СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
пр. № 1-кс/759/6247/25
ун. № 759/22666/25
06 жовтня 2025 року слідчий суддя Святошинського районного суду міста Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання - ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , розглянувши у судовому засіданні клопотання прокурора відділу Київської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про арешт майна, у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12025111050000107 від 11.04.2025, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 239, ч. 1 ст. 275, ч. 3 ст. 358 КК України, -
До Святошинського районного суду м. Києва надійшло клопотання прокурора відділу Київської обласної прокуратури ОСОБА_3 , в якому він просить накласти арешт на нерухоме майно, належне на праві приватної власності ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , із забороною його відчуження та розпорядження, а саме накласти арешт на наступне нерухоме майно: земельну ділянку загальною площею 0, 6336 га., що розташована за адресою: Київська область, Бучанський район, с. Крюківщина, вул. Балукова, кадастровий номер 3222484001:01:007:0044, а також об'єкти незавершеного будівництва каналізаційної насосної станції (КНС) та двох напірних каналізаційних трубопроводів, які будуються на та поряд земельної ділянки із кадастровим номером 3222484001:01:007:0044 із забороною їх подальшого будівництва та експлуатації.
Заборонити державним органам та органам нотаріату здійснювати будь-які реєстраційні дії, в тому числі і реєстрацію (перереєстрацію), пов?язані з відчуженням, зміною, поділом, заставою або іншим видом зміни власників вищевказаного нерухомого майна, будівництва на них об?єктів нерухомості. Заборонити відділу містобудування, архітектури та будівництва Вишневої міської ради Київської області вчиняти дії по видачі містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки або іншої дозвільної документації. Заборонити Державній інспекції архітектури та містобудування України вчиняти дії по реєстрації дозвільних документів на забудову земельної ділянки чи введення в експлуатацію, тощо. Заборонити Київській обласній державній (військовій) адміністрації, Міністерству економіки, довкілля та сільського господарства України здійснювати видачу висновків (погоджень) з оцінки впливу на довкілля щодо планової діяльності з «Будівництва КНС та двох напірних каналізаційних трубопроводів по вул. Балукова в с. Крюківщина Бучанського району Київської області», а також внесення відомостей до Єдиного реєстру з оцінки впливу на довкілля.
В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав та просив його задовольнити.
Відповідно до ч. 2 ст. 172 КПК України, слідчий суддя, вважає за можливе розглянути вказане клопотання без повідомлення власника майна.
Розглянувши дане клопотання, долучені до нього матеріали, слідчий суддя, дійшов висновку про необхідність часткового задоволення зазначеного клопотання, виходячи з наступного.
Вказане клопотання обґрунтоване тим, що в ході досудового розслідування встановлено, що Виконавчим комітетом Вишневої міської ради Бучанського району Київської області (код ЄДРПОУ: 34091724) проведено публічну закупівлю, предметом якої є «Будівництво КНС та двох напірних каналізаційних трубопроводів по вул. Балукова в с. Крюківщина Бучанського району Київської області» на суму 79 897 940,80 грн (з ПДВ).
За результатами проведення публічної закупівлі UA-2024-08-29-001853-a між Виконавчим комітетом Вишневої міської ради Бучанського району Київської області (Замовником) в особі міського голови ОСОБА_5 та ТОВ «Будівельна Компанія АЛЬЯНСБУДПРОМ» (код ЄДРПОУ: 42774816) (Підрядник) в особі директора підприємства ОСОБА_6 укладено договір про закупівлю робіт (договір підряду) № KV07_03_W від 04.10.2024 на суму 78 395 783,83 грн. Предметом даного договору є «Будівництво КНС та двох напірних каналізаційних трубопроводів по вул. Балукова в с.Крюківщина, Бучанського району Київської області»
Зібраними матеріалами встановлено, що упродовж 2024-2025 років невстановлені на даний час службові особи виконавчого комітету Вишневої міської ради Київської області, ймовірно діючи за попередньою змовою з представниками суб'єктів господарювання - ТОВ «Естет Буд», ТОВ «Центр комплексних експертиз проєктів», ТОВ «Альянсбудпром» та посадовими особами Державної інспекції архітектури та містобудування України, з корисливих мотивів та в інтересах третіх осіб, реалізували незаконну схему погодження будівництва, проведення експертиз, отримання дозволу та початку будівництва об'єкта інженерної інфраструктури - каналізаційної насосної станції (далі - КНС) та двох напірних каналізаційних трубопроводів - на території земель водного фонду, що входять до прибережної захисної смуги водного об'єкта (річки) в адміністративних межах с. Крюківщина, Бучанський район, Київська область.
