Справа №295/11486/24
3/295/470/25
06.10.2025 року м. Житомир
Суддя Богунського районного суду м. Житомира Чорній Р.О.,
за участю секретаря судового засідання Дмитерчук Л.В.,
представника Житомирської митниці Кондратюка А.В.,
особи, щодо якої складено протокол про порушення митних правил, ОСОБА_1 (в режимі відеоконференції),
розглянувши справу, яка надійшла з Житомирської митниці про порушення митних правил, передбачених ч.1 ст.483 МК України, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
Відповідно до протоколу про порушення митних правил №0184/10100/24: Житомирською митницею під час перевірки законності ввезення на митну територію України транспортних засобів у якості гуманітарної допомоги зі звільненням від сплати обов'язкових митних платежів, отримувачами яких є суб'єкти, розташовані (зареєстровані) на території Житомирської області, встановлено, що одним із таких отримувачів гуманітарної допомоги є військова частина НОМЕР_2 (Житомирська область). З метою встановлення законності ввезення на митну територію України транспортних засобів у якості гуманітарної допомоги, отримувачем яких зазначено вказану військову частину, Житомирською митницею до військової частини направлено запит про надання інформації від 18.12.2023, на який 12.02.2024 отримано відповідь від 08.02.2024 про те, що зазначена військова частина ряд транспортних засобів, вказаних у запиті, не отримувала та на обліку у військовій частині вони не перебувають. Згідно інформації, що міститься у базі даних АСМО «Інспектор», встановлено, що 20.06.2023 о 07 годині 20 хвилин через міжнародний пункт пропуску «Шегині-Медика» митного поста «Мостиська» Львівської митниці громадянином України ОСОБА_1 на митну територію України ввезено транспортний засіб марки «MAZDA», модель «TRIBUTE», кузов № НОМЕР_3 , реєстраційний іноземний номер НОМЕР_4 , 2002 року виготовлення, бувший у використанні, об'єм двигуна - 1989 см3, тип двигуна - дизель, оформлений у якості гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану без оподаткування та застосовування заходів нетарифного регулювання і випущений на митну територію України. В ході проведення попередньої перевірки, з метою з'ясування обставин ввезення на митну територію України даного транспортного засобу, Житомирською митницею направлено запит у Львівську митницю від 20.02.2024 з проханням надати копії документів, на підставі яких транспортні засоби, отримувачем яких зазначено військову частину НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 ), ввезено в Україну в якості гуманітарної допомоги. Факт ввезення на митну територію України та оформлення у якості гуманітарної допомоги вищевказаного транспортного засобу підтверджується відомостями, що містяться у АСМО «Інспектор» та копіями документів, які додані до відповіді Львівської митниці від 01.03.2024. Так, згідно поданої громадянином України ОСОБА_1 до митного контролю та оформлення Декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 20.06.2023, яку ним підписано особисто, отримувачем товару зазначено - військову частину НОМЕР_2 (Житомирська обл.). Також, до митного оформлення громадянином України ОСОБА_1 надано лист військової частини НОМЕР_2 від 19.06.2023 про те, що вказаний автомобіль ввозиться у якості гуманітарної допомоги для потреб військової частини НОМЕР_2 для виконання бойових завдань. Згідно з відповіддю військової частини НОМЕР_2 від 08.02.2024, зазначений транспортний засіб до військової частини НОМЕР_2 не надходив. 3 метою підтвердження або спростування отримання військовою частиною транспортного засобу, видачі листа від 19.06.2023 військовою частиною НОМЕР_2 про очікування вказаного автомобіля у якості гуманітарної допомоги, Житомирською митницею повторно направлено запит до військової частини НОМЕР_2 з доданням копії Декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 20.06.2023, в якій отримувачем зазначено військову частину НОМЕР_2 та копії листа від 19.06.2023 військової частини НОМЕР_2 , на який 08.05.2024 Житомирською митницею отримано відповідь від 03.05.2024, згідно з якою військова частина НОМЕР_2 не підтверджує отримання та замовлення (очікування) вказаного транспортного засобу та заперечує видачу листа від 19.06.2023 стосовно вказаного транспортного засобу. На адресу місця реєстрації (проживання), наявну в електронних базах Державної митної служби, громадянина України ОСОБА_1 , направлено виклик від 21.02.2024 про необхідність прибуття до митного органу для дачі пояснень з приводу обставин ввезення транспортного засобу марки «MAZDA», модель «TRIBUTE», кузов № НОМЕР_5 , реєстраційний іноземний номер НОМЕР_4 , на який на електронну адресу Житомирської митниці від останнього надійшов акт приймання-передавання пожертви (майна) від 