Справа № 353/301/25
Провадження № 2/353/263/25
06 жовтня 2025 рокум.Тлумач
Тлумацький районний суд Івано-Франківської області у складі:
головуючого - судді Лущак Н.І.,
з участю секретаря судового засідання - Гаврилів Х.В.,
представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Мізика С.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тлумачі в порядку загального позовного провадження клопотання ОСОБА_2 про витребування доказів по цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Тлумацької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: ОСОБА_2 , про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем, -
ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Тлумацької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: ОСОБА_2 , про встановлення факту її постійного проживання зі спадкодавцем ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померлою ІНФОРМАЦІЯ_2 , на час відкриття спадщини за адресою: АДРЕСА_1 .
Ухвалою Тлумацького районного суду Івано-Франківської області від 22.07.2025 року клопотання третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: ОСОБА_2 задоволено. Витребувано із Державної прикордонної служби України інформацію щодо перетину кордону України за період з 01.01.2014 року по 01.06.2025 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 . Закрито підготовче провадження у даній справі справі. Призначено справу до судового розгляду по суті на 10 год. 30 хв. 05.09.2025 року у приміщенні Тлумацького районного суду Івано-Франківської області.
07.08.2025 року на електронну адресу суду від Державної прикордонної служби України надійшов лист-повідомлення № 19/63744-25-Вих від 06.08.2025 року (а.с. 116), відповідно до якого у межах повноважень, наданих Адміністрацією Держприкордонслужби, на виконання ухвали Тлумацького районного суду Івано-Франківської області від 22.07.2025 року Головний центр обробки спеціальної інформації не може надати інформацію щодо перетинання державного кордону України у період з 01.01.2014 року по 01.06.2025 року стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , оскільки не зазначено обов'язкового реквізиту «Громадянство» вказаної особи, що унеможливлює проведення її однозначної ідентифікації.
05.09.2025 року третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: ОСОБА_2 на електронну адресу суду надіслала заяву-клопотання (а.с. 120), в якому просила повторно витребувати із Державної прикордонної служби України інформацію щодо перетину кордону України ОСОБА_1 , вказавши обов'язковий додатковий реквізит щодо громадянства останньої «Громадянка України».
Ухвалою Тлумацького районного суду Івано-Франківської області від 05.09.2025 року клопотання третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: ОСОБА_2 задоволено. Повторно витребувано із Державної прикордонної служби України інформацію щодо перетину кордону України за період з 01.01.2014 року по 01.06.2025 року ОСОБА_1 . Копію ухвали надіслано Державній прикордонній службі України для виконання.
09.09.2025 року на електронну адресу суду від Державної прикордонної служби України надійшов лист-повідомлення № 19/71615-25-Вих від 08.09.2025 року (а.с. 139), оригінал якого надійшов на адресу суду 23.09.2025 року (а.с. 140), в якому Державна прикордонна служба України надала суду витребувану ухвалою Тлумацького районного суду Івано-Франківської області від 05.09.2025 року інформацію.
В судове засідання третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: ОСОБА_2 не з'явилася, однак 06.10.2025 року на електронну адресу суду надіслала клопотання (а.с. 150), в якому просила витребувати в Західного міжрегіонального управління Державної міграційної служби України інформацію щодо виданих паспортів громадянина України для виїзду за кордон з обов'язковим зазначенням дати видачі, номерів та серії документів щодо ОСОБА_1 задля правильної її ідентифікації та отримання повної інформації щодо перетину державного кордону України, оскільки вищевказаний лист-повідомлення Державної прикордонної служби України не містить такої інформації за 2019-2020 роки, а їй достеменно відомо, що ОСОБА_1 у 2019 році та 2020 році також виїжджала за межі України.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, причин неявки не повідомила.
В судовому засіданні представник позивача - адвокат Мізик С.І. заперечив проти задоволення клопотання про витребування доказів. Вказав, що на даний час справа перебуває на стадії судового рогляду, тому клопотання є несвоєчасним та безпідставним. ОСОБА_2 разом із клопотанням не подала доказів того, що вона самостійно не може подати докази, які просить витребувати у клопотанні. ОСОБА_2 зловживає своїми правами, розгляд справи неодноразово відкладався за її клопотанням. Крім того, позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні повідомила, що в неї є тільки один паспорт громадянина України для виїзду за кордон, копія якого була долучена до матеріалів справи.
Суд, дослідивши подане клопотання, вислухавши думку представника позивача, приходить до наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно вимог ч.ч. 1-3 ст. 83 ЦПК України сторони та інші учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду. Позивач, особи, яким законом надано право звернутися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви. Відповідач, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, повинні подати суду докази разом з поданням відзиву або письмових пояснень третьої особи.
Відповідно до ч. 1 ст. 84 ЦПК України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений у частинах другій та третій статті 83 цього Кодексу. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї.
Нормами ч. 2 ст. 84 ЦПК України встановлено, що у клопотанні повинно бути зазначено: (1) який доказ витребовується; (2) обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати; (3) підстави, з яких випливає, що цей доказ має відповідна особа; (4) вжиті особою, яка подає клопотання, заходи для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу.
В порушення вищенаведених вимог у своєму клопотанні ОСОБА_2 не зазначає вжиті нею заходи щодо самостійного отримання цих доказів та (або) причини неможливості самостійного їх отримання. Дане клопотання подане ОСОБА_2 06.10.2025 року на стадії судового розгляду справи, в той час як її письмові пояснення надійшли на адресу суду 29.05.2025 року (а.с. 52-57).
Тобто, виходячи з положень ст. 84 ЦПК України, передумовою звернення із клопотанням про витребування доказів є неможливість учасника справи самостійно надати такі докази, з наданням суду підтвердження вжитих заходів для їх отримання самостійно та (або) зазначення причини неможливості самостійного отримання цих доказів.
Крім того, надана Державною прикордонною службою України інформація про перетин кордону містить в чому числі і інформацію про перетин кордону ОСОБА_1 в період з 2019 року по 2020 рік.
З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що клопотання третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: ОСОБА_2 заявлено з пропуском встановленого строку, є необґрунтованим, не відповідає зазначеним вимогам ст. 84 ЦПК України, а тому в його задоволенні слід відмовити.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 2, 10, 43, 83, 84, 126, 127, 260, 261, 353-355 ЦПК України, суд, -
В задоволенні клопотання ОСОБА_2 про витребування доказів по цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Тлумацької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: ОСОБА_2 , про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає і набирає законної сили негайно після її проголошення.
ГоловуючийН. І. ЛУЩАК
Повна ухвала складена «07» жовтня 2025 року.