При цьому, службовими особами органу місцевого самоврядування та проєктною організацією ТОВ «Естет Буд» умисно не було ініційовано процедуру оцінки впливу на довкілля (далі - ОВД), яка є обов'язковою відповідно до п. 11 ч. 3 ст. 3 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля», з огляду на те, що будівництво передбачало прокладання трубопроводів на землях водного фонду.
Слід зауважити, що відповідно до інформації з Басейнового управління водних ресурсів середнього Дніпра Державного агентства водних ресурсів України за географічними координатами: 50.367851, 30.358728 знаходиться річка Сіверка (відноситься до категорії мала річка згідно ст. 79 Водний кодекс України) з нормативною прибережною захисною смугою шириною 25м (ст. 60 Земельного кодексу України, ст. 88 Водного кодексу України).
Річка Сіверка (права притока р. Дніпро) бере свій початок у селі Крюківщина, протікає у південно-східному напрямку через села Юрівка, Віта-Поштова, Круглик, Кременище, Ходосівка, через південно-східну околицю с. Лісники, Віту-Литовську і впадає в річку Дніпро. Довжина річки 30 км, площа басейну 238 км?.
Відповідно до п. 11 ч. 3 ст. 3 ЗУ «Про оцінку впливу на довкілля» друга категорія видів планованої діяльності та об'єктів, які можуть мати значний вплив на довкілля та підлягають оцінці впливу на довкілля, включає:
- видобування піску і гравію, прокладання кабелів, трубопроводів та інших комунікацій на землях водного фонду.
Незважаючи на відсутність висновку з ОВД, експертна організація ТОВ «Центр комплексних експертиз проєктів» надала позитивний експертний звіт, у якому не було відображено екологічно важливі особливості розміщення об'єкту, зокрема те, що ділянка розташована у прибережній захисній смузі водного об'єкта.
В подальшому, на підставі неповного та сфальсифікованого пакету документації, ДІАМ України видала дозвіл на будівництво, а саме Дозвіл на виконання будівельних робіт № ІУ012241017794 від 17.10.2024, без перевірки відповідності об'єкта екологічному законодавству.
У січні-лютому 2025 року будівельною організацією ТОВ «Альянсбудпром», за участі посадових осіб замовника та підрядника, було розпочато земляні та інші роботи, пов'язані з прокладанням трубопроводів і спорудженням КНС, зокрема здійснено зняття ґрунтового шару у межах прибережної захисної смуги, розкопування русла річки, поглиблення дна та втручання у гідрологічний режим водного об'єкта, без відповідного екологічного висновку, дозволів на спеціальне водокористування та дотримання екологічних вимог.
Зазначені дії в сукупності створюють реальну загрозу довкіллю, водному балансу території та можуть мати незворотні наслідки для гідрологічного режиму річки.
Крім цього встановлено, що під час реалізації будівельного проєкту з прокладання інженерних мереж - каналізаційної насосної станції (КНС) та двох напірних каналізаційних трубопроводів - на території в межах вул. Балукова в с. Крюківщина Бучанського району Київської області, службові особи Вишневої міської ради, ймовірно за попередньою змовою з представниками підрядної організації, самовільно зайняли земельну ділянку з кадастровим номером 3222484001:01:007:5063 з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства без погодження з власником та без дотримання встановленої законом процедури.