22.07.2023, згідно з яким ОСОБА_1 передав, а військова частина НОМЕР_2 в особі командира полковника ОСОБА_2 прийняла вказаний транспортний засіб у якості гуманітарної допомоги. З метою підтвердження або спростування отримання військовою частиною транспортного засобу та підписання акту приймання-передавання пожертви (майна) від 22.07.2023, Житомирською митницею 13.05.2024 направлено запит з доданням копії такого акту, про надання інформації щодо отримання вказаного транспортного засобу військовою частиною та підписання цього акту, на який було отримано відповідь військової частини від 21.05.2024 про те, що транспортний засіб марки «MAZDA», модель «TRIBUTE», кузов № НОМЕР_5 до військової частини не надходив та акт приймання-передавання пожертви (майна) від 22.07.2023 не підписувався. Таким чином, громадянин України ОСОБА_1 вчинив дії, спрямовані на переміщення через митний кордон України товару - транспортного засобу марки «MAZDA», модель «TRIBUTE», кузов № НОМЕР_5 , реєстраційний іноземний номер НОМЕР_4 , 2002 року виготовлення, бувший у використанні, об'єм двигуна - 1989 см3, тип двигуна - дизель, у якості гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану без оподаткування та застосовування заходів нетарифного регулювання, з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу, як підстави для його переміщення документів, що містять неправдиві відомості щодо отримувача товару, а саме Декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 20.06.2023, у якій отримувачем вказано військову частину НОМЕР_2 та листа військової частини НОМЕР_2 від 19.06.2023 за вих. №1791 стосовно даного транспортного засобу, одержаного незаконним шляхом. Вказані дії громадянина України ОСОБА_1 кваліфіковано митницею за ч.1 ст.483 Митного кодексу України.
Представник Житомирської митниці Кондратюк А.В. в судовому засіданні протокол підтримав, просив ОСОБА_1 визнати винним в порушенні митних правил, передбачених ч.1 ст.483 МК України, щодо виду та розміру адміністративного стягнення, у випадку визнання винним ОСОБА_1 , поклався на розсуд суду.
В судовому засіданні ОСОБА_1 заперечував обставини, викладені в протоколі. Пояснив, що з 2022 року займається волонтерством. Разом з другом - ОСОБА_3 , збирають кошти через блогерів, на які купують за кордоном усе необхідне для армії, у тому числі, транспортні засоби, які передають у якості гуманітарної допомоги на потреби Збройних Сил України. Транспортний засіб типу кросовер, більше детальну інформацію пригадати не зміг, придбали в червні 2023 року в Польщі на прохання військовослужбовця військової частини НОМЕР_2 ОСОБА_4 , який на момент звернення з даним проханням проходив військову службу у АДРЕСА_3 . Транспортний засіб завозив на територію України в якості гуманітарної допомоги, підставою для переміщення через кордон був лист від військової частини НОМЕР_2 , фото якого отримав на мобільний телефон від ОСОБА_4 та який долучив до Декларації, яку подав митному органу під час переміщення авто через кордон. 22 липня 2023 року транспортний засіб поїхав у складі колони в зону бойових дій. Авто передавав військовослужбовцям в/ч НОМЕР_2 не особисто, а через знайомого. На підтвердження передачі авто йому з в/ч передали акт прийому-передачі, однак оригінал втратився під час дороги, тому попросив, щоб з військової частини надіслали ще один акт на підтвердження того, щоб був перший акт, який втрачений. Примірник другого акту, який не містить дати, митному органу не надсилав. На підтвердження передачі авто військовій частині надав суду відеозаписи, які просив долучити та дослідити. Також повідомив, що йому відомо, що на сьогоднішній день, зі слів військовослужбовця ОСОБА_5 , вказаний транспортний засіб за його проханням поставлено на облік у військовій частині НОМЕР_2 . Провадження у справі просив закрити за відсутністю події і складу правопорушення.
Заслухавши пояснення учасників, дослідивши матеріали справи, долучені за клопотанням ОСОБА_1 відеозаписи та документи, суд дійшов такого висновку.
Згідно з диспозицією ст. 483 МК України, відповідальність за вказаною статтею настає у разі переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
Суб'єктивна сторона складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, передбачає прямий умисел, тобто винна у скоєнні правопорушення особа чітко розуміє та усвідомлює обставини і характер незаконного переміщення товарів, предметів і речовин через митну територію України і прагне їх ввезти на територію України чи вивезти з України з порушенням встановленого порядку, зокрема, особа усвідомлює, що документи, які вона надає митному органу, як підставу для переміщення товару, - містять неправдиві дані, і бажає саме таким чином незаконно перемістити товар.
