Постанова від 07.10.2025 по справі 284/583/25

Народицький районний суд Житомирської області

Справа № 284/583/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 жовтня 2025 року селище Народичі

Народицький районний суд Житомирської області в складі: під головуванням судді Піщуліної І.С., з секретарем Ярошенко В.В., з участю особи, щодо якої складено протоколи ОСОБА_1 , прокурора Коки С.Л., розглянувши у відкритому судовому засіданні у режимі відеоконференції матеріали, які надійшли з управління стратегічних розслідувань в Житомирській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України , про притягнення до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючої по АДРЕСА_1 , сестри медичної КНП «Народицька лікарня» Народицької селищної ради,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , будучи протягом періоду часу з 10 травня 2023 року по 02 січня 2025 року членом позаштатної військово-лікарської комісії КНП «Народицька лікарня» Народицької селищної ради Коростенського району Житомирській області, та відповідно до підпункту «ґ» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон) суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у порушення вимог частини 1 статті 45 Закону, несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік, після встановленого законом терміну (31 березня 2025 року), а саме 10 серпня 2025 року о 16 годині 07 хвилин.

Крім того, ОСОБА_1 , будучи протягом періоду часу з 10 травня 2023 року по 02 січня 2025 року членом позаштатної військово-лікарської комісії КНП «Народицька лікарня» Народицької селищної ради Коростенського району Житомирській області, та відповідно до підпункту «ґ» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у порушення вимог частини 2 статті 45 Закону, несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припиняє діяльність, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, а саме 10 серпня 2025 року о 16 годині 12 хвилин.

ОСОБА_1 в судовому засіданні провину визнала повністю, щиро розкаялась у вчиненому, та пояснила, що була обізнана з положеннями законодавства щодо подання електронних декларацій, однак забула у визначений законом строк їх подати, і ніхто не нагадав їй це зробити, обставин, які б перешкоджали вчасному поданню декларацій, не існувало.

Прокурор Кока Сергій Леонідович в судовому засіданні зазначив про те, що ОСОБА_1 була членом позаштатної військово-лікарської комісії, а тому була суб'єктом декларування та відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, й невчасно без поважних причин подала щорічну декларацію та декларацію особи, яка припиняє діяльність, чим вчинила корупційні адміністративні правопорушення. Також вказав, що винуватість у вчиненні останньою правопорушень доводиться дослідженими в судовому засіданні матеріалами справи. Просив накласти на останню адміністративне стягнення у межах санкції частини 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з урахуванням щирого розкаяння правопорушниці, та того, що нею вчинено два корупційні адміністративні правопорушення, в розмірі 60 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у вигляді штрафу в сумі 1020 гривень.

Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши письмові докази, суд дійшов такого висновку.

Частина перша статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Підпунктом «ґ» пункту 2 частини першої статті 3 Закону визначено, що суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є, зокрема, члени позаштатних постійно діючих військово-лікарських комісій, які при цьому не є особами, зазначеними у пункті 1 частини першої цієї статті.

Частиною 1 статті 45 Закону передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - НАЗК) декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Відповідно до частини другої статті 45 Закону особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Пунктом 5 частини першої статті 12 Закону, передбачено, що НАЗК з метою виконання покладених на нього повноважень має приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти.

Відповідно до пункту 1 частини 2 розділу ІІ Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом голови НАЗК від 23 липня 2021 року №449/21 (далі-Порядок), щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Пунктом 2 частини 2 розділу ІІ Порядку визначено, що декларація при звільненні - це декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону не пізніше тридцяти календарних днів з дня припинення діяльності.

Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності.

Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону, крім декларації кандидата на посаду.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» було введено воєнний стан на усій території України, який діє до цього часу.

Законом України «Про внесення змін до Закону України "Про запобігання корупції" щодо особливостей застосування законодавства у сфері запобігання корупції в умовах воєнного стану від 08 липня 2022 року №2381-ІХ було установлено, що суб'єкт декларування зобов'язаний подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, кінцевий строк подання якої припадає на період дії воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні", протягом дев'яноста календарних днів з дня його припинення чи скасування.

Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану" №3384-IX, який набрав чинності 12 жовтня 2023 року, було відновлено електронне декларування та відкрито доступ (з урахуванням безпекових заходів) до реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до підпункту 2-7 пункту 2 розділу XIII Закону України «Про запобігання корупції», особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 протягом періоду часу з 10 травня 2023 року по 02 січня 2025 року була членом позаштатної військово-лікарської комісії КНП «Народицька лікарня» Народицької селищної ради й під підпис була ознайомлена з вимогами Закону України «Про запобігання корупції» в частині електронного декларування, що підтверджується копіями наказів комунального некомерційного підприємства «Народицька лікарня» Народицької селищної ради №20 від 10 травня 2023 року та №3/а від 02 січня 2025 року, листком ознайомлення членів військово-лікарської комісії з вимогами Закону.

З копій електронних декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що розміщені у Єдиному державному реєстрі декларацій, вбачається, що декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік, ОСОБА_1 подала 10 серпня 2025 року о 16 годині 07 хвилин, а декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, при звільненні за період 01 січня 2025 року по 02 січня 2025 року, не охоплений раніше поданими деклараціями, - 10 серпня 2025 року о 16 годині 12 хвилин.

Отже, враховуючи вищевикладені факти ОСОБА_1 , являючись згідно з підпунктом «ґ» пункту 2 частини першої статті 3 Закону суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог частин 1 та 2 статті 45 цього Закону, несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а також декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування при звільненні за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Заслухавши пояснення учасників судового засідання, дослідивши зміст протоколів про адміністративні правопорушення №441, №442 від 26 серпня 2025 року й зазначені вище письмові докази, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 вчинила адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, відповідальність за які передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до частини 2 статті 7 Кодексу України про адміністративні правопорушення провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

З системного аналізу норм Кодексу України про адміністративні правопорушення слідує, що його завдання полягає у встановлені винних і забезпеченні правильного застосування законодавства з тим, щоб до кожного правопорушника були застосовані справедливі заходи адміністративного примусу.

Частиною 2 статті 36 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначено, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

Відповідно до статті 34 Кодексу України про адміністративні правопорушення суд визнає обставиною, що пом'якшує відповідальність, щире розкаяння винного.

Обтяжуючих відповідальність обставин, передбачених статтею 35 Кодексу України про адміністративні правопорушення, судом не встановлено.

При накладенні стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, яка раніше до адміністративної відповідальності не притягувалась, ступінь її вини, майновий стан, а також обставину, яка пом'якшує адміністративну відповідальність, і вважає доцільним призначити адміністративне стягнення із застосуванням частини 2 статті 36 Кодексу України про адміністративні правопорушення в межах санкції частини 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення у вигляді штрафу в мінімальному розмірі, що буде достатнім для досягнення мети адміністративного стягнення, передбаченої статтею 23 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Керуючись статтями 23, 27, 34, 35, 36, 221, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та піддати її адміністративному стягненню із застосуванням частини 2 статті 36 Кодексу України про адміністративні правопорушення у вигляді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто у сумі 850 гривень (реквізити для сплати штрафу: отримувач ГУК у Жит.обл/ТГ смт Народичі/21081100, рахунок №UA488999980313040106000006695, банк отримувача Казначейство України, код ЄДРПОУ 37976485).

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 605 гривень 60 копійок (реквізити для сплати судового збору: отримувач ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, рахунок №UA908999980313111256000026001, банк отримувача Казначейство України, код ЄДРПОУ 37993783).

Роз'яснити особі, щодо якої застосовано адміністративне стягнення, що відповідно до частини 1 статті 307 Кодексу України про адміністративні правопорушення штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через 15 (п'ятнадцять) днів з дня вручення йому копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Відповідно до вимог статті 308 Кодексу України про адміністративні правопорушення у разі несплати правопорушником штрафу у строк, встановлений частиною 1 статті 307 Кодексу України про адміністративні правопорушення, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника. У порядку примусового виконання про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Народицький районний суд Житомирської області особою, щодо якої її винесено, її законним представником, потерпілим або на неї може бути внесено подання прокурора протягом десяти днів з дня її винесення.

Постанова суду підлягає зверненню до примусового виконання протягом 3 місяців з наступного дня після набрання нею законної сили.

Суддя: Ірина ПІЩУЛІНА