОБА_20 оголошено у державний, міждержавний та міжнародний розшук, виконання якого доручено співробітникам Департаменту захисту національної державності Служби безпеки України.
Так, ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 підозрюються у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 110, ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 437 КК України, відносно яких законодавцем передбачена можливість здійснення спеціального досудового розслідування.
Частиною 2 статті 297-4 КПК України встановлено, що під час вирішення питання про здійснення спеціального досудового розслідування слідчий суддя зобов'язаний врахувати наявність достатніх доказів для підозри особи, щодо якої подано клопотання у вчиненні кримінального правопорушення.
Не вирішуючи питання про доведеність вини та правильність кваліфікації дій ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , виходячи лише з фактичних обставин, які містяться в поданих слідчому судді матеріалах, слідчий суддя приходить до висновку про наявність обґрунтованої підозри про причетність ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 до кримінальних правопорушень, за викладених у клопотанні обставин.
Окрім того, слідчий суддя враховує практику Європейського суду з прав людини, у відповідності до якої «обґрунтована підозра», про яку йдеться у ст. 5 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини, означає наявність фактів чи інформації, котрі могли би переконати об'єктивного спостерігача, що конкретна особа можливо вчинила злочин.
Європейський суд з прав людини у своєму рішенні у справі «Мюррей проти Об'єднаного Королівства» зазначив, що факти, які викликають підозру, не обов'язково мають бути встановлені до ступеня, необхідного для засудження або для пред'явлення обвинувачення, що являється завданням наступних етапів кримінального процесу.
Таким чином, зазначені у клопотанні докази є вагомими та дають обґрунтовані підстави для підозри ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 у вчиненні інкримінованих їм кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 110, ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 437 КК України.
Згідно ч. 5 ст. 139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
Так, відповідно до інформування ДЗНД СБ України від 06 червня 2025 року № 5/3/946-6.4.5 ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 переховуються від органу досудового розслідування та фактично перебувають на території російської федерації.
Таким чином, враховуючи те, що ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 110, ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 437 КК України, вони умисно ухиляються від явки на виклики слідчого, прокурора, перебувають на території російської федерації, оголошені у державний, міждержавний та міжнародний розшук, який на даний час триває, слідчий суддя вважає за необхідне надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22025000000000629, відомості щодо якого внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 22 травня 2025 року, за підозрою ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 110, ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 437 КК України.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2, 139, 297-1, 297-2, 297-3, 297-4, 376 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання старшого слідчого 1 відділу 3 управління досудового розслідування Головного слідчого управління Служби безпеки України ОСОБА_8 , погоджене з прокурором відділу Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22025000000000629, відомості щодо якого внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 22 травня 2025 року, за підозрою ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 110, ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 437 КК України - задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22025000000000629, відомості щодо якого внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 22 травня 2025 року, за підозрою ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 110, ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 437 КК України.
Відомості про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22025000000000629 від 22 травня 2025 року, невідкладно внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань, але не пізніше 24 годин після постановлення ухвали слідчого судді.
Якщо підстави для постановлення слідчим суддею ухвали про спеціальне досудове розслідування перестануть існувати, подальше досудове розслідування кримінального провадження № 22025000000000629, відомості щодо якого внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 22 травня 2025 року, за підозрою ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 110, ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 437 КК України, здійснювати згідно із загальними правилами, передбаченими КПК України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1