ОСОБА_1 дійсно 20.06.2023 о 07 годині 20 хвилин ввіз на митну території України транспортний засіб марки «MAZDA», модель «TRIBUTE», кузов № НОМЕР_5 , реєстраційний іноземний номер НОМЕР_4 , у якості гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану без оподаткування та застосування заходів нетарифного регулювання. Отримувачем вказав військову частину НОМЕР_2 на підставі листа командира вказаної військової частини від 19.06.2023 №1791, де зазначено, що вказаний транспортний засіб в якості гуманітарної допомоги потрібен в умовах воєнного стану для потреб Збройних Сил України, зокрема, військовій частині НОМЕР_2 .
На запит Житомирської митниці від 18.12.2023 військова частина НОМЕР_2 листом від 08.02.2024 повідомила, що транспортний засіб у військову частину у якості гуманітарної допомоги не надходив.
На повторний запит Житомирської митниці від 03.04.2024 військова частина НОМЕР_2 листом від 23.04.2024 повідомила, що транспортний засіб марки «MAZDA», модель «TRIBUTE», кузов № НОМЕР_5 , реєстраційний іноземний номер НОМЕР_4 , у військову частину у якості гуманітарної допомоги не надходив.
Втретє на запит Житомирської митниці від 13.05.2024 військова частина НОМЕР_2 листом від 21.05.2024 повідомила, що транспортний засіб марки «MAZDA», модель «TRIBUTE», кузов № НОМЕР_5 , реєстраційний іноземний номер НОМЕР_4 , у військову частину не надходив, лист звернення в/ч не надавала, акт приймання-передачі пожертв (майна) військовою частиною не підписувався, на військовому обліку вказане авто не перебуває.
Проте, наданими ОСОБА_1 доказами, зокрема відеозаписами, підтверджено, що після ввезення на митну територію України транспортний засібмарки «MAZDA», модель «TRIBUTE», кузов № НОМЕР_5 , реєстраційний іноземний номер НОМЕР_4 , разом з документацією (технічним паспортом) на вказаний транспортний засіб дійсно був переданий військовій частині НОМЕР_2 та вказане авто станом на 28.08.2024 та 18.04.2025 використовувалось військовослужбовцем вказаної військової частини - ОСОБА_6 для виконання бойових завдань. Також, ОСОБА_6 на відеозаписі повідомив, що вказане авто у серпні 2024 року поставили на облік у в/ч НОМЕР_2 . Пофарбований кузов транспортного засобу в «піксель» додатково вказує на те, що авто використовується військовослужбовцями, а не цивільними особами.
Копією посвідчення офіцера НОМЕР_6 на ім'я ОСОБА_6 підтверджується те, що станом на момент передачі т/з військовій частині НОМЕР_2 , а також станом на 28.08.2024 та 18.04.2025 (дати запису зазначеним військовослужбовцем відеозаписів), останній проходив військову службу у в/ч НОМЕР_2 .
Відповідно до листа в/ч НОМЕР_2 від 17.07.2025 капітан ОСОБА_6 проходить військову службу у в/ч НОМЕР_2 з 03.06.2022 по теперішній час.
Факт передачі т/з марки «MAZDA», модель «TRIBUTE», кузов № НОМЕР_5 , реєстраційний іноземний номер НОМЕР_4 , військовослужбовцям в/ч НОМЕР_2 також підтверджується актом приймання-передавання пожертви (майна) від 22.07.2023 та актом приймання-передавання пожертви (майна), складеними у м.Слов'янськ, відповідно до яких ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , передав у якості пожертви, а в/ч НОМЕР_2 прийняла у власність майно - т/з «MAZDA», модель «TRIBUTE», VIN-код НОМЕР_5 , разом з документацією на вказаний т/з.
Отже, відомостей про те, що ОСОБА_1 вніс в Декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 20.06.2023 неправдиві відомості про отримувача транспортного засобу суду не надано. Не здобуто таких доказів і під час розгляду справи.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 22.12.2010 № 23-рп/2010 адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до неї ґрунтується на конституційних принципах, в тому числі, і закріпленої в ст. 62 Конституції України презумпції невинуватості.
Згідно з ч.3 ст.62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
З огляду на наведені обставини, в ході судового розгляду не здобуто доказів про те, що ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст.483 МК України.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.487-1 МК України провадження у справі про порушення митних правил не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події та/або складу порушення митних правил.
Керуючись ст. ст. 487-1, 527, 528 МК України, суд -
Провадження у справі стосовно ОСОБА_1 за ч.1 ст.483 МК України - закрити за відсутністю складу порушення митних правил.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Богунський районний суд м. Житомира протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя Роман ЧОРНІЙ