В подальшому земельні ділянки з кадастровими номерами 3222484001:01:007:5063, 3222484001:01:007:0023 та 3222484001:01:007:5018 було об'єднано, в результаті чого було утворено кінцеву земельну ділянку з кадастровим номером 3222484001:01:007:0044.
Право приватної власності на зазначену ділянку належить ОСОБА_4 , яка не надавала будь-яких дозволів, погоджень або згоди на проведення будь-яких будівельних чи земляних робіт, розміщення мереж або доступ третіх осіб до своєї земельної ділянки. Водночас, без будь-яких правових підстав:
• на земельній ділянці або в її безпосередній межі проведено розкопування, зняття ґрунтового шару та монтаж інженерних комунікацій (трубопроводу);
• не було здійснено викупу, встановлення земельного сервітуту чи укладення договору про доступ до елементів інфраструктури, всупереч вимогам Земельного кодексу України;
• відсутній будь-який правовий акт (рішення, угода або рішення суду), який би надавав дозвіл або передбачав зміну цільового призначення землі;
• власниця не була поінформована та не погоджувала жодних меж робіт, що підтверджується Витягом з Державного земельного кадастру
№ НВ-1201396022025 від 02.06.2025
19.08.2025 проведено огляд земельної ділянки з кадастровим номером 3222484001:01:007:0044, яка розташована по вул. Балукова в с. Крюківщина Бучанського району Київської області, за результатом якого встановлено, що на даній земельній ділянці проводиться прокладання інженерних мереж - каналізаційної насосної станції (КНС) та двох напірних каналізаційних трубопроводів, проте встановлено, що вказані роботи частково проводяться на території водного об'єкту (р. Сіверка) - на прибережній зоні, а саме: зняття ґрунтового покриву приблизною глибиною 2м, прокладання каналізаційних мереж. Також встановлено порушення водного режиму об'єкту (р. Сіверка).
Виходячи з вищевказаного у органу досудового розслідуваня існує достатньо підстав вважати що вказані будівельні роботи проводяться всупереч вимогам чинного законодавства у сфері охорони довкілля, чим ймовірно завдано непоправної шкоди.
Вказане майно визнано речовим доказом, про що винесено відповідну постанову.
Як встановлено досудовим розслідуванням, згідно відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта, ОСОБА_4 (код платника податків - НОМЕР_1 ) є власником земельної ділянки з кадастровим номером 3222484001:01:007:0044 по АДРЕСА_1 .
Відповідно до ч. 1 ст. 170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом кримінального правопорушення, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження.
Згідно з ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Згідно вимог ст. 98 КПК речовими доказами є матеріальні об'єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об'єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
Таким чином, у зв'язку з вищевикладеним, слідчий суддя вважає наявними підстави для накладення арешту даного майна, із забороною його відчуження та розпорядження та із забороною їх подальшого будівництва та експлуатації, з метою збереження речових доказів. В іншій частині накладення заборон, прокурором в судовому засіданні не доведено наявність достатніх підстав для їх застосування, а тому в чій частині клопотання задоволенню не підлягає.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 167, 170-173, 309, 372, 392, 532 КПК України,
Клопотання прокурора відділу Київської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про арешт майна, у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12025111050000107 від 11.04.2025, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 239, ч. 1 ст. 275, ч. 3 ст. 358 КК України- задовольнити частково.
Накласти арешт на нерухоме майно, належне на праві приватної власності ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , із забороною його відчуження та розпорядження, а саме на земельну ділянку загальною площею 0, 6336 га., що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 3222484001:01:007:0044, а також об'єкти незавершеного будівництва каналізаційної насосної станції (КНС) та двох напірних каналізаційних трубопроводів, які будуються та поряд земельної ділянки із кадастровим номером 3222484001:01:007:0044 із забороною їх подальшого будівництва та експлуатації.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1